Καταδίκη αλλά Ελλάς
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526

    Καταδίκη αλλά Ελλάς

    Γειά σας, τον προηγούμενο Αύγουστο μου είχε έρθει ένα χαρτί από την αστυνομία ότι εμπλέκομαι σε κύκλωμα ναρκωτικών(ο νέος εσκομπαρ)κι έτσι μου ζήτησαν γραπτή αναφορά για την υπόθεση την οποία θα διάβαζε ο ανακριτής και εφόσον έβγαζε συμπέρασμα θα αποφάσιζε για την πορεία . Μετά από ποσό καιρό σήμερα πήρανε τηλέφωνο την μητέρα μου, η οποία τρομοκρατηθηκε με όσα άκουσε. Να σας πω περιληπτικά τι έγινε. Λοιπόν αγόραζα ηρωινη από έναν τύπο τον οποίο έπιασαν πριν ενάμιση χρόνο μαζί μαυτον και άλλους 5 με όπλο και ποσότητες ναρκωτικών, με τους οποίους δεν είχα καμία σχέση πάρα μόνο να αγοραζω μικροποσοτητες για καθαρά ατομική μου χρήση και αυτό μονο όταν δεν προλάβαινα να πάω στον οκανα να χορηγηθω λόγο δουλειάς. Στο τηλέφωνο ο αστυνομικός μου είπε πως έχει σχηματιστεί ποινική δίωξη περί ναρκωτικών εναντίον μου και πως δεν επισε τον ανακριτή η γραπτή μου αναφορά και πρέπει να τους πάω αύριο την άδεια εργασίας μου και ρωτάω εγώ χωρίς να έχει γίνει κάποιο δικαστήριο χωρίς να με έχουν πιάσει ούτε με ένα γραμμάριο χωρίς να έχουν στοιχεία εναντίον μου, απλά επειδή είμαι χρήστης και είδαν στο κινητό του τον αριθμό μου και τις συναλλαγές που κάναμε μπορούν να μου αφαιρέσουν την άδεια εργασίας μου? Τι να κανω να βρω δικηγόρο αν και δεν έκανα κάτι πέρα από όσα σας είπα.

    Εστάλη από RNE-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Φίλε μπορέι να θέλουν να δουν τη άδεια να βεβαιώσουν οτι δουλεύεις. Αμα θες το βέλτιστο βρες δικηγόρο, πάντως χωρίς να σε εχουν πισσει και χωρις να προκυπτει απο το τηλεφωνο κατι δε μπορουν να σου κανουν τιποτα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Αύριο πρέπει να τους πάω την άδεια εργασίας, θα τους ρωτήσω αν έχει γινει κάποιο δικαστήριο και αν εμπλέκομαι εγώ μέσα στην υπόθεση, γιατί αυτοί βλέπω έχουν χάσει τον μπούσουλα εκεί πέρα.

    Εστάλη από RNE-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Δικαστήριο δεν θα έχει γίνει απλά τους έχει πει ο εισαγγελέας που ερευνά την υπόθεση και να ξέρεις αυτοί κατάθεση θα σου πάρουν αν θες δε πας κιόλας. Απλά και συ πέστους ότι έχεις κόψει τώρα να κατάλαβουν να μη σου ζαλιζουν τα αρχίδια.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Το θέμα είναι ότι θα μου πάρουν την άδεια εργασίας κι εγώ τώρα ψάχνω δουλειά, ότι έκοψα ισχύει μόνο οκανα πηγαίνω. Τι θα κάνω που χωρίς το χαρτί δεν μπορώ να εργαστώ πουθενά?


    Εστάλη από RNE-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  6. #6
    Γιατί να σου πάρουν την άδεια εργασίας; Πού κολλάει αυτό; Τί είδους είναι;

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    αυτο με την αδεια εργασιας δεν το καταλαβα, οπως ρωταει κι η ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ, τι εννοεις?
    Οσο για την υποθεση καθε αυτου λογικα στην συμπληροματικη συλλογη στοιχειων για να μην σε περασουν ως κατηγορουμενο η ως μαρτυρα σου ζηταν να δικαιολογησεις οτι οντως δουλευεις,καλο θα ειναι να το κανεις χωρις δικηγορο,Απλα θα σε συνβουλευα να μην υπογραψεις τυποτα εαν σου δωσουν κατις, να εισαι ξεκαθαρος εξαρχης, εαν δεις οτι ειναι περιεργα τα πραματα να μην πεις καμια κουβεντα, να ητησεις δικηγορο και 3μερη διορια!! διοτις εαν αρχησουν και σε ρωτανε παει το χασες το παιχνιδι!
    Οσο για το οτι δεν σου εχουν βρει τυποτα, συγνωμη που θα σε αγχωσω αλλα δεν εει σημασια! αν θελουν μπορουν ακομα κι να σε προφυλακησουν χωρις να εχεις πιαστει με ναρκωτικα στην κατωχη σου! ο νομος στα θεματα ναρκωτικων ειναι πολυ περιεργος κι παρα το οτι εχει αλλαξει πολλοι ανακρητες δουλευουν ακομα με τα παλλια! δυστυχως αυτο ειναι η Ελλαδα!παντως στο ξανα λεω μην εισαι στα ,,,,διασου, να ασχοληθεις σοβαρα διοτις αν θελουν σε περναν ακομα κι ως μαρτυρα κατηγοριας , διοτις χρειαζωντε παντα μαρτυρες κατηγοριας, να σε βαλουν να καταθεσεις οτι αγοραζες απο αυτους, κι αν εσυ δεν δεχτεις εκει μπορει η αστυνομια να σε απηλησει οτι θα σου χρεωσει κατηγορις! αν λοιπον υποψιαστεις κατις κατεθειαν βαζεις δικηγορο διοτις η αρχη ειναι το πιο σημαντικο ,αν δλδη σου παρουν καμια καταθεση κι τα πεις περιεργα μετα το λαθος δυσκολα αλλαζει!!!
    Στα λεω αυτα διοτις η προσωπικη μου εμπειρια με την δικαιωσινη ηταν και ειναι πολυ πονεμενη, εμενα μου κατεχσεσαν το αμαξι μου, μπηκαν σπιτι μου και μου πειραν μερικες χιλιαδες ευρο που τα μαζευα απο την δουλεια μου! κι παρα το οτι ειχα δικαιολογητικα δεν μου τα δινουν πισω!! εν ολιγις κανουν οτι θελουν!! δεν δικαζουν βαση νομων!! οτι θελει ο δικαστης με την προταση του εισαγγελεα γινετε!αυτο ειναι το λαθος στη χωρα μας, για αυτο κι λαδωνοντε τοσο ευκολα! αφου μπορουν καιβγαζουν οτι αποφαση γουσταρουν χωρις ελεγχο χχωρις καποιο νομικο πλαισιο !!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Δεν ξέρω ρε συ ίσως επειδή την άδεια την έβγαλα από την αστυνομία και τότε είχα καθαρό ποινικό μητρώο και τώρα μάλλον έχω φάκελο για ψιλου πηδημα.

    Εστάλη από RNE-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Γιώργο δεν ξέρω το μόνο που μου είπε στο τηλ. Είναι πως έχει σχηματιστεί ποινική δίωξη εναντίον μου πως και γιατί δεν ξέρω πάντως μου είπαν ότι πρέπει οπωσδήποτε να τους πάω άμεσα την άδεια εργασίας μου για να την ακυρώσουν. Αύριο που θα πάω θα μάθω και θα σας πω. Ναι ξέρω την ιστορία σου μου τα είχες πει.

    Εστάλη από RNE-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  10. #10
    KARMA, να βάλεις δικηγόρο, οπωσδήποτε. Αν είναι υπόθεση εμπορίας ναρκωτικών μπορεί να σου έχει γίνει κατηγορητήριο και να πας κάθειρξη. Βάλε έναν δικηγόρο να πάει να δει τον φάκελο της υπόθεσης, οπωσδήποτε.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Μα δεν πουλουσα εγώ κάτι απλά ψωνιζα από τον τύπο και οι αρχές παρακολουθούσαν το τηλ του και τις κινήσεις του για μήνες και έτσι τον πιάσανε, τώρα εμείς που ψωνιζαμε τι σχέση έχουμε με εμπορία?

    Εστάλη από RNE-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  12. #12
    Να ξέρεις τί γίνεται δηλαδή, τώρα πας στα τυφλά.

  13. #13
    Quote Originally Posted by KARMA View Post
    Μα δεν πουλουσα εγώ κάτι απλά ψωνιζα από τον τύπο και οι αρχές παρακολουθούσαν το τηλ του και τις κινήσεις του για μήνες και έτσι τον πιάσανε, τώρα εμείς που ψωνιζαμε τι σχέση έχουμε με εμπορία?

    Εστάλη από RNE-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Έχεις δίκιο, αλλά πρέπει να το αποδείξεις. Δεν κινδυνεύεις να πας δίκαια στην φυλακή, αλλά κινδυνεύεις να πας άδικα! Πρακτικά ποιά είναι η διαφορά;
    Μπορεί να έπιασαν δυό τρεις που προσπαθούν να μπλέξουν εσένα για να την βγάλουν καθαρή. Δεν ξέρεις τί έχει γίνει... Γι αυτό σου λέω, βάλε δικηγόρο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Έχεις δίκιο, αλλά πρέπει να το αποδείξεις. Δεν κινδυνεύεις να πας δίκαια στην φυλακή, αλλά κινδυνεύεις να πας άδικα! Πρακτικά ποιά είναι η διαφορά;
    Μπορεί να έπιασαν δυό τρεις που προσπαθούν να μπλέξουν εσένα για να την βγάλουν καθαρή. Δεν ξέρεις τί έχει γίνει... Γι αυτό σου λέω, βάλε δικηγόρο.
    Ναι ξέρω αλλά λεφτά για δικηγόρους δεν παίζουν.. Ούτε έχω να κρύψω κάτι στο χαρτί που μου είχαν στείλει ξέρανε καλά οι αστυνόμοι πιοι πουλούσαν και πιοι ήταν πελάτες μαζί με το δικό μου όνομα στο πελατολόγιο του ήταν ακόμα 60 ονόματα από τους οποίους ήξερα μερικούς και τα νούμερα μας ήταν γραμμένα οπότε ξέρουν κάθε συνομιλία εγώ απλά του έλεγα θέλω τόσο την τάδε ώρα και βρισκόμασταν για μικρές ποσότητες πάντα. Νομίζω δεν κινδυνεύω.

    Εστάλη από RNE-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Το ποινικο μητρωο δεν λερωνετε ετσι ευκολα οπως το δικοσου μπερδεμα, υπαρχουν 2 ειδη εκδωσης ποινικου πητρωου αυτο το οποιο ειναι σημαντικο ,αυτο που ζητα συνηθως σε δουλειες ειναι το πρωτο και για να βγει οχι μηδενικο θα πρεπει να εχεις εκτησει καθηρξη, δλδη να εχεις μπει φυλακη, εσυ ουτε καν μαρτυρας δεν εισαι αρα δεν θα λερωθει.
    Οσο για την υποθεση εαν δεν εχεις την ατυχια να θελουν να σε χρεωσουν κατις ωστε να γλητωσει καποιος αλλως κατις σηνομοτικο κι σπανιο αλλα οχι απηθανο, παντος λογικα δεν εχεις προβλημα, ομως αυτο που εκανες ειναι πλημελιμα κι διωκετε κανωνικοτατα, διοτις αγορασες ναρκωτικα!
    Εσυ θα πρεπει να πας για καλο κι κακο να περασεις πραγματογνωμονα, πριν πας στον γιατρο -διοτις ειναι ψυχειατρος - να εχεις κανει χρηση ναρκωτικων ωστε να βγεις οσο πιο χρηστης μπορεις, μολις περασεις απο εκει να παρεις κι μια βεβαιωση απο τον ΟΚΑΝΑ, να τα χεις αυτα τα χαρτια.
    Κατα την γνωμη μου το χειροτερο που σε περημενει ειναι να σεκαλεσουν ως μαρτυρα , αλλα κι αυτο δεν ειναι καλο διοτις θα σου ζητησει ο εισαγγελεας κι εν αρχη ο ανακριτης να κατανομασεις αυτον που σου πουλησε τις ουσιες και μετα να αναφερεις τοπο και χρονο, πηστεψεμε εαν δεν αναφερθεις με στοιχεια η αν δεν εχεις καποια καλη δικαιολογια θα νευριασουν πολυ στην εδρα που δεν θα πεις το ονομα του, θα σε ρωταν συνεχως! ειναι μια ασχημη διαδικασεια την εχω περασει απο μαρτυρας και θυμα σε κανουν να φενεσαι ως μελος του κυκλωματος και οτι προστατευεις κακοποιους, επειδη το εχω περασει θα σου ελεγα να βεις απο πριν καποιον τροπο ωστε να μην χρειαστει να σε ρωτησουν! αλλιως θα πρεπει να ρουφιανεψεις!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Γιατί τέτοια καταδίκη;
    By 85Eon in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 146
    Last Post: 19-02-2017, 19:09
  2. Η καταδίκη του να είσαι ψυχασθενής
    By Kassi in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 245
    Last Post: 02-01-2014, 23:54
  3. η κοπελα μου αλλα λεει και αλλα κανει..και αλλα ενοει...
    By αλεξανδρος_77 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 21-06-2013, 01:24
  4. ψυχικη αρρωστια=καταδικη??
    By kyknos25 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 10-03-2009, 11:18
  5. Η καταδίκη του να είσαι αρσενικό
    By almostjunkie in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 50
    Last Post: 27-09-2007, 11:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •