ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΩΤΗΡΙΑ;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΩΤΗΡΙΑ;;

    Εδώ και 8 χρόνια η ίδια ιστορία να επαναλαμβάνεται...Πονους στο στήθος με αντανακλαση στην πλάτη,ταχυκαρδίες,καψιμο στον θώρακα, ναυτίες, νυχτερινές εφιδρωσεις... Εξετάσεις άπειρες... μαγνητική θωρακος,τριπλεξ καρδιάς,τεστ κοπωσεως,γαστροσκοπησεις και αλλες τοσες που θα παρει μερα ολόκληρη να παραθεσω...Μικροθεματακια στα αποτελέσματα της γαστροσκόπησης,που δν δικαιολογούν τους πόνους.. Από την άλλη, ανεβασμένη χοληστερίνη,καπνισμα μανιωδες και αγχος στα ύψη... Υπάρχει τελικά σωτηρία;Στα 36 μου χρόνια νιώθω 100...

  2. #2
    Quote Originally Posted by μοιρα View Post
    Εδώ και 8 χρόνια η ίδια ιστορία να επαναλαμβάνεται...Πονους στο στήθος με αντανακλαση στην πλάτη,ταχυκαρδίες,καψιμο στον θώρακα, ναυτίες, νυχτερινές εφιδρωσεις... Εξετάσεις άπειρες... μαγνητική θωρακος,τριπλεξ καρδιάς,τεστ κοπωσεως,γαστροσκοπησεις και αλλες τοσες που θα παρει μερα ολόκληρη να παραθεσω...Μικροθεματακια στα αποτελέσματα της γαστροσκόπησης,που δν δικαιολογούν τους πόνους.. Από την άλλη, ανεβασμένη χοληστερίνη,καπνισμα μανιωδες και αγχος στα ύψη... Υπάρχει τελικά σωτηρία;Στα 36 μου χρόνια νιώθω 100...
    6.5 7 χρόνια εδώ κια ακόμα δεν έχω πειστεί ότι είναι ψυχολογικά.... Και δεν ξέρω Ν ποτέ Θα πειστώ.....

    Εστάλη από EML-L29 στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Δεν ειναι ψυχολογικο ο οργανισμος και το σωμα δε λειτουργει ρολοι και το ενα φερνει τα αλλο. Μετα ειναι και η διαχειρισει του καθε πονου γι αυτο μη τι ψαχνεται μαθετε να αναπνεεται και να τρωτε σωστα.

  4. #4
    Το σώμα δεν λειτουργεί ρολόι, χαίρω πολύ,το νιώθω και εγώ.Οι εξετάσεις όμως δν δείχνουν κάποιο παθολογικό πρόβλημα.. Οπότε ποια είναι η λύση;Εχω κόψει αλκοόλ, προσέχω διατροφή, έγιναν αλλαγες ριζικές στην ζωη μου ωστε να μειωθεί το άγχος,αποτελεσμα ομως 0...

  5. #5
    Quote Originally Posted by VALERIAN View Post
    6.5 7 χρόνια εδώ κια ακόμα δεν έχω πειστεί ότι είναι ψυχολογικά.... Και δεν ξέρω Ν ποτέ Θα πειστώ.....

    Εστάλη από EML-L29 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Όταν καταφέρεις να πειστείς πες μου και εμένα τον τρόπο,γτ προς το παρόν ετοιμαζόμαι για δεύτερο κύκλο αναζήτησης ιατρικής αιτιολογίας...

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Απορω γαμωτο τι κανουν οι γιατροι, βαριουνται να εξηγησουν και λεν ενα ψυχολογικο και ψαρωνεται μετα εσεις και σκεφταιστε μετα δε ξερω και γω τι. Εγκεφαλος ολα περναν απο τον εγκεφαλο αυτος δινει τα σηματα. Αν εσυ εχεις αγχος και εχεις τη κοιλια σου σφιγμενη συνεχεια τοτε μετα δεν αναπνεεις καλα και η μια κακη λειτουργια φερνει την αλλη ολο το συστημα κοιλια καρδια στηθος πλατη πανε μαζι και αν κατι δε δουλευει καλα επηρεαζεται, τωρα αν κανεις εξετασεις και στα βρισκουν φυσιολογικα δε σημαινει οτι δουλευουν ολα αυτα ρολοι. πως να στο εξηγησω το πως λειτουργι ενα οργανο στο σωμα ειναι μεταβλητη απο πολους παραγοντες ειναι δεσμευμενη η μεταβλητη απο τη λειτουργια αλλον οργανων και του εγκεφαλου φυσικα. Για τη τροφη τα σκουπιδια που πουλανε τα σουπερμαρκετ επηρεαζουν, δηλαδη τα μακαρονια ειναι πλαστικα τα τρως και δε βοηθανε στη πεψη ας πουμε οποτε δεν ειναι τα βελτιστα. Τι να σου πω οσοι ασχολουνται με ολιστικη ιατρικη ξερουν καποια πραγματα αλλα η πρωτη υλη ειναι δυσκολο να βρεθει. Η λυση ειναι πολυπαραγοντικη δηλαδη για να δουλευει καλα το σωμα μπορει να θελει να κανει πολλα πραγματα και διαφορετικα απο αυτα που νομιζεις. Εδω μεσα μονο οι ψυχωσικοι ειναι ενταξει ολοι οι αλλοι ειναι για να κοροιδευονται, δε με βλεπω να καθομαι πολυ γιατι τζαμπα μιλαω εδω μεσα, απορω δυο πραγματα γιατι δε κανετε ψυχανηληση και γιατι δε ρωτατε ενα γιατρο να σας εξηγησει πως λειτουργει το ανθρωπινο σωμα. Εκφρασει γερο στομαχι, μεγαλη καρδια, τρελα στο μυαλο, γιατι λεγονται εχετε αναρωτηθει. Να στα πιασω ενα ενα να στα εξηγω εγω δεν ειμαι ειδικος αλλα κατεχω καποια πραγματα αλλα δεν ειναι απλο να σου εξηγησω να αλλαξεις ζωη και πραξεις.

  7. #7
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by μοιρα View Post
    Εδώ και 8 χρόνια η ίδια ιστορία να επαναλαμβάνεται...Πονους στο στήθος με αντανακλαση στην πλάτη,ταχυκαρδίες,καψιμο στον θώρακα, ναυτίες, νυχτερινές εφιδρωσεις... Εξετάσεις άπειρες... μαγνητική θωρακος,τριπλεξ καρδιάς,τεστ κοπωσεως,γαστροσκοπησεις και αλλες τοσες που θα παρει μερα ολόκληρη να παραθεσω...Μικροθεματακια στα αποτελέσματα της γαστροσκόπησης,που δν δικαιολογούν τους πόνους.. Από την άλλη, ανεβασμένη χοληστερίνη,καπνισμα μανιωδες και αγχος στα ύψη... Υπάρχει τελικά σωτηρία;Στα 36 μου χρόνια νιώθω 100...



    Εφόσον καπνίζεις μανιωδώς, πώς περιμένεις το σώμα σου να λειτουργεί ρολόι; Πρώτα από όλα κόψε το κάπνισμα. Δεύτερον, αναφέρεις ανεβασμένη χοληστερίνη και θέματα στο στομάχι (που ναι, μπορεί να δικαιολογήσει πόνο στο θώρακα) Φτιάξε άμεσα τη διατροφή σου και κόψε το κάπνισμα και σιγά σιγά θα νιώσεις καλύτερα. Για το άγχος, αν δεν μπορείς να το διαχειριστείς, σκέψου τον ψυχολόγο, θα σε βοηθήσει.

  8. #8
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Εφόσον καπνίζεις μανιωδώς, πώς περιμένεις το σώμα σου να λειτουργεί ρολόι; Πρώτα από όλα κόψε το κάπνισμα. Δεύτερον, αναφέρεις ανεβασμένη χοληστερίνη και θέματα στο στομάχι (που ναι, μπορεί να δικαιολογήσει πόνο στο θώρακα) Φτιάξε άμεσα τη διατροφή σου και κόψε το κάπνισμα και σιγά σιγά θα νιώσεις καλύτερα. Για το άγχος, αν δεν μπορείς να το διαχειριστείς, σκέψου τον ψυχολόγο, θα σε βοηθήσει.
    Έκανα χρόνια ψυχοθεραπεία με αγωγή και σε πληροφορώ πως οι παρενέργειες από ορισμένα χάπια ήταν χειρότερες από τις κρίσεις πανικού.Να τονίσω επίσης πως τα χάπια ναι μεν βοήθησαν την ψυχολογία μου,όχι ομως τους πόνους...Οπότε δεν σκοπεύω να μπω ξανά στην συγκεκριμένη διαδικασία...Το τσιγάρο ναι, είναι μεγάλο μειονέκτημα, αλλά από τις μεγαλύτερες εξαρτήσεις επίσης,η διακοπή του στην παρούσα φάση μου φαίνεται βουνό!Την διατροφή μου την προσέχω όσο μπορώ,αν και ανήκω στην λιποβαρή κατηγορία ανθρώπων, κατά συνέπεια δεν μπορώ να προσέχω και τα πάντα.Το άγχος προέρχεται από τους πόνους,τις ταχυκαρδίες και τα φτερουγίσματα,ειναι φαύλος κύκλος, αγχώνομαι γτ πονάω, πονάω γτ αγχώνομαι...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Φίλε ακριβώς τα ίδια και εγώ το άγχος μου έχει προκαλέσει αρρωστοφοβια για την καρδιά. Παρόλο που έχω κάνει εξετάσεις πάνω από μια φορά, οι πόνοι πάνε κι έρχονται και πάλι μπαίνω σε σκέψεις μήπως δεν έχω κάνει κάποια πιο εξειδικευμένη εξέταση ή να επαναλάβω τις ίδιες κλπ. Το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει είναι γυμναστική και αυτό γιατί φοβάμαι πως θα μείνω στον τόπο.
    Είμαι πεισμένος πως η λύση η ψυχολογική , αλλά παρηγοριά στον άρρωστο που λένε
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  10. #10
    Διαβάζοντας το πρώτο σου μήνυμα, τα τελευταία που έβαλες είναι η αιτία για τις σκέψεις πως σου συμβαίνουν τα πρώτα.
    Τα χάπια καταλαγιάζουν αλλά δεν διορθωνουν τη σκέψη. Το τσιγάρο διώχνει το άγχος και την υπερένταση εφόσον καπνίζεις γι αυτό το λόγο κι όχι ως κακή συνήθεια, ασχέτως ότι μπορεί να σου προκαλέσει προβλήματα υγείας τα οποία δε θα ναι φανταστικά αλλά πραγματικά.
    γιάννης

Similar Threads

  1. η σωτηρια ερχεται μεσα απο καθαρση
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 23
    Last Post: 06-02-2024, 03:21
  2. Υπάρχει λύση? Τελικά υπάρχει!
    By SpyroKo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 05-08-2019, 17:32
  3. Υπάρχει σωτηρία ή τσάμπα το παλεύουμε;
    By nitro in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 08-05-2013, 17:58
  4. Δεν υπάρχει δεν μπορώ υπάρχει δεν θέλω
    By marika in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 193
    Last Post: 15-01-2013, 12:01
  5. υπαρχει σωτηρια
    By aris1203 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 09-01-2010, 00:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •