Χωρίσαμε και κάθε φορά νομίζω ότι φταίω εγώ. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 123
  1. #16
    Quote Originally Posted by gsdm View Post
    Οικονομικά δεν τον στηρίζω, μόνο στέκομαι δίπλα του σε όλα του τα προβλήματα. Εγώ πιστεύω επειδή έχω δει συμπεριφορές, ότι κάποιοι δεν με θέλουν δίπλα του, επειδή όταν είμαστε κανονικά μαζί δεν είναι διαθέσιμος και λογικό. Τον λίγο χρόνο που έχουμε να τον περνάμε μαζί. Δεν ξέρω. Σκέφτομαι τι να κάνω για να αναίρεσω τον χωρισμό.
    Αν ηθελε αυτός να είστε μαζί δεν θα ακουγε κανέναν τρίτο.πάντως κανονική σχέση δεν την λες και αυτή λίγο προβληματικα μου φαίνονται όλα. Αν θες να αναιρεσεις απλά μιλά του να τα ξανά βρειτε.αν σου είπε ότι δεν θέλει μη το ψάχνεις άλλο.οποίος θέλει είναι μαζί μας και δεν υπάρχουν δικαιολογιες.

  2. #17
    Ξεχνάς ότι είναι αιγόκερως, και τον ενδιαφέρει η γνώμη των άλλων, η εικόνα του

  3. #18
    Quote Originally Posted by gsdm View Post
    Ξεχνάς ότι είναι αιγόκερως, και τον ενδιαφέρει η γνώμη των άλλων, η εικόνα του
    Λιγο γελοίο μου ακούγονται όλα αυτά περί ζωδιων.εγώ ένα ξέρω ότι ζώδιο και να είναι ο ανθρωπος που θέλει να είναι μαζί σου θα είναι ο κόσμος να χαλασει

  4. #19
    Ο χαρακτήρας του είναι έτσι, η εικόνα του..

  5. #20
    Miliva21
    Guest
    Χμμμ βγαίνει με φίλες που δεν ξέρεις........και δεν θέλει να στις γνωρίσει...
    Λέει ψέμματα σχετικά με το ποιους βγαίνει....το κινητό του το φυλάει.......είστε κ από απόσταση...

    Δεν ξέρω εμένα αυτά δεν μου αρέσουν.....

    Ντάξει άμα του λες τι σε ενοχλεί και εκείνος σου λέει ότι δεν μπορείτε να είστε μαζί δεν γίνεται να κάνεις κάτι....ούτε να τον εξαναγκασεις να έχετε σχέση ούτε να παραδεχτεί τα λάθη του γτ μπορεί και να μην τον βολεύει να τα παραδεχτεί

  6. #21
    Όταν είμαστε μαζί, όλα είναι καλά. Όταν είμαστε σε απόσταση γίνονται όλα. Ίσως έφταιξα και εγώ. Δεν είχε μάθει στον έλεγχο. Πάντως θα προσπαθήσω διαφορετικά θα μείνω μόνη μου. Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Είστε πολύ καλοί.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    σε δουλευει, μου φαινεται...
    δλδ οι χωρισμενες φιλες του ειναι καλες για να κανει παρεα εκεινος, αλλα για σενα ειναι σαχλες;;
    νομιζω οτι κατι ερωτικο πιαζει η ψηνεται με αυτες τις φιλες, γι αυτο και δεν θελει να πας μαζι τους.
    η σχεση με το κινητο του, τα ψεματα, το να το σηκωνει αλλη γυναικα το τηλεφωνο στο σπιτι του (;;;), ειναι τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια...

  8. #23
    Ήταν έξω για καφέ μου είπε. Μπορεί να τον ενόχλησε ο έλεγχος από μέρους μου. Δεν είχε μάθει έτσι. Στην πρώην γυναίκα του δεν έδινε αναφορά. Ίσως τον πίεσα πολύ. Αλλά η απόσταση και ο χαρακτήρας μου να μην έχω εύκολα εμπιστοσύνη, τον είχε πειράξει. Πολλές φορές μου έλεγε ότι τον ελέγχω και ότι θα μου βγει σε κακό. Δεν πιστεύω να παίζει ερωτικά με άλλη. Θέλω να πιστεύω ότι με αγαπάει και απλά όταν δεν του αρέσει η συμπεριφορά μου νομίζει ότι με τον τρόπο του θα με τιμωρήσει. Δεν ξέρω. Αποφάσισα να απομακρύνθω για λίγο. Να ηρεμήσω, να λύσω τα υπόλοιπα προβλήματα που έχω με το οικονομικό μου και μετά να προσπαθήσω πάλι. Μπορεί να ένιωθε ότι τον βάζω σε καλούπι. Πάντως όλα άλλαξαν το καλοκαίρι, μακάρι να μην πήγαινα κοντά στον πρώην. Από τότε άρχισε να κάνει πράγματα που με ενοχλούσαν. Όταν όμως ειμασταν μαζί ήταν κύριος. Με πληγώνει μόνο όταν είμαι μακριά. Στο μεταξύ εγώ τα αναλύω όλα και μου αρέσει να τα ξεκαθαρίζω όλα. Ότι με ενοχλεί να το βάζω κάτω αναλυτικά και να του εξηγώ. Αυτός δεν μπορεί να το κάνει. Του εξηγώ αν δεν λύσεις κάτι που σε ενοχλεί με συζήτηση τότε το πρόβλημα παραμένει και μεγαλώνει.

  9. #24
    Το καλοκαίρι που ήμουν μακριά σε μια από αυτές ανέφερε τι αισθάνεται και προσπάθησαν όλες τους να τον κάνουν να με ξεχάσει. Τον Νοέμβριο που χωρίσαμε άσχημα μη έχοντας που να στραφεί κάθισε και τους τα είπε όλα. Το ότι ήμουν η αιτία να μην είναι διαθέσιμος Σαββατοκύριακα να βγουν και λόγω της διαφοράς ηλικίας ξέρω ότι προσπαθούν να του προξενεψουν κάποια από τις δικές τους φίλη.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by gsdm View Post
    Ο πρώτος χρόνος της σχέσης μας με τον G. ήταν πολύ όμορφος. Υπήρχε χιλιομετρική απόσταση βέβαια αλλά προσπαθούσαμε και μιλούσαμε καθημερινά στο τηλέφωνο. Ήμουν σε ένα γάμο που είχε τελειώσει απλά έμενε να αποφασίσω το νομικό κομμάτι. Το καλοκαίρι όμως που μας πέρασε αναγκαστικα να μείνω με τον πρώην σύζυγο σε άλλη πόλη ακόμα μακρύτερα λόγω των παιδιών. Εκεί άλλαξε η συμπεριφορά του του G. Άρχισε να βγαίνει με φίλες του, να ανεβάζουν φωτογραφίες στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, πράγμα που εμένα με ενοχλούσε. Τελικά μετά από ένα καυγά χωρίσαμε άσχημα τον Νοέμβριο. Γρήγορα όμως δώσαμε πολλές ευκαιρίες στην σχέση μας. Από την δική μεριά χωρίζαμε κάθε φορά λόγω της παρέας που είχε. Τελικά αποφασίσαμε να συνεχίσουμε μαζί. Όμως εκεί που είναι όλα καλά θα κάνει κάτι και θα νευριασω και θα τον πειράξει. Σημείωση δεν θέλει να ανεβάζουμε μαζί φωτογραφίες, ενώ παλιότερα δεν είχε και πολύ θέμα, ενώ με τις φίλες του ανεβάζει. Ξέρω ότι ζηλεύω, πολύ, σαν ταύρος που είμαι. Αυτός είναι αιγόκερως. Επιανα μικρά ψεματακια που εμένα με ενοχλούσαν, σχετικά με ποιους έχει βγει. Του ζήτησα να χωρίσουμε αλλά το μετάνιωσα αμέσως, επειδή τον αγαπώ πολύ. Επειδή είναι εγωιστής, δεν θα δώσει σε εμάς άλλη ευκαιρία. Εγώ την θέλω αλλά θέλω να είναι ειλικρινής μαζί μου.
    εαν θες και αλλη ευκαιρια σταματα να εισαι ζηλιαρα ειναι πολυ φορτικο και κουραστικο για εναν αντρα να υπαρχει μια υπερβολικα ζηλιαρα γυναικα..τωρα αν νομιζεις οτι η ζηλεια σου ειναι σε λογικα πλαισια ισως να του εχει περασει το ερωτικο κομματι μαζι σου...
    πεισε τον οτι αλλαξες και δεν θα κανεις τα ιδια και ισως σου δωσει μια ευκαιρια ακομα.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ίσως αν είναι χωρισμένος αρκετό καιρό και έχει βάλει τα πράγματα σε μία σειρά με τη πρώην γυναίκα του και τα παιδιά του (αν έχει) και τα οποία υποθέτω θα είναι στην εφηβεία τώρα ή ενήλικα, να του είναι πολύ δύσκολο να προσαρμοστεί από την αρχή σε μία σοβαρή σχέση με νεώτερη γυναίκα με μικρά παιδιά. Πως γνωριστήκατε και προέκυψε όλο αυτό; 'Έχεις σκεφτεί ότι μπορεί αυτός τα τελευταία αρκετά χρόνια να ζει τη ζωή του ελεύθερου μπάκουρου με τις εξόδους του και τις φιλενάδες του και τις χαλαρές περιστασιακές σχέσεις χωρίς να δίνει λογαριασμό πουθενά και να του είναι τρομερά δύσκολο να προσαρμοστεί στην τωρινή κατάσταση; Εγώ πιστεύω ότι ενώ αρχικά γούσταρε πολύ, τώρα έχει ξενερώσει και κάνει δεύτερες σκέψεις. Πρώτα ενώ ήταν σε φάση που γούσταρε πολύ αισθάνθηκε προδομένος από την απόφασή σου να πας το καλοκαίρι κοντά στον πρώην και μετέπειτα ενώ είχε αρχίσει να ξενερώνει ήδη, εσύ με τις ζήλιες σου το έκανες χειρότερο. Αυτός ήδη φέρεται αντιδραστικά λόγω εγωισμού και δυσκολίας μετάβασης από τον προηγούμενο τρόπο ζωής του σε έναν άλλο , αλλά κι εσύ με τη συμπεριφορά σου τον τσίγκλισες χειρότερα και έχετε μπει σε έναν φαύλο κύκλο.
    Αυτό με τις φίλες, μπορεί να υπάρχει και κάποια γκόμενα ανάμεσά τους και κάτι να παίζει, αλλά πολύ πιθανόν απλά να είναι πολλά χρόνια παρέα και να αντιδρούν αρνητικά διότι κάνει κάτι διαφορετικό που δεν το περιμέναν με το να τα φτιάξει μαζί σου. Δεν είναι το θέμα τόσο εκεί όσο το μεταξύ σας.
    Αλήθεια, εσένα δεν σε πειράζει η διαφορά φάσεως και ηλικίας; Ήδη φαίνονται τα προβλήματα...

  12. #27
    Γνωριζόμασταν πριν χωρίσει, όταν χώρισε, μιλούσαμε συνέχεια σαν φίλοι. Περάσαμε μαζί όλη τη φάση του διαζυγίου του. Δεν καταλάβαμε πότε περάσαμε στο άλλο στάδιο. Κάναμε τα πάντα μαζί έστω και από απόσταση. Περίμενε π.χ. στον γιατρό μιλούσαμε μέχρι να έρθει η σειρά του. Κάναμε όλη τη διαδικασία του βραδινού, λόγω ενός θέματος υγείας κάνει μια σειρά ενέσεων. Δεν μπορώ να εξηγήσω παραπάνω το θέμα υγείας του. Ήξερε ότι πάω πακέτο. Ο μικρός του γιος είναι στην ίδια ηλικία με τον μεγάλο μου. Και πάντα ένιωθε άνετα με τα παιδιά. Την διαφορά ηλικίας δεν την είδα ποτέ. Η αγάπη δεν κοιτά χρόνια. Αν υπήρχε άλλη όταν θα ήμουν στην πόλη του, θα πρόσεχε. Αλλά δεν με έκρυβε. Απλά οι φίλες του θα χάσουν τον συνοδό που όποτε τους έρθει κέφι να βγουν είναι διαθέσιμος. Κάθομαι και σκέφτομαι όλη τη φάση. Πιστεύω ότι με τιμωρεί για την συμπεριφορά μου που δεν του άρεσε. Θα αλλάξω όχι για αυτόν αλλά για μένα. Επειδή μέσα από αυτή τη σχέση μου βγήκαν πράγματα που δεν ήξερα ότι υπάρχουν. Ενώ πριν δεν έδινα σημασία, δεν ζήλευα, δεν είχα ασχοληθεί με ελέγχους. Τον πρώην ποτέ δεν είχα δώσει σημασία που φλεταρε. Θέλω να γίνω όπως παλιά που δεν έδινα σημασία σε μικροπραγματα. Δεν μου αρέσει η ζήλια. Αυτός μου την καλλιέργησε. Δεν είμαι άμοιρη των ευθυνών. Ξέρω ότι τώρα που χωρίσαμε δεν είναι στα καλύτερά του. Θα πάω κοντά του, όταν θα έχω συγχωρήσει σε αυτόν όλα όσα με πείραξαν και θα μπορώ να συνεχίσω χωρίς να με ενοχλεί τίποτα. Δεν ξέρω αν θα δεχτεί να δώσει ευκαιρία. Εγώ όμως θα έχω προσπαθήσει. Δεν περιμένω θαύματα. Και ούτε θα πέσω στον επόμενο. Δεν θέλω επόμενο. Δεν είμαι από τους ανθρώπους που αγαπώ πολλές φορές. Μόνο μια. Και ούτε θα δεχτώ συμβιβασμό. Ήμουν πολλά χρόνια σε συμβιβασμό και δεν θα περάσω πάλι από αυτό. Αν καταφέρω και του δείξω ότι άλλαξα και θελήσει να είμαστε μαζί, θα είμαστε ευτυχισμένοι. Επειδή υπάρχει αγάπη και από τις δύο πλευρές. Διαφορετικά θα μείνω μόνη μου, να μεγαλώσω τα παιδιά μου. Άλλωστε όταν αγαπάς δεν αντέχεις να σε αγγίξει άλλος.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Έχεις σκεφτεί ότι περνόντας από μία δύσκολη κατάσταση με το διαζύγιό σου κτλ ίσως τον έχεις εξιδανικεύσει κάπως; Εννοώ από μόνη σου λες ότι είναι εγωιστής και δεν θα έκανε κίνηση να τα βρείτε αν δεν κάνεις κίνηση εσύ και ότι περάσατε την φάση του διαζυγίου του και τα θέματα υγείας του κτλ μαζί. Δηλαδή βλέπω ότι εσύ είχες υποστηρικτικό ρόλο στα προβλήματά του. Τώρα όμως που περνάς εσύ δύσκολα με το δικό σου διαζύγιο κτλ μάλλον δεν είναι το ίδιο υποστηρικτικός, ούτε βλέπω να έχει την ίδια κατανόηση.

  14. #29
    Έχω μάθει να παλεύω μόνη μου, δεν ζητάω να με στηρίξει κανείς. Τα δικά μου προβλήματα τα λύνω μόνη μου, δεν θέλω να είμαι βάρος. Ήμουν μαζί του πριν αποφασίσω το διαζύγιο. Με τον πρώην σύζυγο απλά μέναμε μαζί πολλά χρόνια λόγω των παιδιών και επειδή μας βόλευε. Αποφάσισα να χωρίσω επειδή είχαμε αποφασίσει να συνεχίσουμε μαζί το μέλλον μας. Πιστεύω ότι απλά ξεκίνησαν τα προβλήματα όταν φοβήθηκε μήπως γυρίσω στον πρώην το καλοκαίρι και προσπάθησε να ζηλέψω. Και τα κατάφερε. Μετά άρχισα να τον έλεγχο. Επειδή έχω περάσει πολλά και πάντα ήμουν στήριγμα για την οικογένειά μου, είμαι πολύ απόλυτη ώρες ώρες, πολύ αυταρχική. Και ίσως κάπου κουράστηκε. Αν το σκεφτώ καλά ίσως έχει ένα δίκιο αν του γκρινιάζω συνέχεια. Από την άλλη όμως αυτός μου έδινε δικαίωμα να το κάνω. Προσπαθώ να φύγω λίγο από αυτό. Ξέρω που έκανα λάθη, δεν μπορώ να ελέγχω την ζωή των άλλων. Το σύμπαν δεν περιστρέφεται γύρω από εμένα. Μόλις διορθώσω εμένα και γίνω όπως παλιά θα προσπαθήσω να του το δείξω. Ελπίζω μόνο να μην είναι αργά. Και να με πιστέψει. Αλλιώς θα συνεχίσω μόνη μου. Το έχει παραδεχτεί ότι είμαι δυνατή, ότι δεν πέφτω εύκολα. Ίσως αυτά που έχω περάσει στην ζωή μου, το ότι αναγκαστικά μεγάλωσα πολύ γρήγορα γιατί υπήρχαν και άλλα αδέλφια πίσω μου με έναν πατέρα πάντα στο εξωτερικό. Και μια μάνα που δούλευε αλλά δεν είχε την δύναμη να σταθεί όρθια στα προβλήματα. Με έκαναν να είμαι εγώ αυτή που έπαιρνε αποφάσεις, που έλεγχε τα μικρά. Αυτά πρέπει να ξεχάσω. Νόμιζα ότι δεν με είχαν επηρεάσει αλλά είχα άδικο. Δεν εμπιστεύομαι κανέναν, αυτόν προσπάθησα στα αλήθεια, για λίγο τα κατάφερα. Μετά μου έδωσε το δικαίωμα να βγω αληθινή. Να μην εμπιστεύομαι. Δεν έχω εμπιστοσύνη ούτε στους γονείς μου. Μόνο σε εμένα, ίσως είμαι εγωιστρια. Αλλά τον G. τον αγάπησα αληθινά και άλλαξα πολλά για να είμαι μαζί του. Θα προσπαθήσω να αλλάξω και άλλα. Θέλω να γίνω καλύτερος άνθρωπος. Όταν είμαι μαζί του είμαι ευτυχισμένη. Μακριά του επειδή κάνω σενάρια και αναλύω τα πάντα δεν είμαι. Πρέπει να επικεντρωθω στις όμορφες στιγμές, τις στιγμές που πέρασα δίπλα του.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Επειδή τα γράφεις λίγο μπερδεμένα, ή τουλάχιστον εγώ τα βλέπω έτσι, λες τον πρώτο χρόνο που ήσασταν πολύ καλά, ωστόσο από το καλοκαίρι αρχίσαν τα προβλήματα. Αποφάσισες λοιπόν να χωρίσεις με τον σύζυγο επειδή είχατε αποφασίσει να συνεχίσετε μαζί με τον άλλο στον ένα χρόνο, ή όταν ήδη είχαν αρχίσει τα προβλήματα; Μιλάς για δύο χρόνια σχέση ή πιο μακροχρόνια; Λες πριν ήταν φιλική η σχέση σας. Και πότε χώρισε αυτός; Δεν έχω καταλάβει. Έχει κάποια διαφορά όλο αυτό στο πόσο έχει συνειδητοποιήσει κι αυτός κάποια πράγματα και αν έχει βρει τις ισορροπίες του στη ζωή του κι αν είναι σωστό το timing.

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Καθε φορά τα ίδια
    By Xristos__t in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 3
    Last Post: 30-11-2018, 10:14
  2. Replies: 33
    Last Post: 07-10-2015, 19:44
  3. Κάθε φορά τα ίδια...
    By Jude in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 25-09-2013, 17:47
  4. καθε φορα...
    By νιφάδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 43
    Last Post: 23-05-2011, 02:30
  5. Κάθε φορά και διαφορετικά...
    By ampisareti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 18-10-2010, 19:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •