Χωρίσαμε και κάθε φορά νομίζω ότι φταίω εγώ. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 123
  1. #31
    Έχουμε κοινό χόμπι, όποτε βρισκόμασταν σε αγώνες. Κάναμε καλή παρέα, όταν χώρισε αρχίσαμε να μιλάμε. Σημείωση ότι είχα νιώσει κάτι για αυτόν με την πρώτη ματιά, το ίδιο και αυτός, αλλά ποτέ δεν θα έμπαινα σε ένα ζευγάρι. Όταν χώρισε πριν τρία χρόνια αρχίσαμε να μιλάμε κάθε βράδυ, με μηνύματα και την ημέρα όποτε μπορούσα με τηλέφωνο. Λαχταρούσα να έρθει η στιγμή να μιλήσουμε, το ίδιο και αυτός. Λέγαμε πως περάσαμε την μέρα μας. Τίποτα το ερωτικό. Βέβαια άρχισε ένας δεσμός μεταξύ μας. Όταν βρεθήκαμε από κοντά, γίναμε ζευγάρι. Πριν αρχίσουν τα προβλήματα μου ζήτησε να έχουμε κοινό βίο. Ήθελε να χωρίσω για να μπορεί άνετα να είμαστε μαζί. Να μπορέσει να με γνωρίσει στα παιδιά του. Πριν αρχίσουν τα προβλήματα με είχε γνωρίσει στην αδερφή του και σε κάποιους συγγενείς. Φυσικά η αδελφή του ήξερε ότι δεν είμαι ελεύθερη, οι υπόλοιποι ότι είμαι σε διάσταση. Τον Νοέμβριο που χωρίσαμε, ήταν άσχημος χωρισμός. Τον κατηγόρησα και είπα πράγματα που ήταν σκληρά. Τελικά τον Δεκέμβριο ξεκινήσαμε πάλι να μιλάμε. Δύο εβδομάδες αντέξαμε χώρια. Με δική του πρωτοβουλία. Αλλά επειδή είμαι ξεροκεφαλη την παραμονή της Πρωτοχρονιάς του ζήτησα να μείνει μακριά μου. Σκεφτόμουν ότι είχαμε ημερομηνία λήξης. Τελικά μετά από λίγες μέρες έκανε την κίνηση να είμαστε μαζί. Έκανε όμως κάτι που με πείραξε πάλι. Βγήκε με τις φίλες του, το είδα στο Facebook, ενώ μου είχε πει ότι θα έβγαινε με άλλη παρέα. Όποτε του είπα τέλος. Μετά από λίγες μέρες του έστειλα μήνυμα να μου στείλει τα ρούχα μου από το σπίτι του. Και έτσι αρχίσαμε πάλι. Ένα βράδυ που πάλι έβλεπα ότι δεν πάει άλλο. Μιλούσαμε με βίντεο κλήση και μας είχαν πάρει και τους δυο τα κλάματα. Μου ζήτησε να προσπαθήσουμε πάλι. Του είπα για τελευταία φορά ας το κάνουμε. Αλλά πάντα έψαχνα που θα τον βρω λάθος. Εγώ φταίω, το ξέρω. Εγώ του ζήτησα και τώρα να χωρίσουμε αλλά το μετάνιωσα αμέσως. Το είπα πάνω στα νεύρα μου. Μετά μου είπε ότι δεν βλέπει μέλλον γιατί όλο το ίδιο γίνεται. Και μαζί να είμαστε μετά από λίγο πάλι τα ίδια θα έχουμε. Η δική μου ανασφάλεια τον έδιωξε μακριά. Η δική μου ανασφάλεια και η βλακεία μου. Έψαχνα να βρω ότι είχα δίκιο να μην εμπιστεύομαι. Είμαι η χαζή που έχασα ότι αγάπησα. Ακόμα και να αλλάξω, θα έχει δίκιο να μην με θέλει, γιατί να με εμπιστευτεί πάλι; Γιατί να ρισκάρει να τον πληγώσω; Ξέρω ότι με αγαπάει, ξέρω ότι δεν με έχει απατήσει. Δεν ξέρω μόνο πως θα αντέξω τα χρόνια που θα έρθουν χωρίς αυτόν. Μακάρι να είχα σκεφτεί νωρίτερα. Νιώθω ότι είναι αργά τώρα. Είμαι σκληρός άνθρωπος, μου το έχουν πει όλοι οι δικοί μου. Όμως δεν έχω το αλάθητο. Και πρέπει να μάθω να συγχωρώ αν θέλω και εγώ συγχώρεση

  2. #32
    Το μόνο που με ενοχλούσε ήταν που έβγαινε με τις φίλες του και δεν μου το έλεγε. Φυσικά και όταν μου το έλεγε τραβούσα ζόρι. Τέσσερις, πέντε γυναίκες και ο μοναδικός άντρας της παρέας.

  3. #33
    Πιστεύω ότι αν δεν μου έκρυβε πράγματα, δεν θα είχαμε φτάσει ως εδώ. Δεν ξέρω. Ψάχνω μέσα μου όλες τις παραμέτρους. Τον ίδιο δεν μπορώ να τον αλλάξω, αλλά μπορώ να αλλάξω τα δικά μου στραβά

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Νομίζω ότι σας χρειάζεται λίγος χρόνος να τα σκεφτείτε πιο καθαρά να πράγματα. Έχεις κάνει λάθη κι εσύ, αλλά εμένα η στάση του δεν μου δείχνει και τον ιδανικότερο άντρα όπως τα περιγράφεις. Ίσως η απόσταση και η έλλειψη επικοινωνίας για ένα διάστημα να είναι ευκαιρία να διαπιστώσεις αν και πόσο όντως σε εκτιμάει και σε αγαπάει κι αν έχει σκοπό να αφήσει τους εγωισμούς στην άκρη και να βελτιώσει κι αυτός τη συμπεριφορά του. Και φυσικά να βελτιωθείς κι εσύ όπως λες.

  5. #35
    Αυτό έχω σκοπό να κάνω. Του έχω ζητήσει συγγνώμη για την συμπεριφορά μου και ότι θα μείνω μακριά λίγο καιρό για να σκεφτώ και να διορθώσω τα λάθη μου και όταν νιώσω έτοιμη θα του στείλω και αν θέλει μιλάμε.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Location
    Σύννεφο
    Posts
    313
    Η αγάπη δεν βλέπει χρόνια, αλλά όσο κι αν τον αγαπάς η διαφορά ηλικίας δεν αλλάζει. Μη σκέφτεσαι μόνο το παρόν, αλλά και το μέλλον με έναν άνθρωπο. Δεν είναι λίγα 20 χρόνια διαφορά. Βασικά αυτός θα ήταν το φυσιολογικό να σε κυνηγά για την ηλικία του, όχι εσύ. Βέβαια μπορεί να θέλει να κάνει ένα διάλειμμα στη ζωή του, να το ρίξει λίγο έξω.
    Οι φίλες του μπορεί όντως να είναι σαχλες και να κάνει χαβαλε μαζί τους. Εσύ όμως που είσαι λίγο ζηλιάρα πως θα ταριαξεις μαζί τους; Ο άνθρωπος μπορεί αυτό να γουστάρει τώρα.
    Κι αν δεν παίζει κάτι ερωτικό με κάποια απ' αυτές, ε ο άνθρωπος πως να το δεχτεί να τον ζηλεύεις χωρίς να κάνει κάτι;
    Βλέπεις κι εκείνου του κακοφανηκε που έμεινες με τον πρώην σύζυγο ενώ δεν έγινε τίποτα μεταξύ σας. Δεν είχε δίκιο να ζηλέψει.
    Τι να κάνουμε, έτσι γίνεται. Ή έχεις απόλυτη εμπιστοσύνη ή ψάχνεις να βρεις αποδείξεις εκεί που δεν υπάρχουν.

  7. #37
    Έχω σκεφτεί την διαφορά ηλικίας και όλα που μπορεί να προκύψουν. Θα προσπαθήσω να σταματήσω την ζήλια. Θα συγκεντρωθω σε αυτά που αξίζουν. Θέλω ένα κοινό μέλλον και θα παλέψω. Και απλά ελπίζω

  8. #38
    Μέσα από αυτό το φόρουμ, ένιωσα καλύτερα. Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας παιδιά. Διάβασα και άλλες περιπτώσεις. Κατάλαβα ότι κάπου έχασα το δρόμο. Η απόσταση, η ζήλια που ένιωσα για αυτόν που αγάπησα, τα άγνωστα συναισθήματα για μένα που δεν μπόρεσα να διαχειριστώ. Η ανασφάλεια μου. Όλα αυτά με έκαναν να τον χάσω. Επειδή δεν έμαθα να συγχωρώ απλά τον περίμενα στην γωνία για να βγω αληθινή ότι δεν πρέπει να έχουμε εμπιστοσύνη σε κανέναν. Όταν χωρίσαμε την τελευταία φορά του ευχήθηκα καλή τύχη, το ίδιο και αυτός αφού προηγουμένως μου είχε πει ότι μπορεί κατά βάθος να μην θέλει να έχουμε μέλλον. Την άλλη μέρα του έστειλα ότι θα επικοινωνήσω μαζί του με μια καλημέρα και αν θέλει μιλάμε αφού θα έχω διορθώσει όλα τα λάθη μου που έκανα. Όμως δεν σκέφτομαι να στείλω εκείνη την καλημέρα. Ναι γιατί εγώ κατάλαβα τα λάθη μου και δεν θα τα έκανα πάλι ποτέ αλλά νιώθω ότι πρέπει να σεβαστώ αυτό που μου είπε εκείνο το βράδυ. Ότι μπορεί μέσα του να μην θέλει μέλλον. Απλά η ζωή συνεχίζεται. Ίσως γυρίσει αυτός. Δεν τρέφω ελπίδες. Ξέρω μόνο ότι εγώ θα συνεχίσω χωρίς να δεχτώ άλλον δίπλα μου. Όχι ότι δεν θα μπορέσω να βρω αλλά επειδή δεν θα μπορέσω να αγαπήσω.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ποτέ μη λες ποτέ...

  10. #40
    Sonia αυτό το λέει και ο G. Αλλά δεν έφτασα σε αυτή την ηλικία έχοντας αγαπήσει μόνο μια φορά. Νομίζω ότι αυτό κάτι λέει.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Θα δείξει η ίδια η ζωή :)
    Να έρχεσαι να μας γράφεις τα νέα σου!

  12. #42
    Εννοείται, με βοηθήσατε πολύ.

  13. #43
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by gsdm View Post
    Οικονομικά δεν τον στηρίζω, μόνο στέκομαι δίπλα του σε όλα του τα προβλήματα. Εγώ πιστεύω επειδή έχω δει συμπεριφορές, ότι κάποιοι δεν με θέλουν δίπλα του, επειδή όταν είμαστε κανονικά μαζί δεν είναι διαθέσιμος και λογικό. Τον λίγο χρόνο που έχουμε να τον περνάμε μαζί. Δεν ξέρω. Σκέφτομαι τι να κάνω για να αναίρεσω τον χωρισμό.
    δεν ειναι καλη στρατηγικη να εισαι συνεχεια με καπιον εκτος αν δε σε ενδιαφερει γιατι στο τελος θα βαρεθει το καλυτερο ειναι να βγαινει μια με τους φιλους του μια με σενα για να υπαρχει αυτη η εναλαγη αφου οταν καπιον τον θες ολο δικο σου καταληγεις στο αντιθετο τον ανθρωπο δε τον κερδιζεις με το μπλα μπλα 24 ωρες αλλα με το ποσο παραπανω μυαλο εχεις απ τους φιλους του

  14. #44
    αλεξανδρος_77 δεν μένουμε στην ίδια πόλη. Απλά μιλούσαμε για όλα τα προβλήματα και του έδινα κουράγιο. Κάθε τι που γινόταν του έδινα θάρρος και λύσεις. Έτσι και αλλιώς δεν σκοπεύω να κάνω τίποτα για να είμαι πάλι μαζί του. Εκτός και αν προσπαθήσει ο ίδιος. Δεν άλλαξαν τα συναισθήματα μου αλλά φοβάμαι ότι και να προσπαθήσω πάλι τα ίδια θα είναι.

  15. #45
    Με τον G. έχουμε κλείσει μια εβδομάδα χωρίς επικοινωνία. Πριν λίγο είδα κάτι που δεν το έχει κάνει ποτέ. Σε ένα μέσω κοινωνικής δικτύωσης ευχήθηκα σε έναν γνωστό για τα γενέθλια του. Και πήγε και ευχήθηκε και αυτός στην δική μου ανάρτηση. Δεν ξέρω γιατί το έκανε. Είναι κάτι όμως που δεν κάνει. Συνήθως όταν θέλει να ευχηθεί σε κάποιον το κάνει γράφοντας μόνος του ευχές και όχι στις δικές μου ή άλλου. Να σημαίνει κάτι; ή απλά τυχαίο;

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Καθε φορά τα ίδια
    By Xristos__t in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 3
    Last Post: 30-11-2018, 10:14
  2. Replies: 33
    Last Post: 07-10-2015, 19:44
  3. Κάθε φορά τα ίδια...
    By Jude in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 25-09-2013, 17:47
  4. καθε φορα...
    By νιφάδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 43
    Last Post: 23-05-2011, 02:30
  5. Κάθε φορά και διαφορετικά...
    By ampisareti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 18-10-2010, 19:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •