Ολα της τα προβλήματα είναι άλυτα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    1

    Ολα της τα προβλήματα είναι άλυτα

    Καλησπερα,
    Τον τελευταίο καιρό είμαι με μία κοπέλα ή οποία έχει περάσει δύσκολα στο οικογενειακό της περιβάλλον και σίγουρα την έχει επιρεασει σαν άτομο.
    Αυτό που παρατηρώ σε αυτήν την κοπέλα και μου δίνει την αίσθηση ότι κάτι δεν πάει καλά είναι το εξής που θα περιγράψω παρακάτω.

    Η εν λόγω κοπέλα ,φαίνεται να μην μπορεί να διαχειριστεί το παραμικρό πρόβλημα που θα εμφανιστεί στην καθημερινότητα της σωστά.
    Προκύπτει ένα πρόβλημα και χωρίς να προσπαθήσει καν να το λύσει μένει κολημένη εκεί να λέει "υπαρχει προβλημα και υπαρχει προβλημα" και να σκαει και να αγχωνεται σαν να ναι κανα βουνο ,και ενω η εκαστοτε λύση σε μενα φαντάζει προφανής ,όχι μόνο δεν της είναι προφανής και ευκολο να την σκεφτει αλλά ακόμα και αν της την πω-εξηγήσω-φροντίσω να την καταλαβει ,δεεν φένεται να την δέχεται ούτε να την σκεφτεται καθόλου και παραμένει πάντα κολλημενη στο προβλημά της οσο και να εξηγήσω και όσο και να θέλω να βοηθήσω ,δεν παει πιο πέρα ... Φαίνεται σαν να μην την βοηθάει το μυάλο της να αποδεχτεί καμία λύση σε κανένα πρόβλημα....κατι σαν τον ορισμο της παράνοιας ,όπως ο Αϊνστάιν την όρισε ....Κολάει στο πρόβλημά της ,και στην αρχική της λάθος προσέγγιση του προβλήματος ,και δεν δεχεται καμία λύση ,επομένως εν τέλει της φαίνονται όλα άλυτα ...μικρα, μεγαλα οτι και να ναι ...Νομιζα πως είχε να κανει με την σχέση και πως δεν την ενδιαφέρει γι αυτό γινεται αυτό αλλά είμαστε 1.5 χρόνο μαζί και βλέπω ότι το κάνει παντού στην ζωή της ...
    Καμία ιδέα ρε παιδιά τι μπορεί να είναι όλο αυτό ή πως ονομάζεται ,αν είναι καποια διαταραχή? Δεν ξέρω αλλά μου φαινέται πως σίγουρα (χωρις να θελω να ακουστω κακός) κατι δεν πάει καλά στο μυαλό της .

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Φίλε κάντεις δυνατό σεξ να τη ξεμπλοκαρεις και να παει να κανει ψυχαναλυση-ψυχοθεραπεια. Οχι φαρμακα.

  3. #3
    Κοίταξε μπορει σε σένα ένα πρόβλημα να φανταζει απλό αλλά στο δικό της μυαλό να μην είναι και τόσο. Θες να γίνεις πιο συγκεκριμένος με τα θέματα που δεν μπορεί να λυσει?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Οκ, πιθανόν η κοπέλα είναι λιγο παραπάνω αγχωδης από το φυσιολογικό, μπορεί να έχει όντως κάποιο θέμα διαχειρησης....
    Πέρα από αυτό όμως η πρώτη σκέψη μου διαβάζοντας το ποστ σου όσον αφορά τη σχέση σας και τα προβλήματα είναι πως απλά δεν επικοινωνείτε στην ίδια γλώσσα...από προσωπική μου εμπειρία το λεω. Μπορει (εικάζω φυσικά, δεν έχω εικόνα της κοπέλας) να μην είναι ότι της φαίνονται αλυτα τα προβλήματα της, αλλά να ειναι το ότι αυτό που σου ζητάει όταν τα συζητάει μαζί σου δεν είναι λύσεις, αλλά συμπαράσταση, συμπονια. Μπορεί δηλαδή να είναι καθαρά θέμα επικοινωνίας.
    Σου λέει πχ Μήτσο έχω το α,β,γ πρόβλημα
    Εσύ ως Μητσος (ως άντρας) σκέφτεσαι λύσεις...βάζεις το κομπιουτεράκι στο κρανίο σου να δουλέψει και λες κοίτα, σου έχω βρει την α,β,γ λύση/επιλογή. Έτσι στη ψύχρα.
    Τι ακούει αυτη: "καλά και τι πανικοβαλλεσαι, χαζή είσαι; Η λύση είναι απλή, ο φόβος/η ανησυχία/η στενοχώρια που αισθάνεσαι είναι παράλογα, να τι πρέπει να κάνεις". Έτσι εσύ στο μυαλό σου βοηθάς, αλλά για εκείνη στην ουσία αποστασιοποιεισαι, φαίνεσαι ψυχρός.
    Και ωραία και καλά όλα ως εδώ, μπράβο σου, και μπορεί να τις φανούν χρήσιμα αυτά που προτείνεις...όμως μπορεί σε αρχικό στάδιο και σε μεγάλο βαθμό αυτό που χρειάζεται η κοπέλα σου όταν συζητάει μαζί σου το οποιοδήποτε πρόβλημα να ΜΗΝ είναι λύσεις, αλλά να αισθανθεί ότι την καταλαβαίνεις, ότι την ακούς, ότι την συμπονας, ότι είσαι με το μέρος της. Και μετα να προτείνεις και την λύση.
    Οπότε αντί να ακούσει τα προαναφερθέντα σε ένα θετικότερο σενάριο θέλει να ακούσει
    "Σε ακούω και καταλαβαίνω γιατί είσαι αναστατωμένη/αγχωμενη/στενοχωρημένη, με βάση τα όσα μου λες έχεις δίκιο να αισθάνεσαι όπως αισθάνεσαι, δεν είναι παράλογο να αισθάνεσαι έτσι, σου το αναγνωρίζω αυτό. Μην ανησυχείς όμως, μην στενοχωριέσαι, όλα θα πάνε καλά, θα βρούμε την λύση...η λύση μπορεί να είναι η α,β,γ"

    Βλέπεις την διαφορά;
    Άμα αισθάνεται ότι της ακυρώνεις (από καλή πρόθεση) με την ψυχραιμία σου και την τετράγωνη λογική σου τα αρνητικά συναισθήματα που βιωνει σε κάποιες καταστάσεις, λογικό δεν είναι να θέλει να υπερασπιστεί την εγκυροτητητα των συναισθημάτων της και να γατζωνεται στο πρόβλημα για να σου πει "κοίτα, ΥΠΑΡΧΕΙ πρόβλημα, δεν είμαι παράλογη που φοβάμαι/αγχώνομαι"...κάπου δηλαδή μένει ακάλυπτη και αφροντιστη κάποια συναισθηματική της ανάγκη...
    Αυτή σου μιλάει για να καθησυχαστει κι εσύ υπολογίζεις λυσεις...βλεπεις την παρεξηγηση;

    Δεν λέω ότι σίγουρα αυτό συμβαίνει με την κοπέλα σου...αυτό έχει συμβεί σε εμένα ως βαθιά ενσυναισθαντικό κι ευαίσθητο ατομο σε σχέση με ένα πολύ λογικο/πρακτικό άτομο...και νομίζω ότι συμβαίνει γενικά σε μικρότερο η μεγαλύτερο βαθμό μεταξύ αντρων και γυναικών αυτό...
    Σκέψου το ενδεχόμενο να συμβαίνει και κάτι τέτοιο λοιπόν...

  5. #5
    Μήπως είναι αδυναμία διαχείρισης καταστάσεων και συναισθημάτων? Ίσως είναι αγχώδης, βραχυκυκλώνει κατα κάποιο τρόπο και εν τέλει αποφεύγει να αντιμετωπίσει τα όποια προβλήματα. Δεν σημαίνει απαραίτητα πως έχει κάποια διαταραχή. Απλώς το οικογενειακό της περιβάλλον δεν της το έμαθε. Χρειάζεται προσπάθεια και χρόνο(χωρίς να είμαι ειδικός-μια άποψη).
    Αλλά και εσύ πολύ εύκολα δεν την κρίνεις?

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ειναι απλο ΔΕ ΘΕΛΕΙ να βρει λυση

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εγω θα την θεωρουσα προβληματικη , μουχει τυχει παρομοια περιπτωση με αλλου ειδους κολλημα , και σε αντρα , και σε γυναικα , ουδεις εκ των δυο διορθωθηκε , τουναντιον , με τον καιρο χειροτερεψαν αμφοτεροι .......δλδ που να μεγαλωσει κιολας .......σκληρο αυτο που γραφω , αλλα δεν θελω να μπλεκω σε καταστασεις που αδυνατω να βοηθησω και να κατανοησω .....αυτος ειμαι γω , εσυ εισαι συ ομως .....δεν ξερω πως να ονομασω την διαταραχη , μαλλον υπερβαλλον αγχος , ............... μπορει να κανω και λαθος ομως για την διαταραχη ..........

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Απλά είναι τα πράγματα, επειδή έχει περάσει δύσκολα έχει έλλειψη αυτοπεποίθησης και πρώτον αντιδρά σαν drama queen ώστε υποσυνείδητα να τραβήξει την προσοχή των άλλων και δεύτερον πραγματικά αισθάνεται ανασφάλεια να πάρει πρωτοβουλία και απόφαση για το παραμικρό. (Δηλαδή στο μυαλό της είναι ευκολότερο να λέει δεν ξέρω τι λύση να δώσω από το να διαλέξω την Α λύση ανάμεσα στις Α,Β,Γ,Δ λύσεις και να μου βγει η λάθος λύση ή η λιγότερο καλή).

    Στο συναισθηματικό κομμάτι χρειάζεται επιβεβαίωση όπως γράφει και η Ναταλία πιο πάνω. Παράλληλα πρέπει σταδιακά ταυτόχρονα με τη στήριξη που θα αισθάνεται, να μάθει να αναλαμβάνει ευθύνες και να χτίσει πιο ισχυρή προσωπικότητα. Φαντάζομαι είστε σε μικρή ηλικία; Όσο πιο καλά θα αισθάνεται, τόσο πιο πολύ θα τα ξεπερνάει αυτά, ωστόσο πρέπει να προσπαθείς να τη βοηθάς χωρίς να την "καπελώνεις" αν καταλάβαίνεις τι θέλω να πω...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ισως αν ημουν νεωτερος , ναντιδρουσα σαν την Σονια και την Ναταλια , αλλα επειδη εχουν δει πολλα τα ματακια μου , και δεν θελω να σπαταλω τον πολυτιμο χρονο μου σε πιθανως αθεραπευτες καταστασεις , δεν θασχολιομουν αλλο......και βλεπω το προβλημα αποστασιοποιημενος , οχι συναισθηματικα εμπλεκομενος ............εκει αλλαζουν πολλα ....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Αδερφε θα σου πω μερικα χιντ για τον κοσμο αυτοι που εχουν περασει δυσκολα σε βλεπουν σαν φλωρο εσενα που εισαι απο σπιτι κι ολα πηγαν καλα τωρα θα σου πω γτ καθεται μαζι σου ουτε για τα λεφτα ουτε για το χαρακτηρα σου ειναι σιγουρη πωσ δε θα την καταλαβεισ ποτε και θελει να εχει το κεφαλι τησ ησυχο απο ενα αγορι που θα την καταλαβει θα ανακατευτει και θα γινουν ολα ******* θα σε εχει σαν στηριγμα ανακουφισησ απο τα προβληματα μεχρι να ηρεμησει αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εlis , πιθανον ναχεις δικιο .......τα βλεπω αλλιως ......

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    τυχαινει να ηξερα καποια σαν αυτη που μου μιλαγε συχνα για να περνα η ωρα αν και στο τελος τσακωθηκαμε γιατι τη βαρεθηκα αφου ηθελε να μιλα χωρις να την ενδιαφερει τιποτα απο οσα της ελεγα αλλες φορες το εριχνε στη κλαψα αλλες μιλαγε θυμωμενα αλλες δε μιλαγε καν αλλα σε ολες τις φορες ειχα μονιμα την αισθηση οτι την ενδιαφερε μονο ο εαυτος της και ολα τα υπολυπα υπηρχαν η οχι ηταν το ιδιο πχ μου λεγε οτι στεναχωριοταν που χωρισε ενω δεν εκανε τιποτα απολυτως γι αυτο και εγω απλα χρονοτριβουσα συμβουλευοντας τη μου ελεγε πχ πες μου πες μου πες μου και μου εδινε την εντυπωση οτι ηθελε απλα να πολυλογισει

Similar Threads

  1. Replies: 46
    Last Post: 06-04-2015, 23:44
  2. αλυτα ψυχολογικα θεματα(παιδια ειναι μεγαλο διαβαστε το σας παρακαλω ειναι αναγκη)
    By the_definition_of_fear in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 30-03-2013, 01:07
  3. ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΝΕΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΑΠΑΤΑ? ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ 'Η ΚΑΚΟΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ?
    By VICKY88 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 23-11-2012, 09:53
  4. Replies: 1
    Last Post: 01-10-2008, 11:02
  5. ποια ειναι τα σημαδια που εκπεμπει καποιος οταν ειναι ερωτευμενος;
    By Μαντω in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 04-03-2008, 10:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •