Εμβοων συνέχεια.. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 18 of 18
  1. #16
    Σε εμενα περασανε οι εμβοες 100% και ειχα πολυ σοβαρο προβλημα.
    Αιφνιδια πτωση ακοης στο ενα αυτι μονοπλευρες εμβοες.
    Τι εκανα ? Μεγα δοσεις κορτιζονης 500mg /day methylprednisolone x 3 μερες και μετα tapering
    ΜΕ αυτο εφτιαξε το χοντρο προβλημα της πτωσης ακοης αλλα δεν φτιαξανε 100% οι εμβοες μετα εκανα το λαθος και πηρα βενζοδιαζεπινες οι οποιες με καταστρεψανε
    βεβαια τις εκοψα περνοντας ενα παρα παρα πολυ βαρυ στερητικο συνδρομο(πολυ χειροτερο απο αυτο που λενε τα βιβλια και τα χαρτακια και οι γιατροι) και πολυ χειροτερο των στερητικων των παρανομων ναρκωτικων πχ ηρωινης οπου εκει απογειωθηκανε οι εμβοες (δεν κοιμηθηκα 6 μηνες και 6 μηνες τουλαχιστο ειμουνα στα ορια επιληψιας) αλλα μετα που περασε το στερητικο μετα 1 χρονο μου περασανε σιγα σιγα 100%.
    Ο απολυτος εφιαλτης που υπαρχει ειναι το στερητικο συνδρομο απο βενζοδιαζεπινες ειναι τοσο φοβερο που δεν μπορει να περιγραφει με λογια πεθαινεις καθε χιλιοστο του δευτερολεπτου...

    Συνοψιζοντας
    Οι εμβοες ακομα και το ακοογραμα να βγαινει καλο δηλωνουνε ξεκαθαρη βλαβη το ακοογραμα δεν ειναι εξεταση ακριβειας για εμβοες...
    Επειδη τις περισοτερες φορες δεν ξερει κανεις που οφειλονται εχει βρεθει εμπειρικα οτι η κορτιζονη βελτιωνει καποιες περιπτωσεις αρκει να ειναι αμεση η παρεμβαση
    καθυστερησεις δεν συγχωρουντε αμεση σημαινει απο την 1η μερα.Αμα αποκλειστουνε τα γνωστα θελει αμεσα βαρβατη δοση κορτιζονης οχι χαδια και χαπια ενδοφλεβια και πολυυ μεγαλη δοση αντιστοιχη αυτης που δινουνε σε επεισοδιο ΠΣ.
    Βλαβη στην ακοη γινετε απο διαφορα νοσηματα απο τραυματα απο φαρμακα πχ αντιβιωσεις-ψυχοφαρμακα κουραση ελλιπη υπνο αγχος και το ποιο συνηθες απο μεγαλες εντασεις ηχου μουσικες-εξατμισεις-εργαλεια κτλπ

    Αυτο που βοηθαει περαν της κορτιζονης(βοηθαει μονο την 1η εβδομαδα) ειναι η διακοπη καπνισματος πολυβιταμινες ασκηση αποφυγη θορυβων και τελος ο καλος υπνος και το κινητρο για ζωη-δημιουργια.
    Ισως να ειμαι απο τις σπανιες περιπτωσεις που εγινα 100% καλα και ειμουνα πολυ σοβαρη περιπτωση αλλα δεν το αφησα σε κανενα τσαρτανο γιατρο να μου λεει τις μπαρουφες του.
    Αν δεν ειχα μπλεξει και με τσαρλατανους θα ειχα γινει πολυ γρηγορα καλα χωρις να περασω αυτη τη περιπετεια ζωης.
    Σιγουρα βεβαια με βοηθησε και η τυχη μου μεσα στην ατυχια μου γιατι οι ποιο πολλες περιπτωσεις δεν γινονται 100% καλα μονο μετρια εως αρκετη βελτιωση βλεπουνε
    και μαλιστα δε οταν εχουνε περασει χρονια και θεωρειτε μονιμο το προβλημα.

    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση. Παραβίαση δεοντολογίας (διαγνώσεις ή/και προτροπές για φαρμακευτική αγωγή ή/και ανάρμοστες υποδείξεις για θέματα ψυχικής υγείας κτλ)
    Last edited by Aeon; 31-08-2020 at 13:16.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    2
    τελικα τι εκανες ρε φιλε? Γιατι και εγω περναω παρομοια

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    25
    Εγώ είμαι ήδη στην μια εβδομάδα σίγουρα γιατί παίζει να είναι και παραπάνω και να μην το θυμάμαι.

    Δούλευα πολύ ακουστικά με μουσική μες στο μετρο η κατά το περπάτημα, γυμναστηριο, περίπου ένα 2ωρο την ημέρα άκουγα μουσική. Το έκανα για να μου ανεβαίνει η διάθεση και να ξεχνιέμαι από τα άλλα, αλλά μάλλον το παρακανα
    Παράλληλα είχα και τα γνωστά αϋπνίες άγχος και πλέον έχω και τις εμβοες όπου ελπίζω να είναι προσωρινές.
    Από κάποιο απο τα 2 την έπαθα, μπορεί και από τα δύο. Απ όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα στους περισσότερους δεν φεύγουν, υπάρχουν όμως και κάποιοι που λένε ότι τους έφυγαν. Άκρη πάντως δεν βγάζεις, ούτε και από τους γιατρούς

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Συνέχεια και νέα..
    By Delmem2802a in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 17
    Last Post: 08-02-2019, 15:31
  2. συνεχεια
    By katerina1974 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 10-08-2017, 08:26
  3. Με αποκλείουν συνέχεια.
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1629
    Last Post: 25-03-2017, 19:02
  4. η συνέχεια
    By someone in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 15-05-2010, 22:26
  5. ΣΥΝΕΧΕΙΑ 3
    By ΝΕΦΕΛΗ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 05-03-2009, 14:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •