Η ζωη μου στο εξωτερικο με κιλα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    14

    Unhappy Η ζωη μου στο εξωτερικο με κιλα

    Καλησπέρα σε ολους,
    Ειμαι καινουργιο μελος(γυναικα) στο forum και βασικα δεν ηξερα σε ποια κατηγορια συγκεκριμένα πρεπει να βαλω αυτό το ποστ αφου πολλα με προβληματιζουν.
    Θα αρχισω με το ότι ζω στο εξωτερικο εδώ και 5 χρονια. Εφυγα με την οικογενεια μου στα 16 και πιστευω μπορειτε να φανταστείτε τη ζημια μπορει να κανει αυτή η αλλαγη σε έναν εφηβο. Θα σας πω την δικια μου. Μεσα σε 5 χρονια εφτασα τα 98 κιλα από τα 62 που ημουν (υψος 1.61). Ποτε δεν μου αρεσε η χωρα που ηρθαμε και ποτε δεν θα μου αρεσει. Αυτή η ξενιτιά με εχει καταστρεψει σωματικα και ψυχολογικα. Δεν θελω να φανω αχαριστη γιατι οι γονεις μου εκαναν αυτό το βημα για εμενα και τα αδερφια μου και οικονομικα αυτά τα 5 χρονια ημασταν πολύ καλα, σε σχεση με την Ελλαδα που ζουσαμε στην φτωχια.
    Αυτό όμως το πραγμα με εχει καταστρεψει, με το να είμαι 21 με προβλήματα στην πλατη, στο στομαχι, στην περιοδο και να μην μιλησω για τα ψυχολογικα. Παρεες ουτε για δειγμα. Παντα ημουν ντροπαλη αλλα η ξενη γλωσσα με εκανε ακομη περισσοτερο. Δεν εχω κανενα να πω τον πονο μου και τα προβλήματα μου, να παμε για ένα καφε κτλ.
    Τον Σεπτεμβριο ξεκινησα πανεπιστημιο σε πολη 2.5 ωρες από το σπιτι μου, και η οικογενεια μου ειχε την πεποιθηση ότι αυτό θα με βοηθησει να κανω παρεες από την στιγμη που θα εμενα με συγκατοικους και θα πηγαινα και στο πανεπιστημιο. Αυτό που εχω να πω είναι ότι με τοις συγκατοικους δεν κολλησα καθολου, ενώ βγαιναμε στην αρχη στο τελος καταληξαμε να μην λεμε καλα καλα γεια ενώ ημασταν στο ιδιο διαμερισμα. Στο πανεπιστημιο εκανα μια παρεα αλλα ηταν από αυτές που όλα είναι καλα μονο τις ωρες του πανεπιστημιου, εξω από αυτό δεν σε ξερω δεν με ξερεις. Οποτε παλι μονη μου.
    Μιλαω ακομη με κοπελες που καναμε παρεα στην Ελλαδα πριν φυγω. Εχουμε κρατησει σχεσεις και μετα από 5 χρονια αλλα αυτό δεν είναι τιποτα.Οσο και να θες χανεσαι. Δεν εχω τι να πω μαζι τους συνηθως γιατι απλα δεν εχω ΤΙΠΟΤΑ να τους πω. Ουτε φιλιες,ουτε δουλεια, μη μιλησω για αντρες ουτε για δειγμα. Από κει και περα τι να συζητησω μαζι τους? Λενε ότι θελουν αυτές να πουν και όταν ερχεται η σειρα μου τα βρισκω σκουρα. Να πω ότι με Ελληνες δεν εχω καμια σχεση εδώ περα( και ας είναι πολλοι) γιατι απλα δεν μπορω να πλησιασω κανενα(ακομη και στη γλωσσα μου) και δεν ξερω τι να πω και πως να αρχισω την κουβεντα. Αλλα και οι αλλοι να μου μιλησουν εγω παλι δεν θα λεω πολλα.
    Ξερω όμως ποιο είναι το πρόβλημα πισω από όλα αυτά, κατι το οποιο μου είναι πολύ δυσκολο να αλλαξω. Είναι τα κιλα μου. Θεωρω και βασικα είναι αληθεια ότι με κρατανε πισω στη ζωη μου. Φοβάμαι να παω να μιλησω σε οποιονδηποτε στο πανεπιστημιο η και αλλου γιατι σκέφτομαι πως με βλεπουν οι αλλοι. Νομιζω ότι ολοι με κρινουν και με θεωρουν χαζη επειδή είμαι παχυσαρκη. Οι αλλοι όμως δεν ξερουν γιατι εγω είμαι ετσι και ποσο δυσκολο μου είναι να χασω τα κιλα. Τρωω απλα επειδή βρισκω παρηγορια στο φαγητο και ειδικα στα γλυκα. Τρωω πολύ και αν δεν φαω μια μερα γλυκο καλυτερα να μην δω ανθρωπο μπροστα μου γιατι δεν θα την βγαλει καθαρη .Θελω τοσο πολύ να χασω κιλα, γιατι θα αλλαξει η ζωη μου το ξερω. Πρωτα θα βελτιωθεί η υγεια μου γιατι πλεον μιλαμε περι υγειας και όχι απλα περι εμφανισεως. Αλλα δεν ΘΕΛΩ να σταματήσω τα γλυκα. Αυτό είναι το πρόβλημα μου.
    Ειμαι μια πολύ ομορφη κοπελα (το ξερω αφου μου το εχουν πει και οι αλλοι αλλα το βλεπω και εγω) με σωμα φουσκας. Λυπάμαι τον ευατο μου γιατι ξερω ότι μπορω να χασω τα κιλα αλλα δεν κανω κατι για αυτό. Παντα ημουν τροφαντουλα αλλα από τα 12 μεχρι τα 16 εκανα χωρο και εχασα αρκετα κιλα και ειχα ωραιο σωμα με καμπύλες(και τοτε με θεωρουσα χοντρη, που να ηξερα), αλλα όταν ηρθαμε στο εξωτερικο πηρα 36 κιλα.
    Και ολο αυτό το θεμα είναι ενας φαυλος κυκλος γιατι στεναχωριέμαι που εχω δεν εχω παρεες και τρωω και μετα στεναχωριέμαι που είμαι ετσι και δεν εχω παρεες και καπως ετσι παει το θεμα.
    Η οικογενεια μου θελει πολύ να χασω κιλα και ειδικα η μαμα μου και ο αδερφος μου με εχουν βοηθησει με διαφορους τροπους να το καταφερω αλλα χωρις αποτέλεσμα.
    Να προσθεσω ότι η αυτόπεποιθηση μου είναι στο μηδεν. Ξερω ότι είμαι μια φουσκα με ωραιο προσωπο αλλα μεχρι εκει. Μεχρι στιγμης ειχα αρκετες κατακτησεις και φλερτ(χωρις να καταληξουν καπου) αλλα και παλι αυτό δεν με κανει να νιώσω ομορφα για τον εαυτο μου, να τον αγαπησω και να ξεκινησω μια διατοφη.
    Θα σταματήσω εδώ γιατι διαφορετικα θα γραφω μεχρι το πρωι.
    Συγχωρεστε με για οποιαδήποτε ορθογραφικα, τοσα χρονια γραφω πιο πολύ στα αγγλικα και οσο να χει εχω ψιλοξεχασει την ορθογραφια.
    Οποιος θελει ας πει την γνωμη του, ισως να βοηθησει.
    Ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Που είσαι σε ποια χώρα;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Α μιλας σε Ελληνες νακανεις φιλους. Απο ποτε δε γινομαστε φιλοι με χοντρες; Αυτο μετα θα σου δωσει περισσοτερη επιμονη και στη διαιτα.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    14
    Ειμαι στην Αγγλια.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Α μιλας σε Ελληνες νακανεις φιλους. Απο ποτε δε γινομαστε φιλοι με χοντρες; Αυτο μετα θα σου δωσει περισσοτερη επιμονη και στη διαιτα.
    το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορω να παω σε μια παρεα Ελλήνων και να συστηθώ, θα κολλησω και δεν θα ξερω τι να πω.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Που είσαι σε ποια χώρα;
    Ειμαι στην Αγγλια.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by xenitia View Post
    το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορω να παω σε μια παρεα Ελλήνων και να συστηθώ, θα κολλησω και δεν θα ξερω τι να πω.
    Θα σε ρωτανε αυτοι. Εσυ θα απαντας.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Ποποοο διάβαζα το κείμενο σου και σχετιστηκα πάρα πολύ και εγώ 1,61 είμαι τα ίδια κιλά με σένα 24 χρόνων όμως στην ηλικία σου ήμουν 64 κιλά και τώρα έφτασα 98 και εγώ έχω μείνει χωρίς φίλους δεν έχω μεταναστεύσει όμως τον χειμώνα θ τ κάνω και τρώω επειδή μ δίνει παρηγοριά γλυκά όπως είπες κυρίως ειν άσχημο πολύ σε καταλαβαίνω 1000 % και ναι εννοείται λόγω εμφάνισης δεν μας πλησιάζουν έχω κάνει σύγκριση όταν ήμουν αδύνατη με τώρα τ κόσμο τράβαγα.. Με έχουν διώξει και από δουλειά γ τ κιλά φαντάσου.. Ψυχολογικά απίστευτα λυπάμαι π τ λέω μέχρι κ τέλος στην ζωή μ έχω σκεφτεί ν βάλω αυτό όταν με είχε πιάσει τρελά και έτρωγα 12 η ώρα τ βράδυ τούρτες από τα νεύρα μ.. Έχω κάνει πολλές εξετάσεις ειμ κομπλέ δεν έχω θυρεοειδή ειν ξεκάθαρα δική μ ευθύνη.. Ορμονικο παρόλα αυτά μπορεί ν ειν μήπως Ν κοιτάξεις κ εσύ ν κάνεις κάποιες εξετάσεις ακόμα κ σε ψυχολόγο γτ κακά τ ψέματα μπορεί ν τρώμε λόγω μοναξιάς αλλά μήπως Ν το δεχτούμε εν τέλη ότι έτσι ειν η ζωή όπως σ είπα κ εγώ δεν έχω φιλίες πλέον γτ δουλεύω 6 μήνες από εδώ 6 από εκεί και όταν κάθομαι σπίτι μόνη θέλω ν τρώω αν δεν φάω γλυκό τρελενομαι... Έχω προσπαθήσει πολύ για δίαιτες κάθε πρωί σκέψου ξεκινάω κανονικά πρόγραμμα κ γυμναστική κ το βράδυ καταλήγω ν τρώω τ πάντα γτ έχει περάσει η μέρα κ δεν έχω κάποιον γ παρέα αλλά όμως θέλει ανεξαρτησία και εγώ ξέρω ότι κάθε βράδυ τρώω γτ ειν συνήθεια.. Συνήθειες πρέπει ν αλλάξουμε και κυρίως ν πιστέψουμε στην αλλαγή εγώ ειμ άτομο ντροπαλό που δεν πολύ πιστεύει στον εαυτό του και αυτό με έχει κρατήσει πίσω κάθε φορά που πάει ν γίνει κάτι καλό όλο κ κάτι βρίσκω γ Ν Τ χαλάσω ανασφάλειες στο φουλ δεν ξέρω αν κ εσύ έτσι εισ.. Συμβουλή πάντως ξεκινά διατροφή και δίαιτα όπως είπες και μην τ παρατήσεις ακόμα και αν κάνεις ζαβολιες όπως εγώ μετράει ακόμα και αυτό κάποια στιγμή θα το βρω με αυτό το σκεπτικό ξυπνάω κάθε πρωί

  9. #9
    george1520
    Guest
    Όλα αυτά που περιγράφεις όσο αφορά την φοιτητική σου ζωή να ξέρεις πως είναι κάτι που έχει συμβεί σε πολλούς και δεν έχει να κάνει με τα κιλά ή την εμφάνιση. Έχουν χαλάσει φιλίες χρόνων, σχέσεις με μια συγκατοίκηση.

    Το πιο σημαντικό για εναν άνθρωπο είναι η εικόνα που έχει για τον εαυτό του γιατί αυτή δείχνει και στους άλλους. Μια γυναίκα με λεπτό σώμα και χαμηλή αυτοπεποίθηση δεν τραβάει περισσότερη προσοχή από μια γυναίκα γεματουλα με αυτοπεποίθηση. Ξέρω ανθρώπους που είναι η ψυχή της παρέας χωρίς να έχουν το τέλειο σώμα αλλά αγαπούν τον εαυτό τους και το δείχνουν. Θέλω να καταλάβεις πως οι άνθρωποι δεν επιλέγουν φίλους με βάση το σώμα τους αλλά με κάποια δικά τους κριτήρια. Αυτό που θα σε βοηθήσει είναι να φτιάξεις την εικόνα που έχεις για τον εαυτό σου, να τον αγαπήσεις και σιγά σιγά να σταματήσεις να είσαι ντροπαλή. Αν έχεις την ανάγκη να χάσεις κιλά θα το κάνεις για σένα και μόνο.. Αν το κάνεις με το σκεπτικό ότι μόνο έτσι θα σε αποδεχτούν οι άλλοι τότε η όλη διαδικασία θα είναι πολύ δύσκολη. Αλλαγές κάνουμε μόνο για εμάς και έτσι είναι πιο εύκολο να γίνουν!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ξερω όμως ποιο είναι το πρόβλημα πισω από όλα αυτά, κατι το οποιο μου είναι πολύ δυσκολο να αλλαξω. Είναι τα κιλα μου. Θεωρω και βασικα είναι αληθεια ότι με κρατανε πισω στη ζωη μου. Φοβάμαι να παω να μιλησω σε οποιονδηποτε στο πανεπιστημιο η και αλλου γιατι σκέφτομαι πως με βλεπουν οι αλλοι. Νομιζω ότι ολοι με κρινουν και με θεωρουν χαζη επειδή είμαι παχυσαρκη.
    Το πρόβλημά σου ΔΕΝ είναι τα κιλά σου. Είναι ότι φοβάσαι να ανοιχτείς στους ανθρώπους και νομίζεις ότι έχουν αρνητική εικόνα για εσένα. Έναν άνθρωπο που βλέπει τον εαυτό του χάλια και που πάνε να του ανοίξουν μία συζήτηση κι αυτός τα βγάζει με το τσιγκέλι, είναι λογικό να τον κάνουν πέρα. Άλλωστε και στα 16 που ήσουν 62 κιλά, πάλι δεν έκανες παρέες όπως λες. Για αρχή θα σου έλεγα να προσπαθήσεις να αποβάλεις αυτόν τον αρνητισμό που έχεις για το μέρος που ζεις. Δες και τα καλά του, κάτι καλό θα έχει, δεν μπορεί. Κάτι που να σου αρέσει δεν υπάρχει στην καθημερινότητά σου; Πως να ανοίξεις κουβέντα με κάποιον αν είσαι μέσα στη μαυρίλα, όταν όλα και όλους τα βρίσκεις άσχημα; Να πας στους συμφοιτητές και να πεις τι; Μόνο παράπονα; Κάποιους στόχους για το μέλλον έχεις;

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by Lenale View Post
    Ποποοο διάβαζα το κείμενο σου και σχετιστηκα πάρα πολύ και εγώ 1,61 είμαι τα ίδια κιλά με σένα 24 χρόνων όμως στην ηλικία σου ήμουν 64 κιλά και τώρα έφτασα 98 και εγώ έχω μείνει χωρίς φίλους δεν έχω μεταναστεύσει όμως τον χειμώνα θ τ κάνω και τρώω επειδή μ δίνει παρηγοριά γλυκά όπως είπες κυρίως ειν άσχημο πολύ σε καταλαβαίνω 1000 % και ναι εννοείται λόγω εμφάνισης δεν μας πλησιάζουν έχω κάνει σύγκριση όταν ήμουν αδύνατη με τώρα τ κόσμο τράβαγα.. Με έχουν διώξει και από δουλειά γ τ κιλά φαντάσου.. Ψυχολογικά απίστευτα λυπάμαι π τ λέω μέχρι κ τέλος στην ζωή μ έχω σκεφτεί ν βάλω αυτό όταν με είχε πιάσει τρελά και έτρωγα 12 η ώρα τ βράδυ τούρτες από τα νεύρα μ.. Έχω κάνει πολλές εξετάσεις ειμ κομπλέ δεν έχω θυρεοειδή ειν ξεκάθαρα δική μ ευθύνη.. Ορμονικο παρόλα αυτά μπορεί ν ειν μήπως Ν κοιτάξεις κ εσύ ν κάνεις κάποιες εξετάσεις ακόμα κ σε ψυχολόγο γτ κακά τ ψέματα μπορεί ν τρώμε λόγω μοναξιάς αλλά μήπως Ν το δεχτούμε εν τέλη ότι έτσι ειν η ζωή όπως σ είπα κ εγώ δεν έχω φιλίες πλέον γτ δουλεύω 6 μήνες από εδώ 6 από εκεί και όταν κάθομαι σπίτι μόνη θέλω ν τρώω αν δεν φάω γλυκό τρελενομαι... Έχω προσπαθήσει πολύ για δίαιτες κάθε πρωί σκέψου ξεκινάω κανονικά πρόγραμμα κ γυμναστική κ το βράδυ καταλήγω ν τρώω τ πάντα γτ έχει περάσει η μέρα κ δεν έχω κάποιον γ παρέα αλλά όμως θέλει ανεξαρτησία και εγώ ξέρω ότι κάθε βράδυ τρώω γτ ειν συνήθεια.. Συνήθειες πρέπει ν αλλάξουμε και κυρίως ν πιστέψουμε στην αλλαγή εγώ ειμ άτομο ντροπαλό που δεν πολύ πιστεύει στον εαυτό του και αυτό με έχει κρατήσει πίσω κάθε φορά που πάει ν γίνει κάτι καλό όλο κ κάτι βρίσκω γ Ν Τ χαλάσω ανασφάλειες στο φουλ δεν ξέρω αν κ εσύ έτσι εισ.. Συμβουλή πάντως ξεκινά διατροφή και δίαιτα όπως είπες και μην τ παρατήσεις ακόμα και αν κάνεις ζαβολιες όπως εγώ μετράει ακόμα και αυτό κάποια στιγμή θα το βρω με αυτό το σκεπτικό ξυπνάω κάθε πρωί
    Εχω πρόβλημα με τον θυρεοειδή μου, το εχουμε βρει από 10 χρονων και παιρνω χαπια από τοτε, αλλα τα κιλα μου δεν είναι από αυτό,ειναι ξεκάθαρα επειδή τρωω. Όπως και συ λεω να ξεκινησω κατι και το πολύ να κρατησει μια εβδομαδα μετα πεφτω παλι στα γλυκα καθαρα από ψυχολογικούς λογους.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by xenitia View Post
    Ειμαι στην Αγγλια.
    Σε νιώθω και ο λόγος που σε ρώτησα είναι για να καταλάβω τι υλικά μπορείς να βρεις στην χώρα που είσαι και τι επιλογές έχεις. Το να βρεις Ελληνες στην Αγγλία είναι πανεύκολο ρε. Οταν πρωτοπήγα Αγγλία είχε ένα πάρτι ο Oakenfold που είχα πάει και την έπεσα σε κάποια διάβασε διάλογο...

    Hello dear how are you?
    I am fine and you?
    Not bad, where are you from?
    I am Greek
    Τέλεια και εγώ Έλληνας είμαι!

    Αυτή ήταν η πρώτη μου γυναίκα στην Αγγλία όταν μετανάστευσα. Πρώτη γυναίκα και έπεσα σε Ελληνίδα!

    Λοιπόν το να χάσεις τα κιλά είναι εύκολο στην Αγγλία. Βρες το weight watchers και τα χάνεις εύκολα. Στο Λονδίνο (δεν ξέρω να μένεις εκεί) έχει ζαχαροπλαστεία που πουλάνε γλυκά για διαβητικούς αν θέλεις τόσο πολύ να τρως γλυκα καθε ημέρα τουλάχιστον βρες ένα τετοιο ζαχαροπλαστείο να τρως τέτοια γλυκά. Βρες και ένα γυμναστηριο εκεί κοντά που να έχει μποξ ή muay thai κάθε προπόνηση που θα κάνεις θα καις 500 θερμίδες λιπους δηλαδή θα χάνεις μισό κιλό την εβδομάδα περίπου αλλά επειδή οι μύες θα αρχίσουν να αυξάνονται θα χάνεις πολλούς πόντους λίπους. Το θέμα είναι αν έχεις θέληση να τα κάνεις όλα αυτά!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Όλα αυτά που περιγράφεις όσο αφορά την φοιτητική σου ζωή να ξέρεις πως είναι κάτι που έχει συμβεί σε πολλούς και δεν έχει να κάνει με τα κιλά ή την εμφάνιση. Έχουν χαλάσει φιλίες χρόνων, σχέσεις με μια συγκατοίκηση.

    Το πιο σημαντικό για εναν άνθρωπο είναι η εικόνα που έχει για τον εαυτό του γιατί αυτή δείχνει και στους άλλους. Μια γυναίκα με λεπτό σώμα και χαμηλή αυτοπεποίθηση δεν τραβάει περισσότερη προσοχή από μια γυναίκα γεματουλα με αυτοπεποίθηση. Ξέρω ανθρώπους που είναι η ψυχή της παρέας χωρίς να έχουν το τέλειο σώμα αλλά αγαπούν τον εαυτό τους και το δείχνουν. Θέλω να καταλάβεις πως οι άνθρωποι δεν επιλέγουν φίλους με βάση το σώμα τους αλλά με κάποια δικά τους κριτήρια. Αυτό που θα σε βοηθήσει είναι να φτιάξεις την εικόνα που έχεις για τον εαυτό σου, να τον αγαπήσεις και σιγά σιγά να σταματήσεις να είσαι ντροπαλή. Αν έχεις την ανάγκη να χάσεις κιλά θα το κάνεις για σένα και μόνο.. Αν το κάνεις με το σκεπτικό ότι μόνο έτσι θα σε αποδεχτούν οι άλλοι τότε η όλη διαδικασία θα είναι πολύ δύσκολη. Αλλαγές κάνουμε μόνο για εμάς και έτσι είναι πιο εύκολο να γίνουν!!
    Εχεις απολυτο δικιο. Ισως και το λαθος μου να είναι αυτό που λες. Κάθε φορα που ξεκιναω μια διατροφή σκέφτομαι πως θα φαινομαι στους αλλους και δεν το κανω βασικα για εμενα...

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Το πρόβλημά σου ΔΕΝ είναι τα κιλά σου. Είναι ότι φοβάσαι να ανοιχτείς στους ανθρώπους και νομίζεις ότι έχουν αρνητική εικόνα για εσένα. Έναν άνθρωπο που βλέπει τον εαυτό του χάλια και που πάνε να του ανοίξουν μία συζήτηση κι αυτός τα βγάζει με το τσιγκέλι, είναι λογικό να τον κάνουν πέρα. Άλλωστε και στα 16 που ήσουν 62 κιλά, πάλι δεν έκανες παρέες όπως λες. Για αρχή θα σου έλεγα να προσπαθήσεις να αποβάλεις αυτόν τον αρνητισμό που έχεις για το μέρος που ζεις. Δες και τα καλά του, κάτι καλό θα έχει, δεν μπορεί. Κάτι που να σου αρέσει δεν υπάρχει στην καθημερινότητά σου; Πως να ανοίξεις κουβέντα με κάποιον αν είσαι μέσα στη μαυρίλα, όταν όλα και όλους τα βρίσκεις άσχημα; Να πας στους συμφοιτητές και να πεις τι; Μόνο παράπονα; Κάποιους στόχους για το μέλλον έχεις;
    Ασφαλως και εχω στοχους και δεν είναι ότι τα βλεπω όλα μαυρα γενικα απλα η Αγγλια σαν χωρα ποτε δεν θα μου αρεσει. Απλα ξερεις πιο είναι το θεμα μου φαινεται απίστευτα δυσκολο να παω από το πουθενα και να μιλησω σε καποιον.Πριν φυγω από την Ελλαδα ειχα μια μεγαλη παρεα και βασικα μια κοπελα ειχε ερθει και μου ειχε μιλησει που ημασταν στην ιδια ταξη αλλιως μονη μου θα ημουν και τοτε. Και τωρα στο πανεπιστημιο που ειχα αυτή την παρεα παλι οι αλλοι ηρθαν και μου μιλησαν δεν πηγα εγω...

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Σε νιώθω και ο λόγος που σε ρώτησα είναι για να καταλάβω τι υλικά μπορείς να βρεις στην χώρα που είσαι και τι επιλογές έχεις. Το να βρεις Ελληνες στην Αγγλία είναι πανεύκολο ρε. Οταν πρωτοπήγα Αγγλία είχε ένα πάρτι ο Oakenfold που είχα πάει και την έπεσα σε κάποια διάβασε διάλογο...

    Hello dear how are you?
    I am fine and you?
    Not bad, where are you from?
    I am Greek
    Τέλεια και εγώ Έλληνας είμαι!

    Αυτή ήταν η πρώτη μου γυναίκα στην Αγγλία όταν μετανάστευσα. Πρώτη γυναίκα και έπεσα σε Ελληνίδα!

    Λοιπόν το να χάσεις τα κιλά είναι εύκολο στην Αγγλία. Βρες το weight watchers και τα χάνεις εύκολα. Στο Λονδίνο (δεν ξέρω να μένεις εκεί) έχει ζαχαροπλαστεία που πουλάνε γλυκά για διαβητικούς αν θέλεις τόσο πολύ να τρως γλυκα καθε ημέρα τουλάχιστον βρες ένα τετοιο ζαχαροπλαστείο να τρως τέτοια γλυκά. Βρες και ένα γυμναστηριο εκεί κοντά που να έχει μποξ ή muay thai κάθε προπόνηση που θα κάνεις θα καις 500 θερμίδες λιπους δηλαδή θα χάνεις μισό κιλό την εβδομάδα περίπου αλλά επειδή οι μύες θα αρχίσουν να αυξάνονται θα χάνεις πολλούς πόντους λίπους. Το θέμα είναι αν έχεις θέληση να τα κάνεις όλα αυτά!
    Το ξερω ότι είναι ευκολο να βρεις Ελληνες σε οποιοδήποτε μερος της Αγγλιας απλα δισταζω να παω σε μια παρεα και να συστηθώ, νιώθω ότι θα με αποριψουν για ολους τους λογους που ειπα παραπανω...

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
    By Deleted-member-220416 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 53
    Last Post: 19-05-2017, 23:22
  2. Ζωή και εργασία στο εξωτερικό με OCD
    By georgef1 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 19-05-2017, 12:20
  3. Ζωη στο εξωτερικο
    By flower123 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 17-05-2017, 21:50
  4. Μονη στο εξωτερικο
    By Eua2509 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 29
    Last Post: 06-09-2013, 11:23
  5. Replies: 3
    Last Post: 13-06-2012, 02:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •