ΠΩΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΕΣΤΕ ΤΟ ΨΕΜΜΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΚΛΥΖΕΙ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939

    ΠΩΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΕΣΤΕ ΤΟ ΨΕΜΜΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΚΛΥΖΕΙ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ?

    Καλημέρα, για να το κάνω πιο λιανά, εννοώ ότι μεγαλώνοντας (είμαι 35 πλέον) κάθε μέρα έρχεται στο μυαλό μου ακόμα μια εμπειρία ανειλικρίνειας που έχω ζήσει. Αντιλαμβάνομαι πράγματα που μου έχουν συμβεί καθώς και αναλύω γενικώς το πώς το ψέμμα και η εικόνα έχουν στήσει ολόκληρες επιχειρήσεις, οργανισμούς που χειραγωγούν τον κοσμάκη κτλ.

    Από τα πιο απλά μέχρι και σοβαρά ψέμματα που λέμε ο ένας στον άλλον καθημερινά. Άλλοι για να κάνουν μια πώληση, άλλοι για να βγούνε κυβέρνηση και πάει λέγοντας. Το ποστάρω στην ενότητα της αυτοπεποίθησης - αυτοεκτίμησης ακριβώς γιατί εγώ έχω την τάση να το παίρνω προσωπικά και να το ρίχνω σε εμένα. Φίλοι μου, δικά μου άτομα, με έχουν αποκαλέσει από ονειροπόλο μέχρι αφελή. Έχοντας λοιπόν για διάφορους λόγους τις μαύρες μου, τα συνδύασα όλα στο μυαλό μου και κάθε φορά που για παράδειγμα το καταλαβαίνω ότι μια πωλήτρια μου λέει μπαρούφες μέχρι ένας πιτσιρίκος στο γυμναστήριο που πετάει χαζομάρες για να πιάσει θέση στο μηχάνημα για έναν φίλο του που έρχεται με τρακτέρ από τα Τύρρανα, εγώ μονολογώ και επαναλαμβάνω τα ίδια και τα ίδια. Δεν αξίζεις, σε κατάλαβανε ότι είσαι μαλάκας, η κοινωνία είναι μοχθηρή και εναντίον σου, είσαι φλώρος, στην εφηβεία είχα τα ίδια θέματα και ζητούσα συνέχεια την επιβεβαίωση. Κάποιος άλλος φίλος μου το είπε στα ίσα. Πως έχω χαμηλή αυτοεκτίμηση. Ίσως πιο πολύ από χαμηλή αυτοπεποίθηση (δηλαδή το να διεκδικώ πράγματα και να το καταφέρνω - Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός αλλά εννοώ το ότι ναι μεν θεωρώ ότι έχω ικανότητες να πετυχαίνω πράγματα δεν θεωρώ ότι μου αξίζει). Σαν έφηβος ήμουν παχουλός και έβγαζα μια ηττοπάθεια γενικώς. Να μην πολυλογώ λοιπόν, ξέρω πως υπάρχουν άτομα πιο ψυλλιασμένα γενικώς από εμένα, πιο ετοιμόλογα και ίσως με πονηρότερη σκέψη. Ιδιαίτερα οι γυναίκες. Εγώ ενώ γενικώς είμαι έξυπνο άτομο όταν με πιάνουν τα νεύρα μου και χάσω την ψυχραιμία μου χάνω το 50% των ικανοτήτων μου και καταλήγω να τα βάζω με μένα. Όταν κάθομαι αργότερα μόνος και αναλύω με ψυχραιμία το τι συνέβη καταλήγω σε ακριβέστερα συμπεράσματα χαχαχαχα.

    Είναι ένας λόγος γιατί σιχαίνομαι τη δουλειά του πωλητή. Η πώληση είναι ταλέντο αλλά πρέπει εκ προοιμίου να μην έχεις πρόβλημα να εξαπατήσεις τον συνάνθρωπό σου. Και το λέω εγώ αυτό που έχω σπουδάσει την Διοίκηση Επιχειρήσεων και μάλιστα σε ανώτατο ίδρυμα. Δυστυχώς ή ευτυχώς ένα μεγάλο μέρος των επαγγελμάτων απαιτεί να πετάς μπαρούφες συνεχώς. Ξέρω άλλοι δεν έχουν θέμα κανένα και μπροστά στο γλυκό χρήμα οι πιο πολλοί κάνουν τουμπεκί ψιλοκομμένο αλλά εγώ πάντα το σκεφτόμουνα ως αποτρεπτικό παράγοντα. Οι παπάδες λένε μαλακίες και ψέμματα. Οι γιατροί προωθούν τις φαρμακευτικές που τους τα χώνουν. Οι ίδιοι επίσης δε το έχουν σε τίποτα να σε αφήσουν να ψοφήσεις αν δεν τους τα χώσεις. Διεφθαρμένα αφεντικά και recruiters παίρνουν την κάθε πουτανίτσα και τον κάθε διψασμένο για χρήμα πιτσιρικά και του μαθαίνουν όλα τα κόλπα πώλησης κιαι εξαπάτησης του κοινού. Εγώ άλλες φορές ηρεμώ, το παίρνω στο χαβαλέ και με ηρεμία ζητώ αυτό που θέλω, άλλες φορές γίνομαι έξαλλος. Όπως είναι και το φυσικό άλλωστε. Στο θέμα των πωλήσεων εμείς οι καταναλωτές κάνουμε ένα λάθος. Ίσως εγώ οκ. Αφήνουμε το συναίσθημα να μας κυριεύσει. Πχ συμπαθούμε έναν πωλητή. Μας αρέσει η σερβιτόρα. Μας πιάνει η λύπηση για κάποιον νέο υπάλληλο που κάνει κάποιο λάθος ή που κλαίγεται ότι έχει 17 παιδιά και πάει λέγοντας. Είναι όλα μια ενορχηστρωμένη προσπάθεια για τον κάθε άλλο ανυποψίαστο ή και υποψιασμένο να βάλει το χέρι στην τσέπη.

    Εσείς όλο αυτό πώς το διαχειρίζεστε και ποια συμβουλή μου δίνετε ώστε να εκτιμώ τον εαυτό μου πιο πολύ και να είμαι γενικώς πιο υποψιασμένος? Μήπως το παίζω αθώος στο μυαλό γιατί μεγάλωσα χαϊδεμένος και μοναχοπαίδι και έχω πιο ιδανικά σκηνικά στο μυαλο μου?

    Γενικώς πώς διαχειρίζεται το ότι το ψέμμα και η μπαρούφα κυριαρχεί στη ζωή μας και μάλιστα με την ίδια μας την συγκατάθεση? Ήμαρτον δηλαδή.... Οι γιαγιάδες ψήφισαν και έκαναν βουλευτή τον Γιώργο Βασιλείου γιατί τον θεωρούσαν άξιο επειδή είχε το ρόλο του καλού και τίμιου μπάτσου στην τιβι.... Τα ίδια με τη θρησκεία. Ψεύτικες ελπίδες και υποσχέσεις με αντάλλαγμα την κοινωνική υποταγή. Τα ίδια με την τρέλα με το fitness, τα αυτοκίνητα, τα γυμναστήρια, τα άπειρα μαγαζιά με ρούχα και άχρηστα προιόντα. Όλα σε αντάλλαγμα για την αίσθηση πολυτέλειας και ψεύτικης ευμάρειας που αποζητάει ο κάθε πικραμένος ανθρωπάκος τόσο ********ς από το σύστημα που πληρώνει για να αγοράσει αέρα κοπανιστό και να νιώσει καλύτερα με τον εαυτό του. Στον αντίποδα ο κάθε διψασμένος για χρήμα ανθρωπάκος που μετατρέπεται σε αρχιψεύταρο και εκμεταλλευτή της άγνοιας των ανθρώπων.

    Δεν θα βγάλω τον εαυτό μου απ' εξω. Έχω υπάρξει και στις δύο όχθες αυτού του ποταμού που χωρίζει την παραγωγή από την κατανάλωση αλλά θες λίγο η κρίση αυτοεκτίμησης που με πιάνει, λίγο η ανεργία που έχω τον τελευταίο και κάποια άλλα βιώματα μου πρόσφατα με πιάνει πραγματικά αηδία όταν συλλογίζομαι το πόσο ψέμα υπάρχει γύρω μας και το πόσο πίσω έχω μείνει εγώ γιατί η ζωή κυλάει όλο και πιο γρήγορα, όλο και πιο γρήγορα. Κάτι αγράμματα κοριτσάκια στο χωριό του πατέρα μου κλέβουν συνεχώς τα ρέστα στο περίπτερο που δουλεύουν. Ένας περιπτεράς μου έφαγε μια φορά 5 ευρώ. Ο ίδιος πήγε να το ξανακάνει. Φταίω εγώ που δεν του έκανα τη μούρη κρέας όπως έπρεπε.

    Ακούω τις γνώμες σας.

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Καλημέρα, για να το κάνω πιο λιανά, εννοώ ότι μεγαλώνοντας (είμαι 35 πλέον) κάθε μέρα έρχεται στο μυαλό μου ακόμα μια εμπειρία ανειλικρίνειας που έχω ζήσει. Αντιλαμβάνομαι πράγματα που μου έχουν συμβεί καθώς και αναλύω γενικώς το πώς το ψέμμα και η εικόνα έχουν στήσει ολόκληρες επιχειρήσεις, οργανισμούς που χειραγωγούν τον κοσμάκη κτλ.
    .....
    Ένας περιπτεράς μου έφαγε μια φορά 5 ευρώ. Ο ίδιος πήγε να το ξανακάνει. Φταίω εγώ που δεν του έκανα τη μούρη κρέας όπως έπρεπε.

    Ακούω τις γνώμες σας.

    Ευχαριστώ.
    Ας ξεκινήσω από το τελευταίο! Δεν αφήνουμε ποτέ περίπτερά όρθιο ΑΝ ΣΚΟΠΙΜΑ επιχειρεί να μας κλέψει. Του κάνουμε τα μούτρα κρέας, όπως του αρμόζει. Για την ακρίβεια, μας παρακάλεσε να του τα κάνουμε κρέας, αφού μας έκλεψε ΣΚΟΠΙΜΑ, - ΑΝ ΜΑΣ ΕΚΛΕΨΕ ΣΚΟΠΙΜΑ - και εμείς σαν άνθρωποι με ευαισθησίες ικανοποιήσαμε την παράκλησή του!

    Σοβαρεύομαι και σχολιάζω.
    Το ψεύδος είναι μέρος της ουσίας της κοινωνίας. Η ίδια η κοινωνία είναι ένα ψεύδος. Ο μοναδικός λόγος ύπαρξης κοινωνικών δομών, ομάδων, ενώσεων κλπ είναι η επιβολή στο άτομο αναγκών που ποτέ δεν είχε ή έχει, με μοναδικό σκοπό την εκμετάλλευση αυτών των αναγκών για ίδιο κέρδος κάποιων προυχόντων. Παράδειγμα:
    1. ποιός είπε ότι τα άρρενα ανθρωπόμορφα θηλαστικά πρέπει να φοράνε παντελόνια; γιατί τζίν; γιατί trousers; Μέσα από στοχευμένες ενέργειες το μάρκετινγκ κάνει τη δουλειά του και εμείς από τα παιδικά μας χρόνια, μαθαίνουμε να αναγωρίζουμε και να σεβόμαστε τις επιταγές αυτού του μαρκετιγν.
    2. ποιος είπε ότι η δικαιοσύνη είναι αυτό που επιβάλλουν τα δικαστηρια; εσύ ή εγώ τους ορίσαμε δικαστές; Αν όχι εσύ ή εγώ τότε ποιος; Όχι πες μου, ποιος τους όρισε; Και τελος πάντων αν υπάρχει κάποιος που τους διόρισε, τότε εσύ και εγώ πώς καθορίσαμε ότι αυτός ο κάποιος μας εκπροσωπεί, σέβεται την προσωπική μας ηθική και αίσθηση δικαίου κλπ

    Αφού λοιπόν πολύ εύκολα κατέληξα στο συμπέρασμα ότι η κοινωνία είναι ένα απάνθρωπο σόφισμα κάποιων ολίγων με σκοπό το κέρδος, ας επανέλθω στα ερωτήματα σου.
    Όπως λέγαμε και στο "Στρατό", ο μόνος τρόπος να περάσει εύκολα ο χρόνος της θητείας είναι να αποδεχτείς το νόμο του παραλόγου. Ότι δηλαδή, ο μόνος νόμος στον Στρατό είναι ο παραλογισμός. Από εκείνη τη στιγμή και μετά, περνάς ζωή και κότα! Πετάει ο γάιδαρος; Πετάει!
    Το ίδιο ισχύει και στην κοινωνία. Όσο συντομότερα αντιληφθείς και αποδεχτείς ότι ο μόνος νόμος της κοινωνίας είναι ο παραλογισμός, τόσο συντομότερα θα αισθανθείς λιγότερο προβληματισμένος και ευτυχής. Η τάδε λοσιόν θα εξαλείψει τις ρυτίδες και θα σε κάνει να φαίνεσαι 20 χρονών. ΝΑΙ! Αυτό το σκεύασμα πρωτεινών/ αμινοξέων θα σε κάνει σαν τον Σβατζενέγκερ. ΝΑΙ! Αυτό το αυτοκίνητο όταν το οδηγείς, κάνει το πουλί σου να μακραίνει 10 πόντους. ΝΑΙ! Αυτή η οδοντόκρεμα κάνει τα δόντια σου άσπρα. ΝΑΙ! Ό,τι θέλουν, ΝΑΙ! Σε όλα ΝΑΙ! Μέχρι και πρωθυπουργοί κάνουν το ΟΧΙ, ΝΑΙ. Σε όλα ΝΑΙ! Πετάει ο γάιδαρος; Πετάει! ΝΑΙ!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Spectrum View Post
    Ας ξεκινήσω από το τελευταίο! Δεν αφήνουμε ποτέ περίπτερά όρθιο ΑΝ ΣΚΟΠΙΜΑ επιχειρεί να μας κλέψει. Του κάνουμε τα μούτρα κρέας, όπως του αρμόζει. Για την ακρίβεια, μας παρακάλεσε να του τα κάνουμε κρέας, αφού μας έκλεψε ΣΚΟΠΙΜΑ, - ΑΝ ΜΑΣ ΕΚΛΕΨΕ ΣΚΟΠΙΜΑ - και εμείς σαν άνθρωποι με ευαισθησίες ικανοποιήσαμε την παράκλησή του!

    Σοβαρεύομαι και σχολιάζω.
    Το ψεύδος είναι μέρος της ουσίας της κοινωνίας. Η ίδια η κοινωνία είναι ένα ψεύδος. Ο μοναδικός λόγος ύπαρξης κοινωνικών δομών, ομάδων, ενώσεων κλπ είναι η επιβολή στο άτομο αναγκών που ποτέ δεν είχε ή έχει, με μοναδικό σκοπό την εκμετάλλευση αυτών των αναγκών για ίδιο κέρδος κάποιων προυχόντων. Παράδειγμα:
    1. ποιός είπε ότι τα άρρενα ανθρωπόμορφα θηλαστικά πρέπει να φοράνε παντελόνια; γιατί τζίν; γιατί trousers; Μέσα από στοχευμένες ενέργειες το μάρκετινγκ κάνει τη δουλειά του και εμείς από τα παιδικά μας χρόνια, μαθαίνουμε να αναγωρίζουμε και να σεβόμαστε τις επιταγές αυτού του μαρκετιγν.
    2. ποιος είπε ότι η δικαιοσύνη είναι αυτό που επιβάλλουν τα δικαστηρια; εσύ ή εγώ τους ορίσαμε δικαστές; Αν όχι εσύ ή εγώ τότε ποιος; Όχι πες μου, ποιος τους όρισε; Και τελος πάντων αν υπάρχει κάποιος που τους διόρισε, τότε εσύ και εγώ πώς καθορίσαμε ότι αυτός ο κάποιος μας εκπροσωπεί, σέβεται την προσωπική μας ηθική και αίσθηση δικαίου κλπ

    Αφού λοιπόν πολύ εύκολα κατέληξα στο συμπέρασμα ότι η κοινωνία είναι ένα απάνθρωπο σόφισμα κάποιων ολίγων με σκοπό το κέρδος, ας επανέλθω στα ερωτήματα σου.
    Όπως λέγαμε και στο "Στρατό", ο μόνος τρόπος να περάσει εύκολα ο χρόνος της θητείας είναι να αποδεχτείς το νόμο του παραλόγου. Ότι δηλαδή, ο μόνος νόμος στον Στρατό είναι ο παραλογισμός. Από εκείνη τη στιγμή και μετά, περνάς ζωή και κότα! Πετάει ο γάιδαρος; Πετάει!
    Το ίδιο ισχύει και στην κοινωνία. Όσο συντομότερα αντιληφθείς και αποδεχτείς ότι ο μόνος νόμος της κοινωνίας είναι ο παραλογισμός, τόσο συντομότερα θα αισθανθείς λιγότερο προβληματισμένος και ευτυχής. Η τάδε λοσιόν θα εξαλείψει τις ρυτίδες και θα σε κάνει να φαίνεσαι 20 χρονών. ΝΑΙ! Αυτό το σκεύασμα πρωτεινών/ αμινοξέων θα σε κάνει σαν τον Σβατζενέγκερ. ΝΑΙ! Αυτό το αυτοκίνητο όταν το οδηγείς, κάνει το πουλί σου να μακραίνει 10 πόντους. ΝΑΙ! Αυτή η οδοντόκρεμα κάνει τα δόντια σου άσπρα. ΝΑΙ! Ό,τι θέλουν, ΝΑΙ! Σε όλα ΝΑΙ! Μέχρι και πρωθυπουργοί κάνουν το ΟΧΙ, ΝΑΙ. Σε όλα ΝΑΙ! Πετάει ο γάιδαρος; Πετάει! ΝΑΙ!
    Διαφωνώ. Σαν άνθρωπος πιστεύω πως δεν θα γινόταν να υπάρξει ζωή χωρίς την κοινωνία και την οργάνωση. Ό,τι βλέπεις είναι αποτέλεσμα της πάλης των αδύνατων απέναντι στους προύχοντες και την εξισορρόπισης ώστε όλοι να είναι ευχαριστημένοι - όσο γίνεται. Αυτό που πέφτει σε εμάς είναι η υποχρέωση να την κάνουμε καλύτερη. Με την ωρίμανση των κοινωνικών στρωμάτων. Αν εγώ μάθω στα παιδιά μου να μην είναι θύματα του μάρκετινγκ τότε δεν θα γίνουν άβουλοι καταναλωτές. Μπορεί να είναι πιο δύσκολο από να τους αγοράζω ότι μπούρδα βγάζουν οι εταιρείες αλλά ναι είναι εφικτό. Παίρνω πάντα παράδειγμα από τις νεότερες γενιές που είναι εξ' ορισμού πιο ανοιχτόμυαλες. Δεν τραβάνε πολλά ζόρια με την ομοφυλοφιλία για παράδειγμα. Αυτοί θα αποτελέσουν την αυριανή κοινωνία. Ο,τι και να κάνουν οι παλιότεροι και συντηρητικοί κάποια στιγμή θα πεθάνουν. Είναι η μόνη σταθερά από την οποία δεν γλιτώνει κανείς.

    Στο θέμα μας τώρα. Εγώ λοιπόν είμαι μαλάκας γιατί παίζω το παιχνιδάκι του μάρκετινγκ ή γιατί δεν το παίζω? Εν πάσει περιπτώσει...Κάποτε ήθελα να γίνω μέρος αυτού του συστήματος αλλά έμαθα να μην κάνω αυτά που φτύνω. Θα το κάνω μόνο για να επιβιώσω και μόνο αν δεν έχω άλλη επιλογή. Οπότε ναι. Δεν είμαι μαλάκας. Είμαι ένα άτομο ακόμα σχετικά νεαρό που μεγαλώνει και βγαίνει από την φάση του "νέου" που ακόμα βλέπει τη ζωή αθώα και συνειδητοποιεί αυτό που λες ότι το ψέμα, η μπαρούφα είναι μέρος αυτού που ονομάζουμε ζωή και κοινωνία.

    ΟΜΩΣ δεν σημαίνει ότι πρέπει να δεχόμαστε αβίαστα ό,τι μας λένε. Όχι δεν πετάει ο γάιδαρος. Όσοι λένε ότι πετάει απλά δεν θέλουν να θυσιάσουν την ζωή που ζούνε γιατί η μετάβαση σε μια καλύτερη απαιτεί πολλές θυσίες και μεγάλο χρονικό διάστημα. Αλλά δεν σημαίνει ότι είναι ανέφικτη. Μέσα στους αιώνες επικράτησε το δικαιότερο πολίτευμα. Αυτό της δημοκρατίας. Κάποτε ήταν αδιανόητο σε κάποιες κοινωνίες. Κι όμως κοίτα. Ποιος μου λέει ότι σε 200-300 χρόνια τα πράγματα δεν θα είναι ακόμα καλύτερα??? Το θέμα αγαπητέ/αγαπητή είναι ΕΜΕΙΣ τι κάνουμε. Από την άλλη, σε πολλά ακόμα παραμένω παραδοσιακός αλλά απεχθάνομαι να με θεωρούν ηλίθιο μόνο και μόνο επειδή είμαι καταναλωτής. Η αγένεια κατ' εμέ δεν αποτελεί μέρος μιας καλύτερης κοινωνίας ούτε υπάρχει λόγος να υπάρχει. Δεν εξυπηρετεί σε τίποτα.

    Γενικώς όμως όπως προείπα, η ωρίμανση θα παίξει μεγάλο ρόλο στην αλλαγή. Δεν χρειάζεσαι να αποδείξεις τίποτα σε κανέναν με ένα πολυτελές αυτοκίνητο. Ομως θα καθίσει κανείς να το σκεφτεί? Όχι. Θα στηριχτεί στην ενστικτώδη αντίδραση της μάζας απέναντι σε κάτι όμορφο εντυπωσιακό και ακριβό και θα το αγοράσει προκειμένου να νιώσει καλύτερα και να πετύχει κάποιους σκοπούς. Φυσικά θα το κάνει και για να επωφεληθεί ενός πιο εξελιγμένου και ασφαλούς μηχανήματος. Τι θέλω όμως να πω με όλα αυτά? ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. Ψοφάνε για μπαρούφα. Δεν υπάρχουν προύχοντες φίλε μου. Εμείς είμαστε παντού. Εμείς συντηρούμε ένα σύστημα που μας βολεύει. Για αυτό κάτι τύποι όπως εγώ βγαίνουν οι μαλάκες της υπόθεσης. Γιατί χάνουμε τον χρόνο μας φαντασιώνοντας μια ιδανική κατάσταση. Οι "προύχοντες" που αναφέρεις σίγουρα προσπαθούν να διαιωνίσουν μια κατάσταση που τους βολεύει αλλά όπως παντού υπάρχουν λογής λογής άτομα. Παντού. Και στην πολιτική και παντού. Η φύση περιέχει τα πάντα. Η κοινωνία περιέχει τα πάντα. Αυτό που βλέπεις είναι αυτό που εμείς σαν κοινωνία θέλουμε να υπάρχει. Οι κατέχοντες τα μέσα παραγωγής κτλ απλά μας δίνουν αυτό που ζητάμε. Θέλουμε την παπάτζα γιατί αλλιώς πέφτουμε σε κατάθλιψη. Επιλέγουμε να ζούμε σε πύργους χάρτινους γιατί μας κάνει να νιώθουμε καλύτερα. Οι άνθρωποι έχουν την δύναμη γιατί τα πάντα άνθρωποι τα δημιουργούνε. Θεός δεν υπάρχει. Το ίδιο και μοίρα ή τύχη. Υπάρχουν μόνο οι νόμοι που διέπουν τη φύση. Οι μόνες σταθερές. Η μάνα γη και οι προσπάθειες που κάνουμε εμείς να κατανοήσουμε το μυστήριο της ζωής και του κόσμου μέσω της επιστήμης. Η κοινωνία είναι ανάγκη του ανθρώπου όχι κάποιο σκοτεινό δημιούργημα κάποιων. Αλλιώς δηλαδή και επειδή είμαστε ανίκανοι να αποφασίζουμε χωρίς φόβο τι θα έπρεπε να κάνουμε? Να ζούμε μακριά ο ένας από τον άλλον? Η κοινωνικοποίηση, η δημιουργία οικογένειας ακόμα και η ανάγκη να αναδεικνυόμαστε, να πετυχαίνουμε πράγματα και να ζούμε καλά είναι εν μέρει ανάγκες και εν μέρει ένστικτα των ανθρώπων.

    Άρα λοιπόν δεν πετάει κάνενας γάιδαρος. Η ζωή είναι όπως είναι κι εγώ επειδή τραβάω άλλα ζόρια κάθομαι και ποστάρω σε ένα φόρουμ και γκρινιάζω και πρήζω αρχίδια. Δεν πειράζει τουλάχιστον τα βγάζω από μέσα μου γιατί μου κάνουν κακό. Ας παίζουμε λοιπόν το παιχνίδια αλλά μην καβαλάμε καλάμι νομίζοντας πως υπερέχουμε των άλλων. Εκεί παίζει κόμπλεξ και παθολογία.

    Θες να κάνεις κάτι με ουσία? Αγάπα τον πλησίον σου και κάνε κάτι καλό κάθε μέρα και να το νιώθεις. Γίνε καλός άνθρωπος ακόμα και με το ΖΟΡΙ. Τότε ίσως φτάσεις στον δικό σου παράδεισο.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Υπαρχουν διαφορα ειδη ψευτων κι ψεματων, δεν ειναι τα ιδια, υπαρχουν οι αρρωστοι ψευτες, ανθρωποι δυστυχησμενοι που δεν καταλαβαινουν τι εχουν ,παθολογικα αρρωστοι που χρειαζωντε νοσηλεια, κι οι υπολλοιποι τους κοροιδευουν . Υπαρχουν ψευτες που δεν ειναι αρρωστοι, οπου εχουν γνωσοι του τι λενε αλλα ειναι ναρκισοι, θελουν να κερδισουν τα ματια του κοσμου με παραμυθια, διοτις ειναι ανηκανοι να το κανουν αλλιως, κι εχουν και την αναγκη να ενδιαφερετε ο κοσμος με αυτους.Υπαρχουν ψευτες οπου η ζωη τους τα εφερε ετσι ειτε απο δικο τους λαθος ειτε οχι, ειτε για επαγγελματικους λογους και ζουν διπλη ζωη! αυτοι οι ανθροποι εχουν βαρεθοι να λενε ψεματα να υποκρινωντε σε ανθρωπους που αγαπουν αλλα αναγκαζωντε λογο των συνθηκων, Υπαρχει ενα οραιο βιβλιο οπου λεει μια ιστορια ενος ερωτευμενου ζευγαριου στην ρωσια την εποχη του ψυχρου πολεμου οπου ο ανδρας ηταν πρακτορας κι ελεγε ψεματα στη γυναικα του.
    Οσο για το δικο σου προβλημα θεματοθετη, δεν μπορω να σε κρινω, συγουρ ιναι ασχημο αυτο που περνας, μακαι α βρεις το σθενος να το ξεπερνας το καθε εμποδιο χωρις να σε πληγωνει τοσο πολυ, να γινεις λιγο αδιαφορος, απο την αλλη δεν διχνεις κι τοσο μετριοφρον αφου κι εξυπνος λες οτι εισαι κι γενικα σε χαρακτηριζεις με καλα λογια κατις που δεν τριαζει τοσο με οσα λες, λιγο με εχεις μπερδεψει θελω να πω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Υπαρχουν διαφορα ειδη ψευτων κι ψεματων, δεν ειναι τα ιδια, υπαρχουν οι αρρωστοι ψευτες, ανθρωποι δυστυχησμενοι που δεν καταλαβαινουν τι εχουν ,παθολογικα αρρωστοι που χρειαζωντε νοσηλεια, κι οι υπολλοιποι τους κοροιδευουν . Υπαρχουν ψευτες που δεν ειναι αρρωστοι, οπου εχουν γνωσοι του τι λενε αλλα ειναι ναρκισοι, θελουν να κερδισουν τα ματια του κοσμου με παραμυθια, διοτις ειναι ανηκανοι να το κανουν αλλιως, κι εχουν και την αναγκη να ενδιαφερετε ο κοσμος με αυτους.Υπαρχουν ψευτες οπου η ζωη τους τα εφερε ετσι ειτε απο δικο τους λαθος ειτε οχι, ειτε για επαγγελματικους λογους και ζουν διπλη ζωη! αυτοι οι ανθροποι εχουν βαρεθοι να λενε ψεματα να υποκρινωντε σε ανθρωπους που αγαπουν αλλα αναγκαζωντε λογο των συνθηκων, Υπαρχει ενα οραιο βιβλιο οπου λεει μια ιστορια ενος ερωτευμενου ζευγαριου στην ρωσια την εποχη του ψυχρου πολεμου οπου ο ανδρας ηταν πρακτορας κι ελεγε ψεματα στη γυναικα του.
    Οσο για το δικο σου προβλημα θεματοθετη, δεν μπορω να σε κρινω, συγουρ ιναι ασχημο αυτο που περνας, μακαι α βρεις το σθενος να το ξεπερνας το καθε εμποδιο χωρις να σε πληγωνει τοσο πολυ, να γινεις λιγο αδιαφορος, απο την αλλη δεν διχνεις κι τοσο μετριοφρον αφου κι εξυπνος λες οτι εισαι κι γενικα σε χαρακτηριζεις με καλα λογια κατις που δεν τριαζει τοσο με οσα λες, λιγο με εχεις μπερδεψει θελω να πω.
    Αυτό που λέω είναι πως με θεωρώ έξυπνο γενικώς. Δεν ξέρω αν είμαι μετριόφρων ή όχι αλλά με βάση το μορφωτικό μου επίπεδο και πράγματα που γενικώς έχω επιτύχει στη ζωή μου ναι με θεωρώ έξυπνο. Αυτό όμως για το οποίο δεν σε προετοιμάζουν τα σχολεία είναι η ίδια η ζωή. Έτσι λοιπόν βλέπεις αμόρφωτα άτομα που δεν έπαιρναν τα γράμματα (σε αντίθεση με εμένα) να είναι πανούργοι και διαόλου κάλτσες κάτι το οποίο εγώ δεν είχα τόσο μέχρι τώρα.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    aρα υπαρχουν και πιο εξυπνοι απο εσενα ¨), μαλον αυτοι εξυπνοι, εαν ορισμος του εξυπνου ειναι αυτος που καταφερνει τον στοχο του ενω εχει λιγες πυθανοτητες σε σχεση με του υπολοιπους να τον καταφερει , σε σχεση με εσενα για παραδηγμα.
    Απο την αλλη επιτυχια ειναι για τον καθε εναν αλλο πραμα, αν καταλαβα για εσενα ειναι τα λεφτα και η επαγγελματικη αναγνωρηση απο τους γυρο, μαλον απο τους ιδιους αγωνιζομενους διοτις δεν εχουμε ολοι τα ιδια ονειρα, τους ιδιους στοχους.
    Προσωπικα κι επειδη δε θελω να το παιζω αθωος κι εγω καπωτες ειχα ως στοχο μου τα υλικα αγαθα κι νομζα οτι εαν ιμαι καλος στην δουλεια μου, εαν το μαγαζι μου πουλαγε πολλα οτι ειμουν καποιος, πηγαινα θυμαμαι σε εκθσης κι ενιωθα οτι ειμουν καποιος επειδη ειχα καταφερει να αυξιζω τον τζιρο της χρονιας!! και φυσηκα αν ακουγα μπραβω την ψωνιζα! επινα και τις κοκς μου ,,, ειχε φτασει η μυτη μου πανω κι απο τα μαλια της κεφαλης μου! Ωσπου μου ηρθε ενα σοκ κι πειρα χαμπαρι ποσο χαζος ειμουν καταλαβα ποσο ψευτικα ηταν ολα αυτα! αλλα αυτο ειναι αποψη μου, δεν σημαινει οτι τωρα ειμαι σωστος, σεβομαι τα γουστα του καθε ενα,απλα πλεον εχω αλλους στοχους για εμενα, βλεπω αλλιως την ζωη μου.
    Δεν κοροιδεω τα δικα σου ονειρα και την δικη σου υπολυψη, εξαλου οι πιο πολλοι νεοι ανθρωποι αυτους τους στοχους και τα ιδια ονειρα με εσενα εχουν, οπως κι ξενερωνουν με τα ιδια πραματα που ξενερωνεις και εσυ, αρα αυτο που νομιζεις εσυ ειναι το κυριαρχο ειναι σχεδον ο κανωνας. Ομως ειναι αδικο να βριζεις τους επιτυχχηενους,να τους λες βλακες, επειδη η συνταγη τους πετυχε, το οτι το καταφεραν με βρωμικο τροπο δεν λεει κατις, διοτις και ο ιδιος ο στοχος ειναι ισαξια βρωμικος αρα εαν τον επιτυχης με βρωμικο τροπο ισα ισα που το αξιζεις κι πιο πολυ!
    Θα σου ελεγα οτι εαν αρχισεις να βλεπεις τον εαυτο σου με πιο λιγο ναρκισισμο ισως σε βοηθησει να πετυχεις πιο πολλα, διοτις τωρα στο υποσυνειδιτο σου εχει περασει οτι εισαι αρκετα καλος αρα εχεις μικρα περιθορια βελτιωσης, ενω εαν ριξεις λιγο την εκτιμηση σου θα αναιβουν τα περιθορια βελτιωσης σου, κι θα προσπαθεις πιο πολυ!

  7. #7
    Miliva21
    Guest
    Δυστυχώς στις μέρες μας κάνεις δεν θα σου κάνει τη χαρη ούτε θα σου χαριστεί..όλοι κοιτάνε πως να αρπάξουν λεφτά.....Και να εκμεταλλευτούν τις περιστάσεις με δικό τους όφελος.....

    Ίσως το επάγγελμα που επέλεξες να μην ταιριάζει με κάποιες από τις αξίες σου που είναι σημαντικές για σένα και σε φέρνει σε διχασμό...

    Αυτό που θα μπορούσε να σε βοηθήσει είναι να σκεφτείς ότι όλοι αυτοί που κοιτάνε να τα αρπάξουν είναι άνθρωποι που παλεύουν να επιβιώσουν σε μια υπερκαταναλωτικη κοινωνία με τεράστιες υποχρεώσεις και έξοδα στη περίοδο της οικονομικής κρίσης......ένστικτο επιβίωσης...όταν πεινάει το στομάχι σου ή φοβάσαι και τρέμεις μην έρθει η μέρα να πεινάσεις σκοτώνεις κιόλας άμα χρειαστεί....όλοι μας στην ανάγκη....είναι ανθρώπινο

    Ή σκέψου ότι αυτοί που εκμεταλλεύονται για να πετύχουν υψηλές θέσεις και να βγάλουν χρήμα με τη σέσουλα είναι ανασφαλή και ρηχά ανθρωπάκια που διψάνε για επιβεβαίωση από τους αλλους και νομίζουν πως θα την πετύχουν με το χρήμα................άνθρωπακια στερημένα κομπλεξικα διψασμένα που παλεύουν να δείξουν κάποιοι γιατί μέσα τους νιώθουν μηδενικά.....

    Ίσως έτσι σε βοηθήσει να τα δεις από μια άλλη οπτική που δεν μου φαίνεται καθόλου μακριά από την πραγματικότητα.....

    Θα το συνηθίσεις....παντού πουλάνε παραμύθια όταν πρόκειται για λεφτά.......στη σχολή χορού θα σου πουν οτι είσαι ταλέντο μπας κ σε χτυπήσουν στο ψωνιο σου και τους πληρώνεις εφ ορου ζωής να σε μάθουν χορούς....στη διαφήμιση ένα άχρηστο προϊόν θα στο παρουσιάσουν για τέλειο........

    Γνώμη μου είναι ότι κανείς πολύ παρέα με άτομα τα κάποια δεν ταιριάζετε και τους ανοίγεσαι πολύ σε θέματα που σκέφτεσαι και σε γειωνουν...

    Δεν είναι ανάγκη όλους τους προβληματισμούς σου να τους συζήτας μαζί τους ειδικά όταν δεν σε καταλαβαίνουν και το βλέπουν αλλιώς

    Έτσι είναι η κοινωνία όλοι διδάσκονται στη λαμογια......εσύ όμως το πας στα άκρα.......δλδ θα πρέπει να είσαι εκμεταλλευτής και να πατάς επί πτωματων αλλιώς θεωρείσαι αφελής και χαζός;;;
    Το να είσαι δλδ ένας νορμάλ άνθρωπος που θα εισαι υποψιασμένος ότι ο κόσμος δεν είναι αγγελικά πλασμενος Αλλά να μην κοροϊδέψεις κανέναν δεν παίζει;;;

    Κάνε τις επιλογές σου........το να φέρεσαι σωστά στους άλλους είναι σεβασμός προς τον εαυτό σου πρώτα από όλα.....αν θες να γίνεις φθηνό ανθρωπάκι και να πουλάς παραμύθια σε ότι κινείται είναι το πιο εύκολο πράγμα να κάνεις το πιο δύσκολο είναι να είσαι σωστός ....

    Να νιώθεις δυνατός και περήφανος γιατί ξεχωρίζεις σε αυτό και δεν σε κανει ενα με τη μάζα...Και όσοι σκέφτονται το ίδιο θα σε ακολουθήσουν

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Δυστυχώς στις μέρες μας κάνεις δεν θα σου κάνει τη χαρη ούτε θα σου χαριστεί..όλοι κοιτάνε πως να αρπάξουν λεφτά.....Και να εκμεταλλευτούν τις περιστάσεις με δικό τους όφελος.....

    Ίσως το επάγγελμα που επέλεξες να μην ταιριάζει με κάποιες από τις αξίες σου που είναι σημαντικές για σένα και σε φέρνει σε διχασμό...

    Αυτό που θα μπορούσε να σε βοηθήσει είναι να σκεφτείς ότι όλοι αυτοί που κοιτάνε να τα αρπάξουν είναι άνθρωποι που παλεύουν να επιβιώσουν σε μια υπερκαταναλωτικη κοινωνία με τεράστιες υποχρεώσεις και έξοδα στη περίοδο της οικονομικής κρίσης......ένστικτο επιβίωσης...όταν πεινάει το στομάχι σου ή φοβάσαι και τρέμεις μην έρθει η μέρα να πεινάσεις σκοτώνεις κιόλας άμα χρειαστεί....όλοι μας στην ανάγκη....είναι ανθρώπινο

    Ή σκέψου ότι αυτοί που εκμεταλλεύονται για να πετύχουν υψηλές θέσεις και να βγάλουν χρήμα με τη σέσουλα είναι ανασφαλή και ρηχά ανθρωπάκια που διψάνε για επιβεβαίωση από τους αλλους και νομίζουν πως θα την πετύχουν με το χρήμα................άνθρωπακια στερημένα κομπλεξικα διψασμένα που παλεύουν να δείξουν κάποιοι γιατί μέσα τους νιώθουν μηδενικά.....

    Ίσως έτσι σε βοηθήσει να τα δεις από μια άλλη οπτική που δεν μου φαίνεται καθόλου μακριά από την πραγματικότητα.....

    Θα το συνηθίσεις....παντού πουλάνε παραμύθια όταν πρόκειται για λεφτά.......στη σχολή χορού θα σου πουν οτι είσαι ταλέντο μπας κ σε χτυπήσουν στο ψωνιο σου και τους πληρώνεις εφ ορου ζωής να σε μάθουν χορούς....στη διαφήμιση ένα άχρηστο προϊόν θα στο παρουσιάσουν για τέλειο........

    Γνώμη μου είναι ότι κανείς πολύ παρέα με άτομα τα κάποια δεν ταιριάζετε και τους ανοίγεσαι πολύ σε θέματα που σκέφτεσαι και σε γειωνουν...

    Δεν είναι ανάγκη όλους τους προβληματισμούς σου να τους συζήτας μαζί τους ειδικά όταν δεν σε καταλαβαίνουν και το βλέπουν αλλιώς

    Έτσι είναι η κοινωνία όλοι διδάσκονται στη λαμογια......εσύ όμως το πας στα άκρα.......δλδ θα πρέπει να είσαι εκμεταλλευτής και να πατάς επί πτωματων αλλιώς θεωρείσαι αφελής και χαζός;;;
    Το να είσαι δλδ ένας νορμάλ άνθρωπος που θα εισαι υποψιασμένος ότι ο κόσμος δεν είναι αγγελικά πλασμενος Αλλά να μην κοροϊδέψεις κανέναν δεν παίζει;;;

    Κάνε τις επιλογές σου........το να φέρεσαι σωστά στους άλλους είναι σεβασμός προς τον εαυτό σου πρώτα από όλα.....αν θες να γίνεις φθηνό ανθρωπάκι και να πουλάς παραμύθια σε ότι κινείται είναι το πιο εύκολο πράγμα να κάνεις το πιο δύσκολο είναι να είσαι σωστός ....

    Να νιώθεις δυνατός και περήφανος γιατί ξεχωρίζεις σε αυτό και δεν σε κανει ενα με τη μάζα...Και όσοι σκέφτονται το ίδιο θα σε ακολουθήσουν
    Πέφτεις σε μια αντίφαση. Μια λες για υπερκαταναλωτική κοινωνία και μετά μου λες πεινάει το στομάχι και θα σκότωνες κιόλας. Να μην είναι υπερκαταναλωτική η κοινωνία δεν μπορεί??? Σου βάζω στοίχημα ότι τα πιο πολλά εγκλήματα, ληστείες κτλ δεν γίνονται από αυτούς που πεινάνε πραγματικά αλλά από τα καταναλωτικά ζόμπι ή τους ναρκομανείς. Αν είχα τρόπο να εξάγω αυτή τη στατιστική έχω προαίσθημα ότι θα έβγαινα σωστός. Ο Έλληνας και γενικά ο μέσος άνθρωπος κλαίγεται όταν δεν έχει λόγο και συνήθως για να μην δίνει δικαίωμα και αναφορά σε όλους ότι έχει φράγκα και για να μην του ζητάνε χάρες, δανεικά κτλ. Κάποιοι είναι πιθανώς προληπτικοί κιόλας. Βασκανίες και άλλα τέτοια αβάσιμα.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Αφιερωμένο στου άπιστους https://m.youtube.com/watch?v=ioysODVuGM0

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by airetikos View Post
    Αφιερωμένο στου άπιστους https://m.youtube.com/watch?v=ioysODVuGM0
    Εγώ είμαι ο άπιστος;

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Οχι ρε μαγκα, σε αυτούς που αναφερεσαι λεω. Η απιστια ως νομικος ορος κιολας.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Το κυνήγι του χρήματος έχει στρέψει τον έναν εναντίον του άλλου. Και δεν θα με ένοιαζε τόσο αν δεν με επηρέαζε. Ψάχνοντας να βρεις ανθρώπους με τους οποίους έστω να την παλεύεις, βλέπεις πως ακόμα και οι φίλοι υποδύονται κάποιο ρόλο.... Όλοι στο πανηγυράκι.... Βρε ουστ

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Δυστυχώς στις μέρες μας κάνεις δεν θα σου κάνει τη χαρη ούτε θα σου χαριστεί..όλοι κοιτάνε πως να αρπάξουν λεφτά.....Και να εκμεταλλευτούν τις περιστάσεις με δικό τους όφελος.....

    Ίσως το επάγγελμα που επέλεξες να μην ταιριάζει με κάποιες από τις αξίες σου που είναι σημαντικές για σένα και σε φέρνει σε διχασμό...

    Αυτό που θα μπορούσε να σε βοηθήσει είναι να σκεφτείς ότι όλοι αυτοί που κοιτάνε να τα αρπάξουν είναι άνθρωποι που παλεύουν να επιβιώσουν σε μια υπερκαταναλωτικη κοινωνία με τεράστιες υποχρεώσεις και έξοδα στη περίοδο της οικονομικής κρίσης......ένστικτο επιβίωσης...όταν πεινάει το στομάχι σου ή φοβάσαι και τρέμεις μην έρθει η μέρα να πεινάσεις σκοτώνεις κιόλας άμα χρειαστεί....όλοι μας στην ανάγκη....είναι ανθρώπινο

    Ή σκέψου ότι αυτοί που εκμεταλλεύονται για να πετύχουν υψηλές θέσεις και να βγάλουν χρήμα με τη σέσουλα είναι ανασφαλή και ρηχά ανθρωπάκια που διψάνε για επιβεβαίωση από τους αλλους και νομίζουν πως θα την πετύχουν με το χρήμα................άνθρωπακια στερημένα κομπλεξικα διψασμένα που παλεύουν να δείξουν κάποιοι γιατί μέσα τους νιώθουν μηδενικά.....

    Ίσως έτσι σε βοηθήσει να τα δεις από μια άλλη οπτική που δεν μου φαίνεται καθόλου μακριά από την πραγματικότητα.....

    Θα το συνηθίσεις....παντού πουλάνε παραμύθια όταν πρόκειται για λεφτά.......στη σχολή χορού θα σου πουν οτι είσαι ταλέντο μπας κ σε χτυπήσουν στο ψωνιο σου και τους πληρώνεις εφ ορου ζωής να σε μάθουν χορούς....στη διαφήμιση ένα άχρηστο προϊόν θα στο παρουσιάσουν για τέλειο........

    Γνώμη μου είναι ότι κανείς πολύ παρέα με άτομα τα κάποια δεν ταιριάζετε και τους ανοίγεσαι πολύ σε θέματα που σκέφτεσαι και σε γειωνουν...

    Δεν είναι ανάγκη όλους τους προβληματισμούς σου να τους συζήτας μαζί τους ειδικά όταν δεν σε καταλαβαίνουν και το βλέπουν αλλιώς

    Έτσι είναι η κοινωνία όλοι διδάσκονται στη λαμογια......εσύ όμως το πας στα άκρα.......δλδ θα πρέπει να είσαι εκμεταλλευτής και να πατάς επί πτωματων αλλιώς θεωρείσαι αφελής και χαζός;;;
    Το να είσαι δλδ ένας νορμάλ άνθρωπος που θα εισαι υποψιασμένος ότι ο κόσμος δεν είναι αγγελικά πλασμενος Αλλά να μην κοροϊδέψεις κανέναν δεν παίζει;;;

    Κάνε τις επιλογές σου........το να φέρεσαι σωστά στους άλλους είναι σεβασμός προς τον εαυτό σου πρώτα από όλα.....αν θες να γίνεις φθηνό ανθρωπάκι και να πουλάς παραμύθια σε ότι κινείται είναι το πιο εύκολο πράγμα να κάνεις το πιο δύσκολο είναι να είσαι σωστός ....

    Να νιώθεις δυνατός και περήφανος γιατί ξεχωρίζεις σε αυτό και δεν σε κανει ενα με τη μάζα...Και όσοι σκέφτονται το ίδιο θα σε ακολουθήσουν
    τα περιγραφεις ομορφα και σε πολλα συμφωνω μαζι σου, κυριος στην ιδεα των οσων γραφεις.Εκει που με βρησκεις παως αντιθετο ειναι στην καποια υπερβολη που μπορει να την βαζεις για την υπεροτονηση των θεσεων σου, αν ετσι καλα κανεις. Αναφερομαι στο οτι οποιος θελει να βγαλει λεφτα ειναι σονι και καλα κομπλεξικο ανθρωπακι οπως λες . Διαφωνω, μερικες φορες δεν ειναι κακο να θελεις να κερδιζεις χρηματα με νομιμο τροπο, μεσα απο την εργασια σου χωρις να πατας επι πτωματων ! σημασια δεν εχει αν βγαζεις πολλα λεφτα σημασια εχει τι τα κανεις τα λεφτα που βγαζεις ( παντα αναφερομαι σε λεφτα με τιμιο και νομιμο τροπο ) δλδη εαν τα λεφτα που βγαζεις τα σπαταλας συνεχως στο να κερνς ξεκολα σε κολομπαρα και σε καζινα δεν ειναι το ιδιο με το να βοηθας ανθρωπους, η με το να θελεις να εχεις ενα ωραιο σπιτι , η το να τα δωσεις στον ιερεα της περιοχης σου, στην εκλησια.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Εγώ αυτό το "θα σκότωνα για να φάω" δεν το καταλαβαίνω, ούτε το ενστερνίζομαι. Προσωπικά θα προτιμούσα να πεθάνω από την πείνα παρά να σκοτώσω άνθρωπο. Πρόκειται για σπάνιο και ακραίο σενάριο. Μπορεί και να συμβαίνει δεν αντιλέγω. Το πρόβλημά μου βρίσκεται όμως στην συμπεριφορά μας σε φυσιολογικές καταστάσεις. Όχι δεν μου αρέσει οι εταιρίες να παίρνουν random νούμερα τηλέφωνο για να προωθούν προιόντα και υπηρεσίες. Δεν μου αρέσει να μιλάω για πράγματα που αγαπώ (πχ την τέχνη της μουσικής) και από την άλλη πλευρα το μυαλό του άλλου να είναι στο κέρδος ή στα λεφτά. Θέλω να επιστρέψει η εποχή που ο κόσμος είχε χόμπυ, ενδιαφέροντα και αγάπη για τις ομορφιές της ζωής και οχι να τρέχει συνεχώς σε έναν αγώνα χωρίς νόημα, χωρίς νικητή και το κυριότερο χωρίς τέλος.

    Το θέμα είναι ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ. Με τα μεγάλα συμφέροντα και κεφάλαια δεν μπορείς να τα βάλεις. Το πώς όμως συνυπάρχεις με άλλους ανθρώπους είναι στο χέρι σου και είναι μετά την ανάγκη της επιβίωσης, είναι μια από τις πιο σημαντικές πτυχές της ζωής που επηρέαζει άμεσα την ποιότητά της. Όπως σωστά ειπώθηκε, η μαγκιά και το δύσκολο είναι να είσαι σωστός και όχι όλη την ώρα μέσα στο ψέμα και την απάτη.

    Όσον αφορά στο ηθικό κομμάτι έχω ακούσει διάφορες απόψεις. Η δική μου γνώμη είναι πως καλώς υπάρχει καταναλωτισμός διότι δημιουργούνται δουλειές και κινείται η οικονομία. Το κακό είναι εκεί που λες. Ο υπερκαταναλωτισμός. Αυτό είδαμε πού οδήγησε. Δεν μπορείς να χαλάς χρήματα που δεν έχεις. Δεν έχουν βγάλει όλοι σχολές οικονομικές για να μπορούν να αναλύουν κάθε τους κίνηση επιστημονικά το καταλαβαίνω αλλά δες λίγο πού κατέληξε η οικονομία μας. Η απληστεία όλων και ο συνεχής δανεισμός αποδείχτηκε καταστροφή. Το χρήμα έρεε προς τις λάθος πλευρές. Αντί να πηγαίνει στην έρευνα και ανάπτυξη και την αποταμίευση ή την υγεία και τις δομές, πήγαινε σε αυτοκίνητα, μπουζούκια, ρούχα και πολλά άλλα ανούσια. Κάνω τεράστια παρένθεση για να πω πως αν εμείς το κοινό, η μάζα αποκτήσουμε κατάλληλη συνείδηση και παιδεία, τότε τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους στη θέση τους και άτομα όπως εγώ θα πάψουν να εκνευρίζονται χαχαχαχα

  15. #15
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post

    Αυτό που θα μπορούσε να σε βοηθήσει είναι να σκεφτείς ότι όλοι αυτοί που κοιτάνε να τα αρπάξουν είναι άνθρωποι που παλεύουν να επιβιώσουν σε μια υπερκαταναλωτικη κοινωνία με τεράστιες υποχρεώσεις και έξοδα στη περίοδο της οικονομικής κρίσης......ένστικτο επιβίωσης...όταν πεινάει το στομάχι σου ή φοβάσαι και τρέμεις μην έρθει η μέρα να πεινάσεις σκοτώνεις κιόλας άμα χρειαστεί....όλοι μας στην ανάγκη....είναι ανθρώπινο
    Όχι Miliva μου, αυτό δεν είναι ανθρώπινο, είναι η τυπική ζωώδης συμπεριφορά.
    Τα ζώα ακολουθούν το ένστικτό τους και μόνο, διότι δεν έχουν αρκετά ανεπτυγμένη την νοημοσύνη, γι αυτό και δεν έχουν την δυνατότητα επιλογής.
    Ο άνθρωπος έχει την επιλογή να κάτσει να πεθάνει προκειμένου να μην σκοτώσει και να μην ακολουθήσει το ένστικτο της επιβίωσης αλλά κάποιες αξίες που είναι ανώτερες της απλής επιβίωσης. Γι αυτό κιόλας ο άνθρωπος δεν έχει μόνο "βίο", όπως τα άγρια ζώα, αλλά έχει και "πολιτεία", που είναι ο τρόπος που ζει κάποιος την ζωή του, η συμπεριφορά του, η διαγωγή του, το παράδειγμά του στους άλλους, το ηθικό του αποτύπωμα στις επόμενες γενιές.
    Εξάλλου, ζώα με ανεπτυγμένη νοημοσύνη (όπως π.χ. τα σκυλιά), πολλές φορές προτιμούν τον θάνατο από την εγκατάλλειψη του αφεντικού τους.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κοινωνία το μήνυμα τροποποιήθηκε
    By λουλούδι in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 21
    Last Post: 16-02-2018, 14:57
  2. Η κοινωνια εχει ξεφυγει
    By λουλούδι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 78
    Last Post: 29-08-2017, 12:44
  3. Νιωθετε κι εσεις το ιδιο; Πως το διαχειριζεστε;
    By Νεραιδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 32
    Last Post: 29-03-2016, 15:10
  4. Τοξικη κοινωνια..
    By Lia27 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 194
    Last Post: 30-08-2015, 00:39
  5. Σχιζοφρένεια και κοινωνία
    By oXe in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 17-01-2010, 19:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •