3η φορά Οξαλική Εσιταλοπράμη - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Αμα το αλκοολ μασκαρευει τα πραγματικα σου προβληματα;
    Και αν μετα αυτα- εσυ ξερεις ποια ειναι- βγαινουν σαν αγχος και σαν καταθλιψη;
    Το εχεις σκευτει ετσι;
    Σηλαδη εχεις βρει τι ελλειψη σε οδηγει να εξαρτασαι απο το μπουκάλι σε σημειο να αποκτας μονιμα προβληματα αγχους;
    Ποιο συμπερασμα βγαζεις. Το αλκοολ βοηθαει τελικα στο αγχος η οχι;

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    120
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Δηλαδη αγχος---)αλκοολ---)καταθλιψη;
    Ναι, αυτό το τρίπτυχο κυρίως

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    120
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Αμα το αλκοολ μασκαρευει τα πραγματικα σου προβληματα;
    Και αν μετα αυτα- εσυ ξερεις ποια ειναι- βγαινουν σαν αγχος και σαν καταθλιψη;
    Το εχεις σκευτει ετσι;
    Σηλαδη εχεις βρει τι ελλειψη σε οδηγει να εξαρτασαι απο το μπουκάλι σε σημειο να αποκτας μονιμα προβληματα αγχους;
    Ποιο συμπερασμα βγαζεις. Το αλκοολ βοηθαει τελικα στο αγχος η οχι;
    Πολύ καλή ερώτηση. Λοιπόν: Σε περιπτώσεις επιστημονικά τεκμηριωμένου αλκοολισμού , όπως λέμε ρε παιδί μου 1ο στάδιο , 2ο κτλ μπορεί να γεννηθεί αυτόνομο αλκοολικό άγχος. Δηλαδή ο Πότης βιώνει κρίσεις άγχους καθαρά επειδή δεν έχει άλλο μπουκάλι.Έχει πιει δηλαδή ήδη κάποια ποσότητα αλλά όχι την ιδανική δόση που θα τον κάνει λειτουργικό. (Η περίπτωση του να μην πιει καθόλου μπορεί να οδηγήσει στο τέλος του, αυτά είναι γνωστά). Σε αυτή την περίπτωση η στέρηση σωματοποιείται με τον γνωστό τρόπο: Τρέμουλο, πάγωμα κτλ. Στη δική μου περίπτωση όπου ΔΕΝ έχω υπάρξει αλκοολικός με την καθολική έννοια, το αλκοόλ ήταν πάντα ένα project
    για να συντηρώ το 'όνειρο' (ψυχολογικός εθισμός) αλλά εντάξει και κάποιες φορές για να επουλώσεις μια 'κακή μέρα'. Το δικό μου προσωπικό άγχος αλλά και η κατάθλιψη στο μεγαλύτερο ποσοστό τους οφείλονται σε άλλους παράγοντες: Οικονομικοί, υπαρξιακοί κτλ. Οι οποίοι λόγοι ενισχύθηκαν από τις παρασπονδίες του αλκοόλ (κάθε βράδυ για μερικούς μήνες και ψιλοκόλλησα). Οπότε στην ερώτησή σου θα απαντούσα ότι το αλκοόλ βοηθάει στο άγχος για μερικές ώρες μόνο και όντως κουκουλώνει την όλη κατάσταση. Και γι 'αυτό εν κατακλείδι ξεκίνησα την θεραπεία. Αν το αλκοόλ ήταν λύση για τις ψυχικές διαταραχές τα σούπερ μάρκετ θα ήταν τα σύγχρονα ψυχιατρεία (ή φαρμακεία).
    Last edited by Shotheshit80; 25-03-2019 at 02:50.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Η χρονια χρηση αλκοολ διπλασιαζει την κτθλψη , μουχει δειξει επισημο διαγραμμα ο ψυχιατρος μου γιατι κι εγω επινα , , οσο για το αντικαταθλιπτικο, δοκιμασε κανα αλλο , εγω ταχω δοκιμαχει ολα .......,μην κολλας σε ενα .........ειμαι αρκετα μεγαλος και εμπειρος για να με ακουσεις .............

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Quote Originally Posted by Shotheshit80' View Post
    Πολύ καλή ερώτηση. . ...
    ΔΕΝ έχω υπάρξει αλκοολικός με την καθολική έννοια, το αλκοόλ ήταν πάντα ένα project
    για να συντηρώ το 'όνειρο' (ψυχολογικός εθισμός) αλλά εντάξει και κάποιες φορές για να επουλώσεις μια 'κακή μέρα'.
    Πράγματι, πολύ καλή ερώτηση. Γιατί αυτό που περιγράφεις είναι ο ορισμός του αλκοολισμού. Είναι ψυχολογική εξάρτηση αυτό που εχεις, δεν είναι ανάγκη να φτάσεις στο σωματικό. Φυσικα αν το ελέγχεις με διάφορα τρυκ, καλώς. Επισημαίνω όμως ότι αυτά τα τρυκ απλά αντικαθιστούν την μια εξάρτηση (από το αλκοόλ) με μια άλλη (τα χάπια). Πάλι θα χρειαστείς να βρεις τρόπο να απαλλάσσεται από το άγχος χωρίς την βοήθεια των εξαρτήσεων αυτών. Αυτό πρέπει να είναι σχετικά εύκολο εφόσον το προγραμματίσεις. Που δεν είναι και απαραίτητο δηλαδή. Μπορεί κάλλιστα να το αφήσεις να περάσει μόνο του. Δηλαδή κάποια στιγμή σε 1 μήνα η ένα χρόνο θα πάρουν οι πανικοι. Και αυτό με υπογραφή!!.
    [QUOTE]Το δικό μου προσωπικό άγχος αλλά και η κατάθλιψη στο μεγαλύτερο ποσοστό τους οφείλονται σε άλλους παράγοντες: Οικονομικοί, υπαρξιακοί κτλ./QUOTE]
    Μετά απλά κόβεις τα φάρμακα και το αφήνεις πίσω σου. Βασικά το άγχος έρχεται όταν σκεύτεσαι πολύ χωρίς να κάνεις πράγματα. Το άγχος φεύγει όταν ασχολείσαι και βάζεις στόχους είτε στην ζωή σου είτε στην καριέρα.

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    120
    [QUOTE=jim7;1039014]Πράγματι, πολύ καλή ερώτηση. Γιατί αυτό που περιγράφεις είναι ο ορισμός του αλκοολισμού. Είναι ψυχολογική εξάρτηση αυτό που εχεις, δεν είναι ανάγκη να φτάσεις στο σωματικό. Φυσικα αν το ελέγχεις με διάφορα τρυκ, καλώς. Επισημαίνω όμως ότι αυτά τα τρυκ απλά αντικαθιστούν την μια εξάρτηση (από το αλκοόλ) με μια άλλη (τα χάπια). Πάλι θα χρειαστείς να βρεις τρόπο να απαλλάσσεται από το άγχος χωρίς την βοήθεια των εξαρτήσεων αυτών. Αυτό πρέπει να είναι σχετικά εύκολο εφόσον το προγραμματίσεις. Που δεν είναι και απαραίτητο δηλαδή. Μπορεί κάλλιστα να το αφήσεις να περάσει μόνο του. Δηλαδή κάποια στιγμή σε 1 μήνα η ένα χρόνο θα πάρουν οι πανικοι. Και αυτό με υπογραφή!!.
    Το δικό μου προσωπικό άγχος αλλά και η κατάθλιψη στο μεγαλύτερο ποσοστό τους οφείλονται σε άλλους παράγοντες: Οικονομικοί, υπαρξιακοί κτλ./QUOTE]
    Μετά απλά κόβεις τα φάρμακα και το αφήνεις πίσω σου. Βασικά το άγχος έρχεται όταν σκεύτεσαι πολύ χωρίς να κάνεις πράγματα. Το άγχος φεύγει όταν ασχολείσαι και βάζεις στόχους είτε στην ζωή σου είτε στην καριέρα.
    Σε αυτό που γράφεις 'Το άγχος φεύγει όταν βάζεις στόχους κτλ' δε νομίζω ότι είναι τόσο απλό. Σού μιλάει ένα άτομο το οποίο έχει ασχοληθεί με κέρατα. Κι έχω πετύχει και στόχους και έχω δουλέψει και αθλητισμούς και πτυχία και της Παναγιάς τα μάτια.Η δράση υπάρχει στη ζωή μου. Το πρόβλημα που θέλω να λύσω στην προκειμένη φάσηη είναι το θέμα του ΚΕΝΟΥ. Και το ΚΕΝΟ έχει αρχίδια δε μασάει. Μπορεί να σε πετύχει όπου θέλει εκείνο. Αυτό κι αν είναι τραμπούκος..

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    [QUOTE=Shotheshit80';1039080]
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Πράγματι, πολύ καλή ερώτηση. Γιατί αυτό που περιγράφεις είναι ο ορισμός του αλκοολισμού. Είναι ψυχολογική εξάρτηση αυτό που εχεις, δεν είναι ανάγκη να φτάσεις στο σωματικό. Φυσικα αν το ελέγχεις με διάφορα τρυκ, καλώς. Επισημαίνω όμως ότι αυτά τα τρυκ απλά αντικαθιστούν την μια εξάρτηση (από το αλκοόλ) με μια άλλη (τα χάπια). Πάλι θα χρειαστείς να βρεις τρόπο να απαλλάσσεται από το άγχος χωρίς την βοήθεια των εξαρτήσεων αυτών. Αυτό πρέπει να είναι σχετικά εύκολο εφόσον το προγραμματίσεις. Που δεν είναι και απαραίτητο δηλαδή. Μπορεί κάλλιστα να το αφήσεις να περάσει μόνο του. Δηλαδή κάποια στιγμή σε 1 μήνα η ένα χρόνο θα πάρουν οι πανικοι. Και αυτό με υπογραφή!!.


    Σε αυτό που γράφεις 'Το άγχος φεύγει όταν βάζεις στόχους κτλ' δε νομίζω ότι είναι τόσο απλό. Σού μιλάει ένα άτομο το οποίο έχει ασχοληθεί με κέρατα. Κι έχω πετύχει και στόχους και έχω δουλέψει και αθλητισμούς και πτυχία και της Παναγιάς τα μάτια.Η δράση υπάρχει στη ζωή μου. Το πρόβλημα που θέλω να λύσω στην προκειμένη φάσηη είναι το θέμα του ΚΕΝΟΥ. Και το ΚΕΝΟ έχει αρχίδια δε μασάει. Μπορεί να σε πετύχει όπου θέλει εκείνο. Αυτό κι αν είναι τραμπούκος..
    Αυτο ειναι υπαρξιακο αγχος ειναι ευκολο το δουλευεις με αυτοαναλυση γιατι δεν ειναι οργανικο ειναι απλα ψυχολογια.
    Εσυ βεβαια πρεπει να προσεξεις με τις καταχρήσεις να μην το μετατρεψεις σε οργανικο προβλημα.

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    120
    [QUOTE=jim7;1039088]
    Quote Originally Posted by Shotheshit80' View Post

    Αυτο ειναι υπαρξιακο αγχος ειναι ευκολο το δουλευεις με αυτοαναλυση γιατι δεν ειναι οργανικο ειναι απλα ψυχολογια.
    Εσυ βεβαια πρεπει να προσεξεις με τις καταχρήσεις να μην το μετατρεψεις σε οργανικο προβλημα.
    Θα ξεκινήσω τις καταχρήσεις στα βιβλία. Το πολύ να μού κοστίσει ένα κουτάκι φυσιολογικούς ορούς.

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    120
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Η χρονια χρηση αλκοολ διπλασιαζει την κτθλψη , μουχει δειξει επισημο διαγραμμα ο ψυχιατρος μου γιατι κι εγω επινα , , οσο για το αντικαταθλιπτικο, δοκιμασε κανα αλλο , εγω ταχω δοκιμαχει ολα .......,μην κολλας σε ενα .........ειμαι αρκετα μεγαλος και εμπειρος για να με ακουσεις .............
    (Αλκοόλ) Ντάξει τι αναλύσω τώρα.. Μιλάμε για 3 φορές πιο εθιστικό απ' το ζάναξ. Που το ζάναξ είναι ο θεός του εθισμού.. Δίνω τρελές μάχες. Το κόβω για τρίμηνα κτλ.. Λες να δοκιμάσω κάποιο άλλο ε? Απλώς πήγα στην ασφαλή ζώνη μιας και είναι ανεκτό απ' τον οργανισμό μου. Δεν έχω παρενέργειες ουσιαστικά με την εσιταλοπράμη και ταυτόχρονα καλά αποτελέσματα τουλάχιστο κατά τη διάρκεια. Που να πάω όμως? Να παίξω με κανένα Ladose ?? Και για πόσο καιρό? Τώρα τι σού λέω κι εγώ

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    120
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Eχεις ενα κοινο με τους γιατρούς , πειραματιζεστε, αυτοι σε αλλους εσυ στον ευτοσου!!!
    Τελικά ποιο είναι ποιο χυδαίο, να πειραματιζόμαστε εμείς στον εαυτό μας ή οι 'επιστήμονες'? Το έβαλα σε εισαγωγικά εννοώντας αυτά τα μαλακιστήρια που παίρνουν ένα πτυχίο και νομίζουν ότι τούς ανήκει ο κόσμος.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Η πρωτη μου φορα..
    By Ο εαυτος μου και εγω in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 04-11-2017, 04:58
  2. Η πρωτη μου φορα
    By makedreams in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 29-04-2013, 14:51
  3. πρώτη φορά
    By TTK in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 16-11-2010, 16:48
  4. Άλλη μια φορά.
    By knoulp in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 39
    Last Post: 09-07-2010, 09:59
  5. Replies: 28
    Last Post: 03-05-2010, 09:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •