Παιδιά Βοήθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617

    Παιδιά Βοήθεια

    Καλησπέρα παιδιά έχω τρελαθεί από το άγχος μέτρησα την πίεση μου τώρα και ήταν 149 84 και ι παλμοί 71 και αγχώθηκα μήπως έχω υπέρταση

  2. #2
    Antonis8
    Guest
    Ξαναμετρα την μερικές φορές για να βγαλεις άξιοπιστο αποτελεσμα. Είναι ίδια; νομίζω παντως ότι εξαρτάται απο το τι κανεις. Εξετάσεις αίματος έχεις κανει;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Μέτρησα καμία 7 φορές η άλλες είχαν 120 άλλες 112 ναι πριν 5 μήνες και Καρδιολογικες όλα καλά βγήκαν

  4. #4
    Antonis8
    Guest
    Ξανακάνε προληπτικα μια γενική αιματος

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Είναι φυσιολογικό να ανεβοκατεβαίνει η πίεση και τα νούμερα που έβαλες δεν είναι τραγικά πχ 180/11
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Την.μετρισα και τώρα 2 φορές 120 και 125 αρα δεν παίζει να είναι καμία υπέρταση έτσι?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    μπα...υπέρταση είναι όταν σε κατάσταση ηρεμίας η πίεση είναι μόνιμα πάνω από 130/80
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Αα οκ απλά με άγχοσε παρά πολύ αυτοί η σκέψη

  9. #9
    Antonis8
    Guest
    Στη θέση σου παντως θα έκανα ακόμα μια εξέταση αίματος. Πεντε μήνες δεν είναι λίγοι. Οχι γιατί θεωρώ πως θα έχεις κάτι, αλλά δεν χανεις και τιποτα. Κάνε μια γενική αίματος και ούρων ενδεικτικά για να έχεις μια πληρη εικόνα. Αν όλα βγουν εντάξει ,βγαλτο απο το μυαλό σου. Και οσο μετράμε παλμους/πιεση κλπ αγχωνομαστε περισσότερο. Ποιος μιλάει βέβαια, εγώ που τους μετραω συνέχεια. Μου έχει τύχει να νιώθω μια χαρά , να μετρησω πιεση και να αγχωθω λόγω της μέτρησης ενώ πριν ήμουν εντάξει.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Ναι βασικά μίλησα με τον γιατρό μου και λει ότι για να αλλάξει κάτι σε αναλύσεις αίματος πρέπει να πέραση σχεδόν ένας χρόνος σε 6 μήνες δεν θα δείξει τίποτα διαφορετικό

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by Vaper View Post
    Ναι βασικά μίλησα με τον γιατρό μου και λει ότι για να αλλάξει κάτι σε αναλύσεις αίματος πρέπει να πέραση σχεδόν ένας χρόνος σε 6 μήνες δεν θα δείξει τίποτα διαφορετικό
    Επιτέλους, έκπληξη!
    Υπάρχουν και σοβαροί γιατροί!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Χαχαχα όντος θα μπορούσε απλά να μου Πάρη τα χρήματα αλλά μου είπε πως θα τα πετάξω άδικα γιατη δεν θα έχει κάτι διαφορετικό

  13. #13
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Vaper View Post
    Ναι βασικά μίλησα με τον γιατρό μου και λει ότι για να αλλάξει κάτι σε αναλύσεις αίματος πρέπει να πέραση σχεδόν ένας χρόνος σε 6 μήνες δεν θα δείξει τίποτα διαφορετικό
    Καμία σχέση. Ο γιατρός σου προφανώς ξέρει ότι έχεις άγχος και το ειπε για να σε καθυσηχασει. Με μια απλη λοίμωξη πχ μπορει να αλλάξει όλη η εικόνα των αιματολογικων σου σε δυο εβδομάδες, ειδικά δε όταν μιλαμε για μισό χρόνο. Τουλαχιστον αυτο μου ειπαν οι δικοι μου γιατροι και το παρατηρησα και στις δικές μου, σε διάστημα δυο εβδομάδων. Κακό οι εξετάσεις αίματος δεν κάνουν,τώρα γιατί απο το να κάνεις μια εξέταση προτιμας να αγχωνεσαι, δικό σου θέμα. Αν ηρεμησες τώρα οκ, αλλά αν εξακολουθεί να σε απασχολει το θέμα, δεν θα χάσεις κάτι να κάνεις έναν επανελεγχο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Καμία σχέση. Ο γιατρός σου προφανώς ξέρει ότι έχεις άγχος και το ειπε για να σε καθυσηχασει. Με μια απλη λοίμωξη πχ μπορει να αλλάξει όλη η εικόνα των αιματολογικων σου σε δυο εβδομάδες, ειδικά δε όταν μιλαμε για μισό χρόνο. Τουλαχιστον αυτο μου ειπαν οι δικοι μου γιατροι και το παρατηρησα και στις δικές μου, σε διάστημα δυο εβδομάδων. Κακό οι εξετάσεις αίματος δεν κάνουν,τώρα γιατί απο το να κάνεις μια εξέταση προτιμας να αγχωνεσαι, δικό σου θέμα. Αν ηρεμησες τώρα οκ, αλλά αν εξακολουθεί να σε απασχολει το θέμα, δεν θα χάσεις κάτι να κάνεις έναν επανελεγχο.
    Από μια απλή λοίμωξη, δεν θα πάθεις τίποτα, αντίθετα θα εξασκηθεί και το ανοσοποιητικο σου σύστημα!

    Αντιθέτως, εάν τρέχεις από γιατρό σε γιατρό, και από εξετάσεις σε εξετάσεις χωρίς προφανή λόγο όταν όλοι σε διαβεβαιωνουν ότι είσαι καλά, τότε το πιο πιθανό είναι να αρρωστησεις πραγματικά από το άγχος!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    somewhere out there...
    Posts
    154
    περισσοτερο ν φοβασε την "μικρη" η αλλιως διαστολικη....αυτο που λεμε 80,90, η και 100 (δλδ 8,9 10...)

    το δευτερο νουμερο οταν ειναι πανω απο 9...

    γενικοτερα καλη ειναι η πιεση σου....θα μπορουσες να βαλεις κ ενα χολντερ πιεσης, αν εχεις τοσο αγχος


    τι ηλικια εχεις...τι ζωη κανεις....εισαι καπνιστης,...παχυσαρκος...ολ� � αυτα παιζουν σημασια

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Βοήθεια παιδιά
    By Vaper in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 07-12-2018, 17:53
  2. ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΙΔΙΑ
    By seleios in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 29-11-2010, 22:14
  3. Παιδιά - Βοήθεια
    By DiRom in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 26
    Last Post: 14-08-2010, 17:57
  4. παιδια βοηθεια
    By boubourina in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 04-02-2009, 13:15
  5. Βοήθεια Παιδιά
    By petpapoy in forum Παχυσαρκία
    Replies: 4
    Last Post: 14-05-2006, 22:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •