ΠΩΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΕΣΤΕ ΤΟ ΨΕΜΜΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΚΛΥΖΕΙ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 20 of 20
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Εγώ αυτό το "θα σκότωνα για να φάω" δεν το καταλαβαίνω, ούτε το ενστερνίζομαι. Προσωπικά θα προτιμούσα να πεθάνω από την πείνα παρά να σκοτώσω άνθρωπο. Πρόκειται για σπάνιο και ακραίο σενάριο. Μπορεί και να συμβαίνει δεν αντιλέγω. Το πρόβλημά μου βρίσκεται όμως στην συμπεριφορά μας σε φυσιολογικές καταστάσεις. Όχι δεν μου αρέσει οι εταιρίες να παίρνουν random νούμερα τηλέφωνο για να προωθούν προιόντα και υπηρεσίες. Δεν μου αρέσει να μιλάω για πράγματα που αγαπώ (πχ την τέχνη της μουσικής) και από την άλλη πλευρα το μυαλό του άλλου να είναι στο κέρδος ή στα λεφτά. Θέλω να επιστρέψει η εποχή που ο κόσμος είχε χόμπυ, ενδιαφέροντα και αγάπη για τις ομορφιές της ζωής και οχι να τρέχει συνεχώς σε έναν αγώνα χωρίς νόημα, χωρίς νικητή και το κυριότερο χωρίς τέλος.

    Το θέμα είναι ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ. Με τα μεγάλα συμφέροντα και κεφάλαια δεν μπορείς να τα βάλεις. Το πώς όμως συνυπάρχεις με άλλους ανθρώπους είναι στο χέρι σου και είναι μετά την ανάγκη της επιβίωσης, είναι μια από τις πιο σημαντικές πτυχές της ζωής που επηρέαζει άμεσα την ποιότητά της. Όπως σωστά ειπώθηκε, η μαγκιά και το δύσκολο είναι να είσαι σωστός και όχι όλη την ώρα μέσα στο ψέμα και την απάτη.

    Όσον αφορά στο ηθικό κομμάτι έχω ακούσει διάφορες απόψεις. Η δική μου γνώμη είναι πως καλώς υπάρχει καταναλωτισμός διότι δημιουργούνται δουλειές και κινείται η οικονομία. Το κακό είναι εκεί που λες. Ο υπερκαταναλωτισμός. Αυτό είδαμε πού οδήγησε. Δεν μπορείς να χαλάς χρήματα που δεν έχεις. Δεν έχουν βγάλει όλοι σχολές οικονομικές για να μπορούν να αναλύουν κάθε τους κίνηση επιστημονικά το καταλαβαίνω αλλά δες λίγο πού κατέληξε η οικονομία μας. Η απληστεία όλων και ο συνεχής δανεισμός αποδείχτηκε καταστροφή. Το χρήμα έρεε προς τις λάθος πλευρές. Αντί να πηγαίνει στην έρευνα και ανάπτυξη και την αποταμίευση ή την υγεία και τις δομές, πήγαινε σε αυτοκίνητα, μπουζούκια, ρούχα και πολλά άλλα ανούσια. Κάνω τεράστια παρένθεση για να πω πως αν εμείς το κοινό, η μάζα αποκτήσουμε κατάλληλη συνείδηση και παιδεία, τότε τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους στη θέση τους και άτομα όπως εγώ θα πάψουν να εκνευρίζονται χαχαχαχα
    πολυ ομορφο κειμενο ! αληθεια, χαιρομαι που υπρχουν νεα παιδια με λογο σαν τον δικο σου αλλα κι σαν αλλων ατομων εδω μεσα, ειστε μια παρηγορια!
    Δυστυχως εχεις δικιο σ ολα και συμφωνω απολυτα! προσθετωντας απλα ηθελα να πω οτι η προβληματικη κατασταση που ειμαστε σημερα σαν χωρα δεν ειναι μονο -μαλον ειχε μικρο ρολο - η σπαταλη των λαικων μαζων ,τα καταναλωτικα δανια και τα αγαθα οπου τα καταναλωσαν τα χρηματα τους! εαν συνςχιζε το κρατος οπως , με ιδιους μησθους ο λαος ο φτωχος θα εβρησκε τροπους να τα ξεπληρωσει οπως κανει χρονια τωρα! ομως του εριξαν κατα πολυ τα εισοδηματα και του ανεβασαν τα εξοδα του! του αλλαξαν τα δεδομενα οπου ειχε μεχρι τωτες! Η πιο μεγαλη ευθινη ειναι στους δημοσιους λειτουργους ! σε αυτους που εχουν τελειωσει 100 πανεπιστημια και μεταπτυχιακα αλλα δεν μπορουσαν να αλλαξουν τους κρατικους συλλογισμους! σ αυτους που αφηναν τις "μαυρες τρυπες" της κρατικης οικονομιας να υπαρχουν !! οταν λοιπον υπηρξε η μερα οπου ξεκαθαρα εβλεπαν οτι τα κρατικα εσοδα ειναι λιγοτερα απο εξοδα, απο τις δαπανες και απο τα κρατικα μας δανεια! αντι εκεινη την στιγμη να σημανει συναργεμος και να αλλαξουν αμεσως τους εισολογησμους εστω εν αρχης για τα ματια των ευρωπαιων ελεκτηκων μηχανισμων, οπου αρκουσε να εβλεπαν μια αλλαγη στις δαπανες μας! αντι αυτου συνεχησαν να κλεβουν, να ειναι η οικονομια μας παντε σκυλοι αλλεστε!!
    Σημερα, και μετα απο τοσο πονο και τοσο οικο νομια που εκανε ο απλος λαος δυστηχως δεν βλεπω μεγαλες αλλαγες, οι οποιες αλλαγες ειναι λογο της μειωσης των μησθων και σηνταξεων , ειναι επισης λογο της καθηστερισης των κρατικων υποχρεωσεων προς ιδιωτες και πολυ λιγο λογο σημαζεματος του κρατους. Αντι να εχουν υπαρξει τροποι ωστε τα οποια χρηματα υπαρχουν διαθεσημα προς την οικονομια αντι να πανε σε αναπτηξη, σε τομεις οπως η τεχνολογια κι αλλες κενοτομες επιχειρηματικες ιδεες αντι αυτου πανε προς επηδωτησεις κι αλλα κουραφεξαλα!
    Δυστυχως ο ελληνικος λαος δεν διαμαρτηρετε πλεον σε τυποτα! εδω δεν εκανε τυποτα ολα τα χρονια του μνημονιου θα κανει τωρα?

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    πολυ ομορφο κειμενο ! αληθεια, χαιρομαι που υπρχουν νεα παιδια με λογο σαν τον δικο σου αλλα κι σαν αλλων ατομων εδω μεσα, ειστε μια παρηγορια!
    Δυστυχως εχεις δικιο σ ολα και συμφωνω απολυτα! προσθετωντας απλα ηθελα να πω οτι η προβληματικη κατασταση που ειμαστε σημερα σαν χωρα δεν ειναι μονο -μαλον ειχε μικρο ρολο - η σπαταλη των λαικων μαζων ,τα καταναλωτικα δανια και τα αγαθα οπου τα καταναλωσαν τα χρηματα τους! εαν συνςχιζε το κρατος οπως , με ιδιους μησθους ο λαος ο φτωχος θα εβρησκε τροπους να τα ξεπληρωσει οπως κανει χρονια τωρα! ομως του εριξαν κατα πολυ τα εισοδηματα και του ανεβασαν τα εξοδα του! του αλλαξαν τα δεδομενα οπου ειχε μεχρι τωτες! Η πιο μεγαλη ευθινη ειναι στους δημοσιους λειτουργους ! σε αυτους που εχουν τελειωσει 100 πανεπιστημια και μεταπτυχιακα αλλα δεν μπορουσαν να αλλαξουν τους κρατικους συλλογισμους! σ αυτους που αφηναν τις "μαυρες τρυπες" της κρατικης οικονομιας να υπαρχουν !! οταν λοιπον υπηρξε η μερα οπου ξεκαθαρα εβλεπαν οτι τα κρατικα εσοδα ειναι λιγοτερα απο εξοδα, απο τις δαπανες και απο τα κρατικα μας δανεια! αντι εκεινη την στιγμη να σημανει συναργεμος και να αλλαξουν αμεσως τους εισολογησμους εστω εν αρχης για τα ματια των ευρωπαιων ελεκτηκων μηχανισμων, οπου αρκουσε να εβλεπαν μια αλλαγη στις δαπανες μας! αντι αυτου συνεχησαν να κλεβουν, να ειναι η οικονομια μας παντε σκυλοι αλλεστε!!
    Σημερα, και μετα απο τοσο πονο και τοσο οικο νομια που εκανε ο απλος λαος δυστηχως δεν βλεπω μεγαλες αλλαγες, οι οποιες αλλαγες ειναι λογο της μειωσης των μησθων και σηνταξεων , ειναι επισης λογο της καθηστερισης των κρατικων υποχρεωσεων προς ιδιωτες και πολυ λιγο λογο σημαζεματος του κρατους. Αντι να εχουν υπαρξει τροποι ωστε τα οποια χρηματα υπαρχουν διαθεσημα προς την οικονομια αντι να πανε σε αναπτηξη, σε τομεις οπως η τεχνολογια κι αλλες κενοτομες επιχειρηματικες ιδεες αντι αυτου πανε προς επηδωτησεις κι αλλα κουραφεξαλα!
    Δυστυχως ο ελληνικος λαος δεν διαμαρτηρετε πλεον σε τυποτα! εδω δεν εκανε τυποτα ολα τα χρονια του μνημονιου θα κανει τωρα?
    Συμφωνώ. Η Ελλάδα δεν παράγει τίποτα. Δεν έχει ισχυρή οικονομία. Ούτε επενδύσεις για να αναπτυχθεί. Κανείς δεν κουνάει την βάρκα. Μόνο οι καιροσκόποι/κερδοσκόποι κάνουν κινήσεις. Φταίει κι ο κόσμος. Γιατί να μην έχουμε reality shows με εφευρέτες και έχουμε με υποτιθέμενους τραγουδιστές και ξεκωλιάρες? Γιατί αυτά θέλει ο κόσμος. Στο λέω, το πρόβλημα ξεκινάει από εμάς. Κι οι πολιτικοί ανάμεσά μας είναι.

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αν τραβας καποιο ζορι απλα μη τις βλεπεις

  4. #19
    Erin
    Guest
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Καλημέρα, για να το κάνω πιο λιανά, εννοώ ότι μεγαλώνοντας (είμαι 35 πλέον) κάθε μέρα έρχεται στο μυαλό μου ακόμα μια εμπειρία ανειλικρίνειας που έχω ζήσει. Αντιλαμβάνομαι πράγματα που μου έχουν συμβεί καθώς και αναλύω γενικώς το πώς το ψέμμα και η εικόνα έχουν στήσει ολόκληρες επιχειρήσεις, οργανισμούς που χειραγωγούν τον κοσμάκη κτλ.

    Από τα πιο απλά μέχρι και σοβαρά ψέμματα που λέμε ο ένας στον άλλον καθημερινά. Άλλοι για να κάνουν μια πώληση, άλλοι για να βγούνε κυβέρνηση και πάει λέγοντας. Το ποστάρω στην ενότητα της αυτοπεποίθησης - αυτοεκτίμησης ακριβώς γιατί εγώ έχω την τάση να το παίρνω προσωπικά και να το ρίχνω σε εμένα. Φίλοι μου, δικά μου άτομα, με έχουν αποκαλέσει από ονειροπόλο μέχρι αφελή. Έχοντας λοιπόν για διάφορους λόγους τις μαύρες μου, τα συνδύασα όλα στο μυαλό μου και κάθε φορά που για παράδειγμα το καταλαβαίνω ότι μια πωλήτρια μου λέει μπαρούφες μέχρι ένας πιτσιρίκος στο γυμναστήριο που πετάει χαζομάρες για να πιάσει θέση στο μηχάνημα για έναν φίλο του που έρχεται με τρακτέρ από τα Τύρρανα, εγώ μονολογώ και επαναλαμβάνω τα ίδια και τα ίδια. Δεν αξίζεις, σε κατάλαβανε ότι είσαι μαλάκας, η κοινωνία είναι μοχθηρή και εναντίον σου, είσαι φλώρος, στην εφηβεία είχα τα ίδια θέματα και ζητούσα συνέχεια την επιβεβαίωση. Κάποιος άλλος φίλος μου το είπε στα ίσα. Πως έχω χαμηλή αυτοεκτίμηση. Ίσως πιο πολύ από χαμηλή αυτοπεποίθηση (δηλαδή το να διεκδικώ πράγματα και να το καταφέρνω - Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός αλλά εννοώ το ότι ναι μεν θεωρώ ότι έχω ικανότητες να πετυχαίνω πράγματα δεν θεωρώ ότι μου αξίζει). Σαν έφηβος ήμουν παχουλός και έβγαζα μια ηττοπάθεια γενικώς. Να μην πολυλογώ λοιπόν, ξέρω πως υπάρχουν άτομα πιο ψυλλιασμένα γενικώς από εμένα, πιο ετοιμόλογα και ίσως με πονηρότερη σκέψη. Ιδιαίτερα οι γυναίκες. Εγώ ενώ γενικώς είμαι έξυπνο άτομο όταν με πιάνουν τα νεύρα μου και χάσω την ψυχραιμία μου χάνω το 50% των ικανοτήτων μου και καταλήγω να τα βάζω με μένα. Όταν κάθομαι αργότερα μόνος και αναλύω με ψυχραιμία το τι συνέβη καταλήγω σε ακριβέστερα συμπεράσματα χαχαχαχα.

    Είναι ένας λόγος γιατί σιχαίνομαι τη δουλειά του πωλητή. Η πώληση είναι ταλέντο αλλά πρέπει εκ προοιμίου να μην έχεις πρόβλημα να εξαπατήσεις τον συνάνθρωπό σου. Και το λέω εγώ αυτό που έχω σπουδάσει την Διοίκηση Επιχειρήσεων και μάλιστα σε ανώτατο ίδρυμα. Δυστυχώς ή ευτυχώς ένα μεγάλο μέρος των επαγγελμάτων απαιτεί να πετάς μπαρούφες συνεχώς. Ξέρω άλλοι δεν έχουν θέμα κανένα και μπροστά στο γλυκό χρήμα οι πιο πολλοί κάνουν τουμπεκί ψιλοκομμένο αλλά εγώ πάντα το σκεφτόμουνα ως αποτρεπτικό παράγοντα. Οι παπάδες λένε μαλακίες και ψέμματα. Οι γιατροί προωθούν τις φαρμακευτικές που τους τα χώνουν. Οι ίδιοι επίσης δε το έχουν σε τίποτα να σε αφήσουν να ψοφήσεις αν δεν τους τα χώσεις. Διεφθαρμένα αφεντικά και recruiters παίρνουν την κάθε πουτανίτσα και τον κάθε διψασμένο για χρήμα πιτσιρικά και του μαθαίνουν όλα τα κόλπα πώλησης κιαι εξαπάτησης του κοινού. Εγώ άλλες φορές ηρεμώ, το παίρνω στο χαβαλέ και με ηρεμία ζητώ αυτό που θέλω, άλλες φορές γίνομαι έξαλλος. Όπως είναι και το φυσικό άλλωστε. Στο θέμα των πωλήσεων εμείς οι καταναλωτές κάνουμε ένα λάθος. Ίσως εγώ οκ. Αφήνουμε το συναίσθημα να μας κυριεύσει. Πχ συμπαθούμε έναν πωλητή. Μας αρέσει η σερβιτόρα. Μας πιάνει η λύπηση για κάποιον νέο υπάλληλο που κάνει κάποιο λάθος ή που κλαίγεται ότι έχει 17 παιδιά και πάει λέγοντας. Είναι όλα μια ενορχηστρωμένη προσπάθεια για τον κάθε άλλο ανυποψίαστο ή και υποψιασμένο να βάλει το χέρι στην τσέπη.

    Εσείς όλο αυτό πώς το διαχειρίζεστε και ποια συμβουλή μου δίνετε ώστε να εκτιμώ τον εαυτό μου πιο πολύ και να είμαι γενικώς πιο υποψιασμένος? Μήπως το παίζω αθώος στο μυαλό γιατί μεγάλωσα χαϊδεμένος και μοναχοπαίδι και έχω πιο ιδανικά σκηνικά στο μυαλο μου?

    Γενικώς πώς διαχειρίζεται το ότι το ψέμμα και η μπαρούφα κυριαρχεί στη ζωή μας και μάλιστα με την ίδια μας την συγκατάθεση? Ήμαρτον δηλαδή.... Οι γιαγιάδες ψήφισαν και έκαναν βουλευτή τον Γιώργο Βασιλείου γιατί τον θεωρούσαν άξιο επειδή είχε το ρόλο του καλού και τίμιου μπάτσου στην τιβι.... Τα ίδια με τη θρησκεία. Ψεύτικες ελπίδες και υποσχέσεις με αντάλλαγμα την κοινωνική υποταγή. Τα ίδια με την τρέλα με το fitness, τα αυτοκίνητα, τα γυμναστήρια, τα άπειρα μαγαζιά με ρούχα και άχρηστα προιόντα. Όλα σε αντάλλαγμα για την αίσθηση πολυτέλειας και ψεύτικης ευμάρειας που αποζητάει ο κάθε πικραμένος ανθρωπάκος τόσο ********ς από το σύστημα που πληρώνει για να αγοράσει αέρα κοπανιστό και να νιώσει καλύτερα με τον εαυτό του. Στον αντίποδα ο κάθε διψασμένος για χρήμα ανθρωπάκος που μετατρέπεται σε αρχιψεύταρο και εκμεταλλευτή της άγνοιας των ανθρώπων.

    Δεν θα βγάλω τον εαυτό μου απ' εξω. Έχω υπάρξει και στις δύο όχθες αυτού του ποταμού που χωρίζει την παραγωγή από την κατανάλωση αλλά θες λίγο η κρίση αυτοεκτίμησης που με πιάνει, λίγο η ανεργία που έχω τον τελευταίο και κάποια άλλα βιώματα μου πρόσφατα με πιάνει πραγματικά αηδία όταν συλλογίζομαι το πόσο ψέμα υπάρχει γύρω μας και το πόσο πίσω έχω μείνει εγώ γιατί η ζωή κυλάει όλο και πιο γρήγορα, όλο και πιο γρήγορα. Κάτι αγράμματα κοριτσάκια στο χωριό του πατέρα μου κλέβουν συνεχώς τα ρέστα στο περίπτερο που δουλεύουν. Ένας περιπτεράς μου έφαγε μια φορά 5 ευρώ. Ο ίδιος πήγε να το ξανακάνει. Φταίω εγώ που δεν του έκανα τη μούρη κρέας όπως έπρεπε.

    Ακούω τις γνώμες σας.

    Ευχαριστώ.
    Προσωπικά, δεν ασχολούμαι με το τι κάνουν οι άλλοι, αλλά με το πως το διαχειρίζομαι εγώ.

    Επίσης έχω αποδεχτεί ότι οι άνθρωποι είμαστε τέσσερα πράγματα:

    Αυτό που θέλουμε να είμαστε αλλά δεν μπορούμε,
    Αυτό που μπορούμε, αλλά δεν θέλουμε,
    Αυτό που και μπορούμε και θέλουμε
    και τέλος
    Αυτό που ούτε μπορούμε, ούτε θέλουμε.

    Αν θυμάσαι αυτόν τον συνδυασμό, θα καταλάβεις γιατί είμαστε έτσι σαν είδος και γιατί δεν πρόκειται ποτέ να αλλάξουμε.

    Πάντα θα έχει να κάνει με τον συνδυασμό θέλησης και ικανότητας.


    Δεύτερον:
    Και που συγχίζεσαι με τα ψέματα, τι καταλαβαίνεις;
    Αλλάζει κάτι;
    Όλοι οι άνθρωποι λέμε ψέματα για τον δικό του λόγο ο καθένας.
    Εσύ δεν έχεις πει ποτέ ψέματα;


    Και τρίτον λες "ναι μεν θεωρώ ότι έχω ικανότητες να πετυχαίνω πράγματα δεν θεωρώ ότι μου αξίζει"
    Γιατί πιστεύεις ότι δεν σου αξίζει;
    Έχεις κάνει κάποιο μεγάλο κακό το οποίο πιστεύεις ότι δεν σου επιτρέπει να είσαι καλά;

    Τέλος, αντί να πιστεύεις ότι οι μεν εξαπατούν τους δεν, σκέψου το ως εξής
    "κάνεις ότι με δουλεύεις και εγώ κάνω ότι σε πιστεύω".
    Δεν μας εξαπατά κανείς.
    Εμείς αν θέλουμε να αγοράσουμε κάτι, θα το αγοράσουμε ο κόσμος να χαλάσει.
    Το ίδιο ισχύει και για οποιοδήποτε άλλο παράδειγμα στην ζωή μας.
    Όλα αυτά είναι επιλογές μας.

    Τα μόνα που δεν μπορούμε να ελέγξουμε είναι ο χρόνος, ο θάνατος, τα ατυχήματα, τα απρόβλεπτα γεγονότα, οι ασθένειες και η φύση.

    ΟΛΑ τα άλλα, μπορούμε να τα ελέγξουμε.
    Δεν μπορεί κανείς να μας κοροϊδέψει εάν δεν το επιτρέψουμε και εμείς.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    103
    Θεματοθέτη, σ ευχαριστώ πολύ για το θέμα που άνοιξες.

    Με αφορμή την περίπτωση του ανθρώπου στα Γλυκά νερά που έλεγε ψέματα με τόσο άνεση και για μεγάλο χρονικό διάστημα και αν δεν είχε πάρει τόσο μεγάλη έκταση η υπόθεση εννοείται πως ποτέ δε θα μαθαίναμε την αλήθεια όπως και με χίλιες δυο άλλες περιπτώσεις, ήρθαν στην επιφάνεια ξανά όλα όσα έχω περάσει και ήθελα καπου να γράψω κι εγώ σχετικά οπότε αυτά που γράφτηκαν στο μήνυμά σου μου άρεσαν πάρα πολύ.

    Έτσι είναι τα πράγματα.

    Για μένα λοιπόν το ψέμα είναι συστατικό της ανθρώπινης ύπαρξης. Εκεί έχω καταλήξει. Το να αγωνιστεί κάποιος να μη λέει ψέματα είναι σα να προσπαθεί να χτίζει στην άμμο.

    Στο σημείο που διαφωνούμε είναι πως εσύ πιστεύεις πως ο κόσμος μπορεί να αλλάξει. Εσύ πιστεύεις πως παλιότερα ήταν πιο αγνά τα πράγματα. Θα ευχόμουν να ήταν έτσι. Αλλά η γνώμη μου για το ψέμα δεν είναι μέσα από βιβλία ή από σκέψεις, αλλά από βιώματα σε πολλούς και διαφορετικούς χώρους. Εχω υποφέρει ξανά και ξανά και είμαι κοντά μισό αιώνα άνθρωπος. Κι εγώ πίστευα πως ίσως μπορεί να αλλάξει ο κόσμος αλλά η απάντηση νομίζω είναι πως ο κόσμος δεν αλλάζει. Όσες πιθανότητες έχει να υπάρξει ανθρώπινη ζωή χωρίς οξυγόνο, άλλες τόσες έχει και να υπάρξει άνθρωπος και κοινωνία χωρίς ψέματα.

    Γι αυτό εν μέρει συμφωνώ με το δεύτερο μήνυμα του θέματος που έλεγε πως πετάει ο γάιδαρος πετάει. Δηλαδή αφού κάτι δεν πρόκειται να αλλάξει ας το δεχτούμε και ας προσπαθήσουμε να επιβιώσουμε. Όχι από την άποψη ότι σκύβουμε το κεφάλι σε ότι μας λένε, αλλά όταν κάτι είναι αδύνατο να συμβεί πρέπει να το δεχτούμε και να πορευτούμε με αυτό.

    Πολλά πράγματα θέλουμε, αλλά δεν είναι εφικτά. Θα ήθελα να περπατάω στον αέρα αλλά είναι αδύνατον. Δεν εννοώ με αεροπλάνο ή μηχανική βοήθεια, αλλά έτσι όπως περπατάω στο δρόμο δε μπορώ να σηκωθώ από το δάπεδο και να αιωρούμε στον αέρα ή να περπατάω στον αέρα.
    Πρέπει να το δεχτώ αυτό γιατί είναι η πραγματικότητα. Αν δε το δεχτώ τότε αργά ή γρήγορα έχω πολλές πιθανότητες, έχοντας ανέβει σε ένα ψηλό κτηριο να πέσω και να σκοτωθώ στην προσπάθειά μου να περπατήσω στον αέρα.

    Θα έγραφα και άλλα, όμως δεν έχω χρόνο τώρα. Ευτυχώς λέει :)
    Αυτά και ναι μου έδωσε χαρά αυτά που έγραψες για το ψέμα και γενικότερα ο τρόπος με τον οποίο τα εξέφρασες. Μπράβο σου. Σωστός.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Κοινωνία το μήνυμα τροποποιήθηκε
    By λουλούδι in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 21
    Last Post: 16-02-2018, 14:57
  2. Η κοινωνια εχει ξεφυγει
    By λουλούδι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 78
    Last Post: 29-08-2017, 12:44
  3. Νιωθετε κι εσεις το ιδιο; Πως το διαχειριζεστε;
    By Νεραιδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 32
    Last Post: 29-03-2016, 15:10
  4. Τοξικη κοινωνια..
    By Lia27 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 194
    Last Post: 30-08-2015, 00:39
  5. Σχιζοφρένεια και κοινωνία
    By oXe in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 17-01-2010, 19:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •