Ladose κάνει κάτι ή μόνο παρενέργειες;; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 121
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Ξύπνησα στις 2 τη νύχτα. Κι από εκείνη την ώρα είμαι ξύπνια. Κάποια στιγμή με έπιασε πανικός και τώρα έχουν επανέλθει οι σκέψεις αυτοκτονίας.
    Έχω φρικάρει και δεν ξέρω τι να κάνω../
    παρε αμεσως τον γιατρο σου να τον ενημερωσεις(.η μια γραμμη ψυχολογικης υποστηριξης.

  2. #32
    Nefeli μου ξυπνούσα και εγω καθε βράδυ απο ενα δίωρο. και δεν με ξαναεπαίρνε ο υπνος απο τις σκέψεις. Αν δεν βαλεις μπρος καποια αμυνα ή εστω μια ψευτοαμυνα για να σε ξαναπάρει ο υπνος ειναι απολυτα φυσικό να εχεις κακες σκέψεις. Εγω δεν μπορώ να πώ οτι είχα ακριβώς αυτοκτονικές σκέψεις.. δηλαδη να κάνω κακο στον εαυτο μου. Αλλα σκεφτόμουν οτι δεν θέλω την ζωή μου, οτι θέλω να εξαφανιστώ, να ανοιξει η γη να με καταπιεί ενα πραγμα, να μπω σε μια σκοτεινη σπηλια και να ειμαι προστατευμένη απο τον κόσμο.. Γενικά δεν σκεφτόμουν και πολύ καλά πραγματάκια.. Αποφάσισα να κοροϊδέψω τις σκέψεις μου ασχολούμενη με κάτι άλλο για να με παίρνει ο υπνος.. Θα σου το προτείνω οσο χαζο και αν ακούγεται.. Εχω το κινητο ανα χείρας, με κατεβασμένο το νετφλιξ και με το που με πιάνει αϋπνία βαζω επιτοπου κατι ελαφροκωμωδιακό να δώ, με ακουστικά.. με παίρνει ο υπνος πολύ γρήγορα.. και ο λόγος είναι οτι το κορμί ειναι πραγματικά κουρασμένο αλλα οι σκέψεις δεν αφήνουν το μυαλο να χαλαρώσει. Μολις το κοροιδεψω και παρακολουθησω κατι τελειως χαζο σε επιπεδο νοήματος .. κοιμάμαι στο 10λεπτο. Δοκίμασε το.. Είμαστε εδώ δίπλα σου πάντως όλοι.. Ψυχραιμία και Υπομονή..

  3. #33
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Μίλησες με τον ψυχίατρο σου?

  4. #34
    Nefeli28
    Guest
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τη βοηθεια σας.
    Αύριο θα δω τον ψυχίατρο. Ελπίζω να βρεθεί κάτι για να νιώσω έστω λίγο καλύτερα....

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Tα αντικαταθλιπτικα γενικως εχουν κατηγορηθει για τασεις αυτοκτονιας ΣΥΝΕΧΩΣ , οχι μονο στην αρχη .........εγω τακοψα ολα , και αισθανομαι καλυτερα ........

  6. #36
    Nefeli28
    Guest
    Και τότε γιατί τα δίνουν;
    Δεν δρουν στον καθένα με τον ίδιο τρόπο φαντάζομαι.
    Υποθέτω όλοι μας κάνουμε εικασίες και απλά ελπίζουμε για το καλύτερο.
    Κάτι φορές όλα μοιάζουν μάταια.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Τα δινουν γιατι αυτη την στιγμη το φαρμακευτικο οπλοστασιο δεν εχει κατι αλλο να δωσει , και βαλε και τα συμφεροντα των φαρμακευτικων εταιριων ........εγω το πηρα το λαντοζ 10 μηνες , δεν ειδα κανενα αποτελεσμα , μονο ανικανοτητα μουφερε ......και ταχω παρει ολα ταντικαταθλιπτικα , στην κυριολεξια ..........αποτελεσμα 0 .........
    αν δρουν , δρουν ως πλασεμπο , ως επι το πλειστον ......κανεις δεν εγινε ποτε καλα με αντικαταθλιπτικα .......

  8. #38
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Στο φυλλο οδηγιων γραφει αυτα που λεει ο μαγκαιβερ και αν νοιωσεις κατι τετοιο παρε το γιατρο, απλα αμα εχεις προβλημα στον εγκεφαλο λογικο ειναι να τα ριχνεις ολα στα φαρμακα που τον εππηρεαζουν και πολλες φορες οχι αδικα. Μικρη κοπελα εισαι κοιτα να κανεις πραγματα να σε συγκινουν εχεις ολη τη ζωη ακομα.

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Τα φάρμακα είναι πάντοτε η πιο γρήγορη λύση. Δεν είναι όμως πάντα η καλύτερη!!!
    Εγώ έκανα ψυχοθεραπεία και την τελείωσα μάλλον επιτυχώς .
    Μετά από καιρό, άλλες πιο δύσκολες καταστάσεις δημιούργησαν νέα προβλήματα. Ξεκίνησα φαρμακευτική αγωγή γιατί δεν είχα υπομονή να ξανακάνω θεραπεία. Τώρα όμως το έχω μετανιώσει γιατί α) τα φάρμακα έχουν παρενέργειες, κάνουν εθισμό, βγάζουν όλα τα αυτοάνοσα λόγω άγχους και β) τελικά αποδείχθηκε ότι ήταν εξίσου αργή διαδικασία με την ψυχοθεραπεία.

  10. #40
    Nefeli28
    Guest
    Είμαι 4 χρόνια σε ψυχοθεραπεία χωρίς κανένα φάρμακο. Η διάγνωση έχει πάει κι έχει έρθει 2-3 φορές χωρίς ακόμα να μιλάμε για κάτι σίγουρο. ΙΔΨ, κατάθλιψη, ΓΑΔ, οριακή διαταραχή....
    Παλεύω από 7 χρόνων με εμμονές. Κάποιες φορές σου παρελθόν ήρθα στα όρια μου. Δυστυχώς αυτή τη στιγμή περνάω μεγάλη κρίση. Ιδεοληψίες, εμμονές κλπ.
    Δεν περιμένω να γινω καλά από τα χάπια. Το συνέστησε η ψυχολόγος για τις αυτοκτονικές σκέψεις το ladose.
    Αύριο θα δω ψυχίατρο. Δεν ξέρω ούτε αν έχουν επίδραση πάνω μου ούτε τι μου γίνεται δεν ξέρω. Το μόνο σίγουρο είναι αυτό που λέει το κεφάλι μου. Εμμονές εμμονές εμμονές

  11. #41
    Nefeli28
    Guest
    Δεν είμαι και τα 4 χρόνια στον ίδιο.
    Τα 2 τελευταία είμαι σε αυτό τον ψυχολογο και κάνω γνωσιακή συμπεριφοριστικη ψυχοθεραπεία.
    Δεν έχω παράπονο, θεωρώ ότι είναι οκ.
    Πραγματικά δεν ξέρω γιατι αρχικα είπε για νευρολόγο. Τελικά παρέπεμψε σε ψυχίατρο.
    Θεωρει ότι αυτα που έχω είναι νεύρωση. Ίσως γι αυτό είπε νευρολόγο...

  12. #42
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Δες να κανεις κατι γιατι δε λες ωραια πραγματα αντι να βγαινεις εξω τοσο ωραια που εισαι να χαρεις τη ζωη καθεσε και σηκωνεις το σταυρο. Οσο για τα προβληματα που λες ενταξει κι αλλοι εχουνε προβληματα απλα τα χρονια αυτα εχουν αλλαξει τα πραγματα και ολοι βγαινουν με διαγνωση ασθενειας
    Να τα λεγανε αυτα παλια θα τους κοροιδευανε. Δες τα αλλιως και μη κολλας με ολα αυτα που ξυβεσται να τα χετε κι αλλοι εχουν ψυχαναγκασμους και τους αποβαλλουν η τους κανουν κομματι της ζωης τους και εποικοδομητικους οχι να τους εξελισουν ετσι για να χουνε να ασχολουνται και οπως να ναι. Δε θελω να σε ζαλιζω ουτε να σε προσβαλλω αλλα εδω μεσα πολυ πνιγονται σς μια κουταλια νερο.

  13. #43
    Nefeli28
    Guest
    Ο καθένας βιώνει το πρόβλημα του με το δικό του τρόπο. Σε κάποιους φαίνεται κουταλιά νερό όπως λες, σε άλλους Γολγοθάς.
    Σίγουρα τα φάρμακα δεν είναι ο,τι καλύτερο.
    Εγώ άνοιξα αυτό το θέμα για το συγκεκριμένο σκεύασμα και ήθελα να μοιραστώ την δική μου εμπειρία η οποία είναι βέβαια μικρή.
    Ήμουν ενάντια στα φάρμακα σε όλη μου τη ζωή, ήρθε όμως η στιγμή που χρειάζεται να τα πάρω.
    Το θέμα είναι να βρεθεί το κατάλληλο και να κάνει δουλειά.

  14. #44
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Δε μ αρεσε ετσι οπως μιλησα και εννω εχω καλη προθεση δε γινομαι κατανοητος μ αυτο το τροπο και μη πιστευεις οτι τα φαρμακα κανουν μαγικα. Η κουταλια που ειπα δεν ειναι σωστο γιατι οντως ο καθε ανθρωπος τα βλεπει διαφορετικα αλλα κανε τα μαγικα σου να κανεις τη λιμνη κουταλια δεσποινις.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Υποθέτω όλοι μας κάνουμε εικασίες και απλά ελπίζουμε για το καλύτερο.
    Κάτι φορές όλα μοιάζουν μάταια.
    Αγαπητη Νεφελη , τι εννοεις ' ολοι κανουμε εικασιες ' ? εγω μιλαω εκ τεραστιας πειρας , 57 χρ. ειμαι, και φαντασου να πηγαινες σεναν ψυχιατρο , με κτθλψη , και να σουλεγε ο ψυιατρος , ' λυπαμαι αγαπητη μου , δεν υπαρχει κανενα φαρμακο για την κτθλψη ' !!!!! ξερεις , αυτοι ΖΟΥΝ απο μας .........ναι , εμενα μου τοπε να σταματησω ταντικαταθλιπτκα , και μπραβο του , αλλα μετα απο 8 χρονια επισκεψεων ...... ο ιδιος εχει κτθλψουλα ,και παιρνει αντικαταθλιπτικα , δικαιωμα του βεβαια.......
    σε καμμια χωρα της Ευρωπης δεν διδονται αντικαταθλιπτικα ανευ συνταγης , και πολυ δυσκολα σου γραφουν ηρεμιστικα ,ακομη και τα ' αθωα ' ντεπον ( επιβαρυνει η παρακεταμολη ασχημα το σηκωτι ) , στην Γερμανια θελουν συνταγη , τα ζαναξ εχουν απαγορευτει στην Αγγλια , και γκουγκλαρε αν δεν βαριεσαι ' Αθηνα , η πολη του ζαναξ ' , αυτο ειμαστε , φαρμακοφιλοι , και αν δεν μου γραψει εμενα ο γιατρος μου τα ζαναξ που θελω ( μεχρι ενος μετρου , μαλλον υπερβολικου , σχετικως ) , ξερει πολυ καλα οτι θα βρω καποιον να μου τα γραψει , παντα το 50αρικο ειναι υπερανω συνειδησης , στην Ελλαδα του σημερα................πληρης διαλυση ακομα και σαυτον τον τομεα η Ελλαδα.......μπαχαλο ....
    στην Αμερικη , σενα ερευνητικο κεντρο που εκαναν καλα μια γνωστη με καρκινο σπανιας μορφης , καταδικασμενη , δεν της πηραν φραγκο, επειδη ειπαν τους δοθηκε η ευκαιρια να ασχοληθουν μενα ειδος σπανιοτατου καρκινου ........ εχει τα στραβα της η Αμερικη , αλλα σαν γιατροι, ειναι ευσυνειδητοι, ουτε φακελλακια , ουτε τιποτα ......

    ελεγχος ανυπαρκτος , ειχα βρει εναν παππου φαμακοποιο, που μουδινε ζαναξ ' ετσι ' , δεν θελω ναναφερω τον αριθμο των κουτιων που πηρα ' ετσι ' ειναι σοκαριστικοτατος , περα απο καθε φαντασια , πως δεν τον ελεγκξαν ? , τωρα εχει συνταξιοδοτηθει .......

    αιρετικε , καλα τα λες ............

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 68
    Last Post: 07-07-2022, 17:42
  2. Replies: 62
    Last Post: 09-02-2021, 10:41
  3. παρενεργειες ladose
    By stellagr in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 27
    Last Post: 03-09-2014, 06:54
  4. παρενέργειες του ladose
    By evi_mpi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 03-01-2013, 07:53
  5. Κανει τιποτα το Ladose?
    By klajdi2 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 19-02-2009, 04:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •