ΠΡΟΒΛΗΜΑ - SOS :)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939

    ΠΡΟΒΛΗΜΑ - SOS :)

    Μια ζωή πηγαίνω από τριψήφιο νούμερο σε δηψήφιο και πίσω πάλι.

    Μικρός ήμουν παχουλός. Σαν έφηβος παχύσαρκος. Μετά μια εποχή στο λύκειο έγινα στέκα. Μετά πάλι κοντά 120 κιλά. Μετά από 100 - 71. Από 90 - 69. Έχω κάνεί αυτό τον κύκλο 4 -5 φορές. Πλέον είμαι 35, άρρεν και θέλω να ξαναγίνω ωραίος και φιτ. Γράφτηκα τζυμ. Πηγαίνω κανονικά. Αλλά, δεν μπορώ να κόψω το φαί. 2 μέρες τρώω 1500 θερμίδες και μετά 3 μέρες τρώω πίτσες. Η ανεργία και γενικώς ανώμαλη κατασταση που βιώνω στη ζωή μου τον τελευταίο καιρό με οδηγεί στην συναισθηματική υπερφαγία. Τι να κάνω για να ξεκολλήσει το κεφάλι μου???

    Θα πήγαινα σε διατροφολόγο αλλά δεν έχω κάποιον να μου ετοιμάζει τα γέυματα πια. Παλιά το έκανε η μητέρα μου αλλά πλέον έχει σηκώσει μπαιράκι και δεν μαγειρεύει κάθε μέρα. Την έπιασε και κάτι σαν άνοια αλλά πολύ ελαφριάς μορφής και παίρνει φάρμακα αλλά όταν πρόκεται να μαγειρέψει το μυαλό ΞΥΡΑΦΙ στις δικαιολογίες.

    Εν ολίγοις, δύσκολο για οργανωμένα γεύματα κάθε μέρα για μήνες. Είμαι 175cm και 118 κιλά!

    Καμιά συμβουλή?

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Από τα 100 στα 71 και από 90 στα 69 και τώρα στα 118. Άρα τη διατροφική μεθοδολογία την ξέρεις καλύτερα από εμάς! Με απλά λόγια λιγότερο φαί.
    Το δε άγχος - αγωνία αντιμετωπίζεται με το να κατευθύνεις τη σκέψη σου αλλού, δλδ πέρα από το φαί, δλδ σε στόχους επαγγελματικής αποκατάστασης και βήματα - οτιδήποτε ενέργειες προς αυτή την κατεύθυνση, σε χόμπις δλδ δραστηριότητες που σε ελκύουν και σ ευχαριστούν (μπορεί να ναι άθλημα μπορεί να ναι κι οτιδήποτε άλλο έρχεται στη σκέψη σου) και με καλές παρέες.
    γιάννης

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    αφου εισαι ανεργος, μπορεις μια χαρα να ετοιμαζεις μονος σου τα γευματα σου.
    δλδ ελεος! 35 χρονων ... ανδρας, περιμενεις απο την μαμα να σε ταισει;
    μαθε καποια βασικα, ξεκινωντας απο σαλατες και απλα ψητα κρεατα, κανενα αυγο, και σιγα σιγα θα μαθεις.
    επισης, η μαμα μπορει να βαρεθηκε να σε υπηρετει, αλλα αν της πεις να σε μαθει μαγειρικη, θα ειναι πιο προθυμη πιστευω. κανε κι εσυ κατι για εκεινην, ετοιμασε της ενα υγιεινο φαγητο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Επειδή ξέρω τι πρέπει να περάσω για να αδυνατίσω, γι' αυτό το αναβάλλω. Επίσης όταν χάνω σε μέγεθος αισθάνομαι πιο ευάλωτος χαχαχα Σαν σαμιαμίδι :P

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Tα γλυκά είναι το θέμα και γενικώς η ζάχαρη που είναι εθιστική. Το πνεύμα πρόθυμον η σάρξ ασθενής....

Similar Threads

  1. Πρόβλημα
    By wolf88 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 21
    Last Post: 31-08-2016, 14:32
  2. έχω πρόβλημα
    By Βίρα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 28-08-2016, 22:51
  3. Το πρόβλημα μου!
    By PAPA in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 30-07-2016, 17:57
  4. Το πρόβλημα είναι να παραδεχτείς το πρόβλημα
    By καθρεπτης in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 51
    Last Post: 18-01-2015, 01:11
  5. Πρόβλημα
    By Νεραιδα in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 4
    Last Post: 17-11-2014, 22:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •