Πως να αυξυσω την αυτοπεποίθηση μου?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440

    Πως να αυξυσω την αυτοπεποίθηση μου?

    Καλησπέρα θέλω συμβουλές για το πως μπορώ να αυξυσω την αυτοπεποίθηση μου, γενικά έχω πάρα πολύ χαμηλή αυτοεκτίμηση/αυτοπεποίθηση ειδικά όταν πάω να πιάσω κουβέντα στο αντίθετο φυλο νιώθω πολύ άσχημος:/
    Κάποια βοήθεια?:(

    Εστάλη από Mi A2 Lite στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    182
    Θανάση!!!! Γιατί ρε παλικάρι μου;;; Αφού τα είπαμε!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Quote Originally Posted by babis257 View Post
    Θανάση!!!! Γιατί ρε παλικάρι μου;;; Αφού τα είπαμε!!!
    :/

    Εστάλη από Mi A2 Lite στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Miliva21
    Guest
    Καλησπερα

    Συνήθως η αυτοπεποίθηση είναι περίπλοκο θέμα και αποκτιεται ή οχι αππ διαφορους παραγοντες

    Μπορείς να αυξήσεις την αυτοπεποίθησή σου

    Σκέψου τα πράγματα στα οποία είσαι καλός.....τα καλά χαρακτηριστικά της προσωπικότητας σου.........τις ικανότητες σου........κάποια σωματικά ωραία χαρακτηριστικά που έχεις....ή κάποιες έμπειριες παλιότερες που να τα κατάφερες να ένιωσες ωραία ή να τις διαχειριστικές σωστά......Γράψτα κάπου και διάβαζε τα και φερνε τα στο μυαλό σου συχνά έτσι θα νιώθεις όμορφα

    Περιποίησου τον εαυτό σου ντύσου ωραία φρόντισε τη διατροφή σου γυμνασου ....προσπάθησε να γίνεις καλύτερος σε πράγματα που θες βελτίωση.......ανακάλυψε τις ευχάριστες πτυχές σου και προβάλε τες στους άλλους όταν είσαι έξω με παρέες για να νιώθεις καλύτερα.......έχε το θάρρος της γνώμης σου και διεκδίκησε αυτό που θες με τον δικό σου τρόπο ...

    Πήγαινε σε κάποιον ψυχολόγο να μιλήσεις να σε βοηθήσει ή πάρε παράλληλα και κάποιο βιβλίο αυτοπεποίθησης από αυτά τα ψυχολογικα βιβλία αυτοβελτιωσης θα βρεις πολλές τεχνικές και ασκήσεις ενίσχυσης της αυτοπεποίθησης...

    Αυτά...Δεν μου έρχεται κάτι άλλο τώρα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Καλησπερα

    Συνήθως η αυτοπεποίθηση είναι περίπλοκο θέμα και αποκτιεται ή οχι αππ διαφορους παραγοντες

    Μπορείς να αυξήσεις την αυτοπεποίθησή σου

    Σκέψου τα πράγματα στα οποία είσαι καλός.....τα καλά χαρακτηριστικά της προσωπικότητας σου.........τις ικανότητες σου........κάποια σωματικά ωραία χαρακτηριστικά που έχεις....ή κάποιες έμπειριες παλιότερες που να τα κατάφερες να ένιωσες ωραία ή να τις διαχειριστικές σωστά......Γράψτα κάπου και διάβαζε τα και φερνε τα στο μυαλό σου συχνά έτσι θα νιώθεις όμορφα

    Περιποίησου τον εαυτό σου ντύσου ωραία φρόντισε τη διατροφή σου γυμνασου ....προσπάθησε να γίνεις καλύτερος σε πράγματα που θες βελτίωση.......ανακάλυψε τις ευχάριστες πτυχές σου και προβάλε τες στους άλλους όταν είσαι έξω με παρέες για να νιώθεις καλύτερα.......έχε το θάρρος της γνώμης σου και διεκδίκησε αυτό που θες με τον δικό σου τρόπο ...

    Πήγαινε σε κάποιον ψυχολόγο να μιλήσεις να σε βοηθήσει ή πάρε παράλληλα και κάποιο βιβλίο αυτοπεποίθησης από αυτά τα ψυχολογικα βιβλία αυτοβελτιωσης θα βρεις πολλές τεχνικές και ασκήσεις ενίσχυσης της αυτοπεποίθησης...

    Αυτά...Δεν μου έρχεται κάτι άλλο τώρα
    Θα προσπαθήσω αλλά έχω πολύ δουλειά μπροστά μου

    Εστάλη από Mi A2 Lite στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Καλησπερα

    Συνήθως η αυτοπεποίθηση είναι περίπλοκο θέμα και αποκτιεται ή οχι αππ διαφορους παραγοντες

    Σκέψου τα πράγματα στα οποία είσαι καλός.....τα καλά χαρακτηριστικά της προσωπικότητας σου.........τις ικανότητες σου........κάποια σωματικά ωραία χαρακτηριστικά που έχεις....ή κάποιες έμπειριες παλιότερες που να τα κατάφερες να ένιωσες ωραία ή να τις διαχειριστικές σωστά......Γράψτα κάπου και διάβαζε τα και φερνε τα στο μυαλό σου συχνά έτσι θα νιώθεις όμορφα

    Περιποίησου τον εαυτό σου ντύσου ωραία φρόντισε τη διατροφή σου γυμνασου ....προσπάθησε να γίνεις καλύτερος σε πράγματα που θες βελτίωση.......ανακάλυψε τις ευχάριστες πτυχές σου και προβάλε τες στους άλλους όταν είσαι έξω με παρέες για να νιώθεις καλύτερα.....α
    Πολυ σωστα , miliva , μπραβο , ...................... θελει ναχεις και επιτυχιες , γενικως ....... η γυμναστκη παιζει μεγαλο ρολο, οχι γι ναποκτησεις αυτοπεποιθηση , αλλα για να την αυξησεις , η βαση της ειναι στα πρωιμα παιδικα χρονια , μεχρι 7-8 ετων , ποση αγαπη δεχτηκες , ποση αποδοχη απο τους γονεις σου , και ποσο ομαλη ηταν η παιδικη σου ηλικια .......
    νομιζω πανω-κατω τα ιδια λεμε ..........

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Thanasis25 View Post
    Θα προσπαθήσω αλλά έχω πολύ δουλειά μπροστά μου

    Εστάλη από Mi A2 Lite στο E-Psychology.gr Mobile App
    Πολυ δε λες τιποτα !!!!!! παρα πολυ ..........

  8. #8
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by Thanasis25 View Post
    Θα προσπαθήσω αλλά έχω πολύ δουλειά μπροστά μου

    Εστάλη από Mi A2 Lite στο E-Psychology.gr Mobile App
    Φυσικά και έχεις πολύ δουλειά μπροστά σου η αυτοπεποίθηση δεν κερδίζεται από τη μια μέρα στην άλλη ......

    Εσύ θα αρχίσεις με τη βοήθεια ενός ειδικου να βλέπεις αλλιώς τον εαυτό σου και να αναδομεις τις σκέψεις σου και έτσι θα νιώθεις πιο καλά με σενα .....ύστερα θα φαίνεται αυτό στους άλλους και θα είσαι πιο ανοικτός σίγουρος και χαλαρός με τους ανθρώπους ...θα διεκδικεις στις σχέσεις στις παρέες και θα έχεις μεγαλύτερη πιθανότητα να έχεις επιτυχίες οπότε αυτό το γεγονός θα βοηθήσει να σε κάνει να νιώσεις καλύτερα

    Επίσης στη δουλειά σου θα σε κάνει πιο σίγουρο και να βασίζεσαι σον εαυτό σου και έτσι θα καταφέρνεις περισσότερα πράγματα οι εμπειρίες αυτές οι θετικές θα συμβάλουν στο να βλέπεις όλο και περισσότερα θετικά στον εαυτό σου

    Θέλει αλλαγή των σκέψεων αισιοδοξία δουλειά και εμπειρίες και είναι μια διαδικασία που κρατάει μια ολόκληρη ζωή!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Φυσικά και έχεις πολύ δουλειά μπροστά σου η αυτοπεποίθηση δεν κερδίζεται από τη μια μέρα στην άλλη ......

    Εσύ θα αρχίσεις με τη βοήθεια ενός ειδικου να βλέπεις αλλιώς τον εαυτό σου και να αναδομεις τις σκέψεις σου και έτσι θα νιώθεις πιο καλά με σενα .....ύστερα θα φαίνεται αυτό στους άλλους και θα είσαι πιο ανοικτός σίγουρος και χαλαρός με τους ανθρώπους ...θα διεκδικεις στις σχέσεις στις παρέες και θα έχεις μεγαλύτερη πιθανότητα να έχεις επιτυχίες οπότε αυτό το γεγονός θα βοηθήσει να σε κάνει να νιώσεις καλύτερα

    Επίσης στη δουλειά σου θα σε κάνει πιο σίγουρο και να βασίζεσαι σον εαυτό σου και έτσι θα καταφέρνεις περισσότερα πράγματα οι εμπειρίες αυτές οι θετικές θα συμβάλουν στο να βλέπεις όλο και περισσότερα θετικά στον εαυτό σου

    Θέλει αλλαγή των σκέψεων αισιοδοξία δουλειά και εμπειρίες και είναι μια διαδικασία που κρατάει μια ολόκληρη ζωή!
    Δεν ξέρω θα αξίζει να τα προσπαθήσω όλα αυτά:/

    Εστάλη από Mi A2 Lite στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    [QUOTE=Thanasis25;1037747]Δεν ξέρω θα αξίζει να τα προσπαθήσω όλα αυτά:/

    Εστάλη από Mi A2 Lite στο E-Psychology.gr Mobile App[/QUOT]

    Αξιζει και με το παραπανω , δεν θα σε καταβαλλουν οι αντιξοοτητες , δεν θαχεις αναγκη την επιβεβαιωση των αλλων , και οι ανθρωποι με αυτοπεποιθηση εμπνεουν σεβασμο στους αλλους , αθελα τους ........+ γραφομενα miliva στην #8 ......

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by Thanasis25 View Post
    Καλησπέρα θέλω συμβουλές για το πως μπορώ να αυξυσω την αυτοπεποίθηση μου, γενικά έχω πάρα πολύ χαμηλή αυτοεκτίμηση/αυτοπεποίθηση ειδικά όταν πάω να πιάσω κουβέντα στο αντίθετο φυλο νιώθω πολύ άσχημος:/
    Κάποια βοήθεια?:(

    Εστάλη από Mi A2 Lite στο E-Psychology.gr Mobile App
    Καλησπέρα Θανάση,

    Επέτρεψε μου να εκφράσω και εγώ την γνώμη μου.

    Αρχικά πρέπει να ξέρεις πως είναι άλλο πράγμα η αυτοπεποίθηση και άλλο η αυτοεκτίμηση.

    Οι άνθρωποι διαφέρουμε μεταξύ μας. Έτσι θα συναντήσεις ανθρώπους που έχουν τρομερή αυτοπεποίθηση σε κάποιους τομείς της ζωής τους, αλλά καθόλου ή μειωμένη αυτοπεποίθηση σε κάποιους άλλους. Έτσι μπορεί να συναντήσεις κάποιον με πολύ αυτοπεποίθηση στα επαγγελματικά ή στις σπουδές του, αλλά χωρίς αυτοπεποίθηση στις διαπροσωπικές του σχέσεις. Φυσικά μπορεί να συμβεί και το αντίστροφο.

    Είναι πολύ σημαντικό όμως να ξέρεις ότι δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ άνθρωπος με απόλυτη αυτοπεποίθηση σε ΟΛΑ όσα κάνει στη ζωή του. ΝΟΜΟΣ!!!!!

    Όπως είπαμε, είναι άλλο πράγμα η αυτοπεποίθηση την οποία μπορείς και να καλλιεργήσεις, και άλλο η αυτοεκτίμηση.

    Η αυτοεκτίμηση είναι κάτι πολύ σημαντικό. Σχετίζεται με την εικόνα που έχουμε εμείς για τον εαυτό μας. Άνθρωποι με μειωμένη αυτοεκτίμηση νομοτελειακά θα έχουν προβλήματα στον τρόπο που αλληλοεπιδρούν με άλλους ανθρώπους.

    Άρα, κατά τη γνώμη μου, βρες ένα ψυχολόγο και προσπάθησε να βρεις με την βοήθεια του το πραγματικό πρόβλημα.

    Αλλιώς αντιμετωπίζεται η μειωμένη αυτοπεποίθηση (πχ στην προσέγγιση με το άλλο φύλο), πράγμα που σχετικά εύκολα βελτιώνεται. Αλλιώς αντιμετωπίζεται όμως η έλλειψη αυτοεκτίμησης, όπου πιθανόν είναι απαραίτητη η ψυχοθεραπευτική αντιμετώπιση, ώστε πλέον να βρεθούν τα αίτια της και να είναι δυνατή η σταδιακή επίλυση των όποιων θεμάτων.

    Σε κάθε περίπτωση, είτε μιλάμε για έλλειψη αυτοπεποίθησης (εύκολη αντιμετώπιση) ή έλλειψη αυτοεκτίμησης (εδώ ζορίζουν τα πράγματα), πρέπει να ξέρεις πως ένας ψυχολόγος μπορεί να σε βοηθήσει πολύ αποτελεσματικά.

    Να περνάς όμορφα.
    "Life is 10% what happens to you and 90% how you react to it" - Charles R. Swindoll

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Και κάτι ακόμα που έχω να πω και παρέλειψα στο προηγούμενο μήνυμα μου είναι το εξής.

    Ας υποθέσουμε πως ξαφνικά δημιουργείς σχέση με μια κοπέλα με κάποιο τρόπο. Ξέρεις τι πρόκειται να γίνει;

    Αν το θέμα που αντιμετωπίζεις έχει να κάνει με αυτοπεποίθηση, τότε σίγουρα θα πάρεις τα πάνω σου. Θα νοιώσεις δυνατότερος και σίγουρος για τον εαυτό σου. Συνεπώς όλα καλά.

    Αν όμως έχεις θέματα που σχετίζονται με την χαμηλή σου αυτοεκτίμηση, τότε ακόμα και μια σχέση δεν θα σε βοηθήσει. Να μην σου πω δηλαδή πως μια σχέση θα σου δημιουργήσει και επιπλέον προβλήματα. Άνθρωποι με μειωμένη αυτοεκτίμηση συνήθως γίνονται θύματα μέσα στις σχέσεις που δημιουργούν. Πολλές φορές με υπαιτιότητα των ίδιων ή του συντρόφου τους.

    Συνεπώς είναι σημαντικό να ταυτοποιηθεί ποιο είναι το πραγματικό σου πρόβλημα. Αν αυτό εντοπιστεί, τότε όλα θα μπορέσουν να επιλυθούν.

    Η βοήθεια ενός ψυχολόγου είναι πολύ σημαντική σε τέτοιες περιπτώσεις.

    Καλή τύχη.
    "Life is 10% what happens to you and 90% how you react to it" - Charles R. Swindoll

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by GoldenM View Post
    Είναι πολύ σημαντικό όμως να ξέρεις ότι δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ άνθρωπος με απόλυτη αυτοπεποίθηση σε ΟΛΑ όσα κάνει στη ζωή του. ΝΟΜΟΣ!!!!!
    .
    Μα εννοειται , δεν υπαρχει ανθρωπος χωρις ανασφαλειες , αυτο ειναι ιδιον των Θεων , οχι των θνητων ........... αλλοι εχουν λιγες , αλλοι πολλες , αλλοι ετσι κι ετσι .........
    αν εχεις αυτοπεποιθηση απολυτη, αυτο λεγεται αλαζονεια/επαρση , καλυτερα ναχεις μερικες ανασφαλειες , ειναι φυσιολογικο ......

  14. #14
    Miliva21
    Guest
    [QUOTE=Macgyver;1037753]
    Quote Originally Posted by Thanasis25 View Post
    Δεν ξέρω θα αξίζει να τα προσπαθήσω όλα αυτά:/

    Εστάλη από Mi A2 Lite στο E-Psychology.gr Mobile App[/QUOT]

    Αξιζει και με το παραπανω , δεν θα σε καταβαλλουν οι αντιξοοτητες , δεν θαχεις αναγκη την επιβεβαιωση των αλλων , και οι ανθρωποι με αυτοπεποιθηση εμπνεουν σεβασμο στους αλλους , αθελα τους ........+ γραφομενα miliva στην #8 ......
    Φυσικά και αξίζει το κόπο.....η αυτοπεποίθηση σε δείχνει πιο γοητευτικό και σίγουρο σε σένα και στους άλλους....

    Κ ότι δεν θες την επιβεβαίωση των άλλων οπότε δεν προσπαθείς να αποδείξεις τπτ σε κανένα.......Κ εσύ νιώθεις ωραία με τον εαυτο σου και δυνατός....σίγουρα και αξίζει

  15. #15
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by GoldenM View Post
    Καλησπέρα Θανάση,

    Είναι πολύ σημαντικό όμως να ξέρεις ότι δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ άνθρωπος με απόλυτη αυτοπεποίθηση σε ΟΛΑ όσα κάνει στη ζωή του. ΝΟΜΟΣ!!!!!


    Εννοείται ότι όλοι οι άνθρωποι έχουν τις ανασφάλειες τους ... αυτοί που έχουν φουλ αυτοπεποίθηση σε όλα είναι ελάχιστοι εως και καθόλου ............Και δεν μιλάω για ναρκισσισμο και αλλαζονεια ......Γτ πίσω από αυτά τα δύο κρύβεται μεγάλο κόμπλεξ και ανασφάλεια ....αναφέρομαι στην υγιη και ισορροπημένη αυτοπεποίθηση και σιγουριά

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αυτοπεποιθηση !
    By NevermorE in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 07-06-2016, 13:28
  2. Χαμηλη αυτοπεποιθηση
    By MixalisK in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 15
    Last Post: 06-05-2015, 15:16
  3. Αυτοπεποίθηση...
    By lessing_ed in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 10
    Last Post: 30-01-2012, 23:42
  4. ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ
    By Χάιντι in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 12
    Last Post: 20-05-2010, 23:43
  5. αυτοπεποίθηση
    By ioannis2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 10-07-2009, 12:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •