Ladose κάνει κάτι ή μόνο παρενέργειες;; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 121
  1. #16
    Nefeli Καλημέρα!
    Την Παρασκευή τελειώνω το 1ο μου κουτάκι Ladose! 1η επαφη με χάπια εβερ.
    Εγω πέρα απο την ψυχοθεραπεια που κάνω 2,5 χρονια, και ενω τα πήγαινα καλά κάτι μου συνέβη τον Γενάρη το οποιο με γύρισε σε βρεφικά στάδια καταθλιπτικών επεισοδίων.. ενω τα ειχα ξεπεράσει ενω είχα αρχισει και εκανα πολύ καλη δουλιτσα με τον εαυτό μου και με τους γύρω μου. Εγω πέρα απο ολα τα αλλα ειχα και υπερφαγικά επεισόδια που συνέβαιναν βραδινές ώρες μεσα σε κλάμα και οδυρμό.. ενα χάλι μαύρο.. εννοείται μετα ειχα και τις συνέπειες του φαγητού να διαχειριστώ.
    Στην αρχη νόμιζα οτι τα χάπια δεν με πιάνουν αφού γινόμουν χειρότερα.. Ενιωθα οτι κατεβαίνω την άβυσσο.. Μου ξύπνησαν φοβοι για το οτιδήποτε. Ειμαι γυναίκα σε ενα εξαιρετικά ανδροκρατούμενο επαγγελμα. Εχω team υπο την επίβλεψη μου και ξαφνικά δεν θέλω να ερχομαι γραφείο γιατι φοβάμαι οτι δεν ειμαι αρκετά καλή (αγχος για την δουλεια μου δεν ειχα ποτε να σημειώσω) Δεν μπορώ να σηκώσω τα τηλέφωνα στην δουλειά μου, δεν μπορώ να συντάξω emails επιθετικού τύπου (που το απαιτεί η δουλειά μου + το εκανα χρόνια πολύ καλα). Ενα μονιμο ισοπεδωτικό δεν μπορώ να κάνω τιποτα.
    Ο υπνος δεν το συζητώ.. σπαστός με κάτι ονειρα πιο αποκρουστικά και απο τα χειρότερα μεταφυσικά θρίλλερ.
    Υπερφαγικά δεν εχω ξανακάνει και οπότε αυτο εχει αρχίσει δειλα δειλά και φαίνεται και στην ζυγαριά.. τουλάχιστον να μου φύγει και αυτο το βάρος..
    Τελος νιώθω οτι σε επιπεδο σκέψης ειμαι στο πίκ μου... βλέπω καθαρά τι εκανα τοσα χρονια και γιατι πια δεν λειτουργεί. Βλέπω γιατι δεν ειμαι λειτουργική. Ειναι δυσκολο και τρομακτικό το erase kai rewrite. Σου σκάνε ολες οι φοβίες μαζι και βλέπεις καθαρά πλεον ποιος σε εκμεταλλεύεται και ποιον αφησες εσύ να σε εκμεταλλευτεί. Βλεπεις ποιος σε κοιτάει ως ισότιμο. Βλεπεις τα πάντα.. λιγο πιο απομακρα.. σαν παρατηρητης. Αυτη η αποστασιοποιηση οσο τρομακτική και αν είναι, μόνο καλό θα μας κάνει.. θα συλλέξουμε ολη την πληροφορία που χρειαζόμαστε, απεμπλεγμένοι απο τα συναισθηματικά εμπόδια και τους φοβους μας και οταν θα τελειώσει η θεραπεία θα εχουμε την γνώση και την ικανότητα να επιλέξουμε το μονοπάτι που θα μας κάνει χαρούμενους.
    Σε γενικές γραμμές εγω ήμουν τόσο χάλια που νομίζω οτι κάπως εχω αρχίσει να καλυτερεύω.. να μειώνονται δηλαδη τα κλάματα, οι εκδραματισμοι και η μόνιμη ηττοπάθεια.
    Οι γενικευμένες φοβίες υπάρχουν αλλα εντος μισαωρου με ανασα και αυτοτιθάσευση το ξεπερνάω.. Πιστεύω οτι θα με ωφελήσει η θεραπεία. Θελω να σταθώ στα πόδια μου γρήγορα.
    Ευχομαι και για σένα τα καλύτερα. Μην φοβάσαι. Συνεχισε την ψυχοθεραπεία σου. Εχε πάντα την ελπίδα οτι ολα καποια στιγμή θα αλλαξουν. Με τους δικούς σου χρονους.. με το δικό σου τεμπο..

  2. #17
    Nefeli28
    Guest
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου kobo.
    Μια από τα ίδια. Ενώ όλα πήγαιναν προς το καλύτερο, μετά από κάποια γεγονότα πριν λίγο καιρό, έκανα βουτιά και πισωγύρισμα τρελό. Όπως το είπες, βρεφικά στάδια κατάθλιψης και ιδψ. Εμμονές ως εκει που δεν πάει άλλο. Και τόσα χρόνια δουλειάς με τον εαυτό μου να πηγαίνει στράφι.
    Δεν με νοιάζει τόσο αυτό όσο το γεγονός ότι η καθημερινότητα έχει γίνει πολύ δύσκολη από κει που ήταν καλή.
    Προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται με το ladose, ξέρω ότι είναι νωρίς γιατί το παίρνω μόνο 1 βδομάδα. Ίσως χρειαστεί όπως έλεγα και κάποιο ηρεμιστικό. Κι εγώ χάλια ύπνος και μου έχει κοπεί η όρεξη από κει που έκανα κ εγώ υπερφαγικα επεισόδια.
    Απλά έχω κουραστεί παρα πολύ....

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 12-04-2019 at 01:00.

  4. #19
    Nefeli28
    Guest
    Δεν ξέρω μωρε, είμαι πολύ καινουρια σε ολα αυτά. Γι αυτό ρωτάω όσους είχαν έχουν παρόμοια εμπειρία. Ακούω πως κάποιοι παίρνουν και ηρεμιστικά γιατί έχουν ένταση και δεν κοιμούνται.
    Έχω κι εγώ αν και θωρώ πως είναι νωρίς.
    Αλήθεια, γίνεται να σε έχουν πιάσει τα ladose κοντα στη βδομάδα;

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Το θέμα είναι και σε βάθος χρονου τι θα κανουνε σε εσενα τα φαρμακα. Η αληθεια ειναι πως πρεπει να τα παρεις για καποιες βδομαδες για να δρασουν πληρως αλλα καποιους τους πιανουν και αμεσως.

  6. #21
    Nefeli ναι γίνεται να σε εχουν πιάσει μεσα στην εβδομάδα. (κατα 1ον χαιρομαι και λυπάμαι ταυτόχρονα που βιώνει καποιος παρομοια συναισθήματα με εμένα)

    Εγω υπέφερα παρα πολυ και τείνει να ηρεμησει τωρα το 1ο Σοκ. Αλλα μιλάμε κρισεις υστερίας, κρίσεις πανικού, τρόμος στο ξύπνιο και στον υπνο. Την 1η εβδομαδα επαιρνα και lexotanil, αλλα και πάλι σκατα υπνο εκανα.
    Μετα που αρχισα λιγο να ηρεμώ σταμάτησα να παίρνω και ηρεμιστικό. Κατι βεβαια που πρεπει να σου πω επίσης, χωρίς να σημαινει οτι είμαι ειδικός, διαπίστωσα διαφορά στο ότι γύρισα την ώρα λήψης τους απο 8,00μμ σε 11.30πμ. Την πρώτη εβδομάδα τα επαιρνα βράδυ. Νομίζω με ωφέλησε κάπως το οτι τα αλλαξα και πλεον τα παίρνω το πρωί..
    Ειναι οτι χειροτερο να νυσταζεις, να θες διακαώς να κοιμηθεις και να σκεφτεσαι ολα τα κακώς κείμενα λίγο πριν σε πάρει ο υπνος.. Ειναι σιγουρο οτι θα δεις οτι χειροτερο στον υπνο σου και θα τινάζεσαι παλι απο τις σκέψεις.
    Επίσης θελω να ξέρεις αυτο το περί δύσκολης καθημερινότητας το βιώνω παρα πολύ αλλα εχω επίγνωση οτι θα φυγει. Ο γιατρός μου συνέστησε να ακολουθήσω την αγωγή για 6 μήνες. Ο πρώτος έφυγε.. δεν μπορώ να σου πώ οτι νιώθω ήδη καλύτερα.. αλλα με την κατρακύλα που είχα πάρει Δεν νιώθω τουλάχιστον χειρότερα.
    Νομίζω πάντως οτι θα κάνουν δουλιτσα και είμαι τελειως απενεχοποιημένη στο αν θα επρεπε να κάνω μονο ψυχοθεραπεία εναντι των χαπιών. κάνω και τα δυο.
    Θα κάνω και τα δύο και οτιδήποτε απαιτηθεί για να γινω καλα.

  7. #22
    Nefeli28
    Guest
    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Κι εγώ μια ζωή έλεγα όχι χάπια, αλλά τώρα σε αυτό το χαλι θα κάνω ο,τι χρειαστεί. Παράλληλα με ψυχοθεραπεία.
    Εμένα μου είπε να παίρνω ένα κάθε πρωί. Προσπαθώ να τηρώ την ώρα. Δεν ξέρω αν παίζει ροκο όπως πχ στις αντιβιωσεις, αλλά φαντάζομαι πως καλό είναι να τηρείται ένα ωράριο.
    Έχω κουραστεί πραγματικά πολύ και υπάρχουν στιγμές που όλα είναι μάταια.
    Έφτασα σε αυτοκτονικές σκέψεις.
    Γι αυτό μου τα έδωσε κατευθειαν.
    Οι μέρες μου σέρνονται, είναι σαν αιώνας. Προσπαθώ πολύ αλλά έχω κουραστεί...

  8. #23
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Κι εγώ μια ζωή έλεγα όχι χάπια, αλλά τώρα σε αυτό το χαλι θα κάνω ο,τι χρειαστεί. Παράλληλα με ψυχοθεραπεία.
    Εμένα μου είπε να παίρνω ένα κάθε πρωί. Προσπαθώ να τηρώ την ώρα. Δεν ξέρω αν παίζει ροκο όπως πχ στις αντιβιωσεις, αλλά φαντάζομαι πως καλό είναι να τηρείται ένα ωράριο.
    Έχω κουραστεί πραγματικά πολύ και υπάρχουν στιγμές που όλα είναι μάταια.
    Έφτασα σε αυτοκτονικές σκέψεις.
    Γι αυτό μου τα έδωσε κατευθειαν.
    Οι μέρες μου σέρνονται, είναι σαν αιώνας. Προσπαθώ πολύ αλλά έχω κουραστεί...
    Νεφελη μου σε καταλαβαίνω απόλυτα. Όλοι λίγο πολύ τα ίδια έχουμε περάσει γι αυτό το μικρό χρονικό διαστημα μέχρι να δρασουν τα αντικαταθλιπτικα.υπομονη σε λίγες μέρες όλα θα περασουν και κυρίως οι αυτοκτονίκες σου σκέψεις.

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    υπομονη! υπομονη ειναι το μυστηκο σε ολα αυτα! Τα αντικαταθλυπτηκα -οπως εχουν γραψει και αλλα πεδια - θελουν ως και μηνα για να νιωσεις καποιες αισθητες διαφορες στην διαθεση σου! το αλλο σημαντικο ειναι να εχεις μια πολυ καλη συνεργασια με τον γιατρο σου, ειναι σημαντικο να ξερει το τι νιωθεις και το πως δρουν τα φαρμακα σε εσενα διοτις μπορει να υπαρξη αναγκη για καποια αλλαγη ειτε στην ποσωτητα ειτε στα φαρμακα η ακομα κι να παρεις ακομα καποιο αλλο φαρμακο οπως συναιβει και σε εμενα. Ο γιατρος αν δεν γνωριζει ολες τις λεπτομεριες πως θα μπορει να σε βοηθησει??
    Οι παρενεργειες των φαρμακων - οπου και αυτες πρεπει να γινουν αναφορα στον γιατρο - πολλες φορες εχουν να κανουν με την ορεξη για παραπανω φαγητο και για διαταραχες με τον υπνο! σχετικα με το φαγητο μπορει να βρεθει λυση αφου τα φαρμακα επηρεαζουν τον μεταβολισμο αρα μπορει μεσω της γυμναστικης να υπαρξει λυση σε αυτο το προβλημα. Η γυμναστικη μπορει να βοηθησει και στον υπνο εαν γινετε με σωστο χρονικο προγραμμα και φυσηκα εαν ειναι εναεροβια γυμναστικη με καταναλωση των αντιστοιχων υγρων τις αντιστοιχες ωρες τους! ολα αυτα αποδεδηγμενα εχουν δειξει οτι μπορουν να φερουν τα ποθυτα αποτελεσματα!

  10. #25
    Nefeli28
    Guest
    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
    Υπομονή λοιπόν....
    Σίγουρα η συνεργασία με το γιατρό είναι πολύ σημαντική. Εμένα τα φάρμακα μου τα πρότεινε η ψυχολόγος και με παρέπεμψε σε νευρολόγο. Δεν ξέρω ποια είναι η διαφορά με τον ψυχίατρο. Έχει κανεις υπόψη του;

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Απαγορεύονται οι προτροπές για φαρμακευτική αγωγή. Παρακαλώ διάβασε προσεκτικά το πλαίσιο καλής λειτουργίας της κοινότητας.
    Last edited by Aeon; 12-04-2019 at 01:01.

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Εξυπνάκιας ο ψυχολόγος σου δεν είναι σωστό ξεφτίλας θα έλεγα, αντί να σε στείλει σε ψυχίατρο αλλά τουλάχιστον πολλοί ψυχίατροι σου κάνουν πλύση εγκεφάλου για να παίρνεις φάρμακα για να σς χουν πελατάκι.

  13. #28
    Nefeli28
    Guest
    Τελικά είπε καλύτερα σε ψυχίατρο...

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Πρόσεχε απλά γιατί οι ψυχίατροι σε κάνουν πελατάκι και δε στα κόβουν τα φάρμακα. Όχι όλοι ελπίζω βέβαια και σκέψου να κάνεις ψυχανάλυση με ψυχίατρο αλλά να του πεις πως θέλεις να κόψεις τα φάρμακα.

  15. #30
    Nefeli28
    Guest
    Ξύπνησα στις 2 τη νύχτα. Κι από εκείνη την ώρα είμαι ξύπνια. Κάποια στιγμή με έπιασε πανικός και τώρα έχουν επανέλθει οι σκέψεις αυτοκτονίας.
    Έχω φρικάρει και δεν ξέρω τι να κάνω../

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 68
    Last Post: 07-07-2022, 17:42
  2. Replies: 62
    Last Post: 09-02-2021, 10:41
  3. παρενεργειες ladose
    By stellagr in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 27
    Last Post: 03-09-2014, 06:54
  4. παρενέργειες του ladose
    By evi_mpi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 03-01-2013, 07:53
  5. Κανει τιποτα το Ladose?
    By klajdi2 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 19-02-2009, 04:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •