ΒΟΗΘΕΙΑ!Διακοπη εφεξορ αποτομα ΒΟΗΘΕΙΑ!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 48
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537

    ΒΟΗΘΕΙΑ!Διακοπη εφεξορ αποτομα ΒΟΗΘΕΙΑ!

    Επρεπε για λογους Υγείας να κοψω το εφεξορ μαχαιρι!!!! Το τι περναω δεν περιγράφεται!!!!ξυπνημα απο τις 6 το πρωι με τρεμουλα κ απελπισια.Νιωθω αβοηθητη, φοβισμενη κ φρικαρισμενη..εχω σαν ηλεκτρικο μπζζ στο κεφαλι μου, ο γιατρος μου πε οτι ετσι θα νιώθω κ να κανω υπομονη 10 μερες. Ποιες 10 μερες? Ειμαι στην 4η κ τα χω παιξει..κ ουτε κ πιστευω οτι μετα τις 10 μερες θα μαι καλα...ξερω οτι θα πειτε οτι δεν επρεπε να κοπει αποτομα, αλλα εχω θεμα με το αιμα μου κ απαγορευεται δια ροπαλου να παρω οτιδηποτε τουλαχιστον αυτη τη στιγμη, μεχρι να κανω καποιες εξτρα εξετασεις.βοηθεια παιδια βοηθεια!!!θελω μονο να ακουσω επιτυχεις κ καλες ιστοριες ..μια παρηγορια...νιωθω λες κ με πεταξαν στα βαθια χωρις ν ξερω κολυμπι κ χωρις σωσιβιο..φοβαμαι!!!!πεθαινω!! !!!

  2. #2
    Αφού σου είπε ο γιατρός σου να το σταματήσεις σίγουρα κάτι παραπανω θα ξέρει. Κάνε υπομονή αυτές τις μέρες που σου είπε και προσπαθησε να κάνεις πράγματα να απασχολεις το μυαλό σου και να μην σκεφτεσαι ότι έκανες διακοπη φαρμάκων. Άλλωστε θεωρω επειδή και εγώ επερνα χάπια ότι δεν γίνεται μέσα σε τρεις μέρες να σου βγήκαν όλα αυτά. Είναι πολύ μικρό το διάστημα να επανελθουν όλα τα συμπτώματα που λες.εκτός και αν τα είχες από πριν

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Μου πε οτι η διακοπη εφεξόρ το κανει αυτο...δλδ εχει συμπτώματα αποσυρσης...καποιοι απο εδω το ξερουν..την πρωτη μερα ημουν καλύτερα δευτερη αρχισαν τρεμουλες κ σαν ηλεκτρικό ρευμα να με διαπερναει...ξυπνημα χαραματα κ τρεμουλα.δεν το πιστευω αυτο που μου συμβαινει.!!!!!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    λήψη φαρμάκω χωρίς παρακολούθησει της υγείας δε θα έπρεπε να συμβαίνει. Τώρα απλά κάνε υπομονή.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Γειά σου,
    Τουλάχιστον σε ενημέρωσε ότι αυτά που θα περάσεις οφείλονται στην διακοπή του φαρμάκου, έτσι δεν είναι σαν τους άσχετους που λένε κόψε τα και δεν θα έχεις πρόβλημα.

    Ότι σου είπε πάντως ότι τα συμπτώματα αυτά θα διαρκέσουν 10 μέρες και μετά όλα οκ, δείχνει την άγνοια που επικρατεί με αυτά τα φάρμακα!

    Πάντως δεν πρόκειται να πάθεις τίποτα από αυτά που περνάς και να μην τρομοκρατεισαι.

    Σιγά σιγά, ο οργανισμός θα ξανααποκτεισει την ομοιοσταση του και θα συνέλθεις.
    Πόσο χρόνο θα πάρει αυτό όμως, είναι άγνωστο και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

    Οπλισου με μεγάλη υπομονή, συμπαράσταση από τους οικοιους σου οι οποίοι θα πρέπει να καταλάβουν τι σου συμβαίνει , καλή διατροφη, ελαφρά άσκηση και distractions.

    Έχω πολλές φορες προειδοποιησει ότι αυτά τα φάρμακα δεν είναι ασπιρίνες και πρέπει να τα αντιμετωπιζετε με μεγάλη προσοχή, αλλά δυστυχώς λίγοι ακούνε!

    Μην πανικοβαλεσαι, και θα σου περάσουν σιγά σιγά . Τα έχω περάσει και εγώ...

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Γειά σου,
    Τουλάχιστον σε ενημέρωσε ότι αυτά που θα περάσεις οφείλονται στην διακοπή του φαρμάκου, έτσι δεν είναι σαν τους άσχετους που λένε κόψε τα και δεν θα έχεις πρόβλημα.

    Ότι σου είπε πάντως ότι τα συμπτώματα αυτά θα διαρκέσουν 10 μέρες και μετά όλα οκ, δείχνει την άγνοια που επικρατεί με αυτά τα φάρμακα!

    Πάντως δεν πρόκειται να πάθεις τίποτα από αυτά που περνάς και να μην τρομοκρατεισαι.

    Σιγά σιγά, ο οργανισμός θα ξανααποκτεισει την ομοιοσταση του και θα συνέλθεις.
    Πόσο χρόνο θα πάρει αυτό όμως, είναι άγνωστο και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

    Οπλισου με μεγάλη υπομονή, συμπαράσταση από τους οικοιους σου οι οποίοι θα πρέπει να καταλάβουν τι σου συμβαίνει , καλή διατροφη, ελαφρά άσκηση και distractions.

    Έχω πολλές φορες προειδοποιησει ότι αυτά τα φάρμακα δεν είναι ασπιρίνες και πρέπει να τα αντιμετωπιζετε με μεγάλη προσοχή, αλλά δυστυχώς λίγοι ακούνε!

    Μην πανικοβαλεσαι, και θα σου περάσουν σιγά σιγά . Τα έχω περάσει και εγώ...
    Φίλε εσένα σου είχα στείλει πμ... Ήθελα να σε ρωτήσω κάτι περί φαρκακοτεχικης... Αν μπορείς να στείλε να τα πούμε λίγο

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Χιλια ευχαριστω παιδια για το ενδιαφερον...ειναι δυσκολα ναι...απαλευτα κ φοβιστικα...μαλιστα ωρες ωρες νιωθω χάος στο κεφαλι κ πλητως αποσυντονισμενη.σε σημειο να παραλυω κ να νομιζω οτι τρελλαθηκα..υπαρχει περιπτωση να χασω το μυλο μου???,

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    Χιλια ευχαριστω παιδια για το ενδιαφερον...ειναι δυσκολα ναι...απαλευτα κ φοβιστικα...μαλιστα ωρες ωρες νιωθω χάος στο κεφαλι κ πλητως αποσυντονισμενη.σε σημειο να παραλυω κ να νομιζω οτι τρελλαθηκα..υπαρχει περιπτωση να χασω το μυλο μου???,
    ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ ΤΟ ΜΥΑΛΌ ΣΟΥ!
    Ότι περνάς, τα περνάνε και χιλιάδες άλλοι σε όλο τον κόσμο που χρησιμοποίησαν αυτά τα φάρμακα, χωρίς κανείς να τους ενημερώσει και για τις πιθανές συνέπειες από την μακροχρόνια χρήση, και τον σωστό τρόπο διακοπής τους όταν έλθει η ώρα!

    Τα βλέπω σε πολλά σοβαρά sites, και διαβάζοντας την ταλαιπωρία αυτών των ανθρώπων, δοξαζω τον Θεό που κατάφερα μετά από πολύ κόπο να ξεφύγω έγκαιρα!

    Και εγώ αναγκάστηκα να το διακόψω (ευτυχώς πολύ πολύ σταδιακά) αν και αισθανόμουν καλά με αυτο, όταν τα λευκά μου αιμοσφαίρια άρχισαν να μειώνονται επικίνδυνα χρόνο με τον χρόνο.
    Ευτυχώς, με την σταδιακή διακοπή άρχισαν να ανεβαίνουν, και με την τελική διακοπή του επανήλθαν σε κανονικα επίπεδα.

    Το γενικο συμπέρασμα είναι ότι κάνεις στο τέλος δεν έπαθε κάποια μόνιμη ζημιά, και επανήλθαν.
    Θέλει όμως μεγάλη συμπαράσταση από το οικογενειακό περιβάλλον, ψυχική αντοχή και πολύ πολύ υπομονή.

    Ένας υποστηρικτικος ψυχολόγος θα βοηθήσει.

    Το ενθαρρυντικό είναι ότι αρκετοι πλέον θεσμοί που συμβουλεύουν τους κρατικούς εποπτευοντες οργανισμούς, δίδουν νέες ντιρεκτιβες για αυτά τα φάρμακα σχετικά με τα συμπτώματα απόσυρσης.
    Τελευταίο warning από την βρετανική ψυχιατρική εταιρεία προς το βρετανικό υπουργείο υγείας!

    Τους πήρε 30 χρόνια να εντοπίσουν το πρόβλημα των βενζοδιαπινων, ας ελπίσουμε ότι θα έχουν καλύτερα αντανακλαστικα με τα Ssris!
    Καλό πάντως είναι να έχεις και κάποιον δικό σου άνθρωπο κοντά σου αυτό το πρώτο καιρό υποστηρικτικα!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Γειά σου Μενη, σε θυμάμαι!
    Δυστυχώς δεν διαβάζω μηνύματα,και αποφεύγω να εμπλέκομαι σε συζητήσεις γιατί συνήθως έχω μια διαφορά φάσης με πολλούς συνανθρώπους μου, και εύκολα βαριέμαι! (νομίζω πως μόνο μαζι σου μίλησα περισσότερο παλαιότερα! ).
    Εάν νομίζεις ότι μπορώ να σου διευκρινησω κάτι, ρώτησε το εδώ και αν το γνωριζω θα σου απαντήσω.
    Ελπίζω να πηγαίνεις καλύτερα!
    Χαιρετισμούς.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Γειά σου Μενη, σε θυμάμαι!
    Δυστυχώς δεν διαβάζω μηνύματα,και αποφεύγω να εμπλέκομαι σε συζητήσεις γιατί συνήθως έχω μια διαφορά φάσης με πολλούς συνανθρώπους μου, και εύκολα βαριέμαι! (νομίζω πως μόνο μαζι σου μίλησα περισσότερο παλαιότερα! ).
    Εάν νομίζεις ότι μπορώ να σου διευκρινησω κάτι, ρώτησε το εδώ και αν το γνωριζω θα σου απαντήσω.
    Ελπίζω να πηγαίνεις καλύτερα!
    Χαιρετισμούς.
    κανω σταδιακη διακοπη με το brintellix, ημουν για πολυ καιρο στα 5μγ, πανω απο εξαμηνο δηλαδη! το εκανα 2,5μγ για κανενα διμηνο και μετα λεω θα το σταματησω... φιλε οτι περιγραφει η anxious4ever, ενιωθα και εγω, αλλα εγω το ηξερα, το περιμενα γιατι σε ειχα πει οτι ειχα κανει και παλιοτερα προσπαθεια 9μηνης αποχης για να τα διακοψω οποτε ηξερα τι να περιμενα.... επειδη γινομαι πληρως αποδιοργανωμενος, το ξανα εβαλα στα 2,5 και θα το αφησω για μερικους μηνες ακομα... το διμηνο προφανως δεν ηταν ευλογο χρονικο διαστημα.... θυμαμαι μου ειχες πει οτι υπαρχει περιπτωση απο το φαρμακειο να μου το κανουν σε σιροπι το συγκεκριμενο φαρμακο? δηλαδη για παραδειγμα πως στην νοσηλεια στο νοσοκομειο σε δινουν ολα τα φαρμακα σε ορο?? απλα επειδη δεν υπαρχει η δυνατοτητα να το κοψω σε μικροτερο κομματι απο αυτο των 2,5 και πρεπει η διακοπη να γινει πολυ πολυ σταδιακα για να μην επηρεαστει η λειτουργικοτητα μου αμεσα???

    αυτο κατ αναγκαστικα στο εγραψα εδω.. καποια μελη θα τρομαξουν, λυπαμαι anxious μην το διαβασεις!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΙΣΤΕ ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΠΟΥ ΜΕ ΝΙΩΘΕΤΕ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!!ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΚΡΤΗΣΕΙ ΔΛΔ 9 ΜΗΝΕΣ??????ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ!!!!!!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Επισης κανονισα εναν ανθρωπο να ερχεται σπιτι να με μαθει να κανω αναπνοες χαλαρωσης..ξεκινησα ομοιπαθητικο ιγνατια κ πινω κ ανθοιαματα μπαχ...ο πνιγμένος απο τα μαλλια του πιανεται που λενε...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Τι τραβαμε ρε παιδια!!!!γτ να ειμαστε ετσι???ποσο πολυ λυπαμαι για ολα αυτα γι ολο τον κοσμο ..εγω εχω κ την μανα μου ετσι κανα χρονο γτ δεν την πιάνει πια το φαρμακο της κ φοβαται να κανει αλλαγη σε αλλο..βεβαια η μανα μου ειναι μεγαλη γυναικα εχει συμπτωματα ανοιας, η οποια δημιουργει αγχώδη κ καταθλιψαρα.
    Παιδια πειτε μου οτι δεν θα μαι μήνες ετσι !!!πως θα την παλεψω?πως θα πηγαίνω δουλεια?κ αν φυγει η λογικη μου?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    Επισης κανονισα εναν ανθρωπο να ερχεται σπιτι να με μαθει να κανω αναπνοες χαλαρωσης..ξεκινησα ομοιπαθητικο ιγνατια κ πινω κ ανθοιαματα μπαχ...ο πνιγμένος απο τα μαλλια του πιανεται που λενε...
    τσαι CBD δοκιμασες? ειναι ο μοναδικος τροπος να φυγουνε αμεσα τα στερητικα αυτα..... και να νιωσεις ηρεμια... μιλα με τον γιατρο σου..... πιθανων ομως να σου πει οτι δεν ξερει καν τι ειναι το cbd.........

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    Παιδια πειτε μου οτι δεν θα μαι μήνες ετσι !!!πως θα την παλεψω?πως θα πηγαίνω δουλεια?κ αν φυγει η λογικη μου?
    γιατι δεν ακους τον γιατρο σου και ρωτας εμας? τεσπα.. πιθανων να ειναι στο μυαλο σου παρα να εχεις τοσα στερητικα απο το effexor..... εγω το ειχα κοψει χωρις κανενα προβλημα..... κανε υπομονη δεν μπορεις ουτε ηρεμιστικο να παρεις?? τι σου ειπε ο γιατρος σου???

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Abilify διακοπή, βοήθεια
    By Μάριος in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 37
    Last Post: 07-06-2020, 13:05
  2. Εφεξορ
    By andreasg9 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 27-10-2017, 23:49
  3. Εφεξορ
    By maria4 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 6
    Last Post: 19-09-2017, 14:43
  4. Γιατί φεύγει τόσο απότομα ο έρωτας?
    By sofia-volos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 19-03-2014, 02:59
  5. ΧΩΡΙΣΑ ΑΠΟΤΟΜΑ ΚΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ
    By CHRISTIN77 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 28-08-2012, 08:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •