Δόση αντιψυχωτικού σε σχέση με το βάρος και την ηλικία - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32
  1. #16
    Μιλησα με τον γιατρο και λεει οτι δεν παιζει σημασια το βαρος και η ηλικια. Επισης μου ειπε οτι η ολανζαπινη δημιουργει αισθημα καταθλιψης και υπνηλια και θα την κοψει μολις βεβαιωθει οτι ειναι καλα. Σκεφτομαι σοβαρα να παρω γνωμη και απο αλλο γιατρο , οχι μονο γι αυτο το θεμα αλλα γενικα. Κι αυτος δεν ειναι Θεος. Σιγουρα θα υπαρχει καλυτερος. Και θα ηθελα να μαθω ποιος ειναι ο καλυτερος ψυχιατρος για ψυχωσεις στην χωρα μας. Αν υπαρχει...

  2. #17
    Οι περιγραφες σου με βοηθανε να καταλαβω πολλα για την ψυχωση. Ειμαστε στην αρχη εμεις.Βεβαια η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη . Δεν μπορουμε να προβλεψουμε την εξελιξη. Αλλα κοινα χαρακτηριστικα υπαρχουν.Ο χαρακτηρας πιστευω παιζει πολυ σημασια και το περιβαλλον περα απο την φαρμακευτικη αγωγη.

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by myrto2019 View Post
    Μιλησα με τον γιατρο και λεει οτι δεν παιζει σημασια το βαρος και η ηλικια. Επισης μου ειπε οτι η ολανζαπινη δημιουργει αισθημα καταθλιψης και υπνηλια και θα την κοψει μολις βεβαιωθει οτι ειναι καλα. Σκεφτομαι σοβαρα να παρω γνωμη και απο αλλο γιατρο , οχι μονο γι αυτο το θεμα αλλα γενικα. Κι αυτος δεν ειναι Θεος. Σιγουρα θα υπαρχει καλυτερος. Και θα ηθελα να μαθω ποιος ειναι ο καλυτερος ψυχιατρος για ψυχωσεις στην χωρα μας. Αν υπαρχει...
    θα σου ξανα απαντησω καθως οταν εγραψα δεν μου εδωσες σημασια... το βαρος δεν παιζει ρολο, αυτο αν απλα αναρωτιεσαι αν πρεπει να παιρνει πιο υψηλη δοση.... αυτο που παιζει ρολο ειναι η ηλικια... δεν θα δωσεις υψηλη δοση σε εναν ηλικιωμενο... μπορει σε καποιον ηλικιωμενο η παρενεργεια, ζαλη να τον επηρεασει περισσοτερο απο εναν νεο, και να τον οδηγησει σε πτωσεις.. για αυτο για ασφαλεια αποφευγουμε υψηλες δοσεις σε ηλικιωμενους... τελος, οσο και να ψαχτεις για τον καλυτερο γιατρο στην Ελλαδα για τις ψυχωσεις δεν θα βρεις καποιον... αφου ολοι τους δεν κανουν κατι αλλα σκευασματα δινουν... οποτε τι? θα σε δωσει ενα καλυτερο αντιψυχωτικο? μην μπαινεις στον κοπο, και μην μπαινεις στην διαδιακασια αυτην! Απλα βλεπω οτι εισαι απειρη πολυ και πας με το σκεπτικο, μηπως ο καλυτερος γιατρος ειναι πιο χρησιμος.......

  4. #19
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    θα σου ξανα απαντησω καθως οταν εγραψα δεν μου εδωσες σημασια... το βαρος δεν παιζει ρολο, αυτο αν απλα αναρωτιεσαι αν πρεπει να παιρνει πιο υψηλη δοση.... αυτο που παιζει ρολο ειναι η ηλικια... δεν θα δωσεις υψηλη δοση σε εναν ηλικιωμενο... μπορει σε καποιον ηλικιωμενο η παρενεργεια, ζαλη να τον επηρεασει περισσοτερο απο εναν νεο, και να τον οδηγησει σε πτωσεις.. για αυτο για ασφαλεια αποφευγουμε υψηλες δοσεις σε ηλικιωμενους... τελος, οσο και να ψαχτεις για τον καλυτερο γιατρο στην Ελλαδα για τις ψυχωσεις δεν θα βρεις καποιον... αφου ολοι τους δεν κανουν κατι αλλα σκευασματα δινουν... οποτε τι? θα σε δωσει ενα καλυτερο αντιψυχωτικο? μην μπαινεις στον κοπο, και μην μπαινεις στην διαδιακασια αυτην! Απλα βλεπω οτι εισαι απειρη πολυ και πας με το σκεπτικο, μηπως ο καλυτερος γιατρος ειναι πιο χρησιμος.......
    Σου εδωσα σημασια γι αυτο και ρωτησα τον γιατρο και μου το επιβεβαιωσε. Παιζουν σημασια οι γιατροι γιατι δεν ειναι μονο οτι δινουν φαρμακα αλλα και πως το κανουν. Εαν δινουν τα σωστα φαρμακα και τις σωστες δοσεις , εαν ειναι του χρηματος και σε παραμυθιαζουν για να σε κρατανε, εαν δεν κανουν λαθη που ζημιωνουν τον ασθενη κλπ. Μπορει ευκολα να μας εκμεταλευτει καποιος γιατρος εαν δεν ειναι σωστος. Μηπως στο εξωτερικο υπαρχουν καλυτεροι γιατροι και καλυτερες θεραπειες; Μηπως στο εξωτερικο υπαρχει αλλη μεθοδος ή αλλη επεμβαση χωρις φαρμακα κι εμεις εδω δεν την γνωριζουμε;

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    μυρτο πρεπει ο συγγενεις σου, να αρχισει αθλητισμο..... εμενα οταν αρρωστησα, ενας ξαδερφος μου ψυχιατρος, μου εκανε δωρο ενα αγωνιστικο ποδηλατο, εδω και εξι χρονια σχεδον καθημερινα κανω ποδηλασια, και ποια κανω και τρεξιμο και κολυμπι, ο αθλητισμος με βοηθαει πολυ να νοιωθω ευτιχισμενος, παρα τις δυσκολιες της ψυχωσης.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Σε αυτα που λες Μυρτο για τα γνωρισματα ενος καλου γιατρου συμφωνω κ επαυξανω.

    Να προσθεσω κ την σχεση που πρεπει να αναπτυχθει αναμεσα σε θεραπευομενο κ θεραπευτη, καθως στην ψυχωση ειναι ενα απο τα δυσκολα κομματια.
    Παντως η αλλαγη γιατρου για τον πασχοντα δεν ειναι ευκολη διαδικασια.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by myrto2019 View Post
    Σου εδωσα σημασια γι αυτο και ρωτησα τον γιατρο και μου το επιβεβαιωσε. Παιζουν σημασια οι γιατροι γιατι δεν ειναι μονο οτι δινουν φαρμακα αλλα και πως το κανουν. Εαν δινουν τα σωστα φαρμακα και τις σωστες δοσεις , εαν ειναι του χρηματος και σε παραμυθιαζουν για να σε κρατανε, εαν δεν κανουν λαθη που ζημιωνουν τον ασθενη κλπ. Μπορει ευκολα να μας εκμεταλευτει καποιος γιατρος εαν δεν ειναι σωστος. Μηπως στο εξωτερικο υπαρχουν καλυτεροι γιατροι και καλυτερες θεραπειες; Μηπως στο εξωτερικο υπαρχει αλλη μεθοδος ή αλλη επεμβαση χωρις φαρμακα κι εμεις εδω δεν την γνωριζουμε;
    Θα στο πω απλά γιατί σκέφτεσαι κάπως μπακαλιστικα... Κανένα φάρμακο δεν πήρε έγκριση πέρα από αυτό που ορίζει.. Λέγεται αντικαταθλιπτικο; είναι για κατάθλιψη... Είναι αντιψυχωτικο; είναι για ψυχωσεις.... Είναι αντιεπιλιπτικο; είναι για επιληψιες... Είναι αγχολυτικό; είναι για άγχος....

    Δεν υπάρχει κάποιο πιο ειδικό φάρμακο που να είναι για ψυχωσεις πέρα από τα αντιψυχωτικα.. Δηλαδή δεν έχει πάρει κάποιο σκευασμα ας πούμε το τάδε αντιψυχωτικο έγκριση για παρανοϊκή ψύχωση.. Ενώ το τάδε αντιψυχωτικο για ψυχωσικο επεισόδιο ... Αυτό που αλλάζουν είναι οι ταμπέλες στην διάγνωση....

    Όσο αφορά την δοσολογία, οι δήθεν ψυχίατροι, χρησιμοποιούν την τεχνική της απόκρισης... Πάει καλά με τα 5mg; ναι οκ μένουμε εκεί.... Δεν πάει καλά;;;; ανεβάζουμε την δόση...

    Τέλος στο εξωτερικό δεν υπάρχουν δήθεν καλύτερα φάρμακα για ψύχωση που δεν κυκλοφορούν Ελλάδα... Όπως και οι εναλλακτικές δεν είναι πολλές πέρα από νοσηλεία σε κλινική, που δεν είναι στην ουσία τίποτα περισσότερο που δίνουμε στον ασθενή τα φάρμακα σε υοερδοσολογιες στην κλινική αντί στο σπίτι.. Ίσως το ηλεκτροσόκ το οποίο δεν έχει ένδειξη ότι θεραπεύει ψύχωση....

    Τέλος πάντων, ψάχνεσαι ασκοπως.. Προσπάθησα να σε καλύψω ποια είναι η ταχτικη των γιατρών... Πάει καλύτερα ο άνθρωπος;;

  8. #23
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by myrto2019 View Post
    Μιλησα με τον γιατρο και λεει οτι δεν παιζει σημασια το βαρος και η ηλικια. Επισης μου ειπε οτι η ολανζαπινη δημιουργει αισθημα καταθλιψης και υπνηλια και θα την κοψει μολις βεβαιωθει οτι ειναι καλα. Σκεφτομαι σοβαρα να παρω γνωμη και απο αλλο γιατρο , οχι μονο γι αυτο το θεμα αλλα γενικα. Κι αυτος δεν ειναι Θεος. Σιγουρα θα υπαρχει καλυτερος. Και θα ηθελα να μαθω ποιος ειναι ο καλυτερος ψυχιατρος για ψυχωσεις στην χωρα μας. Αν υπαρχει...
    Εξαρταται τι ψυχιατρο θα βρεις εγω στην αρχη της νοσου μου πηγα σε εναν ψυχιατρο ο οποιος ειναι ή ηταν δεν ξερω αν ειναι ακομη πανεπιστημιακος καθηγητητης,διευθυντης τοτε της ψυχιατρικης κλινικης που νσοηλευομουν και ψυχιατρος των κρατουμενων σε ψυλακες μονο να σου πω οτι ειχε εξετασει και τη Βικη Σταματη τη γυναικα του τζοχατζοπουλου.μπορει να πηγα καλα μιας και επαιρνα ανελλιπως τα φαρμακα ηταν καλος και αυτος ο γιατρος σε γνωσεις αλλα απο ανθρωπος πολυ σκληρος δεν ενδιαφερθηκε για την υγεια μου οταν μου εγραψε φαρμακο που μου ανεβασε τα ηπατικα ενζημα στο Θεο,μου μιλουσε αποτομα οταν δεν ηταν οι γονεις μπροστα μου λες και ειμαι σκουπιδι ή φταιω εγω που αρρωστησα και με ειχε μαδησει οικονομικα κοινως ηταν ενας ανθρωπος που ενδιαφεροταν μονο για τα χρηματα.μπορει να εγινα σχετικα καλα γιατι απολυτα καλα με ψυχωση δεν γινεσαι αλλα τον εκοψα απο θεραπων ιατρο.


    Να βρεις εναν καλο γιατρο που να ενδιαφερεται και για τη σωματικη υγεια του ασθενους τωρα να δινει σε ενα νεο παιδι zyprexa για να τον κανει παχυσαρκο με προβληματα υγειας να λειπει τετοιος γιατρος υπαρχουν και αλλα φαρμακα που κανουν καλη δουλεια οπως το solian και το risperdal


    Επισης το abilify που εδωσε δεν εχει σχεδον καθολου παρενεργειες αλλα δεν ειναι καλο στη ψυχωση για αυτο του ηρθαν παλι τα ψυχωτικα συμπτωματα.οταν επαιρνα abilfy και ειχα μειωσει τη ρισπεριδονη μου ερχοντουσαν παρανοιες και ανεξελεγκτη οργη και πηγα να υποτροπιασω.οντως τα καλυτερα φαρμακα για ψυχωση ειναι zyprexa,solian kai risperdal απλα το ζυπρεξα σε παχαινει και σου δημιουργει προβληματα υγειας γι αυτο δεν ειναι καλο να το παιρνει καποιος.


    σκεψου εγω παιρνω ρισπεριδονη σχεδον μια δεκαετια το τελευταιο διμηνο παιρνω σεροκουελ και ειμαι το βραδυ τωρα πριν λιγο που ζυγιστηκα 4,5 κιλα κατω απο το υψος μου και το πρωι 5 με 5,5 κιλα κατω απο το υψος μου οταν πηγα στα ιδια κιλα με το υψος μου αρχισα να εχω υψηλο ζαχαρο που δεν ημουν και παχυς,αν επαιρνα ζυπρεξα τωρα θα επρεπε να παιρνω και φαρμακα για τον διαβητη μιας και εχω και την προδιαθεση και ισα -ισα κιλα ειχα και ειχα ζαχαρο νηστειας πανω απο 100.επισης δεν θα μπορουσα να κρατησω σταθερο το βαρος μου οπως το κανω τωρα

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    προφανως φιλε μου καταλαβαινεις οτι ο γιατρος δεν το εκανε σκοπιμως να σε ανεβασει τα ηπατικα ενζυμα επιτηδες... σου εδωσε ενα φαρμακο και σου λεει παρτο να δουμε πως θα πας... και ετσι και εγινε.. δεν προβλεψε οτι το ταδε θα στα ανεβασει τα ενζυμα. τωρα για την συμπεριφορα του δεν εχω να σχολιασω κατι...

    παντως εσυ μπορει να γινεσαι αρκετα ασταθεις με το ζυπρεξα και να παιρνεις βαρος με αυτο, αλλα γενικα ολα τα αντιψυχωτικα εχουν την τσαη να βαζουν βαρος... δεν μπορεις να πεις ομως οτι οκ, δεν πηρες εσυ βαρος με αυτο αρα δεν θα παρει και καποιος αλλος... μην ξεχνας οτι παιζουν πολλοι αλλοι παραγοντες ρολο, οπως το αν γυμναζεσαι, αν το εργασιακο σου περιβαλλον ειναι χειρονταχτικο, ο σωματοτυπος σου, καθως και απο που τρως.. αν αλλαζεις διατροφικες συνηθειες, επειδη καποια περιοδο δεν μπορεις να τρως σπιτικο φαγητο θα αλλαξει και το βαρος σου....

  10. #25
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Σε αυτα που λες Μυρτο για τα γνωρισματα ενος καλου γιατρου συμφωνω κ επαυξανω.

    Να προσθεσω κ την σχεση που πρεπει να αναπτυχθει αναμεσα σε θεραπευομενο κ θεραπευτη, καθως στην ψυχωση ειναι ενα απο τα δυσκολα κομματια.
    Παντως η αλλαγη γιατρου για τον πασχοντα δεν ειναι ευκολη διαδικασια.
    Η αληθεια ειναι οτι δεν εχουν και την καλυτερη σχεση. Δεν ανοιγεται και πολυ στον γιατρο του. Η αλλαγη οντως δεν ειναι ευκολη γιατι αυτος γνωριζει ολο το ιστορικο απο την αρχη εως τωρα , εαν παμε σε αλλον θα τον γνωρισει απο εδω και περα...

  11. #26
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    μυρτο πρεπει ο συγγενεις σου, να αρχισει αθλητισμο..... εμενα οταν αρρωστησα, ενας ξαδερφος μου ψυχιατρος, μου εκανε δωρο ενα αγωνιστικο ποδηλατο, εδω και εξι χρονια σχεδον καθημερινα κανω Η συνεχής άσκηση οδηγεί κάποιον στο να λαμβάνει οφέλη από την προπόνηση η οποία του φτιάχνει τη διάθεση και αυτό αποτελεί έναν από τους λόγους που την αποζητά. , και ποια κανω και τρεξιμο και κολυμπι, ο αθλητισμος με βοηθαει πολυ να νοιωθω ευτιχισμενος, παρα τις δυσκολιες της ψυχωσης.
    Η γυμναστικη ειναι οτι καλυτερο για την υγεια γενικα ! Σου φτιάχνει τη διάθεση . Οι ενδορφίνες παίζουν καθοριστικό ρόλο στην ψυχολογία του ατόμου που ασκείται μιας και είναι κατά της γήρανσης και του stress. Το σημείο στο οποίο παράγονται είναι ο εγκέφαλος και καταπολεμούν τον πόνο καθώς μειώνουν την ένταση και το άγχος. Μετά από τριάντα λεπτά αεροβικής γυμναστικής το άτομο έχει αύξηση ενδορφινών μέχρι και 500%.Μπραβο σου που αθλησε!

  12. #27
    [QUOTE=Mrgilleas;1036301] λες και ειμαι σκουπιδι ή φταιω εγω που αρρωστησα και με ειχε μαδησει οικονομικα κοινως ηταν ενας ανθρωπος που ενδιαφεροταν μονο για τα χρηματα.μπορει να εγινα σχετικα καλα γιατι απολυτα καλα με ψυχωση δεν γινεσαι αλλα τον εκοψα απο θεραπων ιατρο.

    Επισης το abilify που εδωσε δεν εχει σχεδον καθολου παρενεργειες αλλα δεν ειναι καλο στη ψυχωση για αυτο του ηρθαν παλι τα ψυχωτικα συμπτωματα.οταν επαιρνα abilfy και ειχα μειωσει τη ρισπεριδονη μου ερχοντουσαν παρανοιες και ανεξελεγκτη οργη και πηγα να υποτροπιασω.οντως τα καλυτερα φαρμακα για ψυχωση ειναι zyprexa,solian kai risperdal απλα το ζυπρεξα σε παχαινει και σου δημιουργει προβληματα υγειας γι αυτο δεν ειναι καλο να το παιρνει καποιος.

    Για τον γιατρο και την μεταχειριση που σου εκανε κι εγω δεν θα σχολιασω. Ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασματα του...
    Για το abilifly τωρα , τι να πω; Ειχα την εντυπωση οτι ειναι ενα απο τα καλυτερα αντιψυχωτικα και οτι ειμασταν τυχεροι που <<τον πιανει>>. Οι παρενεργειες πιστευω κι εγω οτι εχουν να κανουν με τον καθε ανθρωπο. Το ιδιο φαρμακο αλλιως λειτουργει στον εναν κι αλλιως στον αλλο.

  13. #28
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    Θα στο πω απλά γιατί σκέφτεσαι κάπως μπακαλιστικα... Κανένα φάρμακο δεν πήρε έγκριση πέρα από αυτό που ορίζει.. Λέγεται αντικαταθλιπτικο; είναι για κατάθλιψη... Είναι αντιψυχωτικο; είναι για ψυχωσεις.... Είναι αντιεπιλιπτικο; είναι για επιληψιες... Είναι αγχολυτικό; είναι για άγχος....

    Δεν υπάρχει κάποιο πιο ειδικό φάρμακο που να είναι για ψυχωσεις πέρα από τα αντιψυχωτικα.. Δηλαδή δεν έχει πάρει κάποιο σκευασμα ας πούμε το τάδε αντιψυχωτικο έγκριση για παρανοϊκή ψύχωση.. Ενώ το τάδε αντιψυχωτικο για ψυχωσικο επεισόδιο ... Αυτό που αλλάζουν είναι οι ταμπέλες στην διάγνωση....

    Όσο αφορά την δοσολογία, οι δήθεν ψυχίατροι, χρησιμοποιούν την τεχνική της απόκρισης... Πάει καλά με τα 5mg; ναι οκ μένουμε εκεί.... Δεν πάει καλά;;;; ανεβάζουμε την δόση...

    Τέλος στο εξωτερικό δεν υπάρχουν δήθεν καλύτερα φάρμακα για ψύχωση που δεν κυκλοφορούν Ελλάδα... Όπως και οι εναλλακτικές δεν είναι πολλές πέρα από νοσηλεία σε κλινική, που δεν είναι στην ουσία τίποτα περισσότερο που δίνουμε στον ασθενή τα φάρμακα σε υοερδοσολογιες στην κλινική αντί στο σπίτι.. Ίσως το ηλεκτροσόκ το οποίο δεν έχει ένδειξη ότι θεραπεύει ψύχωση....

    Τέλος πάντων, ψάχνεσαι ασκοπως.. Προσπάθησα να σε καλύψω ποια είναι η ταχτικη των γιατρών... Πάει καλύτερα ο άνθρωπος;;
    Καταλαβαινω τι λες. Ακομα και στην Αμερικη να παμε , φαρμακα θα μας δωσουν. Δεν υπαρχει αλλη θεραπεια. Με προσγειωσες γιατι ειχα μια ελπιδα μηπως σε αλλη χωρα βρισκαμε κατι διαφορετικο και πιο αποτελεσματικο. Γνωμη μου ειναι οτι οι ψυχικες ασθενειες θα μπορουσαν να πηγαινουν καλυτερα και να ειχαν βρει θεραπειες αλλα λογω οικονομικης εκμεταλευσης με τα φαρμακα δεν συμφερει να χασουν τοσα οφελη. Ευτυχως παει καλυτερα αλλα μεχρι ποτε ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Κοιτα στο εξωτερικο τα ιδια φαρμακα θα σου δωσουνε σιγουρα.

    Αλλα μη ξεχνας οτι η κυρια ερευνα και οτι ολα τα φαρμακα απο το εξωτερικο ειναι.

    Οποτε τα ξερουν απο πρωτο χερι, αυτοι τα βγαλανε τα φαρμακα.

    Επισης ολο και κατι καινουργιο ανακαλυπτουν και ισως δοκιμασουν καποιο καινουργιο φαρμακο ή συνδιασμο φαρμακων σε καποιο καλο πανεπιστημιακο νοσοκομειο ή γενικα να σε καθοδηγησουν καλυτερα στην αρχη τουλαχιστον.

    Δηλαδη πηγαινε εκει αμα δε γινεις καλα με το γιατρο και δες τι θα σου πουν για το μελλον της θεραπειας.

    Επισης και στην Ελλαδα δεν υπαρχει μονο φαρμακοθεραπεια ή ηλεκτροσοκ, υπαρχει και θεραπεια με μαγνητικη διεγερση κλπ. του εγκεφαλου.

    Ψαξτο αμα ειναι, παντως εγω πετυχα κατι διαφημισεις στο Google απο τη κλινικη Λυρακου που το εκανε τετοια ή ισως κανουν και στα δημοσια μεγαλα ψυχιατρεια.

    Υπαρχουν και ιστοσελιδες

    https://psychcentral.com/news/category/schizophrenia
    https://schizophrenia.com
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by maus View Post
    Κοιτα στο εξωτερικο τα ιδια φαρμακα θα σου δωσουνε σιγουρα.

    Αλλα μη ξεχνας οτι η κυρια ερευνα και οτι ολα τα φαρμακα απο το εξωτερικο ειναι.

    Οποτε τα ξερουν απο πρωτο χερι, αυτοι τα βγαλανε τα φαρμακα.

    Επισης ολο και κατι καινουργιο ανακαλυπτουν και ισως δοκιμασουν καποιο καινουργιο φαρμακο ή συνδιασμο φαρμακων σε καποιο καλο πανεπιστημιακο νοσοκομειο ή γενικα να σε καθοδηγησουν καλυτερα στην αρχη τουλαχιστον.

    Δηλαδη πηγαινε εκει αμα δε γινεις καλα με το γιατρο και δες τι θα σου πουν για το μελλον της θεραπειας.

    Επισης και στην Ελλαδα δεν υπαρχει μονο φαρμακοθεραπεια ή ηλεκτροσοκ, υπαρχει και θεραπεια με μαγνητικη διεγερση κλπ. του εγκεφαλου.

    Ψαξτο αμα ειναι, παντως εγω πετυχα κατι διαφημισεις στο Google απο τη κλινικη Λυρακου που το εκανε τετοια ή ισως κανουν και στα δημοσια μεγαλα ψυχιατρεια.

    Υπαρχουν και ιστοσελιδες

    https://psychcentral.com/news/category/schizophrenia
    https://schizophrenia.com
    αν ειναι καινουργιο το φαρμακο, που σημαινει οτι δεν εχει ελεχτει ακομα αν δουλευει ή οχι, δηλαδη ειναι στα σταδια της δοκιμασιας ακομα... Αρα αυτο συνεπαγεται οτι θα γινει πειραματοζωο το ατομο...!! εγω δεν θα ηθελα να ειμαι πειραματοζωο για κατι που ανακαλυψαν και λενε, σε ποιον να το δοκιμασουμε να δουμε αν κανει ή αν ειναι τοξικο? εμεις δεν μπορουμε να το παρουμε την θελουμε την υγεια μας, ας παμε σε καμια ψυχιατρικη κλινικη να το δωσουμε σε αυτους που τα εχουν χαμενα!

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. δοση συντηρησης
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 40
    Last Post: 25-09-2015, 11:53
  2. Ασφαλης δοση??
    By giannis86 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 0
    Last Post: 11-01-2015, 23:14
  3. Δόση συντήρησης
    By serios in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 27-11-2014, 10:43
  4. Δοση συντηρησης!
    By Karol in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 07-09-2011, 00:33
  5. Ζωή σε μεγάλη δόση..
    By crazy_diamond in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 20-03-2011, 14:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •