ΒΟΗΘΕΙΑ!Διακοπη εφεξορ αποτομα ΒΟΗΘΕΙΑ! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 48
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    τωρα πχ εχω πολλη τρελοφοβια..φοβο τρελλας..πολυ εντονο ...τα ξερω αυτα τα χω ξαναπερασει... γινεται καποιος να μουρλαθει απο διακοπη αντικαταθλιπτικου?
    (γινομαι σπαστικια το ξερω..κ επαναλαμβανομαι..αλλα ξερετε πως πανε αυτα).
    Αν νιώθεις τόσο έντονο ανχος αυτό λέγεται σύνδρομο απόσυρσης συνήθως κρατάει 1 μήνα Ίσως και παραπάνω. Τώρα Ίσως να είναι ψυχοσωματικο ή και placebo . Πρέπει να μιλήσεις με τον γιατρό σου για εναλλακτική θεραπεία. Η μέχρι να περάσει να κάνεις θεραπεία με βενζοδιαζεπίνες προσοχή ποτέ μόνη σου μόνο αν το πει ο γιατρός

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ας κραταει 1 μηνα οκ...αρκει μη κρατησει κανα χρονο! θα κανω υπομονη..αλλωστε τι παραπανω να παθω?
    εχτες ημουν καλα πολυ καλυτερα κ ενιωσα οτι συνηλθα απο κωμα!!! σημερα απο το πρωι παλι τρεμω...κ καθομαι κ δουλευω με το ζορι κ με υπονονη...
    εφοσον εχω ποδια κ παω κ κανω οσα κανω, τελος...δεν θελω να το χαλασω ολο το θεμα τωρα..

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    σπασμοι σπασμοι σαν παρκινσον! απιστευτο τι στερητικο κανει τελικα αυτο το πραμα!

  4. #34
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Δυστυχώς παίδες κυκλοφορεί πολύ Παπατζα εκεί έξω και όλος ο θόρυβος επικαλύπτει την αλήθεια.
    Ο φίλος μας εδώ απαραπανω γράφει ότι κραταει ένα μήνα το στερητικό :-) ΧΑ ΧΑ η θελα να ήξερα από που βγαίνει αυτό!! Έλεος ρε παιδια. Κάθε περίπτωση είναι μοναδικη διοτι ο εγκέφαλος είναι ένας χάρτης νευρώνων και νευροδιαβιβαστών που είναι διαφορετικός, καθορισμένος αρχικά από το γονιδίωμα και κατόπιν από τις εμπειρίες που ζούμε και οι οποίες λόγω της ευπλασιας του εγκεφάλου αλλάζουν τα δεδομένα.
    Ότι ισχύει για έναν, το μόνο σίγουρο ΔΕΝ ισχύει για άλλον.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    ας κραταει 1 μηνα οκ...αρκει μη κρατησει κανα χρονο! θα κανω υπομονη..αλλωστε τι παραπανω να παθω?
    εχτες ημουν καλα πολυ καλυτερα κ ενιωσα οτι συνηλθα απο κωμα!!! σημερα απο το πρωι παλι τρεμω...κ καθομαι κ δουλευω με το ζορι κ με υπονονη...
    εφοσον εχω ποδια κ παω κ κανω οσα κανω, τελος...δεν θελω να το χαλασω ολο το θεμα τωρα..
    Γεια σου ανξιους...τι εγινε γιατι το κοβεις το χαπι? Θυμαμαι τοτε που τα λεγαμε παλια με ελεγες οτι δεν θα το κοψεις ποτε....

    Εστάλη από SM-A600FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Γειά σου Αnxious,
    Το ότι έχεις διαστήματα που αισθάνεσαι καλύτερα, είναι ενθαρρυντικό, γιατί δείχνει ότι ο οργανισμός προσπαθεί να ισοροπισει.
    Το πόσο καιρό μπορεί αυτό να πάρει, όπως σωστά λέει ο Jim εξαρτάται από πολλές παραμέτρους, η κάθε περίπτωση είναι μοναδική, και κάνεις δεν το γνωρίζει τον χρονο!
    Έχει παρατηρηθεί ότι μετά από αρκετά σκαμπανεβασματα, το διάστημα που θα αισθάνεσαι καλύτερα θα μεγαλώνει, μέχρις ότου κάποια στιγμή να συνέλθεις.
    Εσύ θα σκέφτεσαι, ότι κάθε φορά που υποφέρεις από κάποιο καινούριο ή παλιό σύμπτωμα, ο εγκέφαλος σου επιδιορθώνει και πάλι καποιο σύστημα του, μέχρι να τα καταφέρει!
    Υπομονή.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Τα χω δει ολα!! Ειμαι 11η μερα κ φωναζω τον θεο μη με εγκαταλειπει!!!!τρομος,οχι πανικος απλα..τρομος!!! Ανεξελεγτη κατάσταση δεν εχω ξανανιωσει ΠΟΤΕ μου ετσι!!!ειλικρινα εχω ξεπερασει τον εαυτο μου, δεν μπορω να εκλογικευσω με τπτ, νιωθω εγκέφαλο μπλοκαρισμενο, χωρις σκεψη σε συγχιση..μηδεν συναισθηματα κ απλα καθομαι σαν φυτο στο κρεβατι...ουτε καν μπορω να κλαψω , δε ξερω γτ δε κλαιω
    Απορω...ουτε την τρελλα φοβαμαι πια το πιστευετε?

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    Τα χω δει ολα!! Ειμαι 11η μερα κ φωναζω τον θεο μη με εγκαταλειπει!!!!τρομος,οχι πανικος απλα..τρομος!!! Ανεξελεγτη κατάσταση δεν εχω ξανανιωσει ΠΟΤΕ μου ετσι!!!ειλικρινα εχω ξεπερασει τον εαυτο μου, δεν μπορω να εκλογικευσω με τπτ, νιωθω εγκέφαλο μπλοκαρισμενο, χωρις σκεψη σε συγχιση..μηδεν συναισθηματα κ απλα καθομαι σαν φυτο στο κρεβατι...ουτε καν μπορω να κλαψω , δε ξερω γτ δε κλαιω
    Απορω...ουτε την τρελλα φοβαμαι πια το πιστευετε?
    δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι απο το effexor αυτα..... απλα εχεις πολυ εντονο ανχος.........

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Δεν γνωρίζω τι φάρμακα έπαιρνε, αλλά από όσο ξέρω τα αντικαταθλιπτικά δεν κόβονται μαχαίρι!!!
    Ήδη οι δοκτορες έχουν οδηγίες να συμβουλεύουν σταδιακή διακοπη
    Κατάλαβαινω φυσικά κάποιος να νομίζει πιο εύκολο να τα κόψει μια και έξω. Ειδικά αν αυτός είναι μακροχρόνια χρήστης και έχει απηυδήσει με τις παρενέργειες!!!!!!

    Εδώ όμως πλέον έχουμε στοιχεία ότι ένα μικρό ποσοστό του πληθυσμού δεν πρόκειται να ωφεληθεί από άμεση διακοπή. Αυτό το ποσοστό έως πριν λίγα χρόνια, ήταν αορατο!!!!
    Όχι πια.
    Δεν θα αργήσει η στιγμή που θα μπορούμε να διαβάζουμε τον χημικό χάρτη του εγκεφάλου για να ξέρουμε τι ακριβώς να πάρουμε , αν αυτό μας ωφελεί η οχι, αν πρέπει να το σταματήσουμε η όχι!!!

    Μέχρι τότε προχωρούμε εμπειρικά.
    Αν ο γιατρός μας καλύπτει να διακόψουμε, άσχετα α πει κοψετο μαχαίρι δεν παθαίνεις τι πο τα !!!!!
    η κόψε το σταδιακά σε μια δυο βδομάδες, εμείς ακούμε πρώτα και κύρια το σώμα μας!!!!
    Δεν υπάρχει κανένας λόγος να υποφέρουμε επιμένοντας σε κάτι που φανερά είναι επιβλαβές!!!!!
    Τελεία και παύλα.

    Αν το σώμα δεν μπορεί να προσαρμοστεί άμεσα στη διακοπή, και βγάζει σημάδια αποδιοργάνωσης, τότε δίνουμε όσο χρόνο χρειαστεί να μείνουμε στο φάρμακο μειώνοντας ελάχιστοτατα την δόση

    πχ 10% μείωση για ένα μήνα, και εφόσον είμαστε οκ στο τέλος του μήνα, δηλαδή χωρίς συμπτώματα απόσυρσης, τότε και μόνον τότε συνεχίζουμε με νέα μειωση........

  10. #40
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Προσοχή όταν λέω 10% μείωση στον μήνα δεν εννοώ μείωση κάθε μέρα για ένα μήνα, εννοώ μειώνουμε άπαξ την δόση κατά το 1/10, και μένουμε σε αυτή την δόση για ένα μήνα η μέχρι να νιώθουμε απόλυτα καλά. Μόνο τότε μειώνουμε για δεύτερη φορά, πάλι κατά το 1/10 της τρέχουσας δόσης.

  11. #41
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Έχω περάσει το ίδιο ακριβώς. Είναι καταγεγραμμένο στο προφίλ μου,, βασικά ήταν ο λόγος που άρχισα να ψάχνομαι στο διαδίκτυο και να φτάσω ως εδώ. (Εσύ παίρνεις αντικαταθλιπτικά;)

  12. #42
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Αυτό το μήνυμα είναι για την Anxious , είχα πάθει τα ειδια με εσένα, τελικά επανήλθαν, αλλά θα σου πω κάτι να το βάλεις στο μυαλό σου.
    Όσα από τα συμπτώματα σταματάνε κατά την διάρκεια του ύπνου, είναι είτε απλά μόνο ιδεοληψία, χωρίς οργανικό υπόβαθρο, δεν είναι δηλαδή σύνδρομο απόσυρσης! Είτε υπάρχει η περίπτωση να είναι μεν οργανικά συμπτώματα, τα οποία όμως μειώνονται στον ύπνο με την δράση των ορμονών της ξεκούρασης, άρα είναι αντιμετώπισης με τις τεχνικές χαλάρωσης που φέρνουν το σώμα σε κατάσταση όμοια με τον ύπνο. Είναι αποδεδειγμένο ότι η γιόγκα ( σαν τεχνική μόνο, όχι μαζί με τις ιδεοληψίες που την συνοδεύουν), η μουσική σε σιγκεκριμενες συχνότητες, η σωματική άσκηση (χωρίς υπερβολές) δρουν κατευναστικά στο ορμονικο σύστημα, το οποίο τα ψυχοφαρμακα αποσυντονιζουν και μπερδεύουν!!

  13. #43
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    Τα χω δει ολα!! Ειμαι 11η μερα κ φωναζω τον θεο μη με εγκαταλειπει!!!!τρομος,οχι πανικος απλα..τρομος!!! Ανεξελεγτη κατάσταση δεν εχω ξανανιωσει ΠΟΤΕ μου ετσι!!!ειλικρινα εχω ξεπερασει τον εαυτο μου, δεν μπορω να εκλογικευσω με τπτ, νιωθω εγκέφαλο μπλοκαρισμενο, χωρις σκεψη σε συγχιση..μηδεν συναισθηματα κ απλα καθομαι σαν φυτο στο κρεβατι...ουτε καν μπορω να κλαψω , δε ξερω γτ δε κλαιω
    Απορω...ουτε την τρελλα φοβαμαι πια το πιστευετε?
    Υπομονή anxious τώρα αντιλαμβάνεσαι γιατί τα σιχαίνομαι και τα μισώ τα αντικαταθλιπτικα;;;;;;;;

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Ο μόνος που ωφελειται από την απότομη διακοπή αυτών των φαρμάκων, είναι αυτός, που για κάποιο λόγο κινδυνεύει άμεσα από την συνέχιση της χορήγησης των.

    Δυστυχώς το ποσοστό των ατόμων που ταλαιπωρουνται από το σύνδρομο της απόσυρσης αυτων, είτε η διακοπή τους είναι απότομη είτε σταδιακή, μπορεί να υπερβαίνει και το 60%!

    Το μεγάλο αυτό πρόβλημα δεν έχει γίνει ακόμη ευρέως γνωστό (πολύ πρόσφατα μόνο δημοσιευονται σοβαρές μελέτες, που αναγκάζουν τις εποπτικές αρχές να βάζουν όλο και περισσότερες επισημάνσεις στις οδηγίες των), επειδή τα συμπτώματα μπορεί να εμφανισθούν ακόμη και πολλούς μήνες μετά την πλήρη διακοπή, ενώ μέχρι τότε μπορεί να αισθάνεσαι περίφημα!

    Τότε οι γιατροί σου λένε ότι τα συμπτώματα της ψυχικής ασθένειας σου επανήλθαν, και επανέρχεται ο κύκλος.

    Μιλάω πάντα για τα αγχολυτικα και αντικαταθληπτικα που έχω προσωπική εμπειρία.
    Για τα άλλα φάρμακα δεν γνωρίζω.

  15. #45
    Nefeli28
    Guest
    Anxious γεια και από μένα. Εσυ ατο τέλος των φαρμάκων και εγώ στην αρχή.
    Νιώθω ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια με όσα περιγράφεις. Δεν μπορώ να μιλήσω για την διακοπή τους γιατί εγώ μόλις άρχισα.
    Απλά να σου πω ότι νιωθω απόλυτα όσα λες.
    Ο παθολόγος που είδα χτες μου είπε να το αποδίδω στα χάπια όλο αυτό και να κάνω υπομονή. Ότι δεν θα τρελαθώ δηλ κλπ.
    Αλλά πως θα πηγαίνουμε στη δουλειά; Πως θα βγαίνει η μέρα; Δεν υπάρχει απάντηση σε αυτό. Παρα μονάχα υπομονή.
    Αλλά κι αυτή έχει εξαντληθεί. Αν την είχαμε δεν θα ημασταν με όλα αυτά τα σκατοφαρμακα.
    Έπαιρνες και ηρεμιστικά ή μόνο αντικαταθλιπτικά;

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Abilify διακοπή, βοήθεια
    By Μάριος in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 37
    Last Post: 07-06-2020, 13:05
  2. Εφεξορ
    By andreasg9 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 27-10-2017, 23:49
  3. Εφεξορ
    By maria4 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 6
    Last Post: 19-09-2017, 14:43
  4. Γιατί φεύγει τόσο απότομα ο έρωτας?
    By sofia-volos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 19-03-2014, 02:59
  5. ΧΩΡΙΣΑ ΑΠΟΤΟΜΑ ΚΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ
    By CHRISTIN77 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 28-08-2012, 08:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •