Ομοφυλοφιλια και εκκλησια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 18 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 260
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    7

    Ομοφυλοφιλια και εκκλησια

    Ειμαι 20 και εχω καταλαβει πλεον οτι ειμαι γκει. Αρχικα δεν με ενοιαζε το ειχα αποδεχτει πλεον ομως τα πραγματα εχουν αλλαξει. Ακουω παρα πολλους να λενε ασχημα πραγματα για την ομοφυλογιλια και εχω επηρεαστει παρα πολυ και τα εχω βαλει με τον εαυτο μου που ειναι γκει. Δεν τοχω πει σε κανεναν ουτε και στην ψυχολογο μου. Επισης εχω τρομοκρατηθει με αυτα που λεει η εκκλησια οτι ειναι μεγαλη αμαρτια και φοβαμαι οτι ειναι μια τιμωρια προς εμενα απο τον Θεο που ειμαι γκει(πολλοι το εχουν πει αυτο). Επισης φοβαμαι οτι θα τιμωρηθω επιπλεον απτον Θεο αν προβω σε καποια ερωτικη επαφη με αγορι(κατι που θελω να κανω αλλα δεν το κανω γιατι φοβαμαι) γιατι αυτο αναφερεται στην αγια γραφη. Μια φορα που το εκανα με αγορι μετα απο 1 βδομαδα επαθα καταθλιψη και απεκτησα ψυχολογικα προβληματα(αγχος) πραγμα που το αποδιδω ως τιμωρια απτον Θεο επειδη εκανα ομοφυλοφιλικο σεξ. Απο τοτε φοβαμαι να ξανακανω κατι και η σεξουαλικη μου ζωη περιοριζεται μονο στον αυνανισμο. Επισης μετα τον οργασμο οταν αυνανιζομαι μου περναει τελειως το παθος που ειχα πριν τελειωσω. Δεν ξερω εχω προσπαθησει αναγκαστικα να δω ερωτικα μια γυναικα αλλα δυστηχως δεν μου βγαινει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Location
    Σύννεφο
    Posts
    313
    Φίλε μου το να είσαι ομοφυλόφιλος σίγουρα δεν είναι αμαρτία. Γεννήθηκες έτσι, μη ντρέπεσαι για τον εαυτό σου. Θα σου πρότεινα αντί να ακούς τους παπάδες, να ακούσεις την ψυχολόγο σου. Θα σε βοηθήσει να προχωρήσεις στη ζωή σου. Η εκκλησία θα σε βοηθήσει σε άλλα πράγματα. Οπότε μίλα στην ψυχολόγο και άσε τι θα πει ο καθένας. Όλοι ξέρουμε να κρίνουμε. Προσπάθησε μόνο να είσαι κύριος σε ότι κάνεις, μη δίνεις δικαιώματα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by mardom8 View Post
    Ειμαι 20 και εχω καταλαβει πλεον οτι ειμαι γκει. Αρχικα δεν με ενοιαζε το ειχα αποδεχτει πλεον ομως τα πραγματα εχουν αλλαξει. Ακουω παρα πολλους να λενε ασχημα πραγματα για την ομοφυλογιλια και εχω επηρεαστει παρα πολυ και τα εχω βαλει με τον εαυτο μου που ειναι γκει. Δεν τοχω πει σε κανεναν ουτε και στην ψυχολογο μου. Επισης εχω τρομοκρατηθει με αυτα που λεει η εκκλησια οτι ειναι μεγαλη αμαρτια και φοβαμαι οτι ειναι μια τιμωρια προς εμενα απο τον Θεο που ειμαι γκει(πολλοι το εχουν πει αυτο). Επισης φοβαμαι οτι θα τιμωρηθω επιπλεον απτον Θεο αν προβω σε καποια ερωτικη επαφη με αγορι(κατι που θελω να κανω αλλα δεν το κανω γιατι φοβαμαι) γιατι αυτο αναφερεται στην αγια γραφη. Μια φορα που το εκανα με αγορι μετα απο 1 βδομαδα επαθα καταθλιψη και απεκτησα ψυχολογικα προβληματα(αγχος) πραγμα που το αποδιδω ως τιμωρια απτον Θεο επειδη εκανα ομοφυλοφιλικο σεξ. Απο τοτε φοβαμαι να ξανακανω κατι και η σεξουαλικη μου ζωη περιοριζεται μονο στον αυνανισμο. Επισης μετα τον οργασμο οταν αυνανιζομαι μου περναει τελειως το παθος που ειχα πριν τελειωσω. Δεν ξερω εχω προσπαθησει αναγκαστικα να δω ερωτικα μια γυναικα αλλα δυστηχως δεν μου βγαινει.
    Αν ρωτήσεις τους παπάδες ακόμα και κάποιος που είναι αλλόθρησκος για τους παπάδες θα είναι αμαρτωλός και καταραμένος....αφού οι τύποι είναι τέλειος ρατσιστές..
    Δεν έχω τίποτα με τη θρησκεία...ούτε και φυσικά με το θεό...πιστεύω στο Θεό με όλη τη δύναμη της ψυχής μου..αλλα στο Θεό όμως όχι στους παπάδες...
    Εδώ καταφέρανε και πεισανε έναν κόλητο μου ότι είναι αμαρτωλός επειδή έχει πολλούς φίλους και κυρίως επειδή ένας εξ αυτών είναι αλλόθρησκος..και ότι ο θεός δεν ευλογεί όσους κάνουν παρέα με αλλόθρησκους...ακούσων ακούσων...επειδή η ίδιοι είναι ρατσιστές προσπαθούν και το θεό να τον παρουσιάσουν ρατσιστή...
    Λοιπόν φίλε μου....η τιμωρία σου απτό θεό δεν είναι το ότι είσαι γκέι...για κάποιο λόγο είσαι γκέι...ο θεός δεν θα σε κρίνει από αυτό η μόνο από αυτό αλλά κυρίως απτής πράξεις προς τους συνανθρώπους σου...αφού διάβασες της γραφές και αυτά που λέει η θρησκεία η οι παπάδες θα έχεις διαβάσει προφανώς και αυτό που είπε ο Ιησούς στην *****....οι αμαρτίες της σάρκας είναι ελαφροτερες απτής αμαρτίες της ψυχής...που σημαίνει.
    Ότι ο θεός δίνει μεγαλύτερη βαρύτητα στης αμαρτίες της ψυχής που είναι ο ρατσισμός..η ζήλια..ο φθόνος..η Κάκια..η ψευδομαρτυρία ..ο φόνος ...και άλλα πολλά...
    Ωστόσο όμως όλα συγχωρούνται με βάση το θεό...ότι αμαρτίες και αν έχεις κάνει...δεν θυμάμαι ποιοι άγιοι ήταν νομίζω ήταν γιος και μαμά και είχαν διαπράξει αιμομιξία εις γνώσιν.και ωστόσο μετά μετάνιωσαν ζήτησαν συγγνώμη με όλη τη δύναμη της ψυχής τους το νιώθαμε τη συγγνωμη δηλαδή και έτσι ο θεός τους συγχώρεσε..αλλά δεν θυμάμαι ποιοι άγιοι ήταν...
    Ο θεός αγαπάει όλους τους ανθρώπους...είτε είναι γκέι είναι όχι...ας πούμε ένα παράδειγμα οποιοδήποτε άνδρα..έχει πάει με χίλιες γυναίκες έχει κάνει προγαμιαίο σεξ που με βάση την εκκλησία είναι αμαρτία....θα πάει στην κόλαση???και αν αυτός ο άνθρωπος κάνει αγαθουργιες???κάνει καλές πράξεις???δεν έχει μίσος για κανέναν???δεν ζηλευει κανεναν?
    Θα πάει στην κόλαση επειδή έκανε προγαμιαίο σεξ η επειδή πήγε με πολλές γυναίκες???έλεος...
    Μιλάμε προπαγάνδα τεράστιων διαστάσεων...και απορώ αφού διαβάζουν το ευαγγέλιο γιατί τα καταλαβουν στραβά????γιατί παραλληπτουν λεγόμενα του Χριστού η του Θεού???γιατί δεν λένε και ότι οι αμαρτίες της σάρκας είναι ελαφροτερες απτής αμαρτίες της ψυχής.??είναι αμαρτία σαφώς αλλά δεν είναι και καμιά αμαρτία που δεν συγχωρείται...δεν είναι και το μοναδικό κριτήριο για την είσοδο προς τον παράδεισο...πολύ σωστά είπε ο κυριος...δεν μπαίνουν οι ίδιοι και δεν αφήνουν και τους άλλους να μπούνε...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Για ρώτησε τους παπάδες...τι είναι θεός???
    Να δούμε τι θα σου πούνε??

  5. #5
    Η ομοφυλοφιλία δεν είναι αμαρτία. Δεν γίνεται ένα παιδι 20 χρονων να τιμωρείται από το θεό όπως λες.δεν έχεις κάνει καμία αμαρτια για να απολογησε.αγάπησε τον εαυτο σου και σεβασου τον.άκου αυτό που σου λέει η καρδια σου και κανέναν άλλον. Έτσι και αλλιώς οι άλλοι πάντα θα λένε κατι είτε είσαι ομοφυλόφιλος είτε είσαι ετεροφυλοφιλος.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Πωτες να μην νιωθεις ντροπη στην ζωη σου για αυτο που πωθεις! απεναντιας να νιωθεις ασχημα οταν θελεις κατις που σου κανει καλο και λογο ντροπης δεν το κανεις.
    Εισαι ενα πολυ νεο παιδι, η ζωη ουσιαστικα τωρα αρχιζει να ξεδυπλονεται εμπρος σου! απολαυσετην ! μην την κοματιαζεις μειτε να τηνζησεις οπως θα αρεσει στους αλλους! δικη σου ειναι η ζωη!! δικο σου ειναι το κορμι σου! δικα σου ειναι τα συναισθηματα!! .Ερωτευσου! κανε σεξ! διασκεδασαι ! κλαψαι, γελασαι! ΖΗΣΑΙ!!
    Εαν νιωθεις ομορφα ναπας με ανδρες πηγαιναι και χεστους αλλους τι θα πουνε! Εαν θελεις να αγγαλιαζεις ανδρα καντω!
    Λες πως οι τυψεις πηστευεις πως ειναι απο τον Θεο, ο δυαλος φαιρνει τις τυψεις , ο Θεος μονο αισθηματα ομορφα και χαροπα εχει! ουτε τυψεις ουτς μησος θα βρεις στην "αγγαλια" του Θεου. Αυτο που σε αγχωνει μαλον ειναι η εκκλησια και οχι ο Θεος οπου σε αγαπαει οτι και να κανεις. Η εκκλησια φιλε μου ανα τους αιωναςεχει ναθεωρησει πολλα πραματα, εξαλου οι οικουμενηκες συνοδοι αυτο εχουν ως σκοπο τους να αναμορφονωντε να αναπλαθουν τους κανωνες τους συμφωναμε τις αλλαγες ,τιςς πολυτισμικες συνηθειες ανα τους αιωνες. Ετσι λοιπον οπως καπωτες δεν δεχωταν το δυαζιγιο και δεν ξανα παντρευαι ετσι , τωρα, μπορεις να κανεις μεχρι 3 γαμους! Ετσι λοιπον θα αλλαξουν και αλλα πολλα, οι καθοληκοι ειδη εχουν κανει αλλαγες.
    Μην νιωθεις ασχημα φιλε μου!! οταν αγαπας πραγματικα ειναι αμαρτια να μην το δηλωνεις , ειναι αμαρτημα μεγαλο να το σκωτονεις

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Αν ρωτήσεις τους παπάδες ακόμα και κάποιος που είναι αλλόθρησκος για τους παπάδες θα είναι αμαρτωλός και καταραμένος....αφού οι τύποι είναι τέλειος ρατσιστές..
    Δεν έχω τίποτα με τη θρησκεία...ούτε και φυσικά με το θεό...πιστεύω στο Θεό με όλη τη δύναμη της ψυχής μου..αλλα στο Θεό όμως όχι στους παπάδες...
    Εδώ καταφέρανε και πεισανε έναν κόλητο μου ότι είναι αμαρτωλός επειδή έχει πολλούς φίλους και κυρίως επειδή ένας εξ αυτών είναι αλλόθρησκος..και ότι ο θεός δεν ευλογεί όσους κάνουν παρέα με αλλόθρησκους...ακούσων ακούσων...επειδή η ίδιοι είναι ρατσιστές προσπαθούν και το θεό να τον παρουσιάσουν ρατσιστή...
    Λοιπόν φίλε μου....η τιμωρία σου απτό θεό δεν είναι το ότι είσαι γκέι...για κάποιο λόγο είσαι γκέι...ο θεός δεν θα σε κρίνει από αυτό η μόνο από αυτό αλλά κυρίως απτής πράξεις προς τους συνανθρώπους σου...αφού διάβασες της γραφές και αυτά που λέει η θρησκεία η οι παπάδες θα έχεις διαβάσει προφανώς και αυτό που είπε ο Ιησούς στην *****....οι αμαρτίες της σάρκας είναι ελαφροτερες απτής αμαρτίες της ψυχής...που σημαίνει.
    Ότι ο θεός δίνει μεγαλύτερη βαρύτητα στης αμαρτίες της ψυχής που είναι ο ρατσισμός..η ζήλια..ο φθόνος..η Κάκια..η ψευδομαρτυρία ..ο φόνος ...και άλλα πολλά...
    Ωστόσο όμως όλα συγχωρούνται με βάση το θεό...ότι αμαρτίες και αν έχεις κάνει...δεν θυμάμαι ποιοι άγιοι ήταν νομίζω ήταν γιος και μαμά και είχαν διαπράξει αιμομιξία εις γνώσιν.και ωστόσο μετά μετάνιωσαν ζήτησαν συγγνώμη με όλη τη δύναμη της ψυχής τους το νιώθαμε τη συγγνωμη δηλαδή και έτσι ο θεός τους συγχώρεσε..αλλά δεν θυμάμαι ποιοι άγιοι ήταν...
    Ο θεός αγαπάει όλους τους ανθρώπους...είτε είναι γκέι είναι όχι...ας πούμε ένα παράδειγμα οποιοδήποτε άνδρα..έχει πάει με χίλιες γυναίκες έχει κάνει προγαμιαίο σεξ που με βάση την εκκλησία είναι αμαρτία....θα πάει στην κόλαση???και αν αυτός ο άνθρωπος κάνει αγαθουργιες???κάνει καλές πράξεις???δεν έχει μίσος για κανέναν???δεν ζηλευει κανεναν?
    Θα πάει στην κόλαση επειδή έκανε προγαμιαίο σεξ η επειδή πήγε με πολλές γυναίκες???έλεος...
    Μιλάμε προπαγάνδα τεράστιων διαστάσεων...και απορώ αφού διαβάζουν το ευαγγέλιο γιατί τα καταλαβουν στραβά????γιατί παραλληπτουν λεγόμενα του Χριστού η του Θεού???γιατί δεν λένε και ότι οι αμαρτίες της σάρκας είναι ελαφροτερες απτής αμαρτίες της ψυχής.??είναι αμαρτία σαφώς αλλά δεν είναι και καμιά αμαρτία που δεν συγχωρείται...δεν είναι και το μοναδικό κριτήριο για την είσοδο προς τον παράδεισο...πολύ σωστά είπε ο κυριος...δεν μπαίνουν οι ίδιοι και δεν αφήνουν και τους άλλους να μπούνε...
    απλα επειδη τα βαζεις με τους παπαδες δεν ειπε κανεις οτι οι παπαδες δεν ειναι ανθρωποι, αρα αφου ειναι ανθρωποι ειναι και αυτοι αμαρτωλοι....!!! Οι παπαδες ειναι τελετουργοι, ειναι αυτοι που χρειαζονται να προσευχηθουν για να γινουν τα μυστηρια, ειτε ειναι αμαρτωλοι ειτε οχι... Ειναι αυτοι οι οποιοι τελουν την Θεια Λειτουργια, και το κρασι και το ψωμι γινετε σωμα και αιμα θεου....
    Οσο για τον ανθρωπο που ειναι αλλοθρηκος και κανει παρεα μαζι του, το ειπε διοτι μπορει να ειμαι ιδιαιτερα πιστος βουδιστης ας πουμε και να τον προτρεπει να ασπαστει την δικια του πιστη...

    τελος, ο ανθρωπος ξερει οτι αυτο που νιωθει, ελξη δηλαδη, δεν ειναι σωστη και φυσιολογικη, αρα ανηκει στις παρατυπιες και αρα τον πιανουν συναισθηματα αυτοτιμωριας... οποτε εχει καποια ιδεα οτι ο Θεος τον τιμωρει... αλλα ο θεος δεν μας κρινει τωρα, ουτε μας τιμωρει τωρα.. ολα θα γινουν στην δευτερα παρουσια!

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εισαι γκει μονο στα λογια σαν συμπερασμα οσο για την εκλησια απο που να το πιασω και απο που να τ αφησω....

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    https://m.youtube.com/watch?v=qApUSZnYzlo Ρε φίλε δεν έχεις καταλάβει τι νταραβέρι γίνεται στα μονηστηρια και στις εκλλησιες. Αλλο η βίβλος κι αλλο οι παπαδες και οι μοναχοι και οσοι ειναι στην εκλησια. Τους κοροιδευει ολος ο κοσμος τι βιβλος και μαλακιες ρε φιλε αυτα ειναι για τους πραγματικους χριστιανους.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    απλα επειδη τα βαζεις με τους παπαδες δεν ειπε κανεις οτι οι παπαδες δεν ειναι ανθρωποι, αρα αφου ειναι ανθρωποι ειναι και αυτοι αμαρτωλοι....!!! Οι παπαδες ειναι τελετουργοι, ειναι αυτοι που χρειαζονται να προσευχηθουν για να γινουν τα μυστηρια, ειτε ειναι αμαρτωλοι ειτε οχι... Ειναι αυτοι οι οποιοι τελουν την Θεια Λειτουργια, και το κρασι και το ψωμι γινετε σωμα και αιμα θεου....
    Οσο για τον ανθρωπο που ειναι αλλοθρηκος και κανει παρεα μαζι του, το ειπε διοτι μπορει να ειμαι ιδιαιτερα πιστος βουδιστης ας πουμε και να τον προτρεπει να ασπαστει την δικια του πιστη...

    τελος, ο ανθρωπος ξερει οτι αυτο που νιωθει, ελξη δηλαδη, δεν ειναι σωστη και φυσιολογικη, αρα ανηκει στις παρατυπιες και αρα τον πιανουν συναισθηματα αυτοτιμωριας... οποτε εχει καποια ιδεα οτι ο Θεος τον τιμωρει... αλλα ο θεος δεν μας κρινει τωρα, ουτε μας τιμωρει τωρα.. ολα θα γινουν στην δευτερα παρουσια!
    Και εγώ δεν είπα ότι δεν είναι άνθρωποι..ούτε τους κατέκρινα για κάποια αμαρτία.ουτε για φιλαργυρία...αλλά όταν είσαι παπάς οφείλεις να ασκείς σωστά τα καθήκοντά σου και όχι τα παραποιης τα λεγόμενα του Θεού η της γραφές..δεν λέω να τους βάλουμε φυλακή αλλά άμα δεν μπορούν κάποιοι εξ αυτών να ασκούν αυτό το λειτούργημα σωστά ας παραιτηθουν...δεν μπορούν να λένε ότι όσοι είναι αλλόθρησκοι χρήζουν άμεσης ψυχιατρικής βοήθειας..μόνο και μόνο νομίζω επειδή έχουν άλλη θρησκεία..η ότι ο θεός δεν θα τους βάλει στο παράδεισο του κάποιους επειδή είτε είναι μαύροι είτε έχουν άλλη θρησκεία. ..Τότες τη θεός θα ήταν????
    Αν είχες δύο παιδια το ένα κοντιτερο Άπτον άλλον και εγώ επιανα το πιο κοντό απτά δύο σου παιδιά και του έλεγα ως δάσκαλος τους ότι ο πατέρας σου δεν σε αγαπάει γιατί είσαι πιο κοντός σε σχέση με τον αδερφό σου η με τα αδέλφια σου..και εκείνος με πίστευε. θα σου άρεσε???ακόμα και αν δεν με πίστευε θα το θεωρούσες σωστό??
    Οι ίδιοι κάνουν αυτό που λες προτρέπουν τους άλλους με πλύση εγκεφάλου να αλλάξουν θρησκεία..πιθανόν τας τους ότι είναι καταραμένοι η αμαρτωλοί...αυτά λέει ο χριστιανισμός αυτά δίδαξε ο Χριστός??όχι βέβαια...άρα γιατί ψευδωνται??άρα να φοβούνται από της άλλες θρησκείες για τους ποιμένες τους αφού οι ίδιοι είναι τρεις χειρότεροι.... εξαιρώντας πολλοί λίγους από αυτό αυτούς που είναι πάρα πολυ υπεύθυνοι και ευσυνηδυτοι παπάδες..
    Τέλος νιωθει έτσι διότι είναι αμαρτία...αλλά δεν είναι θανάσιμοι αμαρτία δεν είναι αμαρτία η οποία δεν συγχωρείται..έιναι μια αμαρτία καθαρά σαρκική ...και στης σαρκικές πρόκλησης ο θεός έχει τεράστια κατανόηση και ανοχή.....εφ όσον φυσικά δεν μιλάμε για παιδεραστία η βιασμό...

  11. #11
    Vaggg
    Guest
    Ναι μεν είναι αμαρτία αλλά κανένα αμάρτημα δεν είναι τόσο μεγάλο ή φοβερό που να μην το συγχωρει ο Θεός. Όπως λένε και οι πατέρες της εκκλησίας (οι αγίοι) η αγάπη του Θεού είναι μεγαλύτερη από την μεγαλύτερη αμαρτία του ανθρώπου. Μην απελπίζεσαι, και αν αμαρτάνεις 1000 φορές, αρκεί να μετανιώνεις και να ζητάς απο τον θεό συγχώρεση με την ψυχή σου. Ο Θεός βλέπει την προσπάθεια όλων των ανθρώπων και γνωρίζει τις αδυναμίες και τα πάθη μας καλύτερα απο τον καθένα. Το μόνο που μας ζητά είναι να έχουμε επίγνωση της αμαρτώλοτητας μας και να μην απελπιζόμαστε καθώς η απελπισία είναι το τέλος και ο θάνατος του ανθρώπου αλλά να μετανοούμε και να αγωνιζόμαστε έως το τέλος της ζωής μας και ο Θεός κανεναν (που μετανόησε) δεν θα τιμωρήσει ή αδικήσει αλλά θα αποκαταστήσει ενδόξως. Εδω ο ιδιος ο διάβολος ένα κύριε ελέησον να πει ο Θεός θα τον δεχθεί ξανά κοντά του και θα τον αποκαταστήσει στην πρότερη του δόξα (αγιος Παισιος) αν αποβαλλει τον εγωισμό και την έπαρση του, σε εμάς που κάνουμε ασυγκρίτως λιγότερα θα κολλήσει η αγάπη του θεού?

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Και εγώ δεν είπα ότι δεν είναι άνθρωποι..ούτε τους κατέκρινα για κάποια αμαρτία.ουτε για φιλαργυρία...αλλά όταν είσαι παπάς οφείλεις να ασκείς σωστά τα καθήκοντά σου και όχι τα παραποιης τα λεγόμενα του Θεού η της γραφές..δεν λέω να τους βάλουμε φυλακή αλλά άμα δεν μπορούν κάποιοι εξ αυτών να ασκούν αυτό το λειτούργημα σωστά ας παραιτηθουν...δεν μπορούν να λένε ότι όσοι είναι αλλόθρησκοι χρήζουν άμεσης ψυχιατρικής βοήθειας..μόνο και μόνο νομίζω επειδή έχουν άλλη θρησκεία..η ότι ο θεός δεν θα τους βάλει στο παράδεισο του κάποιους επειδή είτε είναι μαύροι είτε έχουν άλλη θρησκεία. ..Τότες τη θεός θα ήταν????
    Αν είχες δύο παιδια το ένα κοντιτερο Άπτον άλλον και εγώ επιανα το πιο κοντό απτά δύο σου παιδιά και του έλεγα ως δάσκαλος τους ότι ο πατέρας σου δεν σε αγαπάει γιατί είσαι πιο κοντός σε σχέση με τον αδερφό σου η με τα αδέλφια σου..και εκείνος με πίστευε. θα σου άρεσε???ακόμα και αν δεν με πίστευε θα το θεωρούσες σωστό??
    Οι ίδιοι κάνουν αυτό που λες προτρέπουν τους άλλους με πλύση εγκεφάλου να αλλάξουν θρησκεία..πιθανόν τας τους ότι είναι καταραμένοι η αμαρτωλοί...αυτά λέει ο χριστιανισμός αυτά δίδαξε ο Χριστός??όχι βέβαια...άρα γιατί ψευδωνται??άρα να φοβούνται από της άλλες θρησκείες για τους ποιμένες τους αφού οι ίδιοι είναι τρεις χειρότεροι.... εξαιρώντας πολλοί λίγους από αυτό αυτούς που είναι πάρα πολυ υπεύθυνοι και ευσυνηδυτοι παπάδες..
    Τέλος νιωθει έτσι διότι είναι αμαρτία...αλλά δεν είναι θανάσιμοι αμαρτία δεν είναι αμαρτία η οποία δεν συγχωρείται..έιναι μια αμαρτία καθαρά σαρκική ...και στης σαρκικές πρόκλησης ο θεός έχει τεράστια κατανόηση και ανοχή.....εφ όσον φυσικά δεν μιλάμε για παιδεραστία η βιασμό...
    γενικα υπαρχει πολυ σαμποταρισμα στην Ελλαδα για τους παπαδες αλλα και την εκκλησια συνολικα... εχω ακουσει χιλιαδες ατομα να κατηγορουν τους παπαδες ή την εκκλησια αδικα και πολυ απο αυτους ειναι προκατηλημενοι... ομως κοιταξε στον παραδειγμα που μου εφερες οτι οποιος πιστευει σε καποια αλλη θρησκεια ειναι ατομο που χρηζει ψυχιατρικης βοηθειας, θα ηθελα να μου παρεθεισεις το οπτικο-ακουστικο υλικο που εχεις για να δω πως ακριβως το ειπε... και στην τελικη νομιζω οτι καμια φορα παιζει και κανενα σπασμενο τηλεφωνο, ο καθενας μεταφερει τα λογια καποιου αλλου καπως διαφορετικα και μετα να γινετε η παρεξηγηση...

    δεν θεωρω οτι ολοι μας ειμαστε ενταξει στα επαγγελματα μας, αρα και ετσι υπαρχουν καποιοι παπαδες που προβαινουν σε ασχημες πραξεις.. εχω ακουσει για ενα με δυο περιστατικα, αλλα δεν μπορουμε να βγαλουμε γενικο συμπερασμα για ολους τους παπαδες, κρινοντας τους μονο απο τον εναν και δυο που εκαναν ασχημα πραγματα... εν τελη θεωρω οτι πολυς κοσμος εχει παθει αυτο.. κρινουνε ολους με βαση αν ακουσαν για ενα περιστατικο στην δεκαετια

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Στο θεμα αυτο συμφορμηττες μου εχω να σας πω ενα πραγμα, ξεκαρφοτο μεν αλλα σημαντικο. Τοσα χρονια στο φορουμ ειναι λιγες οι φορες οπου υπαρχουν τοσο αξιολογες σηζητησεις σαν αυτην εδω. Μηνυματα με νοημα,με επιχειρηματα και με ευγενικοτατες αντιπαραθεσεις. Γραφετε με καθαρο λογο και φερνετε ομορφα παραδηγματα. Ειληκρινα παιδια μπραβο σας! χαιρομαι να σας διαβαζω.
    Τωρα σχετικα με το θεμα. Φιλε θεματοθετη ,αφου σε απασχολη τοσο πολυ η γνωμη της εκκλησιας ,των ιερεων για την ιδιετεροτητα σου θα σου προτεινα να ψαξεις και να βρεις εναν ιερεα - μην βρεις ομως κανενα παπουλη με παλαιικο μυαλο, μην βρεις κανεναν πουρητανο χρυσαυγιτη! να βρεις κανενα νεο ιερεα οπου να τον συνοδευουν ομορφα, ανοιχτομυλα σκεπτικα, να εχει μοντερνα φυμη. Ειτε να του εξωμολογηθεις, ειτε να τα πειτε.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    γενικα υπαρχει πολυ σαμποταρισμα στην Ελλαδα για τους παπαδες αλλα και την εκκλησια συνολικα... εχω ακουσει χιλιαδες ατομα να κατηγορουν τους παπαδες ή την εκκλησια αδικα και πολυ απο αυτους ειναι προκατηλημενοι... ομως κοιταξε στον παραδειγμα που μου εφερες οτι οποιος πιστευει σε καποια αλλη θρησκεια ειναι ατομο που χρηζει ψυχιατρικης βοηθειας, θα ηθελα να μου παρεθεισεις το οπτικο-ακουστικο υλικο που εχεις για να δω πως ακριβως το ειπε... και στην τελικη νομιζω οτι καμια φορα παιζει και κανενα σπασμενο τηλεφωνο, ο καθενας μεταφερει τα λογια καποιου αλλου καπως διαφορετικα και μετα να γινετε η παρεξηγηση...

    δεν θεωρω οτι ολοι μας ειμαστε ενταξει στα επαγγελματα μας, αρα και ετσι υπαρχουν καποιοι παπαδες που προβαινουν σε ασχημες πραξεις.. εχω ακουσει για ενα με δυο περιστατικα, αλλα δεν μπορουμε να βγαλουμε γενικο συμπερασμα για ολους τους παπαδες, κρινοντας τους μονο απο τον εναν και δυο που εκαναν ασχημα πραγματα... εν τελη θεωρω οτι πολυς κοσμος εχει παθει αυτο.. κρινουνε ολους με βαση αν ακουσαν για ενα περιστατικο στην δεκαετια
    Το παράδειγμα με τους αλλόθρησκους που λέγανε ότι χρήζουν ψυχιατρικής βοήθειας..δεν το άκουσα από τρίτο άτομο....το άκουσα με τα ίδια μου τα αυτιά όταν πήγα να συναντήσω έναν φίλο μου ημέρα Κυριακή στην εκκλησία..επειδή ήξερα ότι θα ήταν εκεί .πήγα να τον πάρω και μετά την εκκλησία να πάμε για καφέ..και ο παπάς με το κήρυγμα του είπε όλα τα παραπάνω που ανέφερα συν πολλά άλλα ρατσιστικά σχόλια.... δυστυχώς δεν σκέφτηκα να κρατήσω οπτικοακουστικό υλικό... επίσης δεν έχω κανενα απόλυτος λόγο να σαμποτάρο καμία εκκλησία και κανεναν παπά...δεν έχω κάτι να χωρίσω μαζί τους...και αναγνωρίζω ότι ΚΑΠΟΙΟΙ από αυτούς είναι πολύ σωστοί και κυρητουν πολύ σωστά το λόγο του Θεού..αλλά επειδή υπάρχουν αυτοι που είναι σωστοί....είτε λίγοι είτε πολλοί δεν μπορώ να παραβλέψω αυτούς που δεν είναι σωστοί...

    Σαφώς δεν είμαστε όλοι σωστοί στα επαγγέλματα μας..ούτε σωστά πράττουμε τη δουλειά μας κάθε μέρα..θα τύχουν και μέρες θα κάνουμε και λάθοι στη δουλειά μας...αλλά αλλο είναι σαν ηλεκτρονικός που είμαι εγω να μην σου επισκευάσω σωστά την τηλεόραση σου και να χρειαστεί στη χειρότερη χειρότερη περίπτωση να σε αποζιωσω.. άλλο είναι να είμαι αποθηκαριος όπως ειμουν παλιά και να σου στείλω λάθος παραγγελία..π.χ να παραγγείλεις παπούτσια και να σου στείλω λουλούδια.. και άλλο είναι να είμαι παπάς να αντιπροσωπευω μια θρησκεία που την ασπάζονται ένας πολύ μεγάλος αριθμός κόσμου..και δυστυχώς μια μεγάλη μερίδα του κόσμου να δέχεται αυτά που λες και να μην ψάχνει αν είναι σωστό η λάθος και να τα δέχεται κατευθείαν για σωστό..και να πάρω στο λαιμό μου ένα σωρό κόσμο λέγοντας μπούρδες...π.χ τι είσαι μουσουλμάνος???έστω και αν είσαι σωστός οικογενειάρχης έστω και αν δεν πηραξες έστω μυρμήγκι στη ζωή σου...έστω και αν έκανες καλές πράξεις θα πας στην κόλαση ασυζητητί μόνο και μόνο επειδή είσαι μουσουλμάνος η βουδιστής η ινδουιστής η οτιδήποτε άλλο είσαι...όλοι πιστεύω καταλαβενουμε τη διαφορά του λάθος στο επάγγελμα του ξυλουργού που θα πάρει λάθος μέτρα..και στο λειτούργημα του παπά που θα πάρει στο λαιμό του ένα σωρό κόσμο διοτι αυτός ο κόσμος θα τον πιστέψει σε αυτά που λέει γιατί φοράει ράσα και όλη μέρα λέει κύριε ελέησον...τεράστια η διαφορά..ο ένας φτιάχνει έπιπλα ο άλλος φτιάχνει ΜΥΑΛΑ...
    Last edited by giorgos35; 23-03-2019 at 22:51.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    γενικα υπαρχει πολυ σαμποταρισμα στην Ελλαδα για τους παπαδες αλλα και την εκκλησια συνολικα... εχω ακουσει χιλιαδες ατομα να κατηγορουν τους παπαδες ή την εκκλησια αδικα και πολυ απο αυτους ειναι προκατηλημενοι... ομως κοιταξε στον παραδειγμα που μου εφερες οτι οποιος πιστευει σε καποια αλλη θρησκεια ειναι ατομο που χρηζει ψυχιατρικης βοηθειας, θα ηθελα να μου παρεθεισεις το οπτικο-ακουστικο υλικο που εχεις για να δω πως ακριβως το ειπε... και στην τελικη νομιζω οτι καμια φορα παιζει και κανενα σπασμενο τηλεφωνο, ο καθενας μεταφερει τα λογια καποιου αλλου καπως διαφορετικα και μετα να γινετε η παρεξηγηση...

    δεν θεωρω οτι ολοι μας ειμαστε ενταξει στα επαγγελματα μας, αρα και ετσι υπαρχουν καποιοι παπαδες που προβαινουν σε ασχημες πραξεις.. εχω ακουσει για ενα με δυο περιστατικα, αλλα δεν μπορουμε να βγαλουμε γενικο συμπερασμα για ολους τους παπαδες, κρινοντας τους μονο απο τον εναν και δυο που εκαναν ασχημα πραγματα... εν τελη θεωρω οτι πολυς κοσμος εχει παθει αυτο.. κρινουνε ολους με βαση αν ακουσαν για ενα περιστατικο στην δεκαετια
    Εσένα δηλαδή θα σου άρεσε κάποιοι να σου εμφυτευαν τύψεις επειδή σου αρέσουν η γυναίκες???
    Είναι ωραίο αυτό που είπε ο θεματοθετης??με τιμωρεί ο θεός γιατί μου αρέσουν οι άνδρες και είμαι αμαρτωλός...αν πάθει κατάθλιψη το παιδί η παπάδες θα τρέξουν να τον κάνουν καλά???
    Ξέρεις πόσα παιδιά παίρνουν διάφορα ψυχολογικά είτε γιατί τους αρέσουν οι άνδρες είτε γιατί δοκίμασαν να κάνουν σεξ...
    Θα μπορούσαν σαφώς να του πούνε κοίταξε τέκνον μου...είναι αμαρτία αυτό αλλά δεν είναι και καμιά αμαρτία που δεν συγχωρείται...και εννοείται ότι δεν είσαι καταραμένος απτό θεό...αλίμονο ο θεός είναι αγάπη..δεν θα σε κρινη ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ... Αλλά και από πολλά άλλα...άρα αν δεν εισουν ομοφυλόφιλος αλλά ποθουσες τη γυναίκα του γείτονά σου η του φίλου σου πάλι μια χαρά την κόλαση θα τη δικαιωσουνα ....με λίγα λόγια στην κόλαση δεν μπενουν μόνο ομοφυλόφιλοι μπενουν άνθρωποι και με αλλες σεξουαλικές προτιμήσεις...και οι σεξουαλικές προτιμήσεις είναι το τελευταίο που μετράει..πλην παιδεραστίας και βιασμου..

Page 1 of 18 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχιατροι σε Εκκλησια για το ρατσισμος
    By savatage in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 9
    Last Post: 30-03-2018, 03:30
  2. Ομοφυλοφιλια
    By Διαλυμένος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 10-04-2014, 11:33
  3. ομοφυλοφιλια
    By xamenos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 01-10-2013, 23:38
  4. Ομοφυλοφιλια
    By Anna M. in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 26-02-2013, 06:07
  5. Ομοφυλοφιλία
    By Kassi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 474
    Last Post: 25-07-2011, 16:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •