Σχέσεις Πατέρα - Γιού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    3

    Σχέσεις Πατέρα - Γιού

    Με τον πατέρα μου βρεθηκαμε μετά από πολλά χρόνια αφού οι γονείς μου χώρισαν στα 7 μου τώρα είμαι 24 . Για κάποιους οικογενειακούς λόγους έμεινα μαζί του για 4 χρόνια απ τα 19 μου. Πολλούς καβγάδες μιδεν υποστήριξη και γενικά ΠΑΝΤΑ εφτεγα εγώ σε όλα. Ακόμα κ λάθος να κάνει δεν ζητάει συγνώμη σαν να μην έγινε τίποτα η συμπεριφορά του. Έφυγα έμεινα μόνος με μία σχέση μου και καπως ηρεμησα. Κρατησαμε τυπικές επαφές. Δυστυχώς τα πράγματα δεν πειγαν καλά με την κοπελιά και όλο με έριξε αρκετά ψυχολογικά. Με πολλές αλλαγές αναγκάστηκαν να μείνω ένα μήνα μαζι του ξανά μέχρι να ορθοποδησω. Σε μία λογομαχία πάλι τον ενημέρωση ότι δεν είμαι καλά ψυχολογικά και χαρεις στα φιλαράκια μου 3 φορές δεν αυτοκτονησα. Το μόνο που μου είπε είναι ότι " ας το έκανες λες και θα άλλαζε τίποτα". Τόσο κενός ενιωσα σε δευτερόλεπτα. Προσπαθώ να με καλος μαζί του αλλά να ξεφυγω γενικά από κοντά του. Γιατί πολύ λένε δεν μου κάνει καλό. Μα πάντα είμαι εγώ ο επέτειος των καβγαδω. Αμα του δείξω κάτι που αλλάζει αυτά που ξέρει ή των διωρθωσω σε κάτι ( πχ στα αγγλικά ) αρχίσει τσαμπουκαδες φωνάζει βρίζει λέει ότι του την μπενω και ότι εγώ θέλω να μαλωσουμε. Έχω προσπαθήσει αρκετά απλά θέλω έστω σαν πατέρα μου να τον δω αλλιος παρά σαν το "τερας" της ντουλάπα.

  2. #2
    Quote Originally Posted by AngelN View Post
    Με τον πατέρα μου βρεθηκαμε μετά από πολλά χρόνια αφού οι γονείς μου χώρισαν στα 7 μου τώρα είμαι 24 . Για κάποιους οικογενειακούς λόγους έμεινα μαζί του για 4 χρόνια απ τα 19 μου. Πολλούς καβγάδες μιδεν υποστήριξη και γενικά ΠΑΝΤΑ εφτεγα εγώ σε όλα. Ακόμα κ λάθος να κάνει δεν ζητάει συγνώμη σαν να μην έγινε τίποτα η συμπεριφορά του. Έφυγα έμεινα μόνος με μία σχέση μου και καπως ηρεμησα. Κρατησαμε τυπικές επαφές. Δυστυχώς τα πράγματα δεν πειγαν καλά με την κοπελιά και όλο με έριξε αρκετά ψυχολογικά. Με πολλές αλλαγές αναγκάστηκαν να μείνω ένα μήνα μαζι του ξανά μέχρι να ορθοποδησω. Σε μία λογομαχία πάλι τον ενημέρωση ότι δεν είμαι καλά ψυχολογικά και χαρεις στα φιλαράκια μου 3 φορές δεν αυτοκτονησα. Το μόνο που μου είπε είναι ότι " ας το έκανες λες και θα άλλαζε τίποτα". Τόσο κενός ενιωσα σε δευτερόλεπτα. Προσπαθώ να με καλος μαζί του αλλά να ξεφυγω γενικά από κοντά του. Γιατί πολύ λένε δεν μου κάνει καλό. Μα πάντα είμαι εγώ ο επέτειος των καβγαδω. Αμα του δείξω κάτι που αλλάζει αυτά που ξέρει ή των διωρθωσω σε κάτι ( πχ στα αγγλικά ) αρχίσει τσαμπουκαδες φωνάζει βρίζει λέει ότι του την μπενω και ότι εγώ θέλω να μαλωσουμε. Έχω προσπαθήσει αρκετά απλά θέλω έστω σαν πατέρα μου να τον δω αλλιος παρά σαν το "τερας" της ντουλάπα.
    Μερικοί άνθρωποι είναι αδιαλλακτοι άσχετα αν είναι καλός η κακός πατέρες.έχει την δική του συμπεριφορά.γιατί δεν μένεις με την μητέρα σου πλεον η ακόμη και μονος?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Μερικοί άνθρωποι είναι αδιαλλακτοι άσχετα αν είναι καλός η κακός πατέρες.έχει την δική του συμπεριφορά.γιατί δεν μένεις με την μητέρα σου πλεον η ακόμη και μονος?
    Η μάνα μου είναι σε ίδρυμα αναγκαστικά γιατί έχει θέματα ψυχολογικά και υπήρχε άλλη λύση. Έτσι και αλλιος ο στόχος μου είναι να φύγω και να μείνω μόνος. Το θα είναι απλά σκέφτομαι αν μπορώ να αλλάξω κατι γιατί έτσι πως πάει θα καταλήξει ούτε καλημέρα να του λέω.

  4. #4
    Quote Originally Posted by AngelN View Post
    Η μάνα μου είναι σε ίδρυμα αναγκαστικά γιατί έχει θέματα ψυχολογικά και υπήρχε άλλη λύση. Έτσι και αλλιος ο στόχος μου είναι να φύγω και να μείνω μόνος. Το θα είναι απλά σκέφτομαι αν μπορώ να αλλάξω κατι γιατί έτσι πως πάει θα καταλήξει ούτε καλημέρα να του λέω.
    Καλύτερα αν είναι έτσι τα πράγματα να προσπαθήσεις να μείνεις μονος αν γίνεται.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αφού λες ότι από τα 7 ως τα 19 δεν είχατε σχέσεις, μετά σου συμπεριφερόταν άσχημα και δεν σε εκτιμούσε και ο στόχος σου είναι (φυσικά!) να μείνεις μόνος, γιατί να σε νοιάζει αν καταλήξετε ούτε καλημέρα να λέτε; Αφού και καλημέρα που λέγατε,αν λέγατε, άθλια ήταν η σχέση σας κι επιζήμια.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Location
    Σύννεφο
    Posts
    313
    Καλημέρα φίλε. Ένα από τα στοιχεία του χαρακτήρα των ανθρώπων της προηγούμενης γενιάς είναι να μην αποδέχονται ποτέ ότι οι ίδιοι φταίνε. Δεν αναλαμβάνουν ποτέ την ευθύνη για ότι έχει πάει στραβά στη ζωή τους. Από την άλλη πάντα καυχιούνται για ότι έχουν πετύχει. Σε αυτά τα πλαίσια, αυτό που γίνεται συνήθως είναι ο άντρας να κατηγορεί τη γυναίκα του, η οποία βρίσκεται σε μειονεκτική θέση, και οι δύο μαζί να κατηγορούν τους γονείς τους ή τα παιδιά τους και γενικότερα όλους τους άλλους εκτός από τον εαυτό τους. Για αυτό και δε ζητάνε ποτέ συγγνώμη. Δεν σημαίνει ότι είναι κακοί άνθρωποι, απλά έτσι έμαθαν από τους δικούς τους γονείς. Βασικά αυτό που γράφω μάλλον δεν το έχουν σκεφτεί ποτέ, γιατί αν το είχαν φιλτράρει θα προσπαθούσαν και να το αλλάξουν. Μην του κρατάς κακία, δεν καταλαβαίνει τι κάνει και βασικά τώρα πια δύσκολα θα αλλάξει. Προσπάθησε να έχεις έστω μια τυπική σχέση, επειδή είναι πατέρας σου και μην περιμένεις να σε καταλάβει. Εσύ μπορεί απλά να προσπαθείς να τον διορθώσεις π.χ. σε μια λέξη στα αγγλικά αλλά αυτός όλο αυτό το βιώνει ως απόρριψη. Βίωσε την απόρριψη από τους δικούς του γονείς και δεν μπορεί να το δεχτεί και από σένα που είσαι γιος τού. Κάπως έτσι πιστεύω ότι το εισπράττει, υποσυνείδητα.

Similar Threads

  1. Replies: 27
    Last Post: 26-10-2013, 10:31
  2. Σχέση μητέρας γιου
    By allantin in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 02-12-2012, 03:49
  3. ΓΙΟΥ ΤΟΥΜΠ!!!
    By Gypsy Cello in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 08-06-2011, 18:11
  4. Σχεση πατερα-γιου
    By Lef in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 36
    Last Post: 21-04-2010, 12:53
  5. κακες σχεσεις με τον πατερα
    By yourgia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 14-04-2007, 00:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •