Κάποιος άλλος με γαστρεντερικά;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    16

    Κάποιος άλλος με γαστρεντερικά;

    Έχεις κανένας άλλος γαστρεντερικά θέματα; Εγώ γενικά έχω κολίτιδες που και που αλλά τελευταία νιώθω το έντερο πρησμένο όταν πιάνω την κοιλιά μου και συνεχώς σαν να γουργουρίζει. Είναι φυσιολογικό λέτε; Πόνο δεν έχω κάτι ιδιαίτερο.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    10
    Καλησπέρα.Ειμαι 26 χρόνων και έχω κι εγώ πρόβλημα. Βασικά ξεκίνησα μόνη μου σε μια στρεσογονα περίοδος της ζωής μου να δημιουργώ συμπτώματα αρρωστιας. Εχω ενοχλήσεις στο έντερο και φούσκωμα συνέχεια. Δεν έχω πόνο αλλά νι θω μόνιμα βάρος. Έχω επισκεφθεί 2 γαστρεντερολογογς οι οποίοι μου είπαν ότι έχω σπαστική κολίτιδα. Ο γυναικολόγος μου με βρήκε άψογη. Επειδή στο παρελθόν είχα δημιουργήσει βάρος στο κεφάλι το οποίο μου πέρασε έπειτα από διαβε αιωση γιατρού ότι είναι της φαντασίας μου, και τώρα μάλλον κάπως έτσι έχει γίνει. Πάραυτα συνεχίζω να το σκέφτομαι μια να με ταλαιπωρεί.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Πάνε στο γιατρό αν συνεχίσει πολύ, όχι ότι είναι σοβαρό αλλά μπορεί να σου δώσει κάνα προβιοτικο η μπορεί να έχεις καμία δυσανεξία πχ στη λακτόζη. Αλλά μπορείς να περιμένεις λίγο αν δεν είναι έντονο , κάνε βόλτες να φύγει το άγχος.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    2
    Αγγελική το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ. Η σπαστική κολίτιδα είναι θέμα κυρίως άγχους και κατόπιν λόγω διατροφής. Ο παθολόγος μου σύστησε για 10 μέρες doralyn και προσοχή στα φαγητά, μειωμένες οι πράσινες σαλατες και όλα τα δυσπεπτα. Δε θα φύγει ποτέ τελείως μου είπε και να σταματήσω να το σκέφτομαι. Αυτό προσπαθώ και εγώ λοιπόν ????

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    131
    ναι αμεε
    γαστριτιδα ,οισοφαγιτιδα, παλινδρομιση, ολισθαινουσα διαφραγματοκηλη και συχνα πυκνα ελικοβακτηριδιο
    25 και κατι ετων

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    10
    Καλησπέρα , αυτλο το έχω τώρα 9 μήνες. Ολοι με εχουν διαβεβαιώσει πως αν ήταν κάτισοβαρό θα είχα άλλα συμπτώματα και σίγουρα επιδείνωση.Πάραθτα έκανα εξετάσεις αίματος πριν 5 μήνες και μου βρήκαν χαμηλό σίδηρο και αιματοκρίτη. Οι γιατροί όλοι πολύ χαλαροί μου είπαν ότι το 30 % των γυναικών έχουν αναιμία. Αλλά πάλι με προβληματίζει και αυτό. Έκανα επαναληπτικές μετά από 3μηνα σκευάσματα σιδήρου και ο σίδηρος ήταν σχεδόν φυσιολογικός και ο αιματοκρίτης μια χαρά. Απλά ότι και να συμβαίνει πλεον στον οργανισμό μου το μεταφράζω σαν κάτι πάρα πολύ επικίνδυνο, λίγα δέκατα και σκέφτομαι ότι θα αρχίσουν συνεχόμενοι πυρετοί, πονοκέφαλος ότι κάτι έχω, πόνος στον λαιμό ότι έχω πρόβλημα με το έντερο. Μερικές φορές γελάω και εγώ με εμένα αλλά έχω μείνει πολύ πίσω τόσο επαγγελματικά αλλά και προσωπικά σαν άνθρωπος. Ολομου τον ελευθερο χρόνο τον σπαταλάω εκεί. Θα πάω να κάνω εξέταση Μayer κοπράνων για να δω τι θα μου βγάλει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by unknown15 View Post
    Έχεις κανένας άλλος γαστρεντερικά θέματα; Εγώ γενικά έχω κολίτιδες που και που αλλά τελευταία νιώθω το έντερο πρησμένο όταν πιάνω την κοιλιά μου και συνεχώς σαν να γουργουρίζει. Είναι φυσιολογικό λέτε; Πόνο δεν έχω κάτι ιδιαίτερο.
    Εγω εχω θεμα αλλα δυστυχώς δεν ειναι ψυχολογικο. Οι γιατροί που με εξέτασαν μου μίλησαν για χρονιο φλεγμονωδη νοσο εντέρου και με παρέπεμπαν σε αλλες εξετασεις που δεν εκανα ποτε. Εσυ μονο πρήξιμο νιώθεις; εγω εχω πόνους καθημερινούς πρήξιμο διαρροιες και βλενωδες κενώσεις
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    10
    Εγώ δεν έχω καθόλου πόνους. Ο γαστρεντερολόγος που με εξέτασε είπε ότι ακούει τον ήχο που κάνει η κολίτιδα. Επίσης δεν έχω διάρροιες.
    Εσύ γιατί δεν έκανες εξετάσεις? Αν είναι κάτι να κάνεις εξετάσεις, να μην χειροτερεύσει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by [email protected] View Post
    Εγώ δεν έχω καθόλου πόνους. Ο γαστρεντερολόγος που με εξέτασε είπε ότι ακούει τον ήχο που κάνει η κολίτιδα. Επίσης δεν έχω διάρροιες.
    Εσύ γιατί δεν έκανες εξετάσεις? Αν είναι κάτι να κάνεις εξετάσεις, να μην χειροτερεύσει.
    Γιατί μου πρότειναν κολονοσκοπηση και δε πολυψηθηκα.. Ξερω οτι κάποιες τροφές με πειραζουν πολυ οποτε τις αποφεύγω. Η κολίτιδα δεν έχει πόνους όμως;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    10
    Απλά είμαι λίγο καθυσηχασμένη δίοτι τον προηγούμενο μήνα μια περίοδο που το είχα ξεχάσει δεν είχα καμία ενόχληση για κάποιο διάστημα.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    10
    Εγώ δεν έχω. Όταν με εξέτασε ο γαστρεντερολόγος και του είπα τα συμπτβματα μου είπε αυτό. Εγώ τον παρακαλόυσα να μου κάνει κολονοσκόπηση και δεν μου έκανε με τίποτα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by [email protected] View Post
    Εγώ δεν έχω. Όταν με εξέτασε ο γαστρεντερολόγος και του είπα τα συμπτβματα μου είπε αυτό. Εγώ τον παρακαλόυσα να μου κάνει κολονοσκόπηση και δεν μου έκανε με τίποτα.
    Καλα αμα πας σε ιδιωτικό κέντρο μια χαρά σου κάνουν. Απλά προσπαθω να το τραιναρω οσο μπορω.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    10
    Στον γαστρεντερολόγο μου πήγα. Ιδιωτικός είναι. Και η άλλη που πήγα πάλι ιδιωτική ήταν. Δεν πάω σε νοσοκομεία γενικά.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by [email protected] View Post
    Στον γαστρεντερολόγο μου πήγα. Ιδιωτικός είναι. Και η άλλη που πήγα πάλι ιδιωτική ήταν. Δεν πάω σε νοσοκομεία γενικά.
    Μου κανει εντύπωση που δε σου εκαναν.τι φαση; τους χαλαει να δουλεύουν; τι ηλικια έχεις; σε ρωτάω γιατί εχω φιλο γαστρρντερολογο και ελεγε οτι δε βρίσκει νόημα να κάνει κολον σε μικρης ηλικιας ατομα
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    10
    26 μου είπε ότι δεν έχω κανένα συμπτωμα που να υποδεικν'υει κάτι κακό.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αλλος για λαχειο?
    By Μικρη_Αρκτος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 11-12-2017, 17:31
  2. Γαστρεντερικα
    By alextsiri13 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 7
    Last Post: 11-09-2017, 14:03
  3. Αλλος για Αγγλια?
    By giannis86 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 24-10-2012, 02:22
  4. άλλος για τη βάρκα μας??
    By lateralus in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 19-06-2012, 13:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •