Κρίσεις πανικού, αγοραφοβία, στεναχώρια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    5

    ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ - Κρίσεις πανικού, αγοραφοβία, στεναχώρια

    Καλησπέρα σας. Είμαι ο Κωνσταντίνος και είμαι 26 ετών. Τα τελευταία 2,5 χρόνια αντιμετωπίζω κρίσεις πανικού και αγοραφοβία. Ξεκίνησαν όταν ήμουν φοιτητής αλλά τότε δεν ήταν τόσο έντονα τα σημάδια. Μετά τον στρατό αυτές οι καταστάσεις έγιναν ανυπόφορες. Στο σημείο αυτό να τονίσω πως και ο πατέρας μου είχε τέτοια θέματα στην ίδια ηλικία με μένα. Έχω ξεκινήσει απο νωρίς ψυχοθεραπεία, αφού πρώτα γύρισα όλους τους γιατρους για κάποιο θέμα υγείας. Το κύριο αίσθημα είναι ο φόβος μήπως πεθάνω όταν έρχονται αυτές οι στιγμές. Τον τελευταίο καιρό το μόνιμο συναίσθημα είναι ένα "βάρος" στο στήθος, ένα μεγάλο ψυχοπλάκωμα που είναι πολύ έντονο μέσα στην μέρα. Ότι και αν κανω, καφέ, δουλειά, προπόνηση, σπιτι με καταβάλει. Δεν μπορώ να ηρεμήσω με τιποτα. Παίρνω πολύ κοφτές και έντονες ανάσες και νιώθω οτι πνίγομαι. Μαζί με τον ειδικό ψάχνουμε να βρούμε τι το προκαλεί αυτό, είναι κάτι σαν στεναχώρια αυτό το βάρος, σαν να με απασχολέι κάτι. Να τονίσω οτι η καθημερινότητα τα τελευταία χρόνια είναι η ίδια (προπόνηση, διάβασμα γ μεταπτυχιακό). Επίσης να τονίσω οτι αυτό που ήθελα να σπουδάσω πραγματικά δεν το επέλεξα ( αποφάσεις γονιών και ανώριμος ηλικιακά τότε να ξέρω τι θέλω). Έχω ένα καημό που δεν δήλωσα Τεφφα τότε. Επίσης τα τελευταία 6 χρονια δεν είχα κάποια σχέση και έχω να κάνω σεξ πανω από τρία χρόνια. Πιστεύω πως κάτι φταίει και παθαίνω τις κρίσεις και το αίσθημα του ψυχοπλακώματος όλο και πιο έντονα τον τελευταίο καιρό και αλήθεια δεν παλεύεται άλλο. Με έχει καταβάλλει και νομίζω θα τρελαθώ. Όποιος μπορεί ας βοηθήσει παιδιά, . Σας ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    182
    Γεια σου φίλος!
    Μήπως αυτό το θέμα υγείας που είχες και έτρεχες σε γιατρούς πυροδότησε όλη την κατάσταση αυτή και ξεκίνησε το στρες και το άγχος;

  3. #3
    Καλησπέρα και σε εσένα Κωνσταντίνε, κάνε υπομονή και θα τα κερδίσεις όλα. Ψάχνεις να βρεις το πρόβλημα ενώ μας λες μερικά προβλήματα σου όπως το ότι σπουδάζεις κάτι που ήθελαν οι γονείς σου τότε μπορεί να σε ανησυχεί αλλά και αυτό που αναφέρεις με το σεξ και τις κοπέλες μπορεί να σε αγχώνει και να σε ανησυχεί χωρίς να το καταλαβαίνεις. Καλό βράδυ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    182
    Επίσης μόνο αυτό το σύμπτωμα έχεις; Κάτι σαν βάρος στο στήθος και σα να μη σου φτάνει η αναπνοή;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    5
    Καλημέρα φίλε μου. Από μικρή ηλικία επειδή ασχολούμαι και με τον αθλητισμό θυμάμαι έντονα εικόνες απο ποδοσφαιριστές που πέθαναν εν ώρα αγώνα. Τα έβλεπα στην τηλεόραση δλδ. Αυτό μπορεί να είναι ένα άγχος. Αλλά δεν φοβάμαι να πηγαίνω γ μπάλα, ούτε να το αποφεύγω. Σε γιατρούς άρχισα να πηγαίνω προληπτικά. Πλέον δεν έχω κουράγιο να πάω γ προπόνηση γτ φοβάμαι αυτό το ψυχοπλάκωμα, μου ρίχνει όλη την ψυχολογία. Όσο αφορά τα συμπτώματα π με ρώτησες ναι αυτά περιπου. Σαν ένα μεγάλο βάρος στο στήθος, δεν μπορώ να ανασάνω και να καταπιώ καλά κ νιώθω ότι πνιγομαι

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    182
    Φιλαράκο καταλαβαίνω!!!
    Απλά πρέπει να βρεις μηχανισμό να το διώξεις από πάνω σου.... αν δε τα καταφέρεις καλό θα ήταν να τα κουβεντιασεις με κάποιον ειδικό να σε κατευθύνει ανάλογα... κρίμα δεν είναι να ταλαιπωρείσαι και να χάνεις προπονήσεις ;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    5
    Πηγαίνω σε ειδικό και προσπαθώ να βρω τι το προκαλεί όλο αυτό

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by konstantinosutr View Post
    Πηγαίνω σε ειδικό και προσπαθώ να βρω τι το προκαλεί όλο αυτό
    Σου έχει δοσει κάτι να παρεις; Η κάνει διάγνωση ;

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    5
    οχι δεν χρειάζεται καποιο φάρμακο λεει, πρεπει να συνεχισω την ψυχοθεραπεια

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    182
    Γεια σου φίλος!
    Πως πας; Έκανες κάτι για το θέμα;

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    5
    Συνεχίζω τις συνεδρίες. Καλύτερα κάποιες φορές, όχι τόσο καλά κάποιες άλλες. Αλλά γενικά καλύτερα προπονήσεις πάω κανονικά. Προσπαθώ να βρω τι έχει ενεργοποιήσει τόσο έντονα τον φόβο του θανάτου

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    182
    Σε τι άθλημα προπονείσαι;
    Πάντως θέλει δουκεια και πολύ υπομονή η ψυχοθεραπεία.

Similar Threads

  1. Κρίσεις πανικού-Αγοραφοβία
    By Thodoris2002 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 37
    Last Post: 04-08-2018, 03:56
  2. Αγοραφοβία - Κρίσεις πανικού
    By makisdim in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 7
    Last Post: 07-09-2017, 04:36
  3. ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ- ΑΓΟΡΑΦΟΒΙΑ!
    By Stavrosbmw in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 14
    Last Post: 02-08-2016, 01:54
  4. κρισεις πανικου/αγοραφοβια.
    By ryungarr in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 5
    Last Post: 19-02-2016, 16:25
  5. Κρισεις πανικου και αγοραφοβια
    By villyz in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 27-06-2015, 01:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •