Χωρίσαμε και κάθε φορά νομίζω ότι φταίω εγώ.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 123
  1. #1

    Χωρίσαμε και κάθε φορά νομίζω ότι φταίω εγώ.

    Ο πρώτος χρόνος της σχέσης μας με τον G. ήταν πολύ όμορφος. Υπήρχε χιλιομετρική απόσταση βέβαια αλλά προσπαθούσαμε και μιλούσαμε καθημερινά στο τηλέφωνο. Ήμουν σε ένα γάμο που είχε τελειώσει απλά έμενε να αποφασίσω το νομικό κομμάτι. Το καλοκαίρι όμως που μας πέρασε αναγκαστικα να μείνω με τον πρώην σύζυγο σε άλλη πόλη ακόμα μακρύτερα λόγω των παιδιών. Εκεί άλλαξε η συμπεριφορά του του G. Άρχισε να βγαίνει με φίλες του, να ανεβάζουν φωτογραφίες στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, πράγμα που εμένα με ενοχλούσε. Τελικά μετά από ένα καυγά χωρίσαμε άσχημα τον Νοέμβριο. Γρήγορα όμως δώσαμε πολλές ευκαιρίες στην σχέση μας. Από την δική μεριά χωρίζαμε κάθε φορά λόγω της παρέας που είχε. Τελικά αποφασίσαμε να συνεχίσουμε μαζί. Όμως εκεί που είναι όλα καλά θα κάνει κάτι και θα νευριασω και θα τον πειράξει. Σημείωση δεν θέλει να ανεβάζουμε μαζί φωτογραφίες, ενώ παλιότερα δεν είχε και πολύ θέμα, ενώ με τις φίλες του ανεβάζει. Ξέρω ότι ζηλεύω, πολύ, σαν ταύρος που είμαι. Αυτός είναι αιγόκερως. Επιανα μικρά ψεματακια που εμένα με ενοχλούσαν, σχετικά με ποιους έχει βγει. Του ζήτησα να χωρίσουμε αλλά το μετάνιωσα αμέσως, επειδή τον αγαπώ πολύ. Επειδή είναι εγωιστής, δεν θα δώσει σε εμάς άλλη ευκαιρία. Εγώ την θέλω αλλά θέλω να είναι ειλικρινής μαζί μου.

  2. #2
    Miliva21
    Guest
    Καλημερα
    Δεν μπορώ να καταλάβω κτ σχετικά με τις ερωτικές σχέσεις από απόσταση ....επδ εδώ διαβάζω να γίνονται πιο πολλές τέτοιες "εξ αποστάσεως"και αναρωτιέμαι είναι όντως αυτές οι σχέσεις πιο συχνό φαινόμενο;; και αν ναι γτ;;; επδ βρίσκω τον άνθρωπο που θέλω τόσο πολύ να είμαι μαζί του παση θυσια ή επδ βολεύει κάποιον ώστε να μην δεσμευτεί πρακτικά και να έχει όμως κάποιον σύντροφο παρόλο που η ζωή του είναι σε άλλη πόλη/χώρα μακριά του ;

    Τεσπα δική μου απορία.....

    Μπορεί να ενοχλήθηκε από αυτό που λες με τον πρώην σου...είχατε τσακωθεί γι αυτό;; τι σου είχε πει τότε....; αν ειναι και εγωιστής σγρ τον πείραξε....Και μπορεί να σου έκανε αντίποινα όπως λες κοινοποιωντας τη ζωή με φίλες του...

    το θέμα είναι αυτές τις φίλες και τη ζωή αυτή την έκανε ούτως ή άλλως .....Δεν τις έψαξε ούτε και έβγαινε μαζί τους για να σου τη σπάσει αλλά γνωστοποιούσε πλέον τι έκανε ....αντί να το κρύβει επδ του την χάλασες με τον πρώην.....

    Τώρα αν όντως είναι φίλες αυτές η κάτι άλλο δεν ξέρω να πω.....το ότι δεν σου λέει ή σου λέει ψέματα με ποιους θα βγει μπορεί να σημαίνει ή ότι βρίσκεται με άτομα που δεν θέλει να μάθεις γτ παίζεται κάτι.....ή να σου λέει ψέματα αν και αθωος για να μην τσιτωθεις εσύ και ταραχτει η σχέση ( αν έχουν γίνει επανειλλημενοι τσακωμοί και ζηλειες γι αυτό το θέμα)

    Το τι πραγματικά κάνει κανείς δεν ξέρει......γενικά δεν μπορείς να ξέρεις αν ο σύντροφός σου έχει παράλληλη ζωή πόσο μάλλον σε μια σχέση από απόσταση!!! Που είναι αλλου ο παπάς και αλλού τα ράσα
    Κι η απόσταση δίνει μια μεγαλύτερη αίσθηση της ελευθερίας για να ζεις όπως θες και χωρίς έλεγχο ή ενοχές....

    Πόσο χρόνων είστε;;;και τι θες από αυτόν τον άντρα;; είναι μια σχέση που οκει Ναι σου αρέσει αλλά μέχρι εκεί ή το βλέπεις σοβαρά και την έχεις δαγκώσει τη λαμαρίνα....;;
    Υπάρχει κάποια περίπτωση να μπορείτε να μείνετε μαζι κάποια στιγμή ....

    Αιγοκαιροι και ταύροι L.F.E

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by gsdm View Post
    Ο πρώτος χρόνος της σχέσης μας με τον G. ήταν πολύ όμορφος. Υπήρχε χιλιομετρική απόσταση βέβαια αλλά προσπαθούσαμε και μιλούσαμε καθημερινά στο τηλέφωνο. Ήμουν σε ένα γάμο που είχε τελειώσει απλά έμενε να αποφασίσω το νομικό κομμάτι. Το καλοκαίρι όμως που μας πέρασε αναγκαστικα να μείνω με τον πρώην σύζυγο σε άλλη πόλη ακόμα μακρύτερα λόγω των παιδιών. Εκεί άλλαξε η συμπεριφορά του του G. Άρχισε να βγαίνει με φίλες του, να ανεβάζουν φωτογραφίες στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, πράγμα που εμένα με ενοχλούσε. Τελικά μετά από ένα καυγά χωρίσαμε άσχημα τον Νοέμβριο. Γρήγορα όμως δώσαμε πολλές ευκαιρίες στην σχέση μας. Από την δική μεριά χωρίζαμε κάθε φορά λόγω της παρέας που είχε. Τελικά αποφασίσαμε να συνεχίσουμε μαζί. Όμως εκεί που είναι όλα καλά θα κάνει κάτι και θα νευριασω και θα τον πειράξει. Σημείωση δεν θέλει να ανεβάζουμε μαζί φωτογραφίες, ενώ παλιότερα δεν είχε και πολύ θέμα, ενώ με τις φίλες του ανεβάζει. Ξέρω ότι ζηλεύω, πολύ, σαν ταύρος που είμαι. Αυτός είναι αιγόκερως. Επιανα μικρά ψεματακια που εμένα με ενοχλούσαν, σχετικά με ποιους έχει βγει. Του ζήτησα να χωρίσουμε αλλά το μετάνιωσα αμέσως, επειδή τον αγαπώ πολύ. Επειδή είναι εγωιστής, δεν θα δώσει σε εμάς άλλη ευκαιρία. Εγώ την θέλω αλλά θέλω να είναι ειλικρινής μαζί μου.
    δεν μας ειπες, αν χωρισες τελικα απο τον συζυγο σου.
    ο φιλος σου δινει την εντυπωση οτι κανει την ζωη του. δεν νομιζω οτι εχει αλλες προθεσεις, ουτε οτι θα αλλαξει...
    το οτι ανεβαζει φωτος με φιλες και δεν θελει μαζι σου, κανει μπαμ οτι σε καποιαν η καποιες το παιζει ελυθερος, η οτι εχει μια κανονικη αλλη σχεση που δεν την ξερεις καν...
    ισως παιζοταν στην αρχη να εισαστε κανονικα μαζι, αλλα το οτι παρεμενες στον γαμο σου τον κουρασε και τελικα στραφηκε αλλου.
    μπορει ακομα, να μην τον κουρασε, αλλα να τον βολεψε, γιατι δεν ηθελε εξ αρχης περισσοτερη δεσμευση μαζι σου.

  4. #4
    Χώρισα τελικά με τον σύζυγο. Ο ίδιος είχε χωρίσει πριν μπω στην ζωή του. Όταν πάω στην πόλη του βγαίνουμε κανονικά μπροστά σε όλους σαν ζευγάρι. Μόνο με τις συγκεκριμένες φίλες του δεν με έχει φέρει σε επαφή. Δεν πιστεύω ότι παίζει με καμία από αυτές. Εγώ είμαι 38 και ο G. 57. Σχεδιάζαμε το καλοκαίρι να μετακομίσω στην πόλη του και να έχουμε μια σχέση από κοντά.

  5. #5
    Η αλήθεια είναι ότι δεν ήθελε να πάω κοντά στον πρώην, αλλά το έκανα επειδή θα δούλευα και να είναι μαζί με τα παιδιά για λίγο. Κάθε βράδυ μιλούσαμε με μηνύματα μέχρι αργά για να του διώξω το άγχος και του έκανα βίντεο κλήση για να του δείξω ότι κοιμάμαι με τα παιδιά.

  6. #6
    Οι φίλες του εμφανίστηκαν μετά από εμένα. Τις ήξερε από πρίν αλλά άρχισε την παρέα αργότερα. Το έκανε λέει για να μην μένει σπίτι μόνος και ένιωθε χάλια να βγαίνει με ζευγάρια. Και ναι τον αγαπώ. Είναι η πρώτη φορά που αγάπησα, όσο και αν φαίνεται περίεργο. Πολλές φορές είχαμε πει για γάμο. Μπορεί να φταίει η ζήλια μου. Εκεί που είμαστε μια χαρά, θα βγει χωρίς να μου το πει και εγώ θα αρχίσω γκρίνια. Αν μου τις είχε γνωρίσει, αν ήξερα ότι θα βγει πιστεύω δεν θα είχα πρόβλημα. Ποτέ πριν δεν είχα θέματα ζήλιας. Τον πρώην σύζυγο δεν είχα ζηλέψει ποτέ. Δεν με ένοιαζε. Τελικά με το G. χωρίσαμε αλλά πολύ φιλικά ξεκαθαρίζοντας ότι αγαπάει ο ένας τον άλλον. Τώρα δεν ξέρω πως θα είμαστε μαζί, αλλά είναι κάτι που θέλω πολύ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Λοιπον ακου επειδη μου έχει τύχει συχνά ιδια περίπτωση, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να επιμείνεις να γνωριστείτε με τις φίλες του, με την παρέα αυτη, αλλωστε φίλοι είναι, δεν βρίσκω το λόγο να μην μπορείς να παρουσιάσεις την σχέση σου στους φίλους. Θα πας να βγείτε μαζι δηλαδη για καφέ, για ποτό το βράδυ, για οτιδήποτε κάνουν. Δηλαδη να βγαίνει με αυτες αλλα να σαι και συ παρούσα οταν γίνεται αυτο. Πιστεύω είναι πολυ καλύτερο απο τις εντάσεις. Οπως και συ δεν θα είχες πρόβλημα να γνωρίσεις σε δικους σου φίλους τη σχέση σου φαντάζομαι.

  8. #8
    Αυτό είχα ζητήσει, αλλά με έχει γνωρίσει σε όλους τους άλλους φίλους του και σε συγγενείς του. Ακόμα και στην αδερφή του. Μέχρι και για φαγητό στο σπίτι της πηγαίναμε. Για τις συγκεκριμένες μου έλεγε ότι δεν ταιριάζω, είναι σαχλες, όλες χωρισμένες που απλά βγαίνουν για χαβαλε. Πάντως για ένα πράγμα είμαι σίγουρη ότι δεν θέλω να τον χάσω και θα προσπαθήσω να είμαι πάλι μαζί του, με αγαπάει αλλά δεν ξέρω πως να τον πείσω ότι θα σταματήσω την γκρίνια. Σκοπεύω να μετακομίσω το καλοκαίρι στην πόλη του με τα παιδιά μου. Ίσως αυτή η κίνηση βοηθήσει γιατί πάντα έλεγε ότι έλα κοντά για να μην είμαι μόνος μου και όταν γίνει αυτό δεν θα έχω ανάγκη να βγαίνω μόνος μου. Από την μία τον καταλαβαίνω το να ζεις σε ένα σπίτι μόνος είναι ψυχοφθόρο. Αλλά με ενοχλεί που μου λέει μικρά ψέματα και δεν τα παραδέχεται.

  9. #9
    Ξέχασα να σας πω ότι οι φίλες του δεν με εγκρίνουν, λόγω ηλικίας

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Κοίταξε δεν θα πας για να πιάσεις καμμια φοβερή φιλία με αυτές γιατι μπορεί οντως να μην ταιριάζετε, απλα να βγείτε μια φορά τουλάχιστον, πχ πες του παμε εμεις στο ταδε μέρος και πες και στην παρέα σου να περάσει, καπως ετσι. Εγω σε αντίθετη περίπτωση το βλέπω πολυ ύποπτο, το να μην θέλει να σου γνωρίσει τις συγκεκριμένες φίλες ενω με αλλους φίλους και συγγενείς δεν έχει πρόβλημα. Πρόσεξέ το παντως, εγω έχω καεί πολλές φορές απο κατι τετοιο και έκανα κι εγω αυτο που κάνεις εσυ αρχικά αλλα είδα οτι δεν τραβάει και είναι χειρότερα. Οσο για τα μικρά ψεμματάκια που λες, μπορείς να πεις ενα δυο παραδείγματα;

  11. #11
    Quote Originally Posted by gsdm View Post
    Ο πρώτος χρόνος της σχέσης μας με τον G. ήταν πολύ όμορφος. Υπήρχε χιλιομετρική απόσταση βέβαια αλλά προσπαθούσαμε και μιλούσαμε καθημερινά στο τηλέφωνο. Ήμουν σε ένα γάμο που είχε τελειώσει απλά έμενε να αποφασίσω το νομικό κομμάτι. Το καλοκαίρι όμως που μας πέρασε αναγκαστικα να μείνω με τον πρώην σύζυγο σε άλλη πόλη ακόμα μακρύτερα λόγω των παιδιών. Εκεί άλλαξε η συμπεριφορά του του G. Άρχισε να βγαίνει με φίλες του, να ανεβάζουν φωτογραφίες στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, πράγμα που εμένα με ενοχλούσε. Τελικά μετά από ένα καυγά χωρίσαμε άσχημα τον Νοέμβριο. Γρήγορα όμως δώσαμε πολλές ευκαιρίες στην σχέση μας. Από την δική μεριά χωρίζαμε κάθε φορά λόγω της παρέας που είχε. Τελικά αποφασίσαμε να συνεχίσουμε μαζί. Όμως εκεί που είναι όλα καλά θα κάνει κάτι και θα νευριασω και θα τον πειράξει. Σημείωση δεν θέλει να ανεβάζουμε μαζί φωτογραφίες, ενώ παλιότερα δεν είχε και πολύ θέμα, ενώ με τις φίλες του ανεβάζει. Ξέρω ότι ζηλεύω, πολύ, σαν ταύρος που είμαι. Αυτός είναι αιγόκερως. Επιανα μικρά ψεματακια που εμένα με ενοχλούσαν, σχετικά με ποιους έχει βγει. Του ζήτησα να χωρίσουμε αλλά το μετάνιωσα αμέσως, επειδή τον αγαπώ πολύ. Επειδή είναι εγωιστής, δεν θα δώσει σε εμάς άλλη ευκαιρία. Εγώ την θέλω αλλά θέλω να είναι ειλικρινής μαζί μου.
    Ο λόγος που δεν είστε μαζί τώρα ποιος είναι? Τι σου εχει πει

  12. #12
    Παρασκευή έως Κυριακή ειμασταν μαζί στην πόλη του, περάσαμε πολύ ωραία. Πρώτη φορά μείναμε με τα παιδιά μου στο σπίτι του και όχι στο ξενοδοχείο. Λόγω μιας εκδήλωσης ανέβηκαν κάποιες φωτογραφίες. Ήθελα να ανεβάσει και μια που είμαστε οι δύο μας αλλά φυσικά είπε όχι. Εκκρεμεί το διαζύγιο μου. Το οποίο θα το έχω πάρει μέχρι τέλους του έτους. Και βρίσκει πάτημα σε αυτό. Τελικά ανέβασα λουλούδια και τον έκανα tag με σύμφωνη γνώμη του. Αλλά είδα ότι στην μία από αυτές άλλαξε εξώφυλλο και της πάτησε τέλειο. Εμένα για να μου κάνει λαικ πρέπει να γίνει πόλεμος. Πριν λίγες μέρες είχε βγει μαζί τους ενώ μου είχε πει ότι θα έβγαινε με άλλη παρέα και το είδα σε ανάρτηση. Φυσικά δικαιολογήθηκε ότι θα ερχόταν και το φιλικό ζευγάρι που μου είχε πει αλλά το ακύρωσαν. Ο φίλος του μου επιβεβαίωσε ότι έτσι είναι τα πράγματα. Αλλά η γυναίκα του φίλου μου είπε ότι δεν είχαν κανονίσει. Και την Δευτέρα το απόγευμα σήκωσε γυναίκα το τηλέφωνο του, φυσικά δεν είπα ποια είμαι, βλακεία μου βέβαια, έπρεπε να απαιτήσω ποια ήταν αυτή που το σήκωσε. Το βράδυ μου είπε ότι ήταν η γυναίκα του φίλου του, η ίδια που μου είχε πει σχετικά με την έξοδο. Και ότι το έκαναν για πλάκα ενώ ήξερε ότι θα στραβωνα. Παλιά το κινητό του ήταν ελεύθερο σε εμένα, μετά την επιστροφή μου από το καλοκαίρι όχι. Έχω ψάξει βέβαια, δεν υπάρχει τίποτα το ερωτικό με άλλη. Χτες το πρωί μίλησα με μηνύματα μαζί της και της είπα ότι δεν την κατάλαβα. Και μου είπε ότι δεν ήταν αυτή. Ενώ για μια ακόμα φορά ο φίλος του μου είπε ότι ήταν η γυναίκα του. Όσο σκέφτομαι την φωνή της είμαι σίγουρη ότι αυτή ήταν. Και τσαντιστικα πολύ με όλο αυτό και με το τέλειο που έβαλε στην άλλη και του είπα τέρμα. Χτες το βράδυ που μιλήσαμε μου είπε πως δεν βλέπει μέλλον γιατί όλο το ίδιο γίνεται. Δεν παραδέχεται ότι φέρει μερίδιο ευθύνης. Λέει πως αυτός είναι καθαρός και δεν μπορεί να κάνει τίποτα να τον πιστεύω κάθε φορά. Μα δεν κάνει κάτι. Μόνο μου το λέει. Εγώ τράβηξα το σκοινί, και χωρίσαμε. Όσες φορές έχουμε χωρίσει πάντα το σώζουμε αυτή την φορά δεν ξέρω. Ξέρω μόνο ότι θέλω να είμαι μαζί του. Αλλά δεν ξέρω πως θα καταφέρω να είμαστε πάλι μαζί. Δεν ξέρω ποια βήματα να ακολουθήσω. Στο μεταξύ αυτή την περίοδο έχω και οικονομικά θέματα, που δεν μπορεί να μου τα λύσει ο ίδιος, δεν θα δεχομουν κάτι τέτοιο, μόνο εγώ μπορώ να τα λύσω. Επειδή ο πρώην δεν συμμετέχει καθόλου στα έξοδα των παιδιών έχουν πέσει όλα πάνω μου. Εγώ όμως προσπαθώ να τα βγάζω πέρα. Και παρέχω στον G. όλη την ηθική υποστήριξη στα δικά του θέματα, υγείας και οικονομικά επειδή θεωρώ ότι είναι λογικό όταν αγαπάς κάποιον. Στηρίζομαι στις δικές μου πλάτες για εμένα και τα παιδιά μου. Τα βγάζω δύσκολα πέρα αλλά ποτέ δεν του έδωσα το δικαίωμα οτι θα του γίνουμε βάρος. Ξέρω ότι με αγαπάει, ξέρω πως δεν υπάρχει άλλη. Αλλά αυτή η απόσταση με κάνει να κάνω σενάρια όταν δεν ξέρω που είναι. Ειδικά αφού μου έχει δώσει δικαιώματα. Δεν ξέρω πόσο καιρό να αφήσω να περάσει για να μιλήσω μαζί του. Είναι εγωιστής, ακόμα και να θέλει κάτι το πνίγει. Όσες φορές είχαμε χωρίσει είχε προσπαθήσει, αλλά φοβάμαι ότι αυτή την φορά δεν θα κάνει καμία προσπάθεια και επιπλέον φοβάμαι ότι οι δικές μου θα πέσουν στο κενό.

  13. #13
    Ο λόγος; Η γκρίνια μου; Ότι δεν τον πιστεύω; Ότι ψάχνω πολύ πίσω από όλα. Ότι αναλύω τα πάντα; Εγώ του είπα πάνω στα νεύρα μου τέλος και το δέχτηκε ενώ ήξερε ότι δεν το εννοούσα

  14. #14
    Quote Originally Posted by gsdm View Post
    Ο λόγος; Η γκρίνια μου; Ότι δεν τον πιστεύω; Ότι ψάχνω πολύ πίσω από όλα. Ότι αναλύω τα πάντα; Εγώ του είπα πάνω στα νεύρα μου τέλος και το δέχτηκε ενώ ήξερε ότι δεν το εννοούσα
    Τι να σου είναι λίγο ανωριμα όλα αυτά. Τι θα πει δεν μου κάνει λαικ ενώ κάνει σε άλλες και ταγκ και κουραφεξαλα.είναι 57 ετων και εσύ 38 και ασχοληστε με όλα αυτά. Τώρα όσον αφορά όλα αυτά που είπες έχεις ένα δίκιο. Τι θα πει έβαλα την φίλη μου να σηκώσει το τηλ για να σου κάνουμε πλάκα και η ίδια η φίλη λέει δεν το σηκωσε.ένας σοβαρός ανθρωπος δεν κάνει κάτι τέτοιο.μάλλον φίλη μου πρέπει η να φύγεις η να ξεκαθαρίσει μια και καλή γιατί βλέπω αυτος περνάει καλά και εσύ ζοριζεσαι και μάλιστα τον στηριζεις και οικονιμικα αν καταλαβα καλά.

  15. #15
    Οικονομικά δεν τον στηρίζω, μόνο στέκομαι δίπλα του σε όλα του τα προβλήματα. Εγώ πιστεύω επειδή έχω δει συμπεριφορές, ότι κάποιοι δεν με θέλουν δίπλα του, επειδή όταν είμαστε κανονικά μαζί δεν είναι διαθέσιμος και λογικό. Τον λίγο χρόνο που έχουμε να τον περνάμε μαζί. Δεν ξέρω. Σκέφτομαι τι να κάνω για να αναίρεσω τον χωρισμό.

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Καθε φορά τα ίδια
    By Xristos__t in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 3
    Last Post: 30-11-2018, 09:14
  2. Replies: 33
    Last Post: 07-10-2015, 18:44
  3. Κάθε φορά τα ίδια...
    By Jude in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 25-09-2013, 16:47
  4. καθε φορα...
    By νιφάδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 43
    Last Post: 23-05-2011, 01:30
  5. Κάθε φορά και διαφορετικά...
    By ampisareti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 18-10-2010, 18:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •