Βιολογικη αιτια άγχους - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ουτε γω το ξερω ........... ειναι μαλλον θεμα ιδιοσυγκρασιας , και οπτικης γωνιας , γιατι εγω δεν αγχωνομαι με τιποτα, ασχετως ηρεμιστικων .......αλλα ειμαι πολυ θετικος , απο το σχολειο ημουν ετσι ......τογραφαν οι καθηγητες στον ελεγχο μου ......

    εχω τον εαυτο σαν τον σημαντικοτερο ανθρωπο στην ζωη μου , χωρις ναμαι παρτακιας .......ο πατερας μου , που δεν ιδρωνει ταυτακι του για τιποτα , , γι αυτο εχει φτασει τα 93 , κι ειναι υγιεστατος ,και αυθεντια στα κομπιουτερ ......βεβαια ειναι πετυχημενος αυτοδημιουργητος επιχειρηματις , και πηγε 24 ετων αφραγκος στο Καμερουν , για 6 χρονια , να βρει την τυχη του , τι να μασησει ο ανθρωπος ? οπως λενε κι Αμερικανοι πεζοναυτες , οσο περισσοτερο ιδρωσεις σε καιρο ειρηνης , τοσο λιγοτερο θα ματωσεις στον πολεμο ......
    η νεα γενια , τα θελει ολα ευκολα , ετσι μαθανε ,.........με το παραμικρο πελαγωνουν ....

    βιολογικα , ισως ναχει να κανει με δυσλειτουργια των υποδοχεων GABA , υπευθυνοι για την ηρεμια.............. ισως ομως ναναι αγνωστη η αιτια του αγχους , σαν την αιτια της κτθλψης .......... εκτος αν μιλαμε για παθολογικες καταστασεις , οπως η ΓΑΔ ........που θεραπευεται μαζι με ψυχοθεραπεια .............

    σκεφτομαι επισης οτι ενας ανθρωπος με αυτοπεποιθηση , που ζει την ζωη του με το τροπο που θελει αυτος , και δεν εξαρταται απο την γνωμη των αλλων η αυτοεκτιμηση του , δεν μπορει ναναι αγχωδης , ................... αμα ηταν γνωστη η αιτια του αγχους , δεν θαχαμε για φαρμακο τις βενζοδιαζεπινες , που δρουν πυροσβεστικα , οχι με θεραπευτικο σχημα .......

    οπως επισης εχει να κανει με τις ασυνειδητες εσωτερικες συγκρουσεις ( αυτο θεωρω πιθανοτερο ) ......... η φοβιες που αρνουμαστε να παραδεχτουμε .......

    παντως πιστευω οτι η αιτια του αγχους να ειναι πολυπαραγοντικη........

    μπιορει να λεω και μπουρδες ομως , το συνηθιζω ........
    Last edited by Macgyver; 22-03-2019 at 08:23.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    https://enallaktikidrasi.com/2019/03...mvainoun-pote/



    Να και μια αλλη εξηγηση για την βιολογικη προελευση του αγχους , στο αρθρο , σαν δευτερευον θεμα .......

  3. #18
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    https://enallaktikidrasi.com/2019/03...mvainoun-pote/



    Να και μια αλλη εξηγηση για την βιολογικη προελευση του αγχους , στο αρθρο , σαν δευτερευον θεμα .......
    Μακ επαιρνα πολυ μεγαλες ποσότητες κλονοτριλ εως και 4mgτο βραδυ και παρολου που το κοβουμε σταδιακα έχει επειδεινωθει το αγχος μου αφορητα και το βράδυ με ποιανει μια φοβερή φοβια άνευ λογου και αιτιας μπορει να ναι στερητικο του κλονοτριλ λες;;

  4. #19
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    εικαζεται οτι η ελλειψη σεροτονινης και η ντοπαμινης ειναι αυτες που ευθυνονται για την βιοχημικη αιτια του αγχους, αλλα ο ειδικος το ειπε αναποδα το θεμα... δεν ειπε οτι το αγχος και η καταθλιψη δημιουργουν μειωμενες εκκρισεις σεροτονινης απο τον εγκεφαλο, αρα δεν ειναι αιτια η ελειψη σεροτονινης αλλα αποτελεσμα του αγχους.. υπερδοσολογια σε σεροτονινη και ντοπαμινη, δημιουργουν ψυχωσεις και σχιζοφρενεια.. δεν μπορει να μετρηθει και να προσδιοριοστει η επαρκης ποσοτητα που χρειαζεται στον εγκεφαλο για να εχουμε πνευματιλη και ψυχικη υγεια... εικαζεται οτι τα αντικαταθλιπτικα επεμβαινουν σε αυτες τις ουσιες, ενω δεν μπορει να αποδειχθει αυτο, οτι οντως επενεργουν εκει... το εικαζεται, με το ειναι γεγονος, εχει διαφορα οσο η μερα με την νυχτα, τοση διαφορα απο το ασπρο στο μαυρο.. αρα εν ολιγοις ολα αυτα ειναι αερολογιες και ο μηχανισμος δρασης των αντικαταθλιπτικων και ολων αυτων των ψυχοτροπων σκευασματων παραμενει αγνωστος.... η θεωρια της χημικης ανισορροπιας ειναι ατελης και αβασιμη.................................... ....
    Μενις στειλε μου λιγο μυνημα γτ δεν ξερω πως να σου στειλω μου συμβαινει κατι παρα πολυ σοβαρο και θελω την βοηθεια σου και την συμβουλη σου

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by MikeStam 3 View Post
    Μακ επαιρνα πολυ μεγαλες ποσότητες κλονοτριλ εως και 4mgτο βραδυ και παρολου που το κοβουμε σταδιακα έχει επειδεινωθει το αγχος μου αφορητα και το βράδυ με ποιανει μια φοβερή φοβια άνευ λογου και αιτιας μπορει να ναι στερητικο του κλονοτριλ λες;;
    Ολες οι βενζο εχουν στερητικο ,το κλονοτριλ δεν ανηκει σε αυτα , ειναι σχετικως παντα ευκολο , δεν ειναι σαν το παλιοζαναξ ναρκωτικο ........4 mg δεν ειναι πολλα .......μην παρεις ποτε ζαναξ ,λεω γω ......

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Το αγχος ειναι ασυνειδητες σκεψεις που οι ανθρωποι καταπιεζουν. Οχι οτι αν εισαι συνηδητοποιημενκς δεν εχειςαγχοςαλλα το αγχος σου ειναι πιο ελεγχομενο.

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Οι κοινωνιες εχουν απαιτησεις παραγωγικοτητας, τα φαρμακα σκωτωνουν το αγχος, αυξανουν τη παραγωικοτητα. Το κοστος μικρο η κοινωνια χαρουμενη.

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    120
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Οι κοινωνιες εχουν απαιτησεις παραγωγικοτητας, τα φαρμακα σκωτωνουν το αγχος, αυξανουν τη παραγωικοτητα. Το κοστος μικρο η κοινωνια χαρουμενη.
    Φίλε Jim , οι απόψεις σου είναι λίγο παιδικές για 2019. Τουλάχιστον ο τρόπος που τις εκφράζεις γραπτώς. Για παράδειγμα τι σχέση έχει αν κάποιος είναι συνειδητοποιημένος με τις ασυνείδητες σκέψεις. Καμία σχέση δεν έχουν αυτές οι 2 λέξεις. Επίσης υπάρχουν αποδείξεις ότι σήμερα πολλοί άνθρωποι μέσω της παραγωγικότητάς τους στη δουλειά ξε-αγχώνονται ενώ άλλοι που τα ξύνουν όλοι μέρα χειροτερεύουν ολοένα και περισσότερο. Δεν υπάρχει καμία βάση στα λεγόμενά σου. Και κάτι άλλο τελευταίο: Στατιστικά οι απόψεις των ανθρώπων μέσα σε ΑΥΤΟ το Φόρουμ (80% και βάλε) συγκλίνουν στην 'προσωπική ενεργοποίηση'. Δεν έχω δει κάποιον μέχρι στιγμής να παραδέχεται ανοικτά ότι έχει λυθεί η εκάστοτε ψυχική διαταραχή του μόνο με φάρμακα. Ούτε κι απ 'την άλλη -από κάποιους άλλους- ότι τα φάρμακα δεν βοήθησαν ή ότι ήταν τελείως άχρηστα. Προφανώς για να μπαίνει κάποιος στη διαδικασία να πάρει χάπια τού συμβαίνει κάτι πολύ σοβαρό το οποίο δεν νικιέται εκείνη τη στιγμή με τις προσωπικές του δυνάμεις. Κι είναι ευχή που υπάρχουν αυτά τα φάρμακα. Τι κάνεις για παράδειγμα σε μια τρελή κρίση πανικού που είσαι στα πρόθυρα εγκεφαλικού?? Παίρνεις τη βενζοδιαζεπίνη σου..Και τι κάνεις αντίστοιχα όταν έχεις μια βαρετή μέρα και κοπανάς τους τοίχους? Δεν παίρνεις τη βενζοδιαζείνη σου εκεί, γιατί εκεί είσαι ανώμαλος. Σηκώνεσαι και ξεκινάς να κάνεις κάτι δημιουργικό ή κάτι αθλητικό. Άρα η λύση βρίσκεται στη μίξη..
    Last edited by Shotheshit80; 23-03-2019 at 22:53. Reason: παράλειψη

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Quote Originally Posted by Shotheshit80' View Post
    Φίλε Jim , οι απόψεις σου είναι λίγο παιδικές για 2019. Τουλάχιστον ο τρόπος που τις εκφράζεις γραπτώς. Για παράδειγμα τι σχέση έχει αν κάποιος είναι συνειδητοποιημένος με τις ασυνείδητες σκέψεις. Καμία σχέση δεν έχουν αυτές οι 2 λέξεις. Επίσης υπάρχουν αποδείξεις ότι σήμερα πολλοί άνθρωποι μέσω της παραγωγικότητάς τους στη δουλειά ξε-αγχώνονται ενώ άλλοι που τα ξύνουν όλοι μέρα χειροτερεύουν ολοένα και περισσότερο. Δεν υπάρχει καμία βάση στα λεγόμενά σου. Και κάτι άλλο τελευταίο: Στατιστικά οι απόψεις των ανθρώπων μέσα σε ΑΥΤΟ το Φόρουμ (80% και βάλε) συγκλίνουν στην 'προσωπική ενεργοποίηση'. Δεν έχω δει κάποιον μέχρι στιγμής να παραδέχεται ανοικτά ότι έχει λυθεί η εκάστοτε ψυχική διαταραχή του μόνο με φάρμακα. Ούτε κι απ 'την άλλη -από κάποιους άλλους- ότι τα φάρμακα δεν βοήθησαν ή ότι ήταν τελείως άχρηστα. Προφανώς για να μπαίνει κάποιος στη διαδικασία να πάρει χάπια τού συμβαίνει κάτι πολύ σοβαρό το οποίο δεν νικιέται εκείνη τη στιγμή με τις προσωπικές του δυνάμεις. Κι είναι ευχή που υπάρχουν αυτά τα φάρμακα. Τι κάνεις για παράδειγμα σε μια τρελή κρίση πανικού που είσαι στα πρόθυρα εγκεφαλικού?? Παίρνεις τη βενζοδιαζεπίνη σου..Και τι κάνεις αντίστοιχα όταν έχεις μια βαρετή μέρα και κοπανάς τους τοίχους? Δεν παίρνεις τη βενζοδιαζείνη σου εκεί, γιατί εκεί είσαι ανώμαλος. Σηκώνεσαι και ξεκινάς να κάνεις κάτι δημιουργικό ή κάτι αθλητικό. Άρα η λύση βρίσκεται στη μίξη..
    Μιλάς από προσωπική εμπειρία;

    Γιατί εγώ νομίζω ότι είναι λάθος να προσπαθήσει κανείς να αντιμετωπίσει την κρίση πανικού με φάρμακα.!!!!
    Αυτό με υπογραφή!!!!
    Νομίζει ότι ακολουθεί τον εύκολο δρόμο !!!
    Ότι κάνει οικονομία χρόνου και λύνει στα γρήγορα το θέμα του και επιστρέφει στην δουλειά και την οικογένειά του!!!
    Στο μέλλον θα δει πόσο λάθος κάνει!!!
    Δεν λέω γενικά μην παίρνετε φάρμακα.!!!
    Αντιθέτως τα θεωρώ απαραίτητο βοήθημα στις μανιες, στις αυτοκτονικές κατάθλιψεις κτλ κτλ!!!
    ΟΧΙ σε αγχωτικές και καταναγκαστικες νευρωσεις!! Με τίποτε όμως διότι η ζημιά είναι μεγαλύτερη. Άποψη μου είναι και αν γενικευσα λάθος μου.
    Παιδικά τα γράφω όταν βιάζομαι, ζητώ συγγνώμη αλλά μην κολλάς εκεί.

    Να μου απαντήσεις όμως αν έχεις προσωπική εμπειρία.
    Θέλεις για να συνεχίσουμε την κουβέντα; Στα παραδείγματα σου δεν διαφωνώ, αλλιμονο.

  10. #25
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ολες οι βενζο εχουν στερητικο ,το κλονοτριλ δεν ανηκει σε αυτα , ειναι σχετικως παντα ευκολο , δεν ειναι σαν το παλιοζαναξ ναρκωτικο ........4 mg δεν ειναι πολλα .......μην παρεις ποτε ζαναξ ,λεω γω ......
    Μακ στειλε μου λιγο μυνημα να τα πουμε γιατι εγω δεν ξερω πως

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    120
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Μιλάς από προσωπική εμπειρία;
    Γιατί εγώ νομίζω ότι είναι λάθος να προσπαθήσει κανείς να αντιμετωπίσει την κρίση πανικού με φάρμακα.!!!!
    Αυτό με υπογραφή!!!!
    Νομίζει ότι ακολουθεί τον εύκολο δρόμο !!!
    Ότι κάνει οικονομία χρόνου και λύνει στα γρήγορα το θέμα του και επιστρέφει στην δουλειά και την οικογένειά του!!!
    Στο μέλλον θα δει πόσο λάθος κάνει!!!
    Δεν λέω γενικά μην παίρνετε φάρμακα.!!!
    Αντιθέτως τα θεωρώ απαραίτητο βοήθημα στις μανιες, στις αυτοκτονικές κατάθλιψεις κτλ κτλ!!!
    ΟΧΙ σε αγχωτικές και καταναγκαστικες νευρωσεις!! Με τίποτε όμως διότι η ζημιά είναι μεγαλύτερη. Άποψη μου είναι και αν γενικευσα λάθος μου.
    Παιδικά τα γράφω όταν βιάζομαι, ζητώ συγγνώμη αλλά μην κολλάς εκεί.

    Να μου απαντήσεις όμως αν έχεις προσωπική εμπειρία.
    Θέλεις για να συνεχίσουμε την κουβέντα; Στα παραδείγματα σου δεν διαφωνώ, αλλιμονο.
    Βλέπω δυναμική επιστροφή, από Jim , βλέπω Jimara τώρα , έτσι μπράβο. Εννοείται θέλω. Λοιπόν: Γενικά συμφωνώ πως το πράμα με τα φάρμακα κατά κάποιο τρόπο δεν έχει γυρισμό. Αυτό είναι το σιωπηλό 'ομερτά' μας σε εμάς τους καταθλιπτικούς. Δε λέω ότι δεν κόβονται καθόλου. Αλλά ρε παιδί μου το ξέρεις ότι θα τραβήξεις οδύσσεια, μαθαίνεις να ζεις με αυτή τη βαριά πανοπλία. Ότι δηλαδή θα ξανακάνεις θεραπεία ακόμα κι αν κόψεις για 5 χρόνια πχ. Το τέρας αναζωπυρώνεται απλώς λίγο πιο αποδυναμωμένο. Ναι έχω προσωπική εμπειρία με κρίσεις πανικού βαθμολογίας 9/10 κ' 10/10. Χανόταν τελείως ο έλεγχος κι εκεί δόξα τω θεώ έκανα το Kick off μου με εσιταλοπράμη και ζάναξ. Πήγε πολύ καλά κατά τη διάρκεια. Μη σού πω τέλεια. Απλώς πάντα υπάρχει υποτροπή στη διακοπή μήνα με τον μήνα και κατ'επέκταση κάποιες κρίσεις πανικού που δυστυχώς ξαναβίωσα μετά από πολύ καιρό -αποδυναμωμένες μεν- αλλά δυνατές γύρω στο 7αράκι/ 10. Αυτή η αίσθηση πραγματικά δεν παλεύεται. Και ξεκινάει κάποιες μέρες πριν βαθμιαία. Δηλαδή μπορώ στο περίπου να προβλέψω πότε έρχεται η κρίση. Να σημειώσω ότι έχω κάνει τρομερή προσωπική προσπάθεια κι έχει διορθωθεί ένα τεράστιο κομμάτι του προβλήματος. Καμία σχέση με το πώς ξεκίνησα. Αλλά το 'μωσαϊκό' φέτος χρειάζεται ένα 3ο 'σφουγγγάρισμα' για να γυαλίσει καλύτερα..

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Φιλε μου εισαι τηχερος αυτο σου λεω μονον. Κανενας δεν πεθανε απο κριση πανικου ουτε εγκεφαλικο προκειται να παθει. Σε παραλυει μεν αλλα ελεγχεται ειτε με φαρμακα ειται με δουλεια με θεραπευτη. Και στην τελικη ειναι κατι που περναει. Η καταθλιψη δεν ειναι ετσι, σε κανει πολλες φορες να χανεις μηνες και χρονια απο τη ζωη σου χωρις να ζητας βοηθεια . Η πιο ΥΠΟΥΛΗ ασθενεια ειναι. Και τα φαρμακα ουσιαστικα σε αυτο πανω δεν λειτουργούν καθολου η μαλλον μακροπρόθεσμα λειτουργουν αναποδα, σε απομακρυνουν απο την συνειδητοποίηση του προβληματος, απλα μουδιαζουν το μυαλο να μην σκευτεται την αυτοκτονια.

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    120
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Φιλε μου εισαι τηχερος αυτο σου λεω μονον. Κανενας δεν πεθανε απο κριση πανικου ουτε εγκεφαλικο προκειται να παθει. Σε παραλυει μεν αλλα ελεγχεται ειτε με φαρμακα ειται με δουλεια με θεραπευτη. Και στην τελικη ειναι κατι που περναει. Η καταθλιψη δεν ειναι ετσι, σε κανει πολλες φορες να χανεις μηνες και χρονια απο τη ζωη σου χωρις να ζητας βοηθεια . Η πιο ΥΠΟΥΛΗ ασθενεια ειναι. Και τα φαρμακα ουσιαστικα σε αυτο πανω δεν λειτουργούν καθολου η μαλλον μακροπρόθεσμα λειτουργουν αναποδα, σε απομακρυνουν απο την συνειδητοποίηση του προβληματος, απλα μουδιαζουν το μυαλο να μην σκευτεται την αυτοκτονια.
    Αυτοκτονικές τάσεις όχι δεν είχα ποτέ. Δεν με έχει προβληματίσει καθόλου το συγκεκριμένο. Έχεις κάνει τέτοιες σκέψεις? Αυτό είναι σοβαρό

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Η αιτία της κατάθλιψης
    By petougakos in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 14-06-2018, 01:46
  2. Η αιτία του φόβου?
    By John11 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 12-10-2016, 16:01
  3. Νέα έρευνα για τα αίτια
    By Deleted240217a in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 11-07-2016, 10:20
  4. Αιτια σχιζο
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 19
    Last Post: 05-08-2014, 16:43
  5. 1η αιτια θανατυ η ενδοοικογενιακη βια
    By νικος32 in forum Κακοποίηση
    Replies: 0
    Last Post: 25-11-2011, 22:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •