Αντιχωτικά-νευροληπτικά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645

    Αντιχωτικά-νευροληπτικά

    Νευροληψία. Ο όρος αυτός που αποδίδεται στα αντιψυχωτικά φάρμακα άραγε γιατί δε βλέπω να ενδιαφέρονται οι ψυχίατροι να γράψουνε κανένα άρθρο.
    Υποδηλώνει βραδυψυχισμό, συναισθηματική άμβλυνση και πλήρη αδιαφορία προς το περιβάλλον.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Τον ορο αυτον που τον βρηκες;;
    Υπαρχει καποια πηγη;;

    Αυτα που περιγραφεις ειναι κ συμπτωματα της ιδιας της παθησης.
    Στην αδιαφορια μπορει να δωθει η ταμπελα της απαθειας που ειναι συχνη τοσο σε ψυχωσεις οσο κ σε καταθλιψη κ λοιπες παθησεις.
    Η βραδυτητα ονομαζεται dullness στα αγγλικα κ αναφερεται στην αργη σκεψη κ στις αμβλυμενες γνωστικε λειτουργιες.
    Αυτα τα συμπτωματα ανηκουν στα αρνητικα κ τα φαρμακα κ συγκεκριμενα τα αντιψυχωσικα δρουν μονο για τα θετικα συμπτωματα.
    Σε μερικες φορες υπαρχει κ βελτιωση των αρνητικων αλλα κατα κανονα τα φαρμακα εντεινουν το προβλημα των συμπτωματων αυτων.

    Δεν καταλαβαινω την μονημη ταση σου να βλεπεις τα αρνητικα της ψυχοφαρμακολογιας οταν πρεπει να αναγνωρισουμε το νηπιακο σταδιο της ιατρικης στο γνωστικο χωρο του εγκεφαλου κ οταν δεν εχεις κατι να αντιπροτεινεις ουτε κ κανεις αλλος νομιζω.
    Ακομα κ η αντιμετωπιση χωρις φαρμακα καταστασεων οπως οι ψυχωσεις ειναι υπο προυποθεσεις κ δεν υπαρχουν μελετες που να τις στοιχειοθετουν.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Γεια σου φίλε, κρίνω σκόπιμο να σου αναγνωρίσω πως μιλάς καλά και λογικά. Αντιψυχωτικά χαρακτηρίζονται νευροληπτικά, μείζονα ηρεμιστικά τα φάρμακα αυτά πιστεύω απο όλη τη ιατρική κοινότητα. Τον όρο νευροληψία που αναφέρεται ατα αντιψυχωτικά, νευροληπτικά τον έχω βρει στο βιβλιο ιατρικής φαρμακολογια 1 πανεπιστημιο Ιωαννίνων Μ. ΜΑΡΣΕΛΟΣ Μ. ΜΑΛΑΜΑΣ σεμπτέμβριος 1998 και μου έκανε εντύπωση η ανάλυση του όρου γιατί είχα διαβάσει πολλές φορές τον όρο νευροληπτικά αλλά πουθενά τι εστί νευροληψία. Εμένα η αντιπροτασή μου είναι η ψυχοθεραπεία και ο εγκλεισμός. Είναι μεγάλη η συζήτηση που μπορεί να γίνει αλλά έχω να πω πως με τη πρόταση μου αυτή θα μπορούσε πολύς κόσμος να γιατρευτεί αλλά και να μη γιατρευτεί να ζήσει με την αρρώστια του ελεύθερος με περιορισμούς που ζούμε όλοι. Τα φάρμακα αυτά από ότι καταλαβαίνεις και εσύ πιστεύω τα θετικά συμπτώματα προσπαθούν να εξαλείψουν και όχι την αρρώστια.
    Last edited by airetikos; 21-03-2019 at 03:44.

  4. #4
    MartinH97
    Guest
    Τι εννοείς αιρετικε στην τελευταία σου πρόταση ; Εγώ παίρνω xitolva που γράφει πως είναι αντιψυχωτικά .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Ο αιρετικος ισως βοηθησει πολυ κοσμο με το καθε αρθρο..

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    xoltiva εννοεις ολανζαπινη, γιατί τα παίρνεις αυτά μαρτιν;

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Η βοηθεια φιλε ειναι κατι δυσκολο και κρατα μικρο καλάθι. Οι ψυχιατροι βοηθανε αλλα καταστρεφουν και πολυ κοσμο προσπαθωντας να το βοηθήσουνε.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •