ΒΟΗΘΕΙΑ!Διακοπη εφεξορ αποτομα ΒΟΗΘΕΙΑ! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 48
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Οχι δεν δοκιμασα, αλλα μου ανεφερε αυτο το τσαι οτι μαλλον μπορω να το παρω..θα τον ενημερώσω αμεσα!!να σαι καλα!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    Οχι δεν δοκιμασα, αλλα μου ανεφερε αυτο το τσαι οτι μαλλον μπορω να το παρω..θα τον ενημερώσω αμεσα!!να σαι καλα!
    παρε εχει αποτελεσμα.... και ειναι το πιο οικονομικο απο αλλα προίοντα κανναβης με cbd...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Να κανω μια γελοια ερωτηση?την ακους με αυτο το τσαι?νιωθεις κατι?εχει παρενεργειες?
    Last edited by anxious4ever; 17-03-2019 at 21:01.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Σίγουρα δεν ειναι στο μυαλο μου..γτ νιωθω μουδιασματα κ σαν αισθημα ηλεκτρισμού στο κεφάλι κ στα χερια...κάτι το οποιο δεν ειχα διαβασει πουθενα κ δεν μου ειπε ο γιατρος κ του το ανέφερά κ μου ειπε οτι ναι συμβαινει...γενικά ήμουν πολυ θετικη κ ζεν μονο με 1 εφεξορ για 2 χρόνια...δεν περιμενα τετοια εξελιξη. Τωρα πως θα μαζευτει ολο αυτο, δεν εχω ιδεα..σιγουρα δεν ειμαι πρωταρα..εχω ξαναβιωσει παρομοια συμπτωματα προ χρησης εφεξορ κ λαντοζ ας πουμε, γτ πασχω κ απο αγχωδη διαταράχη απο 17 χρόνων κ ειμαι 40.παντα νιωθω τον ιδιο φοβο κ ταραχη ..Μπορεί να ειναι κ μειγμα δικου μου φοβου κ αποσυρσης, ειλικρινα δε ξερω.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    κανω σταδιακη διακοπη με το brintellix, ημουν για πολυ καιρο στα 5μγ, πανω απο εξαμηνο δηλαδη! το εκανα 2,5μγ για κανενα διμηνο και μετα λεω θα το σταματησω... φιλε οτι περιγραφει η anxious4ever, ενιωθα και εγω, αλλα εγω το ηξερα, το περιμενα γιατι σε ειχα πει οτι ειχα κανει και παλιοτερα προσπαθεια 9μηνης αποχης για να τα διακοψω οποτε ηξερα τι να περιμενα.... επειδη γινομαι πληρως αποδιοργανωμενος, το ξανα εβαλα στα 2,5 και θα το αφησω για μερικους μηνες ακομα... το διμηνο προφανως δεν ηταν ευλογο χρονικο διαστημα.... θυμαμαι μου ειχες πει οτι υπαρχει περιπτωση απο το φαρμακειο να μου το κανουν σε σιροπι το συγκεκριμενο φαρμακο? δηλαδη για παραδειγμα πως στην νοσηλεια στο νοσοκομειο σε δινουν ολα τα φαρμακα σε ορο?? απλα επειδη δεν υπαρχει η δυνατοτητα να το κοψω σε μικροτερο κομματι απο αυτο των 2,5 και πρεπει η διακοπη να γινει πολυ πολυ σταδιακα για να μην επηρεαστει η λειτουργικοτητα μου αμεσα???

    αυτο κατ αναγκαστικα στο εγραψα εδω.. καποια μελη θα τρομαξουν, λυπαμαι anxious μην το διαβασεις!!!
    Γειά σου Μενη,
    Θα σου πω τι έκανα για να το καταλάβεις καλύτερα.

    Εγώ το seropram των 20 mg που έπαιρνα, γνώριζα ότι διαλύεται στο νερό.
    Έτσι διελυα καλά, ένα χάπι των 20 mg σε 20 κυβ. εκατοστά νερό, που τα μετρούσα με μια σύριγγα των 20 κ. ε.
    Έτσι είχα ένα διάλυμα 20 mg/20 κ. ε διαλύματος η 1 mg φαρμάκου /1 κ. ε υγρού που το διατηρούσα στο ψυγείο.

    Μετά, με μια μικρότερη σύριγγα των 5 κ. ε., μπορούσα να πάρω ακριβώς, ακόμη και 1 mg.
    ( κάθε κ. ε μετρημένο με την σύριγγα των 5, αντιστοιχεί σε 1 mg φαρμάκου).
    Εγώ είμαι χημικός βέβαια , αλλά σου τα γράφω όσο μπορώ απλούστερα και ελπίζω να τα καταλαβαίνεις.

    Για το δικό σου το φάρμακο, δεν ξέρω αν διαλύεται στο νερό για να κάνεις το ίδιο.
    Για αυτό σου είπα να δεις αν κυκλοφορεί σε διάλυμα, οπότε ο φαρμακοποιός να σου πει πως να παίρνεις σωστά την μικρή δόση που θέλεις, με το ίδιο τρόπο όπως εγώ, ανάλογα με την συγκέντρωσή του!

    Ελπίζω να σε βοήθησα και να έγινα κατανοητός , ώστε να μην καταχραστουμε άλλο τον χώρο της anxious.
    Καλή ανάρρωση.
    Κώστας

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    Να κανω μια γελοια ερωτηση?την ακους με αυτο το τσαι?νιωθεις κατι?εχει παρενεργειες?
    ουτε καν.....! δεν κανεις κεφαλι με το cbd... απλα σε βοηθαει να χαλαρωσεις.... αυτο ειναι ολο....! παρενεργειες λιγες εως καθολου..... μια ελαφρια ζαλαδα και υπνηλια που με ενα καφε εισαιι οκ...! γενικα δεν εχει σοβαρες παρενεργειες... ειναι απολυτα ασφαλες αρκει να υπαρχει διαφορα 3ωρες απο καθε φαρμακα που περνουμε....! εσυ τωρα περνεις κατι? γενικα μπορεις να παρεις ακομα και λαδακι ατμισματος με cbd που καθε φορα που παει να σε πιασει ανχος εχει αμεση επιδραση και διωχνει το ανχος... το ιδιο κανει και το τσαι απλα πρεπει να βαλεις γαλα η ελαιο καρυδας για να απορροφηθει απο τον οργανισμο αλιως δεν εχει καπιο αποτελεσμα

    γενικα ειναι ενα πολυ καλο χαλαρωτικο τσαι για καθε μερα... για να διοξεις το ανχος χωρις της παρενεργειες τον φαρμακων κλπ....

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΙΣΤΕ ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΠΟΥ ΜΕ ΝΙΩΘΕΤΕ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!!ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΚΡΤΗΣΕΙ ΔΛΔ 9 ΜΗΝΕΣ??????ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ!!!!!!!!
    anxious μην ταραζεσαι.. η δικια μου περιπτωση ηταν διαφορετικη... εμενα με ειχε δωσει ο γιατρος να παιρνω φουλ δοσεις απο δυο αντικαταθλιπτικα... γενικα δεν εχω ακουσει για τοσες πολλες περιπτωσεις ταυτοχρονης ληψης δυο αντικαταθλιπτικων, μα ο γιατρος μου νομιζε οτι τα αντικαταθλιπτικα ηταν παστιλιες και καραμελες και μπορουμε να τις παιρνουμε αφοβα!

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Γειά σου Μενη,
    Θα σου πω τι έκανα για να το καταλάβεις καλύτερα.

    Εγώ το seropram των 20 mg που έπαιρνα, γνώριζα ότι διαλύεται στο νερό.
    Έτσι διελυα καλά, ένα χάπι των 20 mg σε 20 κυβ. εκατοστά νερό, που τα μετρούσα με μια σύριγγα των 20 κ. ε.
    Έτσι είχα ένα διάλυμα 20 mg/20 κ. ε διαλύματος η 1 mg φαρμάκου /1 κ. ε υγρού που το διατηρούσα στο ψυγείο.

    Μετά, με μια μικρότερη σύριγγα των 5 κ. ε., μπορούσα να πάρω ακριβώς, ακόμη και 1 mg.
    ( κάθε κ. ε μετρημένο με την σύριγγα των 5, αντιστοιχεί σε 1 mg φαρμάκου).
    Εγώ είμαι χημικός βέβαια , αλλά σου τα γράφω όσο μπορώ απλούστερα και ελπίζω να τα καταλαβαίνεις.

    Για το δικό σου το φάρμακο, δεν ξέρω αν διαλύεται στο νερό για να κάνεις το ίδιο.
    Για αυτό σου είπα να δεις αν κυκλοφορεί σε διάλυμα, οπότε ο φαρμακοποιός να σου πει πως να παίρνεις σωστά την μικρή δόση που θέλεις, με το ίδιο τρόπο όπως εγώ, ανάλογα με την συγκέντρωσή του!

    Ελπίζω να σε βοήθησα και να έγινα κατανοητός , ώστε να μην καταχραστουμε άλλο τον χώρο της anxious.
    Καλή ανάρρωση.
    Κώστας
    ευχαριστω για την απαντηση σου... μαλιστα ησουν κατανοητος για τον τροπο που χρησιμοποιησες μα που θα βρω εγω αν το δικο μου σκευσμα ειναι υδατοδιαλυτο? δηλαδη καταλαβα τον τροπο που χρησιμοποιησες μα αυτην την σημαντικη πληροφορια που χρειαζομαι δεν ξερω που θα την βρω... μπορει να μην υπαρχει ουτε στις οδηγιες του σκευασματος αλλα ουτε οι φαρμακοποιοι μπορει να μην το ξερουν.... απλα θελω να μπορω να το μειωσω ακομη περαιτερω!!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Α καταλαβα...οχι, δεν εχω παρει ποτε 2 μαζι κ ποτε μεγαλη δοση..με επιαναν παντα οι μικρες δόσεις...ευτυχως..
    Επισης το ειπα στον γιατρο μ για το τσαι κ συμφωνει..οποτε μαλλον θα το παρω αφου ξεπερασω τον φοβο μου γι αυτο κ αφου διαβασω καμια εγκυκλοπαιδεια πρωτα γι αυτο...αγχωδης γαρ...μαρεσει να νιωθω υπνηλια ..την προτιμω απο την τσιτα κ το αγχος. Ευτυχως το βράδυ πεφτω εξαντλημενη κ κοιμαμαι, αλλα φοβαμαι αυριο το πρωι ΠΑΝΑΓΊΤΣΑ ΜΟΥ!βαλε το χερι σου να ξυπνησω πιο νορμαλ...δουλευω κιολας!!!! Λυπησου μας θεε μου!!!(πλακα εχω..)

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    ευχαριστω για την απαντηση σου... μαλιστα ησουν κατανοητος για τον τροπο που χρησιμοποιησες μα που θα βρω εγω αν το δικο μου σκευσμα ειναι υδατοδιαλυτο? δηλαδη καταλαβα τον τροπο που χρησιμοποιησες μα αυτην την σημαντικη πληροφορια που χρειαζομαι δεν ξερω που θα την βρω... μπορει να μην υπαρχει ουτε στις οδηγιες του σκευασματος αλλα ουτε οι φαρμακοποιοι μπορει να μην το ξερουν.... απλα θελω να μπορω να το μειωσω ακομη περαιτερω!!
    Μενη,
    Δες στις οδηγίες ποια είναι η παρασκευαστρια εταιρεία, και ποια η αντιπροσωπία της στην Ελλάδα.
    Μίλησε με κάποιον επιστημονικό συνεργάτη τους, και ρώτησε εάν κυκλοφορεί και σε διάλυμα έστω και εκτός Ελλαδας, εάν το χάπι είναι διαλυτο στο νερό ή στην αλκοόλη.
    Μπορεί να βρεις άκρη.
    Εάν βέβαια δεν είναι συνεργασιμοι, μπορεί να στείλεις και mail στα αγγλικά κατευθείαν στην εταιρεία με τα ερωτήματα σου. Συνήθως απαντούν σύντομα.
    Επίσης νομίζω ότι η Αmazon πουλά ζυγούς ακριβείας, που μπορούν να έχουν ακρίβεια λιγότερο του 1 mg εάν κονιορτοποιησεις το χάπι! Όχι πολύ ακριβούς.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    εκανα κριση πανικου πριν καμια ωρα κ με βοηθησε μια κοπελα εδω στην δουλεια μου, περναω πολυ δυσκολα, κ οταν περναει αυτη η τρεμουλα νιωθω οτι ειμαι παλι στο τσακ να ερθει κ το χειροτερο οτι νιωθω αποπραγματοποιηση κ ποσο με εκνευριζει αυτο!!!

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    υπομονη θα τελειωσουν ολα καποτε

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    το πιστευεις αυτο???αληθεια?

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    τωρα πχ εχω πολλη τρελοφοβια..φοβο τρελλας..πολυ εντονο ...τα ξερω αυτα τα χω ξαναπερασει... γινεται καποιος να μουρλαθει απο διακοπη αντικαταθλιπτικου?
    (γινομαι σπαστικια το ξερω..κ επαναλαμβανομαι..αλλα ξερετε πως πανε αυτα).

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    τωρα πχ εχω πολλη τρελοφοβια..φοβο τρελλας..πολυ εντονο ...τα ξερω αυτα τα χω ξαναπερασει... γινεται καποιος να μουρλαθει απο διακοπη αντικαταθλιπτικου?
    (γινομαι σπαστικια το ξερω..κ επαναλαμβανομαι..αλλα ξερετε πως πανε αυτα).
    να μουρλαθει οχι... αλλα οτι σε προσεφερε σου το παιρνει τωρα πισω!

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Abilify διακοπή, βοήθεια
    By Μάριος in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 37
    Last Post: 07-06-2020, 13:05
  2. Εφεξορ
    By andreasg9 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 27-10-2017, 23:49
  3. Εφεξορ
    By maria4 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 6
    Last Post: 19-09-2017, 14:43
  4. Γιατί φεύγει τόσο απότομα ο έρωτας?
    By sofia-volos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 19-03-2014, 02:59
  5. ΧΩΡΙΣΑ ΑΠΟΤΟΜΑ ΚΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ
    By CHRISTIN77 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 28-08-2012, 08:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •