Την γνωμη σας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250

    Την γνωμη σας

    Γεια σας παιδια
    Οπως ξερετε εχω διαγνωσθει με ΙΨΔ. Γινεται ομως να υπαρξει τελικα παραισθηση-ψευδαισθηση ακουστικης κυριως φυσεως και να θεωρησε ακομα νευρωσικος? Ο γιατρος μου ειπε πως για να διαγνωσθει καποιος με ψυχωση, δεν αρκει μονο να εχει παραισθησεις-ψευδαισθησεις. Ειναι ενας συνδυασμος συμπτωματων. Μπορει να ειναι κατι οργανικο? Ακουω γνωμες λοιπον!!

  2. #2
    Antonis8
    Guest
    Προσωπικα εχω ocd, φωνές δεν έχω ακούσει ποτε. Οπως ειπα και στο προηγούμενο θέμα που ανοιξες, η γνώμη μου είναι να μιλησεις και με άλλον ειδικό για να το βγαλεις απο το μυαλό σου.

    Ολα είναι συνδυασμός συμπτωματων, αλλά δεν σημαίνει πως όλα τα συμπτωματα είναι εμφανή. Μπορει να έχεις λανθανοντα συμπτωματα και να μην το καταλαβαινεις. Παρε τη γνώμη και άλλων ειδικών αφού ο πρωτος σου άφησε αμφιβολίες. Δεν σου λέω ουτε πως έχει ψυχωση ούτε πως δεν έχεις, σου λέω μονο να παρεις τη γνώμη και άλλων ειδικών.


    Οργανικό εννοεις οπως καποιος έχει εμβοες πχ?

    Από βιταμίνες πώς πας; Η έλλειψη της b12 μπορει να φέρει άλλοπροσαλα συμπτώματα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Προσωπικα εχω ocd, φωνές δεν έχω ακούσει ποτε. Οπως ειπα και στο προηγούμενο θέμα που ανοιξες, η γνώμη μου είναι να μιλησεις και με άλλον ειδικό για να το βγαλεις απο το μυαλό σου.

    Ολα είναι συνδυασμός συμπτωματων, αλλά δεν σημαίνει πως όλα τα συμπτωματα είναι εμφανή. Μπορει να έχεις λανθανοντα συμπτωματα και να μην το καταλαβαινεις. Παρε τη γνώμη και άλλων ειδικών αφού ο πρωτος σου άφησε αμφιβολίες. Δεν σου λέω ουτε πως έχει ψυχωση ούτε πως δεν έχεις, σου λέω μονο να παρεις τη γνώμη και άλλων ειδικών.


    Οργανικό εννοεις οπως καποιος έχει εμβοες πχ?

    Από βιταμίνες πώς πας; Η έλλειψη της b12 μπορει να φέρει άλλοπροσαλα συμπτώματα.
    Καλα δεν ειπα οτι ακουω φωνες καθε μερα. Τωρα δεν ξερω κιολας κατα ποση συχνοτητα εμφανιζονται παραισθησεις στην ψυχωση. Συνηθως εχεις καθε μερα, αλλα γινεται να εχεις και σποραδικα εχω ακουσει. Ο γιατρος μου ειπε πως αν ηταν απο ψυχωση θα ειχε εμφανιστει τοσο καιρο. Ειμαι ετσι πανω απο 6 μηνες (με φοβια ψυχωσης). Εκανα εξετασεις β12 και ηταν λιγο χαμηλες, αλλα δεν μου ειπαν οτι χρειαζομαι βιταμινες. Α και τις φωνεςπου ακουσα ηταν μεταξυ υπνου ξυπνιου. Μια φορα μονο μου ειχε τυχει να ακουσω ενω ημουν ξυπνιος.

  4. #4
    Antonis8
    Guest
    Εφόσον παντα απαντας αμυντικά για το ότι δεν έχεις ψύχωση, γιατί ζητας γνώμες; Γνώμη μου είναι να ζητήσεις και την γνώμη ενός δεύτερου ειδικού. Εδώ ο,τι και να σου πουμε θα είναι υποκειμενικο.

    Η ελλειψη b12 μπορει να δημιουργήσει τέτοια συμπτώματα. Μπορεις να ζητήσεις ένα συμπληρωμα απο,το φαρμακειο και να το παίρνεις για δέκα μέρες, θα νιωσεις γενικά καλύτερα πιστεύω. Πώς και ειχες έλλειψη; Εχεις καποιο θέμα με τη διατροφή σου;

    Τι άλλες εξετάσεις έχεις κάνει για οργανικα θέματα; Εχεις πάει σε ωρυλα?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Εφόσον παντα απαντας αμυντικά για το ότι δεν έχεις ψύχωση, γιατί ζητας γνώμες; Γνώμη μου είναι να ζητήσεις και την γνώμη ενός δεύτερου ειδικού. Εδώ ο,τι και να σου πουμε θα είναι υποκειμενικο.

    Η ελλειψη b12 μπορει να δημιουργήσει τέτοια συμπτώματα. Μπορεις να ζητήσεις ένα συμπληρωμα απο,το φαρμακειο και να το παίρνεις για δέκα μέρες, θα νιωσεις γενικά καλύτερα πιστεύω. Πώς και ειχες έλλειψη; Εχεις καποιο θέμα με τη διατροφή σου;

    Τι άλλες εξετάσεις έχεις κάνει για οργανικα θέματα; Εχεις πάει σε ωρυλα?
    Δεν απανταω αμυντικα, απλα δεν θελω να πιστεψω πως μπορει να εχω... Οχι δεν εχω καποιο θεμα με την διατροφη μου. Ειχα κανει παλαιοτερα καποιες εξετασεις, και μου ειπαν πως εχω λιγο χαμηλη Β12. Μου ειπα να παρω βιταμινουλες για 1 μηνα τις οποιες τις πηρα για 1 εβδομαδα. Εχω παει σε ωρλ, οφθ. Για να μου φυγει ομως τελειως το αγχος, και για να πω οτι ειναι καθρα ψυχολογικο το θεμα, θα ηθελα να κανω μια μαγνητικη εγκεφαλου.

  6. #6
    Antonis8
    Guest
    Φιλε, έχεις το γιατρό που σου λεει ότι δεν έχεις. Αν δεν σε καλυπτει αυτή η απαντηση , πηγαινε και σε δεύτερο.

    Μπορει να ειναι συνδυασμός παραγοντων. Στη θέση σου θα ξαναεκανα και εξετάσεις με βιταμίνες για να δω αν ανέβηκαν τα επιπεδα. Γκουγκλαρε σχετικά να δεις ότι είναι πιθανο να δημιουργηθούν τέτοια συμπτωματα απο έλλειψη.


    Απο κει και περα, κάνε και μια μαγνητική αν νιωθεις πως θα σε βοηθήσει, αλλά αν ειχες καποια εγκεφαλική παθολογια,θα ειχες και αλλα συμπτωματα .

    Ο ψυχολόγος σου τι σου λέει;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Φιλε, έχεις το γιατρό που σου λεει ότι δεν έχεις. Αν δεν σε καλυπτει αυτή η απαντηση , πηγαινε και σε δεύτερο.

    Μπορει να ειναι συνδυασμός παραγοντων. Στη θέση σου θα ξαναεκανα και εξετάσεις με βιταμίνες για να δω αν ανέβηκαν τα επιπεδα. Γκουγκλαρε σχετικά να δεις ότι είναι πιθανο να δημιουργηθούν τέτοια συμπτωματα απο έλλειψη.


    Απο κει και περα, κάνε και μια μαγνητική αν νιωθεις πως θα σε βοηθήσει, αλλά αν ειχες καποια εγκεφαλική παθολογια,θα ειχες και αλλα συμπτωματα .

    Ο ψυχολόγος σου τι σου λέει;
    Μου προτεινε να κανω μαγνητικη!!!

Similar Threads

  1. Μια γνωμη
    By xa.ra in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 64
    Last Post: 20-01-2018, 14:53
  2. Μια γνώμη...
    By detected in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 19-01-2013, 00:27
  3. Την γνωμη σας..
    By πιεσμενη in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 06-01-2012, 15:31
  4. μια γνωμη
    By ksanthia in forum Παχυσαρκία
    Replies: 9
    Last Post: 17-11-2010, 18:47
  5. Την γνωμη σας
    By Dotless in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 20-02-2006, 14:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •