Θάνατος πατέρα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    167

    Θάνατος πατέρα

    Καλησπέρα! Πέθανε εχθές ο πατέρας μου που πριν 10 χριβιαρρ μας παράτησε και τα τελευταία χρόνια δεν ειχαμε καμία επικοινωνία. Τον τελευταίο χρόνο υπήρχε 2 φορές επικοινωνία χωρίς να σημαίνει κάτι για μένα πλέον! Είμαι ενα άτομο αγχώδης που τον τελευταίο καιρό ειχα καταφερει να ξεπεράσω σχεδόν τελείως την φαση που πέρασα με τις κρίσεις πανικού! Δεν εχω νοιώσει θλίψη ουτε απάθεια, απλα μου εχουν βγει καποια ψυχοσωματικά λιγο πιο έντονα απ ότι είχα πριν! Για να καταλαβαίνετε πόσο δεν εχω θλίψη εχθες το πρωί το έμαθα και μετά πηγα κανονικά για καφέ κ ποτό! Εχει νοιώσει κανείς κατι παρόμοιο;

    Εστάλη από NEM-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Φίλε φυσιολογικό είναι σου κανε κλικ μέσα σου απλά.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    167
    Quote Originally Posted by airetikos View Post
    Φίλε φυσιολογικό είναι σου κανε κλικ μέσα σου απλά.
    Μου έκανε κλικ να μν με ενδιαφέρει εννοείς;

    Εστάλη από NEM-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Φιλε χαρηκες στεναχωρηθηκες θυμηθικες κατι σου εκανε γι αυτο τα ψυχοσωματικα αλλιως εμφανιστηκαν γι αλλο λογο. Εμενα δε μου πεφτει λογος μια υποθεση εκανα φιλικα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    167
    Quote Originally Posted by airetikos View Post
    Φιλε χαρηκες στεναχωρηθηκες θυμηθικες κατι σου εκανε γι αυτο τα ψυχοσωματικα αλλιως εμφανιστηκαν γι αλλο λογο. Εμενα δε μου πεφτει λογος μια υποθεση εκανα φιλικα.
    Ψυχοσωματικά εχω εδώ και 2χρόνια σχεδόν τωρα έχουν γίνει πιο έντονα!

    Εστάλη από NEM-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Εγω ζω με τον πατέρα μου στο ίδιο σπίτι αλλά αν πεθάνει ξέρω ότι δε θα με νοιαξει στο ελάχιστο... Είναι ποσο δεμένος εισαι με τον αλλον και σε τι συγκυρίες συνυπάρχετε
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Καλησπέρα
    Αν τα ψυχοσωματικά δεν είναι για κάποιο άλλο λόγο, κάτι που μπορεί να συνέβει ταυτόχρονα, τότε να τα προσέξεις πολύ.
    Γιατί το πιο πιθανό είναι όσο κι αν προσπάθησες να πείσεις τον εαυτό σου, και να το κατάφερες με την λογική σου, ότι δεν σε νοιάζει πια η ύπαρξη του πατέρα σου, στην ουσία σε ένοιαξε. Ο πατέρας μας, οι γονείς μας γενικά, άσχετα από την σχέση που μπορεί να έχουμε ή να μην έχουμε μαζί τους, είναι οι ρίζες μας. Μπορεί να είχες κάκιστες σχέσεις και να νιώθεις απαθής με τον θάνατο του, αλλά περισσότερο τα ψυχοσωματικά που έγιναν πιο έντονα με κάνουν να σκεφτώ, ότι είχες καταπιεσμένα συναισθήματα μέσα σου για αυτόν. Μπορεί να ήταν θυμός που δεν εξέφρασες, μπορεί να ήταν αγάπη που έθαψες....δεν ξέρω τι ήταν αλλά τα ψυχοσωματικά είναι το σημάδι που σου στέλνει το σώμα σου ότι κάτι συμβαίνει εδώ. Και σου δίνουν την ευκαιρία να το δεις.

    Το ότι πήγες βόλτα μετά την είδηση του θανάτου του, δεν σημαίνει τίποτα. Πολλοί άνθρωποι αντιδρούν διαφορετικά στον πόνο και κυρίως στον κρυμμένο πόνο.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    15
    προσπαθησε να τον συνχωρησεις...

    πρεπει να ελαφρωσεις την ψυχη σου για να προχωρησεις,
    μαλλον ειχατε πολλα αλυτα θεματα μεταξυ σας
    εφυγε και δεν μπορεις να το κανεις πια...
    πρεπει να κοιταξεις να βγαλεις απο μεσα σου αυτα που σε βασανιζουν για να μην παθεις μεγαλυτερο κακο.

    Συλλυπητηρια

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    167
    Η αλήθεια είναι ότι και στην κηδεια που πηγα δεν ενοιωσα κατι και δεν αλλαξε κατι μεσα μου! Ποτέ δεν ειχαμε καλές σχέσεις και τα τελευταία 5 καθόλου επαφή! Οι ενοχλήσεις αυτές ειναι πανω απο ενα χρόνο, κυρίως ενός θέματος στην πλάτη μου + το οτι πέρασα μια φάση αρρωστοφοβιας περσυ λόγω θυρεοειδή και μεγάλης έλλειψης βιταμίνης d. Το καλό είναι οτι Επειδή έχω προσπαθήσει πολύ να ξεπεράσω τις κρίσεις πανικού ποτ είχα φοβήθηκα να μν με πιάσει κατι στβν κηδεία γιατι θα ειχα επαφή με το σόι μετα απο σχεδόν 10 χρόνια! Αλλά ολα πηγαν Καλά και ήμουν υπερβολικά χαλαρός μπορώ να πω!

    Εστάλη από NEM-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    167
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Εγω ζω με τον πατέρα μου στο ίδιο σπίτι αλλά αν πεθάνει ξέρω ότι δε θα με νοιαξει στο ελάχιστο... Είναι ποσο δεμένος εισαι με τον αλλον και σε τι συγκυρίες συνυπάρχετε
    Οσο και να μν σε νοιάζει είναι στην καθημερινότητα σου... εμενα η απώλεια του υπάρχει εδω κ χρόνια!

    Εστάλη από NEM-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

Similar Threads

  1. θανατος
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 26
    Last Post: 13-09-2016, 21:52
  2. θανατος του πατερα μου...
    By menis_64 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 2
    Last Post: 16-01-2016, 11:41
  3. O Θάνατος
    By New_Beginning in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 21
    Last Post: 13-04-2014, 19:30
  4. Θάνατος....
    By ΕΛΠΙΔΑ85 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 10-12-2012, 04:22
  5. ΘΑΝΑΤΟΣ
    By chaos_ in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 8
    Last Post: 15-11-2011, 00:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •