Βοήθεια κάποιος να μου απάντησε!!!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    35

    Βοήθεια κάποιος να μου απάντησε!!!!!!

    Καλησπέρα παιδιά, εδώ και περίπου 4 χρόνια βασανίζομαι με διάφορα ψυχολογικά θέματα Έχω πάω σε ψυχίατρο και σε ψυχολόγο. Δεν ξέρω αν όλα αυτά είναι στο μυαλό μου και αν τα ζουν όλοι οι άνθρωποι ή αν τα ζω μόνο εγώ και αν απλά συμβαίνουν επειδή τα σκέφτομαι πολύ! Λοιπόν δεν θυμάμαι πότε τον εαυτό μου ελεύθερο χωρίς άγχος κτλ ξαφνικά μετά την μετακόμιση μου στην πόλη για να σπουδάσω άρχισαν παράξενα συναισθήματα άγχος φόβος και τελικά κρίσεις πανικού, έντονη αρρωστοφοβια άρχισα να νιώθω συμπτώματα καρδιάς ( φυσικά έψαχνα στο Google ???? ) ξαφνικά ένα βράδυ μουδιαζει το χέρι και Έχω έντονο πόνο στο στήθος πάω μόνος μ στο νοσοκομείο όπου ο γιατρός μου λέει έχεις σοβαρο θεμα με την καρδιά σου και πρέπει να μείνεις μέσα υπέγραψα έφυγα και πήγα στο νοσοκομείο στην πόλη μου που με διαβεβαίωσαν ότι δεν είχα τίποτα έπειτα από αυτό δεν μπορούσα να κοιμηθώ νόμιζα ότι θα σταματήσει η καρδιά μου και έρχεται ένας καιρός περίπου 6 μήνες που έτρεχα από γιατρό σε γιατρό χωρίς να τρέχει τίποτα στην πραγματικότητα, αποφάσισα πήγα σε ψυχίατρο δεν μου είπε διάγνωση αλλά μ ότι απλά Έχω συναισθηματική ανωριμότητα μου έδωσε cipralex 20mg και seroquel xr200mg ! Συνήλθα όλα καλά και μετά όταν τα μειωσαμε υποτροπιασα πήγα μου τα αύξησε πάλι και δε είδα διάφορα οπότε μου τα άλλαξε και μ έδωσε dumyrox! Το θέμα μου είναι ότι νιώθω πολλά παράξενα συναισθήματα και με καταβαλει ο φόβος νομίζω ότι παθαίνω σχιζοφρένεια ή πρόσφατα νομίζω ότι Έχω διπολική διαταραχή γιατί Έχω ένα έντονο συναισθήμα σαν να θέλω να εκτοξευτω από την ενέργεια δε μπορώ να κάθομαι καθόλου όμως κοιμάμαι και μάλιστα πολλές ώρες, Έχω συμπτώματα ιψδ και νιώθω καθημερινά ένα άσχημο συναίσθημα που δεν ξέρω αν είναι άγχος ή φόβος ή δεν ξέρω τι , η ψυχολόγος που ξεκίνησα μου είπε ότι Έχω αγχώδη διαταραχή αλλά ρε παιδιά θα φύγουν πότε αυτά η θα σαλταρω στο τέλος;;; δεν μπορώ να ζω άλλο έτσι κάθε εβδομάδα μ εμφανίζονται κι άλλα ψυχολογικά κι άλλα και συνέχεια κι άλλα δε μπορώ να χαρώ τη ζωή μου δε νιώθω φυσιολογικός και το πρόβλημα είναι ότι νομίζω ότι Έχω κάτι σοβαρο και κανένας δε το βρίσκει και όλα αυτά π μ συμβαίνουν με πάνε στην τρέλα, επίσης ότι ασθένεια ακούω νομίζω την Έχω που θα πάει όλο αυτό οεο;;;

  2. #2
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    35
    Δεν μπορώ να περιγράψω το συναίσθημα π νιώθω μέσα στην ημέρα είναι φόβος άγχος δε ξέρω επίσης δεν μπορώ να κάθομαι καθόλου θέλω να κάνω συνέχεια κάτι και μερικές φορές από την τόση υπερένταση δεν ξέρω τι να κάνω μ έρχεται να πιω αλκοόλ να καπνίσω να φάω και πάλι θέλω να κάνω κάτι δεν μπορώ να ηρεμήσω να χαρώ την ηρεμία π λένε

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    35
    Καπνίζω από μανία δηλαδή τ ανάψω κάνω 3 τζουρες και το σβήνω μετά από 15 λεπτά το ίδιο, μήπως είναι διπολική διαταραχή;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Ο γιατρος που σου ειπε στην αρχή οτι εχεις σοβαρό πρόβλημα με την καρδιά πιστεύω εχει μεγάλη ευθύνη!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Ενα περίπου όλη τα ίδια περνάμε άλλη σε πιο έντονα άλλη πιο χαλαρά εγώ για παράδειγμα μέτρησα την πίεση μου εχτές και επειδή ήταν λίγο ψυλι αγχώθηκα για πίεση στα 25 φανταστού η γνώμη μου βρες έναν ψυχολόγο καλό γιατη αυτό είναι κάθαρα τρόπος σκέψεις και γιατη πιστεύεις τον έναν γιατρό που σου είπε πως έχεις πρόβλημα και δεν πιστεύεις τους άλλους που είπαν πως όλα καλά

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    35
    Καλησπέρα και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, το θέμα μου δεν είναι πλέον αυτό το Έχω ξεπεράσει απλά γενικά δεν αντέχω όλα αυτά στη ζωή μ θέλω να ζήσω φυσιολογικά και δεν ξέρω αν όλα αυτά οδηγούν κάπου δηλαδή φοβάμαι μήπως υπάρχει πιθανότητα όλα αυτά να δημιουργούνται από κάποια υποβοσκουσα ασθένεια που δεν διαγνώστηκε κάποια ψυχική ασθένεια εννοώ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Το πιο πιθανό είναι ότι αυτό που περνάς τώρα, οφείλεται στην γρήγορη μείωση, και μετά αύξηση και εναλλαγή των φαρμάκων!
    Τώρα ο οργανισμός προσπαθεί να ισοροπισει σε μια νέα ομοιοσταση, και αυτό δυστυχώς δεν είναι καθόλου εύκολο, αν και κάποτε θα συμβεί.
    Τα έχω περάσει και εγώ, τώρα είμαι καλά, αλλά δεν μπορώ να εμπλακώ άλλο σε συμβουλές, γιατί ακόμα αναστατωνομαι όταν τα θυμάμαι.
    Υπομονή... και ένας καλός ψυχολόγος που τον αποδέχεσαι θα βοηθήσει.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    35
    Θα τρελαθώ; ???? χαχα έτσι νιωθω, νομίζω ότι συμπεριφέρομται σαν τρελός.ο.τροπος π μιλάω νιωθω οτι είναι ομοίως με ενός σχιζοφρενή! Η κάθε συμβουλή με βοηθάει πειτε μου ρε παίδες

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Φίλε πιστεύω βρες έναν καλό ψυχολόγο και να πας τώρα κάτι άλλο που μπορεί να σε βοηθήσει είναι τα βίντεο από ανθρώπους που τα έχουν ξεπέρασι και έχω έναν πολύ καλό μου φίλο που το έχει ξεπέραση

  10. #10

  11. #11
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    35
    Δεν είναι κατάθλιψη ρε φίλε είναι ένα κοκτέιλ συναισθημάτων και συνεχώς νομίζω ότι Έχω κάτι τόσο καιρό νόμιζα ότι Έχω σχιζοφρένεια τώρα μ κόλλησε ότι Έχω διπολική διαταραχή γιατί η ψυχολόγια μου είναι εύθραυστη και γενικά είμαι ευερεθιστος δεν θέλω πολλά πολλά νιώθω ότι πάω να μιλήσω και κολλάω σαν να κολλάει το στόμα μου το μυαλό μου επίσης έχω μια ψυχολόγια συνέχεια μια έντονη ανησυχία ένα έντονο συναίσθημα σαν να είναι η ψυχολόγια μ ένα γυαλί και νομίζω ότι είμαι τόσο στα κόκκινα π αν γίνει το παραμικρό τόσο τσιτομενη π είναι η ψυχολόγια μου θα φουνταρω, μ είπε ότι Έχω δεπυ άλλα πιστεύω είναι κάτι πιο σοβαρό δε ξέρω ρε παιδιά νιώθω μόνος και αβοήθητος σαν να μη μπορεί να με καταλάβει κανείς σαν από όλα όσα έχω περάσει ο οργανισμός μ τ έφτυσε και χαζεύει

  12. #12
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    35
    Επίσης η ψυχολόγια μ έχει σκαμπανεβάσματα βασικά πότε δεν είναι καλά είμαι απλά υπάρχω και προσπαθώ να μη σκέφτομαι νιώθω σαν να είναι όλα μια μπάλα και όταν τ σκέφτομαι έρχονται με μεγάλη ορμή, όταν ξυπνάω το πρωί τα πρώτα 10λεπτα είμαι φρεσκαδουρα μετά ξεκινάει η ανησυχία και αυτή η ψυχολόγια, εγώ την περιγράφω σαν "Κακτο" την ψυχολόγια αυτη : p δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε τι εννοώ

Similar Threads

  1. Βοηθεια καποιος..
    By its_me in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 30-12-2016, 12:12
  2. ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΜΙΛΗΣΕΙ ΒΟΗΘΕΙΑ
    By ασπασια in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 4
    Last Post: 02-10-2015, 16:13
  3. πως να δεχτει καποιος βοηθεια ειδικου
    By trust in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 16-03-2015, 15:24
  4. ας μου πει καποιος..
    By dwra_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 4
    Last Post: 17-11-2009, 00:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •