Δόση αντιψυχωτικού σε σχέση με το βάρος και την ηλικία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1

    Red face Δόση αντιψυχωτικού σε σχέση με το βάρος και την ηλικία

    Καλησπέρα σας,
    γράφω ξανά για το συγγενικό μου πρόσωπο που έχει ψύχωση και θα ήθελα να ρωτήσω εάν η δόση του φαρμάκου έχει σχέση με το βάρος. Οπως το ντεπόν που παίρνεις 2 οταν εχεις παραπανω κιλά. Στα αντιψυχωτικά φαρμακα ισχυει το ιδιο; Την ιδια δοση σε mg παιρνει καποιος που εχει ψυχωση και ειναι 70 κιλα με καποιον που ειναι 100 κιλα; Μηπως δεν πιανει το φαρμακο οταν ξεκιναει καποιος με λιγα κιλα και μετα που εχει πολλα κιλα παιρνει την ιδια δοση; Μηπως θελει αλλαγη η δοση; Επσης μηπως παιζει σημασια η ηλικια. Μπορει να παρει το ιδιο ενας νεος μ εναν γερο; Διαβαζω διαφορα και ενημερωνομαι ..και σκεφτομαι... οταν λεμε δεν με πιανει αυτο το φαρμακο μηπως δεν εχει να κανει μονο με τα συμπτωματα και την διαθεση αλλα και με αλλους παραγοντες; Μακαρι να ηταν πιο ξεκαθαρα τα πραγματα , να υπηρχαν συγκεκριμενες διαγνωσεις, θεραπειες και εξελιξεις και οχι να προσπαθουμε - οπως τωρα - μεταξυ μας , μεσα σ ενα forum , να βρουμε απαντησεις σε ολα αυτα τα ερωτηματα. Αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου!!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Απελπισμένος ακούγεσαι αντί για αισιόδοξος! Φυσικά και δεν τα ξέρουμε όλα και για κάποια πράγματα χρειάζεται να ρωτάμε συναδέλφους...! Τα αντιψυχωτικα, όχι δεν πάνε με το βάρος όπως το ντεπον..!! Η δοσολογία καθορίζεται από το αν παίρνει κάποιος για πρώτη φορά αντιψυχωτικα! Δηλαδή στην αρχή ξεκινάμε με χαμηλή δοσολογία και μετά ανεβάζουμε!

    Επίσης, οι νέοι έχουν καλύτερο μεταβολισμό οπότε και μπορούν να ανεχτουν υψηλότερη δόση σε σχέση με έναν ηλικιωμένο που μπορεί η δόση να είναι βαριά!! Αυτά εν ολίγοις, άλλη απορία;

  3. #3
    Γυναικα ειμαι..απελπισμενη δεν θα με ελεγα...αγχωμενη ισως...και σιγουρα απειρη στον κοσμο των ψυχωσεων γι αυτο κι εχω πολλες αποριες. Ειδικα επειδη δεν συμβαινει σε μενα την ιδια αλλα σε αγαπημενο μου προσωπο που προσπαθω να στηριξω. Προσπαθω να καταλαβω και να βοηθησω. Αυτο που με μπερδευει περισσοτερο ειναι ποτε βγαζει τον εαυτο του και ποτε την ψυχωση. Και οταν δεν ειναι καλα , τι να κανω για να βοηθησω.

  4. #4
    Mrgilleas
    Guest
    Oταν εισαι περισσοτερα κιλα χρειαζεσαι περισσοτερα mg φαρμακου και οι νεοι ενηλικες παιρνουν μεγαλυτερες δοσολογιες απ οτι οι ανηλικοι ή ηλικιωμενοι που αρκουνται σε πιο λιγα mg.Αυτο που εχω να τονισω ειναι αν παιρνει zyprexa να το αλλαξει ειναι διαβολοφαρμακο σου δινει πολλα κιλα σου ανοιγει τρομερα την ορεξη και σου δημιουργει πολλα προβληματα υγειας τι να το κανω α φτιαξω τη ψυχωση και να δημιουργησω διαβητη,χοληστερινη,τρυγλι κεριδια και αν συνεχιζω να το παιρνω να καταληξω στα θυμαρακια πριν την ωρα μου.ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ZYPREXA ΟΣΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΟ ΓΡΑΦΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΧΑΣΑΠΗΔΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΥΓΕΙΑ ΤΩΝ ΑΣΘΕΝΩΝ ΤΟΥΣ

  5. #5
    Mrgilleas
    Guest
    Οσον αφορα τι να κανεις ειναι δυσκολα διαχειρισιμο να ευχεσαι να τον πιανουν τα φαρμακα αλλα και να τα παιρνει ανελλιπως.η ψυχωση δεν μπορει να γιατρευτει μονο με λογια χωρις φαρμακα στο λεω και γω σαν πασχων απο σχιζοφρενεια οταν εισαι σε ψυχωση δουλευει ετσι ο εγκεφαλος που τα βλεπεις αρνητικα και εχθρικα ακομα και να μην εισαι σε πληρη υποτροπη εχεις τις μαυρες σου αν αγχωθεις πολυ,αν σου μιλησει ασχημα καποιος και μπορει να αντιδρας ασχημα δυστυχως ειναι παλιοαρρωστια οπως και πολλες αλλες παθησεις στον κοσμο.Δεν θα επρεπε να υπαρχει στη γη οπως δεν υπαρχει και στα ζωα ποιο το νοημα θεολογικα το λεω παντα να χανει καποιος τα λογικα του να μην μπορει να συντηρηθει καθολου ή να τα βγαζει δυσκολα περα ή να ειναι περιγελος των αλλων ανθρωπων.Με την ιδια σκεπτικη θα μπορουσες να μου πεις γιατι να υπαρχει και ο καρκινος που ειναι ακομα χειροτερος γιατι και χανεις τη ζωη σου και πονας αφορητα.επρεπε να μην υπαρχουν πολλες αρρωστιες και οταν φυγουμε απο τη ζωη να φευγουμε ορθοι αρκετα γεροι και απο καρδια που λενε ειναι ο καλυτερος θανατος.αλλα δυστυχως ετσι ειναι η ζωη αρρωσταινουμε και υποφερουμε.μιας και ειναι φρεσκος στην ψυχωση θα μπορουσε να κανε ψυχοθεραπεια απο ψυχιατρο και οχι ψυχολογο το τονιζω αυτο μιας και ο ψυχιατρος εχει σπουδασει ιατρικη και εχει περισσοτερες γνωσεις και θα τον βοηθησει να διαχειριζεται πιο καλα την παθηση το αγχος τις ιδεες παντα σε συνδυασμο με φαρμακα μην διανοειθειτε να του τα κοψετε παρα μοναχα αλλαξτε ζυπρεξα αν παιρνει αυτο για να μην χαλασει τη σωματικη του υγεια και επειδη ειναι νεος και θελει λογικα να αρεσει σε κοπελες ειναι κριμα να παχυνει πολυ και να εχουν ενα λογο παραπανω οι κοπελες να φευγουν.επισης οσο για την ψυχοθεραπεια για να μην πληρωνετε πατε σε κεντρο ψυχικης υγειας της κοντινης περιοχης που μενετε και μονο που θα μιλαει και θα λεει τα εσωψυχα του θα ξαλαφρωνει

  6. #6
    Ναι παιρνει το xoltiva ( ειναι το ιδιο νομιζω με το zyprexa) σε συνδιασμο με abilify. Για την δοση θα ρωτησω τον γιατρο για επιβεβαιωση σ αυτο που λες οτι παιζει σημασια τελικα το βαρος και η ηλικια και θα γραψω εδω για να το γνωριζουμε ολοι. Σ ευχαριστω για τις απαντησεις που μου δινεις καθε φορα με σαφηνεια και αναλυση. Θα ηθελα να σου γραψω και σε μηνυμα αλλα νομιζω δεν μπορω ακομα. Ειναι πραγματικα περα απο καθε λογικη αυτο που συμβαινει στην ψυχωση. Την ιδια στιγμη που μιλας σαν τον πιο λογικο και μορφωμενο ανθρωπο , να παραλογιζεσαι και να σκεφτεσαι αρνητικα, οτι σε κοιταζουν, σε υπονομευουν. Να παρεξεγεις τα παντα. Κρυβει πολυ πονο αυτη η κατασταση και οποιος την αντιμετωπιζει ειναι ΝΙΚΗΤΗΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ για μενα!!!

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Κοίταξε μην μπερδεύεις την καχυποψία με την παρεσθησεις!! Ψύχωση σημαίνει ότι αυτός ο άνθρωπος οι αισθήσεις του, του δίνουν λάθος μηνύματα!!! Μπορεί να ακούει φωνές που κάνεις δεν τις λέει, και εικόνες που δεν υπάρχουν!! Τα οπτικό ακουστικά μηνύματα είναι κυρίως αυτά που λαμβάνουν χώρα!! Σπάνια θα νιώσει ότι το αγγίζουν ενώ δεν συμβαίνει αυτό ή θα οσφριζεται μυρωδιές που δεν υπάρχουν!!!

    Για μένα είναι υπερβολικό το γεγονός ότι του έδωσε δύο αντιψυχωτικα!!! Και φυσικά κάτι που είπε και ο φίλος πιο πάνω, δεν υπάρχουν χειρότερα σκευασματα από τα αντιψυχωτικα!!! Μπορεί να κατηγορεί αρκετά το ζυπρεξα αλλά όλα είναι το ίδιο!!!

    Τέλος, η προκατάληψη είναι κάτι που στιγματίζει αυτήν την πάθηση, όχι ο ίδιος ο ασθενής!! Συνήθως, μας έχουν περάσει το μήνυμα ότι αυτοί οι ανθρώποι είναι επικυνδινοι για τους γύρω κάτι που δεν αληθεύει

  8. #8
    Δυστυχως ..κανενα μπερδεμα.. Ειναι ξεκαθαρο: Η διαγνωση ηταν οξύ ψυχωτικο επεισοδιο και περιλαμβανε αυτα που λες...παραισθησεις, φωνες κλπ Ηταν επιθετικος τοτε αλλα το γυριζε πιο πολυ στον εαυτο του και οχι στους αλλους.

    Πρωτη φορα πηρε το lapozan που ειναι κι αυτο ολανζαπινη και μετα το abilify. Ολο τον καιρο που ηταν σε υφεση επαιρνε μονο abilify. Τωρα τελευταια του προσθεσε ο γιατρος και 2ο φαρμακο γιατι αρχισε παλι την καχυποψια. Ειπε οτι θα του το κοψει μολις ανακαμψει.

    Οι ταμπελες ειναι για τα μαγαζια και οχι για τους ανθρωπους...κανενα στιγμα και καμια προκαταληψη δεν με νοιαζει . Μονο να ειναι καλα με οτι τροπο κι αν ειναι ..ακομα και με τα φαρμακα.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    ενταξει λοιπον καλη αναρρωση!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    και μενα η διαγνωση ηταν οξυ ψυχωσικο επισοδειο....... εγω δεν ειχα καθολου επιθετικοτητα , ειμουν χαμενος στις ψευδεσθησης της ψυχωσης...... ειμουν κατα καποιο τροπο τυχερος που με μαζεψαν απο τους δρομους οι γονεις μου και με πηγαν νοσοκομειο. αλλιως μπωρει να μου τραβουσαν καμια εισαγγελικη...... τωρα η διαγνωση μου ειναι ψυχωσικη συνδρομη, ειμαι 6 χρονια σε φαρμακευτικη αγωγη, και προσπαθω να συνελθω πληρως στη ζωη μου, εχω παρη αποφαση κεπα, ειμαι και επισημα με ψυχωση.... κατα τα αλλα δουλευω, προσπαθω να κανω μεταπτυχιακο, και γυμναζομαι για τριαθλο.... θα ηθελα να ξαναεβρισκα γυναικα...... θα ηθελα να εκανα παιδια εστω ενα.. αλλα ειναι πολυ δυσκολο, πιστευω μολις μαθουν τη παθηση μου θα φυγουν μακρια

  11. #11
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by myrto2019 View Post
    Ναι παιρνει το xoltiva ( ειναι το ιδιο νομιζω με το zyprexa) σε συνδιασμο με abilify. Για την δοση θα ρωτησω τον γιατρο για επιβεβαιωση σ αυτο που λες οτι παιζει σημασια τελικα το βαρος και η ηλικια και θα γραψω εδω για να το γνωριζουμε ολοι. Σ ευχαριστω για τις απαντησεις που μου δινεις καθε φορα με σαφηνεια και αναλυση. Θα ηθελα να σου γραψω και σε μηνυμα αλλα νομιζω δεν μπορω ακομα. Ειναι πραγματικα περα απο καθε λογικη αυτο που συμβαινει στην ψυχωση. Την ιδια στιγμη που μιλας σαν τον πιο λογικο και μορφωμενο ανθρωπο , να παραλογιζεσαι και να σκεφτεσαι αρνητικα, οτι σε κοιταζουν, σε υπονομευουν. Να παρεξεγεις τα παντα. Κρυβει πολυ πονο αυτη η κατασταση και οποιος την αντιμετωπιζει ειναι ΝΙΚΗΤΗΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ για μενα!!!
    Για να μου στειλεις μυνημα πρεπει να συμπληρωσεις τα 50 post παλια δεν ισχυε αυτο στο φορουμ αλλα το καναν γιατι καποιοι εκαναν λογαριασμους αβερτα χωρις να γραψουν ουτε ενα ποστ και βριζαν παλια μελη που συμετειχαν ενεργα στο φορουμ και καποια απο αυτα αποχωρησαν οπως η lacrymosa οποιος ειχε διαβασε τα μυνηματα της επασχε απο διπολικη και της γραφαν ακυροι που δεν συμμετειχαν στο φορουμ και αλλοι την εβριζαν ή της κολλουσαν με ασχημο τροπο γι αυτο εγινε αυτος ο κανονισμος στο φορουμ.οταν γραψεις αλλα 18 μυνηματα θα μπορεις να στειλεις μυνημα

  12. #12
    Mrgilleas
    Guest
    Επισης εχεις απολυτο δικιο αυτο με την ψυχωση μπορεις να μιλας σαν μορφωμενος και λογικος ανθρωπος και απο την αλλη στιγμη να παραλογιζεσαι οσο και αν το πιστευεις αυτα τα χαπια μας δινουν λογικη αν τα κοψουμε σαλταραμε τελειως και γυροφερνουμε στους δρομους σαν αστεγοι με βρωμικα ρουχα αγνοωντας την προσωπικη υγειινη και παραμλωντας οπως βλεπεις στο κεντρο της ΑΘηνας αν μενεις ΑΘηνα αλλα και σε αλλες μεγαλες πολεις που βλεπεις πολλους σαλταρισμενους και κανουν μπαμ οτι εχουν καραμπινατο προβλημα ολοι αυτοι προφανως και δεν παιρνουν φαρμακα η αν παιρνουν φαρμακα κανουν καταχρηση ναρκωτικων και αλκοολ αλλα δεν ειναι μονο αυτοι που εχουν προβλημα ειναι και ποσοι αλλοι καλοντυμενοι μιλωντας λογικα και πραττωντας λογικα χωρις να φαινονται οτι εχουν προβλημα με λιγα λογια ατομα με ψυχωση ή μανια ειναι αρκετα στη χωρα μας και οχι μονο αλλα και παγκοσμιως.



    εγω προς το παρον εδω και μια 10ετια που παιρνω φαρμακα ανηκω σε αυτους που δεν φαινονται οτι εχουν προβλημα πραττωντας και μιλωντας τις περισσοτερες φορες απολυτα λογικα.αν σου πω οτι πριν ξεκινησω τα φαρμακα και στο μεσοδιαστημα που αρχισε η ψυχωση μεχρι να παθω το απολυτο μπαμ εκανα μπαμ οτι ημουν αρρωστος και ολοι με απομακρυναν απο τη ζωη τους αφου φερομουν παραλογα οπως το να γελαω μονος μου,να μην μπορω να συγκεντρωθω και να μιλησω με τον αλλον.ουτε τα χρηματα δεν ηξερα να υπολογισω για να πληρωσω οταν αγορασα κατι ,να ειμαι σε συγχυση να μενω αυπνος 5 ημερες σερι να παω να γραψω στην εξεταστικη της σχολης και να γελαω δυνατα μονος μου στο αμφιθεατρο ασε δεν θελω να τα θυμαμαι δεν ηταν καθολου ευχαριστα.


    οταν χανεις το μυαλο που ελεγχει τα παντα ειναι πολυ ασχημο συναισθημα και ευτυχως επαθα κριση και εβλεπα τις σκεψεις μου ακουγα συνεχεια περιπολικα και ασθενοφορα αλλα και το κουδουνι του σπιτιου μου να χτυπαει μια κολαση γενικα να χασω την ταυτοτητα μου να μην ξερω πως με λενε να νοσηλευτω σε ψυχιατρικη κλινικη μολις στα 20 μου χρονια ασε εκανα και παρολιγον αποπειρα αυτοκτονιας πανω στην κριση μου.

    τουλαχιστον επαθα αυτη την κριση και επειδη επαθα τρομαρα αρκετη με αυτα που βιωσα αλλα και που ειδα ποσοι ανθρωποι με εγκατελειψαν απο διπλα μου λογω της νοσηροτητας μου με εκαναν και κανουν να τηρω συνεχεια την αγωγη και να ειμαι σε ενα καλο λειτουργικο επιπεδο και οσοι με βλεπουν ή με γνωριζουν με περνανε για νορμαλ να δεις τι θαυματα κανουν αυτα τα χαπακια που σε αλλες εποχες οι ψυχωτικοι πεθαιναν στα ασυλα ή καταληγαν στους δρομους αστεγοι και ανικανοι να φροντιζουν τους εαυτους τους.


    Στη δευτερη περιπτωση ακομα υπαρχουν περιπτωσεις ατομων και στη χωρα μας ακομα αλλα και σε αλλες προηγμενες χωρες που καταληγουν αστεγοι ατομα με ψυχωσεις και διπολικη διαταραχη και αυτο οφειλεται στη μη συμμορφωση της θεραπειας αλλα και στην ελλεψη υποστηρικτικου περιβαλλοντος διοτι αν δεν εχουν δικους τους συγγενεις να τους προσεχουν και οταν φτασουν σε αυτο το σημειο να τους πανε σε μια κλινικη για να τους κουραρουν αμα δεν υπαρχουν αυτοι οι συγγενεις καταληγουν να παραμιλανε και να λενε ασυναρτησιες.και εγω ποτε δεν λεω κακο λογο γι αυτους γιατι και εγω ετσι ημουν παλια και αν τα εκοβα τα φαρμακα ετσι θα κατεληγα και γω .


    για να δειτε τι κανει η επιστημη και πως εσωσε ανθρωπους που υπο αλλες συνθηκες θα κατεληγαν ερμαια του εαυτου τους

  13. #13
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    ενταξει λοιπον καλη αναρρωση!
    Δεν ξερω εαν το λες ειρωνικα ή το εννοεις αλλα οπως και να χει..σ ευχαριστω πολυ ! Επισης!

  14. #14
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    και μενα η διαγνωση ηταν οξυ ψυχωσικο επισοδειο....... εγω δεν ειχα καθολου επιθετικοτητα , ειμουν χαμενος στις ψευδεσθησης της ψυχωσης...... ειμουν κατα καποιο τροπο τυχερος που με μαζεψαν απο τους δρομους οι γονεις μου και με πηγαν νοσοκομειο. αλλιως μπωρει να μου τραβουσαν καμια εισαγγελικη...... τωρα η διαγνωση μου ειναι ψυχωσικη συνδρομη, ειμαι 6 χρονια σε φαρμακευτικη αγωγη, και προσπαθω να συνελθω πληρως στη ζωη μου, εχω παρη αποφαση κεπα, ειμαι και επισημα με ψυχωση.... κατα τα αλλα δουλευω, προσπαθω να κανω μεταπτυχιακο, και γυμναζομαι για τριαθλο.... θα ηθελα να ξαναεβρισκα γυναικα...... θα ηθελα να εκανα παιδια εστω ενα.. αλλα ειναι πολυ δυσκολο, πιστευω μολις μαθουν τη παθηση μου θα φυγουν μακρια
    Αλλο ειναι η ψυχωσικη συνδρομη κι αλλο η σχιζοφρενεια; Ο γιατρος για εμας προβλεπει σχιζοφρενεια παρανοικου τυπου. Σου ευχομαι και γυναικα να βρεις και παιδι να κανεις. Αν το θελεις πολυ και προσπαθησεις και ο ιδιος να εισαι καλα παντα υπαρχει ελπιδα να τα καταφερεις.

  15. #15
    Quote Originally Posted by Mrgilleas View Post
    Για να μου στειλεις μυνημα πρεπει να συμπληρωσεις τα 50 post παλια δεν ισχυε αυτο στο φορουμ αλλα το καναν γιατι καποιοι εκαναν λογαριασμους αβερτα χωρις να γραψουν ουτε ενα ποστ και βριζαν παλια μελη που συμετειχαν ενεργα στο φορουμ και καποια απο αυτα αποχωρησαν οπως η lacrymosa οποιος ειχε διαβασε τα μυνηματα της επασχε απο διπολικη και της γραφαν ακυροι που δεν συμμετειχαν στο φορουμ και αλλοι την εβριζαν ή της κολλουσαν με ασχημο τροπο γι αυτο εγινε αυτος ο κανονισμος στο φορουμ.οταν γραψεις αλλα 18 μυνηματα θα μπορεις να στειλεις μυνημα
    Ευχαριστω για τις πληροφοριες. Οταν με το καλο φτασω τα 18 μηνυματα. Θα σου στειλω προσωπικο μηνυμα γιατι μ αρεσει ο τροπος που εκφραζεσαι.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. δοση συντηρησης
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 40
    Last Post: 25-09-2015, 11:53
  2. Ασφαλης δοση??
    By giannis86 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 0
    Last Post: 11-01-2015, 23:14
  3. Δόση συντήρησης
    By serios in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 27-11-2014, 10:43
  4. Δοση συντηρησης!
    By Karol in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 07-09-2011, 00:33
  5. Ζωή σε μεγάλη δόση..
    By crazy_diamond in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 20-03-2011, 14:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •