Έντονος πονοκέφαλος-Πανικός!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344

    Έντονος πονοκέφαλος-Πανικός!!!

    Καλημέρα σε όλους!Ανέκαθεν από μικρό παιδί είχα θέμα με πονοκέφαλο από όσο με θυμάμαι.Εδώ και 5-6 μέρες έχω πονοκέφαλο κατά τη διάρκεια της ημέρας,με πιάνει εντονότερα κυρίως όταν είμαι ξάπλα,ενώ καμιά φορά ξυπνάω από την ένταση.Το περίεργο είναι ότι όταν γυμνάζομαι η περπατάω δεν το νιώθω και πολύ αυτό.Οταν παίρνω παυσίπονο μου περνάει αλλά για λίγες ώρες μόνο.Ειμαι άτομο με έντονο άγχος,στρες και νοσοφοβια από την εφηβεία.Εχω κάνει στο παρελθόν 4 φορές αξονική στο κεφάλι για τέτοια συμπτώματα και δεν είχαν δείξει τίποτα,η προηγούμενη πριν 5 περίπου χρόνια.Απλα στο παρελθόν ποτέ δεν ξύπνησα από πονοκέφαλο και αυτό με έχει βάλει σε σκέψεις ότι κάτι σοβαρό έχω στο κεφάλι.Με έχει πιάσει πανικός και δεν μπορώ να ηρεμήσω με τίποτα,μόνο όταν γυμνάζομαι ξεχνιέμαι λίγο.Υπάρχει άλλο μέλος/η με ίδιο πρόβλημα?Αν είχα κάτι στο κεφάλι,λογικά δεν θα το είχαν δείξει και η προηγούμενες αξονικες? Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας!

  2. #2
    Antonis8
    Guest
    Ενυδατωνεσαι σωστά; Εμένα οι μόνες φορες που με πιάνει πονοκεφαλος είναι όταν δεν έχω πιει αρκετό νερό.

  3. #3
    Το λες και ο ιδιος.όταν γυμναζεσαι δεν έχεις πόνους στο κεφάλι. Αρα την απάντηση την ξέρεις. Προσπαθησε να κάνεις πράγματα που να απασχολουν το μυαλό σου ωστε να μη σκεφτεσαι ότι θα σε πιασει πονοκέφαλος.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by minaspap View Post
    Καλημέρα σε όλους!Ανέκαθεν από μικρό παιδί είχα θέμα με πονοκέφαλο από όσο με θυμάμαι.Εδώ και 5-6 μέρες έχω πονοκέφαλο κατά τη διάρκεια της ημέρας,με πιάνει εντονότερα κυρίως όταν είμαι ξάπλα,ενώ καμιά φορά ξυπνάω από την ένταση.Το περίεργο είναι ότι όταν γυμνάζομαι η περπατάω δεν το νιώθω και πολύ αυτό.Οταν παίρνω παυσίπονο μου περνάει αλλά για λίγες ώρες μόνο.Ειμαι άτομο με έντονο άγχος,στρες και νοσοφοβια από την εφηβεία.Εχω κάνει στο παρελθόν 4 φορές αξονική στο κεφάλι για τέτοια συμπτώματα και δεν είχαν δείξει τίποτα,η προηγούμενη πριν 5 περίπου χρόνια.Απλα στο παρελθόν ποτέ δεν ξύπνησα από πονοκέφαλο και αυτό με έχει βάλει σε σκέψεις ότι κάτι σοβαρό έχω στο κεφάλι.Με έχει πιάσει πανικός και δεν μπορώ να ηρεμήσω με τίποτα,μόνο όταν γυμνάζομαι ξεχνιέμαι λίγο.Υπάρχει άλλο μέλος/η με ίδιο πρόβλημα?Αν είχα κάτι στο κεφάλι,λογικά δεν θα το είχαν δείξει και η προηγούμενες αξονικες? Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας!
    καλησπερα φιλε μου!! 4 αξονικες???? να φανταστω με εντολη γιατρου ετσι? γιατι αυτη η εξεταση δεν ειναι παιχνιδι σε βομβαρδιζει με πολυ ακτινοβολια....επισης ενας πονοκεφαλος δεν οφειλετε μονο απο το κεφαλι...μπορει να οφειλετε σε καποιον φρονημιτη , η σε καποιο προβλημα του αυτιου, η της μυτης ( στραβο διάφραγμα ) ιγμορίτιδες, η καποιο προβλημα στα ματια υψηλη μυωπεια ακομα και σε αυχενικο συνδρομο….αν τα εχεις ψαξει ολα αυτα στους καταλληλους γιατρους και σου εχουν πει οτι δεν εχεις θεμα ειναι καθαρα απο το αγχος!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    2,5 λίτρα νερό τη μέρα το λιγότερο το πίνω,οπότε θεωρώ ότι δεν τίθεται θέμα έλλειψης ενυδάτωσης.Οι 3 φορές που έκανα αξονική ήταν κατόπιν ιατρικής συμβουλής,και μου τις είχαν γράψει τότε στο βιβλιάριο μου.Η 4η και τελευταία πριν 5-6 χρόνια με δική μου πρωτοβουλία γιατί είχα τρελαθεί από τον φόβο.Επισης να αναφέρω ότι έχω έντονους μυοσκελετικούς πόνους εδώ και σχεδόν 2,5-3 μήνες,είναι πολύς καιρός και ανησυχώ και για αυτό,δεν ξέρω από τι μπορεί να προέρχεται.Σκεφτομαι συνέχεια μην έχω ΣΚΠ η κάποια άλλη νευρολογική ασθένεια!

Similar Threads

  1. Εντονος πονοκεφαλος...αγχος κι αυτο? :/
    By Χαρης1991 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-09-2020, 09:08
  2. ΕΝΤΟΝΟΣ ΦΟΒΟΣ...HELP!!!!!!!!!!!!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 09-05-2014, 07:08
  3. Έντονος πονοκέφαλος-Ζαλάδα
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 14-08-2013, 01:43
  4. Έντονος πονοκέφαλος-Άγχος και πανικός....PLEASE HELP!!! :(
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 21-12-2012, 13:09
  5. έντονος καυγάς
    By cina in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 03-08-2012, 10:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •