Έτσι... ξαφνικά (όχι ο Ρέμος)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    4

    Angry Έτσι... ξαφνικά (όχι ο Ρέμος)

    Καλημέρα σε όλους! Δε θέλω να σας κουράσω.. αλλά θα σας κουράσω. Αν δε βαριέστε διαβάστε το παρακάτω..
    Ας ξεκινήσω απο την αρχή. Δεκέμβρης του 2017 (σα παραμύθι). Ετοιμαζόμουν κλασικά για γυμναστήριο (πήγαινα 10 χρόνια) και με πιάνει ξαφνικά μια ζάλη ένα βάρος στο κεφάλι μου απίστευτο που χρειάστηκα να ξαπλώσω. Πως είναι όταν σηκώνεσαι απότομα αλλά πολύ πιο δυνατό. Δε γυρνούσαν τα πράγματα αλλά σα "ζάλη στα μάτια" λες και δεν αιματώνεται ο εγκέφαλος. Από τότε έχω τρομερές εμβοές και ζάλη 24 ώρες. Θυμάμαι το πρώτο διάστημα δυσκολευόμουν να πάω μέχρι την κουζίνα.

    Μετά όταν ένιωσα λίγο καλύτερα πήγα Θεσ/νίκη με παρέα και εκεί που βολτάραμε ένιωσα τρομερή αδυναμία και πάλι έπρεπε να ξαπλώσω. Ε δεν έχω συνέλθει από τότε! Εξετάσεις όσες θέλετε, θα αναφέρω μόνο ό,τι έχει βρεθεί εκτός του κανονικού: μια παχυβλεννογονίτιδα σφηνοειδούς κόλπου που δεν είναι κάτι, ένα υποθυρεοειδισμό που είχε ανέβει αρκετά (10) αλλά τον έχουμε φτιάξει εδώ και μήνες και κανα δυο προβολές κοίλης στον αυχένα που πάλι αποτι μου λένε δεν είναι τίποτα αφού δεν πιέζει το "λευκό" μέσα στη σπονδυλική.

    Τις εμβοές μπορώ να τις αγνοήσω και κοιμάμαι αρκετά και πολύ γρήγορα (εκτός από τα απότομα σφυρίγματα λες και έσκασε κάτι δίπλα μου έχει τύχει να ξυπνήσω από τέτοιο!) παρόλο που όταν σφίγγω το σαγόνι μου σφυρίζει όλο το σύμπαν x100! Τη ζάλη όμως? Πως την αγνοείς? Πηγαίνω για βόλτα-περπάτημα μια ωρίτσα αλλά πάντα μετά από μισή+ ώρα το κεφάλι μου γίνεται τρομερά βαρύ και η ζάλη χειροτερεύει. Η κίνηση - όρθιος συμπεραίνω την επιδεινώνει αλλά δεν είναι ίλιγγος/πίεση αποτι μου είπαν οι ειδικοί και τα χάπια ιλίγγου δε βοηθούσαν. Οι γιατροί κλασικά όσο περισσότερους ρωτάς τόσο μπερδεύεσαι. Παθολόγος Α πιστεύει είναι νευρολογικό παθολόγος Β ψυχολογικό. Ότι ξύπνησα ένα πρωί και είπα "δε κάνω μαζεμένες όσες εξετάσεις κάνουν 2 άνθρωποι σε όλοι τη ζωή τους?" Νευρολόγος υποψιάζονταν πίεση ενδοκρανιακή (γιατί ανέφερα και ένα υγρό που ακούω μόνο τα πρωινά/ξάπλα στη βάση του κρανίου +ημικρανίες) αλλά τελικά δεν μου έκαναν την παρακέντηση μετά από κάτι αιματολογικές. Τη διπλωπία που ξεκίνησε αργότερα την είπα? Όχι? Ε λοιπόν έχω και δαύτη συν "μυγάκια". Ίσως να οφείλεται και από την απίστευτη ξηροφθαλμία που έχω (είχα κάνει laser 2,5 χρόνια πριν) αλλά να στρέφω πλάγια το κεφάλι μου και μετά να μη μπορούν να εστιάσουν τα μάτια μου και να τα βλέπω διπλά? Έχω ξανά ραντεβού με το νευρολόγο μπας και. Μόνο ένας παθολόγος είναι διατεθειμένος να μου γράψει μια αγγειογραφία εγκεφάλου "μήπως ήταν κανένα ανεύρυσμα που δεν έδειξε η μαγνητική"... Τη ζάλη να μην είχα κάθε μέρα και τι στον κόσμο.

    Άγχος δεν αισθάνομαι κάτι πέρα αυτό που ίσως το ανατροφοδοτεί, ίσα ίσα είμαι ευδιάθετος. Είναι δυνατόν να είναι ψυχοσωματικό όταν ξέρεις με όλο σου το είναι ότι δεν έχεις ψυχολογικό και στενοχώριες? Sorry που σας κούρασα/μπέρδεψα και ευχαριστώ που το διαβάσατε.

    υ.γ. Η μόνη αγωγή που παίρνω είναι θυροξίνη για το θυρεοειδή και ανάλογα αν είναι πεσμένη καμία Β ή D.

  2. #2
    Antonis8
    Guest
    Απο πιεση πως πας; Κσρδιολογικο έλεγχο έχεις κάνει;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    22
    Καλησπερα το ιδιο πραγμα εχω και γω το εχω ομως απο το 2013 και ακομη να βρουν οι γιατροι τι γινεται τελος παντων να σε ρωτησω εχεις κανει ολες της εξετασεις για να δεις αμα φταιει κατι αλλο?

    Εστάλη από LG-M250 στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Απο πιεση πως πας; Κσρδιολογικο έλεγχο έχεις κάνει;
    Η πίεσή που είναι οκ, έχω κάνει κλασικά καρδιογράφημα και υπέρηχο.

    Quote Originally Posted by mhxalis View Post
    Καλησπερα το ιδιο πραγμα εχω και γω το εχω ομως απο το 2013 και ακομη να βρουν οι γιατροι τι γινεται τελος παντων να σε ρωτησω εχεις κανει ολες της εξετασεις για να δεις αμα φταιει κατι αλλο?

    Εστάλη από LG-M250 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Τώρα το όλες είναι σχετικές αλλά όταν μου λένε ότι έχω "περάσει Κτεο" σημαίνει έχω κάνει πολλές. Δε ξέρω τι να πω

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    22
    Η ζαλαδα σου ηταν στην αρχη εντονη καιτωρα την εχεις συνηθησει ? Η εισαι ακομη πολυ χαλια ?

    Εστάλη από LG-M250 στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by mhxalis View Post
    Η ζαλαδα σου ηταν στην αρχη εντονη καιτωρα την εχεις συνηθησει ? Η εισαι ακομη πολυ χαλια ?

    Εστάλη από LG-M250 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Δε ξέρω αν συνηθίζεται αυτό το πράμα αλλά δεν είναι όπως το πρώτο διάστημα. Κάνει διακυμάνσεις αλλά το κεφάλι το νιώθω πάντα βαρύ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Καλησπερα αδερφε τι εξετασεις εχεις κανει?

  8. #8
    Τον λαβύρινθό σου τον έχεις εξετάσει?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    22
    κανε και εξετασεις στον λαβυρινθο μπορει να βγαλεις κατι απο κει και αμα εχεις θεμα εκει λογικα θα πρεπει να κανεις ειδικες ασκησεις για το κεφαλι σου (αρα αν δεν εχεις κανει κανε εξετασεις)

    Εστάλη από SM-G955F στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by grgagno View Post
    Καλησπερα αδερφε τι εξετασεις εχεις κανει?
    Αιματολογικες, αυτοάνοσα, μαγνητική εγκεφάλου+αυχενα.

    Quote Originally Posted by kobo View Post
    Τον λαβύρινθό σου τον έχεις εξετάσει?
    Ωρλ στο νοσοκομείο μόνο ακουόγραμμα και την απότομη κίνηση στο κρεβάτι για να δούνε πως αντιδρά το μάτι και μου λένε δεν είναι κάτι στα αφτιά. Ενώ σε ιδιώτη ενώ μου έκανε τα ίδια (μου έβαλε κάμερα στο κεφάλι να βλέπει τα μάτια) μου είπε ίλιγγος είναι και να κάνω κάποιες ειδικές κινησιολογικές ασκήσεις χωρίς αποτέλεσμα. Θεωρητικά ο ίλιγγος περνάει μετά από κάποιο διάστημα.

    Quote Originally Posted by mhxalis View Post
    κανε και εξετασεις στον λαβυρινθο μπορει να βγαλεις κατι απο κει και αμα εχεις θεμα εκει λογικα θα πρεπει να κανεις ειδικες ασκησεις για το κεφαλι σου (αρα αν δεν εχεις κανει κανε εξετασεις)
    Δε ξέρω τι παραπάνω εξετάσεις γίνονται στο ακουστικό σύστημα. Στην κοχλιακή λειτουργία ίσως, τι να πω. Κάτι παραπάνω πρέπει να υπάρχει εκτός από τα 2 που ανέφερα στο φίλο πιο πάνω.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ενδεχομένως υπάρχει κάποια βάση σωματική που το επηρεάζει όλο αυτό, π.χ. ο αυχένας, αλλά κυρίως να είναι ψυχολογικό/θέμα κούρασης αν δεν σου βρίσκουν κάτι άλλο. Έχω μια φίλη με παρόμοιο θέμα εδώ και δυο-τρία χρόνια και ενώ είναι καλύτερα από ότι στην αρχή, όταν αγχώνεται ή της βγαίνει κούραση επανέρχονται οι ζαλάδες αμέσως και έχει κι αυτό το αίσθημα σαν να πέφτει στο κενό. Κι εκείνη είχε κάνει ότι εξετάσεις μπορεί να φανταστείς και δεν της βρήκαν κάτι συγκεκριμένο...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    5
    Καλησπέρα,ακριβώς τα ίδια συμπτώματα όλα μα όλα έχω κι εγώ εδώ και 4 μήνες.. Από εξετάσεις δεν το συζητώ,και αποτελέσματα μαγνητικής ακριβώς το ίδιο παχυβλεννογονίτιδα σφηνοειδούς και μαγνητική αυχενικής μοίρας με αποτέλεσμα δισκοκήλη αυχένα..
    Τις 2 πρώτες εβδομάδες κι εγώ δεν μπορούσα να μετακινηθώ από το ένα μέρος στο άλλο και ένιωθα τρομερή αδυναμία… Η ζαλάδα συνεχίζει να είναι καθημερινή και όπως και σε εσένα έτσι και σε εμένα όλοι μιλάνε για άγχος.. Έχω κάνει τα πάντα από εξετάσεις και ακόμα άκρη δεν έχω βρει… Όσο για την διπλωπια που λες σε εμένα συμβαίνει όταν προσπαθώ να εστιάσω κάπου ή ακόμα περισσότερο το βράδυ όταν κλείνω τα μάτια να κοιμηθώ και να ανοίγω ξαφνικά..
    Έβγαλες κάποια άκρη με τις εξετάσεις σου;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Προσέξτε να δείτε τι έχω κάνει για το ίδιο θέμα. Μαγνητική εγκεφάλου, δεν ήταν καθαρή, αλλά αυτό που έχω είπαν δε δικαιολογεί τη ζαλάδα. Αιματολογικες από γενική μέχρι καμπύλη ζαχάρου μέχρι βιταμίνες, καρδιολογικες,τρίπλεξ καρδιάς, τρίπλεξ καρωτίδων, χολντερ ρυθμού, ακοογραμμα, εξέταση από ωρλ, εξέταση από νευροωτολογο, εξετάσεις θρομβοφιλιας, εξετάσεις αντισωμάτων αυτοανοσιας, και σίγουρα ξεχνάω κι άλλες. Βρέθηκαν εστίες στη μαγνητική που δε δικαιολογούν τη ζάλη, έχω υπερθυροειδισμο που παίρνω φάρμακα, χαμηλή φερρετινη, και η ημικρανία μου έγινε αιθουσιαια, δηλαδή άλλαξε μορφή και κάνει ζάλη. Αλλά.. Και όλη μέρα κάθε μέρα πάλι δε δικαιολογείται. Τελευταία εξέταση παρακέντηση που ίσως γίνει. Κατά τ άλλα.. Άγχος λένε. Ε όχι. Και το άλλο. Φίλοι και γνωστοί μου, χωρίς άγχος, χωρίς ψυχική ασθένεια, άσχετοι με όλα αυτά, χωρίς θέματα υγείας, ξαφνικά ο ένας μετά τον άλλον λένε ότι έχουν ζάλη κάθε μέρα. Τι γίνεται;;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,696
    Γινεται πολεμοσ ελλαδα ρωσια κι αν πεθανω ερχονται οι τουρκοι κ πεθαινετε ολοι η γινεστε εμποροι ναρκωτικων κ δεχεστε τουσ τουρκουσ

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    5
    Κι εγώ πάνω κάτω ίδιες εξετάσεις όπως έγραψα και παραπάνω.. Εσυ ποσο καιρό έχεις το σύμπτωμα της ζάλης;
    Εγώ εκτός αυτού κάποιες φορές βιωθώ και ταχυπαλμία ή να ακούω τους χτύπους της καρδιάς μου.. Έχεις κάποιο άλλο σύμπτωμα εκτός της ζάλης;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ξαφνικα κοιμαμαι λιγο
    By GeorgeM in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 19
    Last Post: 03-12-2018, 12:32
  2. Ξαφνικά
    By Fad in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 07-07-2018, 16:06
  3. Αγχος .. 18 χρονων ετσι ξαφνικα.... Και η εξελιξη του
    By Sotirishatzi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 23-02-2016, 00:36
  4. Μια έτσι..Μια αλλιώς.. τι να κάνω για να μην μου φέρεται έτσι..???
    By rafailia90 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 47
    Last Post: 18-03-2013, 21:00
  5. Έτσι ξαφνικά...στα 30
    By remains in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 03-10-2011, 19:22

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •