Τι συμβαίνει? Αγχος? Δεν καταλαβαίνω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    2

    Τι συμβαίνει? Αγχος? Δεν καταλαβαίνω

    Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέο μέλος εδώ και θα ήθελα να γράψω για την περίπτωση μου. Είμαι 27 ετών. Πρίν απο ένα μήνα το βράδυ μόλις ξάπλωσα χαλαρός να δω τη σειρά μου να με πάρει ο ύπνος με πιάνει ενα ξαφνικό μούδιασμα στο σαγόνι, σφίξιμο στο στήθος,ταχυκαρδία και με κυρίευε ενα αίσθημα φόβου. Σηκώνομαι κατευθείαν παω στο σαλόνι που ήταν ο ξάδερφος μου και δεν μπορούσα ουτε να μιλήσω καλά. Λες και πάθαινα εγκεφαλικό η κάτι τέτοιο. Πάμε στα επείγοντα κάνω καρδιογράφημα. Όλα οκ. Πάω την αλλη μερα σε παθολόγο, μου λέει δεν έχεις κατι κρίση σε έπιασε. Τι κρίση λεω απο μεσα μου .Περίεργο μου ακουστηκε. Δεν ήξερα καν τι είναι. Έκανα εξετάσεις αίματος, θυροειδη κι εκεί όλα καλά. Το ξαναπαθαίνω και ξαναπάω νοσοκομείο. Αιμα,ούρα,ακτινογραφιες,κα� �διά,πνευμόνια,υπερηχους κτλ. όλα τέλεια. Να μην τα πολυλογώ ξαναπηγα και τριτη φορά για όλα πάλι κομπλε. Όλα αυτά μεσα σε ένα μήνα. Συνέχεια τώρα ελέγχω τους σφυγμούς. Νιώθω την καρδια μου, δεν μπορώ να σκεφτω καθαρά μεσα στη μέρα μου. Κάνω προπόνηση και σταματάω γιατι νιώθω οτι θα παθω τίποτα. Δεν γίνεται έτσι δουλειά. Έχω συνέχεια αρνητικές σκέψεις. Νιώθω κουρασμένος όλη μερα. Δεν ξέρω τι να κάνω. Μια με πονάει το χέρι, μια το πόδι ,μια το στομάχι,μια μυικοι σπασμοι,μια ζαλίζομαι,μια η καρδιά. Εντωμεταξύ τα παρατηρώ πλεον όλα λεπτομερώς. Ενώ παλια δεν εδινα σημασια σε τίποτα. Δεν καταλαβαίνω. Είναι λογικά όλα αυτά που μου συμβαίνουν?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by Konstantinos_92 View Post
    Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέο μέλος εδώ και θα ήθελα να γράψω για την περίπτωση μου. Είμαι 27 ετών. Πρίν απο ένα μήνα το βράδυ μόλις ξάπλωσα χαλαρός να δω τη σειρά μου να με πάρει ο ύπνος με πιάνει ενα ξαφνικό μούδιασμα στο σαγόνι, σφίξιμο στο στήθος,ταχυκαρδία και με κυρίευε ενα αίσθημα φόβου. Σηκώνομαι κατευθείαν παω στο σαλόνι που ήταν ο ξάδερφος μου και δεν μπορούσα ουτε να μιλήσω καλά. Λες και πάθαινα εγκεφαλικό η κάτι τέτοιο. Πάμε στα επείγοντα κάνω καρδιογράφημα. Όλα οκ. Πάω την αλλη μερα σε παθολόγο, μου λέει δεν έχεις κατι κρίση σε έπιασε. Τι κρίση λεω απο μεσα μου .Περίεργο μου ακουστηκε. Δεν ήξερα καν τι είναι. Έκανα εξετάσεις αίματος, θυροειδη κι εκεί όλα καλά. Το ξαναπαθαίνω και ξαναπάω νοσοκομείο. Αιμα,ούρα,ακτινογραφιες,κα� �διά,πνευμόνια,υπερηχους κτλ. όλα τέλεια. Να μην τα πολυλογώ ξαναπηγα και τριτη φορά για όλα πάλι κομπλε. Όλα αυτά μεσα σε ένα μήνα. Συνέχεια τώρα ελέγχω τους σφυγμούς. Νιώθω την καρδια μου, δεν μπορώ να σκεφτω καθαρά μεσα στη μέρα μου. Κάνω προπόνηση και σταματάω γιατι νιώθω οτι θα παθω τίποτα. Δεν γίνεται έτσι δουλειά. Έχω συνέχεια αρνητικές σκέψεις. Νιώθω κουρασμένος όλη μερα. Δεν ξέρω τι να κάνω. Μια με πονάει το χέρι, μια το πόδι ,μια το στομάχι,μια μυικοι σπασμοι,μια ζαλίζομαι,μια η καρδιά. Εντωμεταξύ τα παρατηρώ πλεον όλα λεπτομερώς. Ενώ παλια δεν εδινα σημασια σε τίποτα. Δεν καταλαβαίνω. Είναι λογικά όλα αυτά που μου συμβαίνουν?
    Μαλλον περνας μια περιοδο με πολυ αγχος, γι αυτο ισως να επαθες και κριση πανικου.
    Προσπαθησε να αποβαλεις τις αρνητικες σκεψεις και οσο μπορεις να σταματησεις να το σκεφτεσαι.
    Οσο επικεντρωνεσαι σε αυτα τοσο θα μεγαλωνει το προβλημα.

  3. #3
    Αυτό το διαστημα έχεις πιεστει ψυχολογικα από κάτι?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    2
    Δεν ξέρω. Η δουλεια μου ειναι πιεστική αλλα πάντα ήταν. Δεν μου εχει ξανασυμβει κάτι τετοιο. Δεν έδινα ποτε σημασία σε τετοια πράγματα. Ημουν ολη μέρα δουλεια τζυμ εξω απο εδω απο εκει. Τι να πω δεν ξερω. Ίσως μου τα έσκασε τώρα μετα απο όλα αυτά τα χρόνια.

  5. #5
    Δυστυχώς αυτά τα πράγματα έρχονται ξαφνικά και καμιά φορά χωρίς λόγο. Αν κατά τα άλλα είσαι υγιης τοτε ναι αυτό μοιάζει με άγχος και με κρίση. Αν δεις και συνεχιστει συμβουλεψου έναν ειδικό. Εύχομαι να είναι κάτι παροδικο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Quote Originally Posted by Konstantinos_92 View Post
    Δεν ξέρω. Η δουλεια μου ειναι πιεστική αλλα πάντα ήταν. Δεν μου εχει ξανασυμβει κάτι τετοιο. Δεν έδινα ποτε σημασία σε τετοια πράγματα. Ημουν ολη μέρα δουλεια τζυμ εξω απο εδω απο εκει. Τι να πω δεν ξερω. Ίσως μου τα έσκασε τώρα μετα απο όλα αυτά τα χρόνια.
    φίλε έτσι ακριβώς έγινε και με εμένα, ξαφνικά μια μέρα έπαθα μια κρίση και μετά από επισκέψεις σε νοσοκομεία, γιατρούς κλπ, ε ανακάλυψα τι μπορεί να σου κάνει το άγχος...τα συμπτώματα είναι ακριβώς τα ίδια, εναλλαγή συμπτωμάτων, φοβίες μην πάθω κάτι, επικέντρωση στις αισθήσεις του σώματος κλπ κλπ.
    Προσπάθησε να ζεις τη ζωή σου χωρίς να τα σκέφτεσαι καθόλου όλα αυτά. Κάνε ότι θα έκανες αν δεν τα είχες. Κάθε φορά που θα σε πιάνει μια ανησυχία βγάλε τη από τη σκέψη σου όπως μπορείς.
    Παράλληλα πήγαινε σε έναν ψυχολόγο να του πεις τι σου συμβαίνει. Θα εκπλαγείς από το πόσο μπερδεμένες είναι οι σκέψεις σου γιατί το άγχος προκαλεί διάσπαση προσοχής και από ένα σημείο και μετά όλα στο μυαλό σου γίνονται μακαρονάδα με σάλτσα
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Προσοχη οσοι παθαινετε κρισεις πανικου, να μην καλειτε το 166 και μην μπαινετε σε ασθενοφορα. Να καλειτε ραδιοταξι -σε λιγοτερο απο 10 λεπτα θα ειναι στην πορτα σας. Σε περιπτωση παλι που πανω στον πανικο μπειτε σε ασθενοφορο, φροντιστε να δωσετε 20-50 ευρω φιλοδωρημα στο πληρωμα. Αν βγαινει ενας δυνατος ηλεκτρικος θορυβος απο την καμπινα, μη δεχτειτε να σας μεταφερουν αν δεν τον σταματησουν. Θα υποστειτε σοβαρη βλαβη στην ακοη.

Similar Threads

  1. Αγχος ή μικρή κατάθλιψη? Δεν ξέρω τι συμβαίνει!
    By Lina_kik in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 07-11-2018, 14:10
  2. ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ !!!
    By vval in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 20-11-2012, 00:16
  3. δεν καταλαβαινω τι συμβαινει!
    By suzukaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 02-08-2012, 01:43
  4. ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ
    By ksotiko in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 18-03-2011, 14:59
  5. τι συμβαινει,σκατα γιορτες,πολυ αγχος
    By gamder11 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 22-01-2011, 14:29

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •