Πως να αυξυσω την αυτοπεποίθηση μου? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 20 of 20
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Θανάση, είσαι φαντάρος και μάλιστα φρέσκος. Άσε τα τι μπορεί να κάνεις όταν γυρίσεις πίσω και κοίτα το τι μπορείς να κάνεις εκεί που είσαι. Αφού είσαι άγνωστος μεταξύ αγνώστων, έχεις την ευκαιρία να δείξεις έναν καινούριο εαυτό. Αυτό έχει και κάτι το απελευθερωτικό. Δηλαδή ένα παιδί ντροπαλό που συμπεριφέρεται ή ντύνεται με συγκεκριμένο τρόπο διστάζει ακόμα περισσότερο να κάνει αλλαγές, διότι φοβάται το πως θα το πάρουν οι γύρω του (κακώς, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση). Εκεί που είσαι τώρα μπορείς να πειραματιστείς και λίγο και να αναδείξεις διάφορες πτυχές του εαυτού σου. Κάνετε μια συζήτηση στο θάλαμο που σε αντίστοιχη περίπτωση θα ήθελες κάτι να πεις αλλά ντρεπόσουν; Εδώ ανοίξου και πέστο, τι έχεις να χάσεις; Έχεις κοινή έξοδο με κάποιον; Πάρε εσύ την πρωτοβουλία να προτείνεις να πάτε κάπου. Έλεγες σου αρέσει η φωτογραφία αλλά σκεφτόσουν εκεί που ζεις τι θα σκεφτούν αν σε δουν μόνο να βγάζεις φωτογραφίες, Στην επόμενη έξοδο βγες και φωτογράφησε ότι σου αρέσει (φυσικά όχι στρατιωτικές εγκαταστάσεις ή ευαίσθητους στόχους ή κάτι που δε σέβεται τα προσωπικά δεδομένα των άλλων, αλλά κατάλαβες τι εννοώ). Πήγαινε για περπάτημα ή για φαγητό και καφέ μόνος σου και πιάσε κουβέντα με τους ντόπιους. Δεν χρειάζεται σώνει και καλά να είναι με την ωραία της πόλης για αρχή. Κι ο παππούς στο καφενείο μπορεί να έχει κάτι να σου προσφέρει και να κάνεις μια ωραία συζήτηση. Το θέμα είναι σιγά σιγά να ξεθαρρέψεις.

  2. #17
    Quote Originally Posted by Thanasis25 View Post
    Θα προσπαθήσω αλλά έχω πολύ δουλειά μπροστά μου

    Εστάλη από Mi A2 Lite στο E-Psychology.gr Mobile App
    Αυτό είναι δικαιολογία του κακού μέρους του εαυτού σου, δηλαδή του μέρους του εαυτου σου ο οποίος φοβάται, κι ο οποίος με δικαιολογίες σαν κι αυτή επιβάλλεται στο υπόλοιπο μέρος του εαυτού σου που είναι οι επιθυμίες. Έτσι, μένεις στάσιμος. Η μαγικη λέξη είναι για όλους μας η υπέρβαση. Δηλαδή να βρεις μέσα σου το κουράγιο και να κάνεις την κίνηση, πχ να πας να της μιλήσεις, αγνοώντας εκείνη τη στιγμή όλες εκείνες τις βασανιστικές σκέψεις που σε αποτρέπουν. Άμα το κάνεις μια φορά κάθε επόμενη φορά η κίνηση γίνεται όλο και πιο εύκολα.
    γιάννης

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by Thanasis25 View Post
    Καλησπέρα θέλω συμβουλές για το πως μπορώ να αυξυσω την αυτοπεποίθηση μου, γενικά έχω πάρα πολύ χαμηλή αυτοεκτίμηση/αυτοπεποίθηση ειδικά όταν πάω να πιάσω κουβέντα στο αντίθετο φυλο νιώθω πολύ άσχημος:/
    Κάποια βοήθεια?:(

    Εστάλη από Mi A2 Lite στο E-Psychology.gr Mobile App
    και οι ασχημοι ριχνουν γκομενες ομως..οποτεε....αυτο δεν θα επρεπε να σε κραταει πισω...
    οσο μεγαλωνεις καταλαβινεις οτι οι γυναικες κοιτανε και αλλα πραγματα εκτος απο την εξωτερικη εμφανιση.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    και οι ασχημοι ριχνουν γκομενες ομως..οποτεε....αυτο δεν θα επρεπε να σε κραταει πισω...
    οσο μεγαλωνεις καταλαβινεις οτι οι γυναικες κοιτανε και αλλα πραγματα εκτος απο την εξωτερικη εμφανιση.
    μάλλον είμαι η εξαίρεση [emoji849]

    Εστάλη από Mi A2 Lite στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by Thanasis25 View Post
    μάλλον είμαι η εξαίρεση [emoji849]

    Εστάλη από Mi A2 Lite στο E-Psychology.gr Mobile App
    ελα ρε φιλε ξεκολα λιγη αισιοδοξια αμα βαλεις στην ζωη σου θα γυρισουν ολα τουμπα...για ολα τα προβληματα υπαρχει μια λυση..
    τωρα οσο αφορα την αρχικη σου τοποθετηση πως να αυηξησεις την αυτοπεποιθηση σου αυτο θα γινει, ειτε αρχιζεις να εχεις επιτυχια σε καποιο τομεα- ερωτικο-κοινωνικο η εργασιακο και ετσι θα χτιστει η αυτοπεποιθηση σου..ειτε θα απευθυνθεις σε καποιον ειδικο για να δουλεψεις μαζι του και ισως σε βοηθησει να λυσεις και αλλα προβληματα.εαν δεν εχεις λεφτα υπαρχουν δωρεαν κεντρα τετοια,εφοσον μενεις σε πολη..
    Επισης δοκιμασε βιβλια αυτοβοηθειας βοηθανε παρα παρα πολυ..οπως πως να βελτιωσεις την αυτοπεποιθηση σου και τετοια...
    εγω θα σου προτεινα να ασχοληθεις και με τον αθλητισμο και αυτο σε ανεβαζει ψυχολογικα...

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Αυτοπεποιθηση !
    By NevermorE in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 07-06-2016, 14:28
  2. Χαμηλη αυτοπεποιθηση
    By MixalisK in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 15
    Last Post: 06-05-2015, 16:16
  3. Αυτοπεποίθηση...
    By lessing_ed in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 10
    Last Post: 31-01-2012, 00:42
  4. ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ
    By Χάιντι in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 12
    Last Post: 21-05-2010, 00:43
  5. αυτοπεποίθηση
    By ioannis2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 10-07-2009, 13:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •