Αντιψυχωσικά φάρμακα δημιουργούν και κατάθλιψη.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645

    Αντιψυχωσικά φάρμακα δημιουργούν και κατάθλιψη.

    Τα αντιψυχωσικά καταστέλλουν τη λειτουργία του εγκεφάλου με αποτέλεσμα να αλλάζει ο οργανισμός και οι νοητικές λειτουργίες οπότε και η ζωή συνεπάγεται σε ορισμένους ανθρώπους να προκαλούν κατάθλιψη. Άραγε πόσοι ψυχίατροι ενημερώνουν τους ασθενείς τους για τις ενέργειες αυτών των φαρμάκων με τέτοια ευθήτητα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    ξερω απο τη δικια μου εμπειρια οτι τα αντιψυχωτικα εχουν ελαφρα αντικαταθλιπτικη δραση

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    ναι φίλε έτσι είναι γι αυτό γράφω σε ορισμένους ανθρώπους και όχι καθολικά σε όλους μπορεί να έχουν αντικαταθλιτική επειδή καταστέλλουν τη λειτουργία του εγκεφάλου αλλά στο κανόνα πιστεύω συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο δηλαδή οι ενέργειες και οι παρενέργειες σε ρίχνουν σε κατάθλιψη. Ειδικά στα δεύτερης γενιάς ατυπα αντιψυχωτικα που λένε στοχευουν στην μειωση τη σεροτονινης ακριβως αντιθετα απο τα αντικαταθλιπτικα. Αξίζει να μέλετηθεί βέβαια και σε βάθος χρόνου τι κάνουν. Ενδιαφέρουσα η άποψη σου πάντως αφού μιλάς άπο πρωσοπικη εμπειρια κιολας.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by airetikos View Post
    Τα αντιψυχωσικά καταστέλλουν τη λειτουργία του εγκεφάλου με αποτέλεσμα να αλλάζει ο οργανισμός και οι νοητικές λειτουργίες οπότε και η ζωή συνεπάγεται σε ορισμένους ανθρώπους να προκαλούν κατάθλιψη. Άραγε πόσοι ψυχίατροι ενημερώνουν τους ασθενείς τους για τις ενέργειες αυτών των φαρμάκων με τέτοια ευθήτητα.
    φιλε τα αντικαταθλιπτικα εχουν ενδειξη αυξηση της καταθλιψης και εν γενη της αυτοκτονιας... πως γινεται να θεραπευουν εν γενη κατι το οποιο μπορουν να προκαλεσουν??? απατη τα αντικαταθλιπτικα ειναι εξισου επικυνδινα με τα αντιψυχωτικα............ σε ερευνα που εγινε και δοσανε αντικαταθλιπτικα φαρμακα σε υγιεις ανθρωποι, το πιο προφανες θα ηταν να αρχισουν να αισθανονται ακομη καλυτερα, αλλα το αποτελεσμα ηταν το αντιθετο να θελουν να αυτοκτωνησουν... και εμεις τα παιρνουμε αυτα τα σκευασματα για δηθεν να μας βοηθιησουν με την καταθλιψη μας?????????????????????????????????

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Φιλέ συμφωνώ και επαυξάνω σε αυτά που λες απλά τα αντικαταθλιπτικά υποτίθεται πως είναι ντόπα και είναι φτιαγμένα για να κάνουν τον εγκέφαλο να λειτουργεί πιο πολύ ενώ τα αντιψυχωσικά καταστέλλουν κάνουν τον εγκέφαλο να μη λειτουργεί. Εγώ δυστηχώς έχω πάρει μόνο αντιψυχώσικα και τα αντιψυχωσικά είναι κατασκευασμένα για να καταστέλλουν. Έχω μπει εδώ μέτα από αυτό που μου συνέβει και με κουμπώσανε αλλά δε βλέπω να γίνεται συζήτηση και γενικά εδώ μου φένεται λίγο τζάμπα μιλάς. Ειδικά σε καποια θέματα μου χουν βγει τα ματια δεν ακουει κανενας κανενα και ουτε συζητανε ετσι σε ουσια απλα λενε λενε και τι λενε. Εχω σιχαθει τη λεξη ειδικος εδω μεσα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Εμενα τα ιδια τα χαπια οταν τα παιρνω μου μειωνουν την καταθλιψη η οποια δημιουργειται απο τις παρενεργειες, απο τα κιλα μου δηλαδη, που ειναι αποκλειστικα ευθυνη των αντιψυχωτικων. Αλλα δεν μποορυμε και να μην τα παιρνουμε.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by airetikos View Post
    Φιλέ συμφωνώ και επαυξάνω σε αυτά που λες απλά τα αντικαταθλιπτικά υποτίθεται πως είναι ντόπα και είναι φτιαγμένα για να κάνουν τον εγκέφαλο να λειτουργεί πιο πολύ ενώ τα αντιψυχωσικά καταστέλλουν κάνουν τον εγκέφαλο να μη λειτουργεί. Εγώ δυστηχώς έχω πάρει μόνο αντιψυχώσικα και τα αντιψυχωσικά είναι κατασκευασμένα για να καταστέλλουν. Έχω μπει εδώ μέτα από αυτό που μου συνέβει και με κουμπώσανε αλλά δε βλέπω να γίνεται συζήτηση και γενικά εδώ μου φένεται λίγο τζάμπα μιλάς. Ειδικά σε καποια θέματα μου χουν βγει τα ματια δεν ακουει κανενας κανενα και ουτε συζητανε ετσι σε ουσια απλα λενε λενε και τι λενε. Εχω σιχαθει τη λεξη ειδικος εδω μεσα.
    καθε μερα ξεφυτρωνει και ακομη ενας ανθρωπος που λεει με συνταγογραφησανε για πρωτη φορα το εν λογο σκευασμα, να το παρω ή να μην το παρω? μπαινω στον κοπο του απανταω και στην τελικη το παιρνει! τοτε γιατι ρωτας αφου δεν θα σε πεισει η αποψη μας? εγω παντως το καλυτερο υλικο που εχω βρει μεχρι τωρα ειναι αυτο το ντοκιμαντερ.. το παραθετω και οποιος Χριστιανος θελει ας κατσει να το δει να ενημερωθει!

    https://www.youtube.com/watch?v=M-DwN2Y5yoI&t=4366s

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Εμενα τα ιδια τα χαπια οταν τα παιρνω μου μειωνουν την καταθλιψη η οποια δημιουργειται απο τις παρενεργειες, απο τα κιλα μου δηλαδη, που ειναι αποκλειστικα ευθυνη των αντιψυχωτικων. Αλλα δεν μποορυμε και να μην τα παιρνουμε.
    σου εχουνε διαγνωσει ψυχωση ή σχιζοφρενεια? γιατι εσυ παιρνεις τα εν λογο σκευασματα?

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Αφού τα χουν χαμένα και οι ψυχιατροι τους κοροιδευουν δε κανουν καν ψυχαναληση. Μονο να κουμπωνονται και να αυτοκαταργιουνται μετά. Έχει και καποια μελανά σημεία αυτό το ντοκιμαντέρ αλλά τους ξεμπροστιάζει κανονικά τους ξεφτυλίζει θα έλεγα.

Similar Threads

  1. κατάθλιψη-φάρμακα
    By αννα_παπ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 22-01-2016, 12:49
  2. Λαθος ιδεες που δημιουργουν ψευδαισθησεις..
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 16-01-2015, 01:23
  3. Τι βλαβες δημιουργουν τα ψυχοφαρμακα?
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 07-09-2012, 00:46
  4. Replies: 5
    Last Post: 24-08-2012, 21:07
  5. Replies: 0
    Last Post: 23-09-2010, 20:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •