Δε μπορώ άλλες αρρώστιες..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1

    Δε μπορώ άλλες αρρώστιες..

    Καλησπέρα παιδιά, το τελευταίο διάστημα περνάω πολύ άσχημα γιατί με έχει βρει η αρρωστοφοβια μου που την είχα ξεπεράσει παλιότερα και τώρα έχει επιστρέψει δυναμικά.. δε μπορώ ούτε να ακούσω για άλλη αρρώστια είτε στην τηλεόραση είτε σε παρέα ή κάποιο γνωστό μου, κατευθείαν μπαίνουν οι κακές σκέψεις μήπως το έχω κι εγώ και ότι αν κάνω εξετάσεις σίγουρα θα μου βρουν κάτι σοβαρό.. τι πράγμα είναι αυτό ρε παιδιά; Πως φεύγει αυτός ο διάολος; Αυτή η αρρωστοφοβια πως θα θεραπευτεί; Τραγική η κατάσταση ένα πράγμα ότι όλες οι κακές αρρώστιες θα με βρουν και γίνομαι χάλια ψυχολογικά όλο ψαχνομαι να δω κάνα σύμπτωμα πως θα ξαναγίνω φυσιολογικός άνθρωπος να ζήσω μια φυσιολογική ζωή χωρίς να σκέφτομαι αρρώστιες και ότι τις έχω ή θα τις πάθω στο μέλλον; Πολύ με ρίχνει όλο αυτό..

  2. #2
    Το ξέρεις ότι είσαι αρρωστος.αλλά όχι στο σώμα στην ψυχη και αυτό είναι πιο μεγάλο βασανο.οι ανθρωποι ξέρεις δεν ειμαστε ατρωτοι και θα αρρωστησουμε και θα πάμε κάποτε στο νοσοκομειο καί θα ξανά γίνουμε καλά. Με το να φοβάσαι να αρρωστησεις νομίζεις δεν θα αρρωστησεις?εγώ θα σου πω να βγάλεις από την ζωή σου αυτές τις σκεψεις.ζήσε το σήμερα και αν ποτέ αρρωστησεις στεναχωριεσαι και αγχωνεσαι τότε γι αυτό και όχι προληπτικά

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    καλησπερα.Πασχω απο αρρωστοφοβια και καταθλιψη τα τελευταια 2.5 χρονια. Έχω ακριβως αυτα που περιγραφεις.Ανα 1 μηνα μου γινετε εμμονη μια σοβαρη αρρωστια με το παραμικρο συμπτωμα η ενοχληση που θα εχω οπως καρκινος, σκληρηνση κατα πλακας , ΑLS και πολλα ολα..οπως ολες η διαταραχες και αυτη αντιμετωπίζετε αν απευθυνθείς σε εναν ειδικο ψυχολογο/ψυχιατρο για ψυχοθεραπεια και φυσικα να το δουλεψεις και μεσα σου ο ιδιος. Σε ψυχολογο πηγα 1-2 φορες μονο και σταματησα το εχω δουλεψει παρα πολυ μονος και εχω επανελθει στο 70% με γυμναστηρια, παρεας και πολλα αλλα...κανε πραγματα που σε κανουν να νιωθεις καλα και να ξεχνιεσε και σκεψου λογικα. Καποια στιγμη αργα η γρηγορα ολοι μας θα πεθανουμε...παρε αποφαση οτι ετσι ειναι η ζωη και δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα για να αλλαξει αυτο...μην σκεφτεσε αρνητικα και εγω αυτα που περιγραφει και χειροτερα σκεφτόμουνα...ειναι στο μυαλο ολα και εγω αργησα να το καταλαβω αυτο..οπως την ξεπερασες παλιοτερα θα την ξεπερασεις και τωρα..ειναι πολυ ευκολο απο τι νομιζεις...το μονο που εχεις να κανεις ειναι να σταματησεις τις αρνητικες σκεψεις,να μην βλεπεις αυτα που σε αγχωνουν και να αρχισεις να κανεις πραγματα συνεχεια για να ξεχνιεσε..αν σε περνει τοσο απο κατω και δεν μπορεις να το αντιμετωπησεις ο ιδιος απευθυνσου σε εναν ειδικο για ψυχοθεραπεια αν δεν το εχεις κανει ηδη και μακρια απο φαρμακα....

  4. #4
    Έχετε δίκιο παιδιά αλλά είναι και αυτά τα ψυχοσωματικά που δε με αφήνουν να αγιασω! Από τότε που διάβασα στο φόρουμ ότι πολλοί έχουν εμβοες στα αυτιά παρουσίασα και εγώ και δεν φεύγουν.. πήγα έβγαλα φρονιμίτη και το βουητό πάλι το έχω.. τι θα κάνω; Όταν δεν το σκέφτομαι φεύγει αλλά ξαναπάει εκεί η σκέψη και έρχεται δυνατό.. έχετε κι εσείς εμβοες; Φεύγουν ποτέ; Πρώτη φορά μου μένει το βουητό παλιά ερχόταν για λίγα δευτερόλεπτα και έφευγε..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by Astronomy lover View Post
    Έχετε δίκιο παιδιά αλλά είναι και αυτά τα ψυχοσωματικά που δε με αφήνουν να αγιασω! Από τότε που διάβασα στο φόρουμ ότι πολλοί έχουν εμβοες στα αυτιά παρουσίασα και εγώ και δεν φεύγουν.. πήγα έβγαλα φρονιμίτη και το βουητό πάλι το έχω.. τι θα κάνω; Όταν δεν το σκέφτομαι φεύγει αλλά ξαναπάει εκεί η σκέψη και έρχεται δυνατό.. έχετε κι εσείς εμβοες; Φεύγουν ποτέ; Πρώτη φορά μου μένει το βουητό παλιά ερχόταν για λίγα δευτερόλεπτα και έφευγε..
    Φίλε κανενα ηρεμιστικό εχεις πάρει ποτέ?

  6. #6
    Όχι λες να μου περάσουν όλα αυτά;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by Astronomy lover View Post
    Όχι λες να μου περάσουν όλα αυτά;
    prepei na rotiseis eidiko file mou!

  8. #8
    Είχα πάει και μου έδωσε αντικαταθλιπτικά και ζαναξ αλλά δεν τα πήρα ποτέ! Είπα να το ξεπεράσω μόνος μου..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    182
    exeis prosopiko mnm des

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Astronomy lover View Post
    Είχα πάει και μου έδωσε αντικαταθλιπτικά και ζαναξ αλλά δεν τα πήρα ποτέ! Είπα να το ξεπεράσω μόνος μου..
    φιλε μακρια απο φαρμακα...ειδικα το ζαναξ πρεπει να δινετε υπο παρακολουθηση στενη με ειδικο..ειναι εθιστικο...επισης τα φαρμακα σου δινουν μονιμα αποτελέσματα την στιγμη που το παιρνεις...αν δεν το δουλεψεις μονο και με ψυχοθεραπεια οποτε κοβεις τα φαρμακα θα εισαι το ιδιο και μπορει και χειροτερα λογο φαρμακου...δοκιμασε αλλες επιλογες...το φαρμακο θα σου προσφερει στηγμιαια ανακουφηση τιποτα παραπανω....μακαρι να ειχα τις εμβοες σου και οχι τα ψυχοσωματικα που εχω τωρα ατονιες,ζαλαδες,ασταθεια,μ� �ικους σπασμους,ταχυπαλμιες,πονοκ εφαλους,γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση και πολλα αλλα..περασα και απο το σταδιο των εμβοων και μετα απο εξεταση ωριλα που με διαβεβαιωσε οτι δεν ειναι τιποτα μου εφυγε μια για παντα....

  11. #11
    Παιδιά αγόρασα βιταμίνες από φαρμακείο, μαγνήσιο και βιταμίνες β λέτε να γίνει δουλειά;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by Astronomy lover View Post
    Παιδιά αγόρασα βιταμίνες από φαρμακείο, μαγνήσιο και βιταμίνες β λέτε να γίνει δουλειά;
    Παρε για ενα μηνα και δες.... αν δεν κανουν τιποτα πρεπει να βοηθησεις το εαυττο σου

  13. #13
    Παιδιά σας έχει τύχει να έχετε τσιμπιες σε ένα σημείο του κεφαλιού; Πχ εγώ καμιά φορά έχω πίσω πάνω δεξιά τσιμπιες που και που.. λέτε να είναι κάτι σοβαρό; Φοβάμαι να κάνω αξονική η μαγνητική για το τι θα μου βρουν

  14. #14
    Astronomy χαλάρωσε και εγώ έχω και τις εμβοες και όλα αυτά που αναφέρεις από το άγχος είναι αν ήταν κάτι μετά από τόσο ψάξιμο θα στο έβρισκαν

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    ναι μου έχει τύχει κάποιες φορές..ενοχλητικό είναι αλλά θεωρώ ακίνδυνο
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Φοβος για αρρωστιες
    By Reverae in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 19-01-2018, 01:00
  2. Καθημερινό άγχος για θάνατο/αρρώστιες...
    By SuoD in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 23-04-2012, 16:55
  3. φανταζομαι...αρρωστιες...
    By αλίκη! in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 12-03-2010, 08:22
  4. φοβιες για αρρωστιες
    By vasiliki. in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 09-12-2009, 16:02
  5. Κρίσεις πανικού , εντονες φοβίες για τις αρρωστιες
    By grkostis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 27-02-2005, 19:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •