Έχω κουραστει
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 63
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    19

    Έχω κουραστει

    Ότι μα ότι γίνει λέει ότι εγώ το προκαλώ και ότι εγώ ευθύνομαι. Συνεχώς με κρίνει για όλα και με βγάζει ότι λέω ψέματα αν τολμήσω να αντικρουσω ότι λέει με αποδείξεις. Αν πω δε τα δικα του λογια λεει οτι πιανομαι απο τις λεπτομερειες. Οταν τον παίρνω τηλέφωνο λέει ότι τον ελέγχω. ( άσχετο ότι και αυτός μπορεί να με πάρει 6 φορές τηλέφωνο και να με ρωτάει τι κάνεις και που είσαι ). Οπως επίσης θεωρεί και έλεγχο αν θέλω να ξέρω που πάει, από την στιγμή που και αυτός αυτό ζητάει. Όταν του πω είπες αυτό και αυτό και με ενόχλησε, μου λέει δεν είπα κάτι τέτοιο και δεν πας καλά έχεις πρόβλημα . Έχω κουραστεί νιώθω ότι θα τρελαθώ από αυτά και άλλα τοσα...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Location
    Σύννεφο
    Posts
    313
    Αν ρωτάς που πάει, τι κάνει, που είναι από ενδιαφέρον/αγάπη για τον άνθρωπο σου είναι καλό. Αν όμως ρωτάς επειδή θέλεις/πιστεύεις ότι πρέπει/ότι δικαιούσαι να ξέρεις τότε είναι έλεγχος. Έλεγχο μπορείς να κάνεις μόνο στον εαυτό σου σε κανέναν άλλο άνθρωπο. Τα ίδια ισχύουν και για εκείνον. Έτσι το βλέπω εγώ. Όπως και να χει φαίνεται το καθετί.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    19
    Από ενδιαφέρον καθαρά ρώτησα, για αυτο μου κάθησε στο στομάχι το πως το βλέπει

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Location
    Σύννεφο
    Posts
    313
    Δηλαδή μια φορά έχει γίνει αυτό; Αφού λες ότι κι εκείνος σε "ψάχνει" συνέχεια, το ίδιο κι εσύ.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    19
    Τελευταία τον ενοχλεί τόσο. Πιο πολύ τον ενόχλησε όταν προχθές τον έπαιρνα τηλέφωνο Αφού μου είπε ότι έρχεται σπίτι. Άργησε να έρθει και τον πήρα από ενδιαφέρον να δω γιατί άργησε ανησύχησα και δεν απαντούσε. Μετά από ώρα με πήρε και μου είπε ότι διάβαζε τα mail του και δεν γινόταν να απαντήσει και ότι είναι στο δρόμο, ενώ μιλούσαμε μαζί στο τηλ μιλουσε με κάποιο ατομο. Και του λέω είσαι οντως στον δρόμο ή κάπου είσαι. Και άρχισε να μου λέει στο άκυρο αν νομίζεις ότι έχω βρει άλλη να το βγάλεις από το μυαλό σου και δεν στο λέω για να σου ρίξω στάχτη στα μάτια και τέτοια ωραία. Έχει 3 μέρες μου λέει συνεχώς ότι τον ελέγχω για ένα τηλέφωνο που έκανα επειδή ανησύχησα, που να μην έπαιρνα .

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Location
    Σύννεφο
    Posts
    313
    Εσύ μπορεί να τον πήρες επειδή ανησύχησες και μπράβο σου αυτό έπρεπε να κάνεις αφού είδες ότι αργούσε. Αυτό το "είσαι στο δρόμο ή κάπου είσαι;" αυτός το εκλαμβάνει ως "είσαι στο δρόμο ή είσαι με κάποια άλλη;". Οπότε του λες με ωραίο τρόπο και με όλη σου την αγάπη ότι ο μόνος λόγος που τον πήρες τηλέφωνο ήταν γιατί ανησύχησες και του ζητάς συγγνώμη που αμφεβαλλες αν ήταν στο δρόμο ή πχ έπινε μπύρες μ' ένα φίλο. Και η συζήτηση τελειώνει εκεί. Το αν θα το δεχτεί δεν έχει σημασία. Θα εξαρτηθεί από τη συνέχεια.
    Να είσαι πιο προσεκτική από εδώ και πέρα στο πως λες κάποια πράγματα ώστε να ανακτηθεί η εμπιστοσύνη μεταξύ σας που έχει χαθεί. Τα ίδια βέβαια καλό είναι να κάνει κι εκείνος.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    19
    Σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου. Καλό Σαββατοκύριακο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Location
    Σύννεφο
    Posts
    313
    Σ' ευχαριστώ, επίσης. Να θυμάσαι πως παίζει μεγάλο ρόλο πως θα πεις το καθετί. Και πάνω απ' όλα ενδιαφέρον, όχι έλεγχο.

  9. #9
    Quote Originally Posted by And87 View Post
    Ότι μα ότι γίνει λέει ότι εγώ το προκαλώ και ότι εγώ ευθύνομαι. Συνεχώς με κρίνει για όλα και με βγάζει ότι λέω ψέματα αν τολμήσω να αντικρουσω ότι λέει με αποδείξεις. Αν πω δε τα δικα του λογια λεει οτι πιανομαι απο τις λεπτομερειες. Οταν τον παίρνω τηλέφωνο λέει ότι τον ελέγχω. ( άσχετο ότι και αυτός μπορεί να με πάρει 6 φορές τηλέφωνο και να με ρωτάει τι κάνεις και που είσαι ). Οπως επίσης θεωρεί και έλεγχο αν θέλω να ξέρω που πάει, από την στιγμή που και αυτός αυτό ζητάει. Όταν του πω είπες αυτό και αυτό και με ενόχλησε, μου λέει δεν είπα κάτι τέτοιο και δεν πας καλά έχεις πρόβλημα . Έχω κουραστεί νιώθω ότι θα τρελαθώ από αυτά και άλλα τοσα...
    Αφού νιώθεις τόσα άσχημα και όπως λες θα τρελαθεις γιατί ειστε μαζί?

  10. #10
    Miliva21
    Guest
    Κάτσε τώρα....η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να ξέρω πόσο ζηλιάρα και πόσο ελεγκτική είσαι με τον σύντροφό σου .....Τι του λες ακριβώς και πως το λες.....
    Μπορεί να είσαι παραπανω καχύποπτη από όσο πρέπει και να του τα λες με έναν τρόπο που να τον εξοργιζεις τον άλλο άθελά σου και να αμύνεται...

    Ειδικά αυτό το "είσαι σίγουρα στο δρόμο ή κάπου αλλού " που του είπες ήταν καχύποπτο...Πόσο μάλλον αν ο άλλος ποτέ δεν σου έχει δώσει τέτοιο δικαίωμα.......Και μεταξύ μας τώρα τον πήρες για να τον ελέγξεις που βρίσκεται και όχι από ενδιαφέρον και τέτοια μπαρμ******λα.....

    Επδ όμως δεν ξέρουμε τη σχέση σου και πως επικοινωνείτε μεταξύ σας προτού προλάβουμε να σε βγάλουμε εσένα λάθος θα θέλαμε να ξέρουμε αν ο σύντροφός σου σου έχει δώσει δικαίωμα να τον υποψιάζεσαι και αν ναι ποτε έγινε αυτο;; υπηρξαν συγκεκριμένα γεγονότα Από πλευράς του που δεν δεν σε αφήνουν να τον εμπιστευτείς;;

    Γενικότερα πως τα λύνετε αυτά τα θέματα που προκύπτουν;; περιέγραψε μας ένα τσακωμο πχ....Τι λες και εκνευρίζεται; τι κάνει και είσαι συνέχεια υποψιασμένη

    Το να νιώθεις ότι ο σύντροφός σου σε κρίνει συνέχεια, δεν παραδέχεται τα λάθη του και σε μειώνει δεν είναι καθόλου ωραία συμπεριφορά
    Και ειδικά αν έχει υπάρξει ένα συγκεκριμένο γεγονός που σε κάνει να είσαι καχύποπτη
    Εγώ δεν βρίσκω τον λόγο να είσαι μαζί με αυτόν τον άνθρωπο....

  11. #11
    Miliva21
    Guest
    Επίσης το να θέλει εσένα να ελέγχει συνεχώς αλλά εσυ μόλις του πεις κάτι θίγεται και εκνευρίζεται είναι απαράδεκτο έως και ύποπτο.....ή παιζεις με ισους όρους κύριος ή δεν τα κάνεις αυτά εξ αρχής..

    Γενικότερα πάντως δεν υπάρχει καμια εμπιστοσύνη σε αυτή τη σχέση.. Ούτε από σένα Αλλά ούτε κ από εκείνον

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    19
    Εγώ είμαι συνεχώς σπίτι μαζί με τα παιδιά μας. Δικαίωμα για να ζηλεύω μου έδωσε πριν 6 μήνες όταν μιλούσε με άλλη και διέγραφε τα μυνήματα μπροστά στα μάτια μου. Ποτέ δεν τον πίεσα να μην ασχολείται με ότι του αρέσει και να λείπει όσες ώρες θέλει σε αντίθεση με αυτόν που όταν ζητήσω να πάω κάπου έστω για έναν καφέ πλέον η απάντηση είναι όχι . Οι τσακωμοί μας ως συνήθως λύνονταν στα 5 λεπτα. Τελευταία πχ του είπα έχω βαρεθεί να είμαι συνεχώς σπίτι θέλω να πάω δουλειά ή να βλέπεις και εσύ λιγο τα παιδια να ασχοληθω και με κατι αλλο να χαλαρωνω και μου λέει δεν φοράω φουστάνια για να βλέπω τα παιδιά. Του λέω εσυ ασχολείσαι με όσα θες χωρίς να μπαίνω εμπόδιο για μένα έστω και μισή ώρα κάθε πόσες μέρες δεν υπάρχει περιπτωση; Μια φορά θα ζήσω μου λέει λες και εγώ θα ζήσω 100. Εκείνη την ώρα βουρκωσα και μου λέει είσαι προβληματική και τρελή για τα σίδερα

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    19
    Α και όσο αφορά το ότι τον πήρα τηλέφωνο επειδή καθυστέρησε ήταν επειδή με είχε πάρει το απόγευμα τηλέφωνο και μου λέει ερχομαι ( απο άλλη πολη) . Στις 8 Αφού είχαν περάσει 3 ώρες να μιλήσουμε και έπρεπε να είχε ήδη έρθει ανησύχησα και τον πήρα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Location
    Σύννεφο
    Posts
    313
    Πραγματικά απορώ γιατί κάθεσαι μαζί του; Αλλά είναι τα παιδιά, δεν δουλεύεις... Αν είναι έτσι όπως τα λες κι έχει γκόμενα πάρε διαζύγιο, θα χεις τη διατροφή, με τα παιδιά δεν ασχολείται ούτως ή άλλως. Δηλαδή κάνει ότι κάνει βγαίνει κι από πάνω. Κι αν σου έχει πει αυτά δε σε σέβεται εσύ γιατί να τον σεβαστείς;

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    19
    Του έχω πει στα ίσα αν νιώθεις ότι βαρέθηκες και θέλεις να χωρίσουμε πες το στα ίσα αντί να μου κάνεις επίθεση για το παραμικρό πχ δεν είχε πετσέτα δίπλα από τον νεροχύτη για να σκουπίσει τα χέρια του και νευρίασε. Μου λέει εγώ σε αγαπώ δεν θέλω να χωρίσουμε. Ε μα δεν γίνεται μια έτσι μια αλλιώς. Ότι ζητήσει τρέχω να το κάνω

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έχω κουραστεί!!
    By whitecandle in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 36
    Last Post: 25-07-2015, 23:09
  2. εχω κουραστει
    By sweetOctober in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 01-11-2013, 18:32
  3. Έχω κουραστεί...
    By Jude in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 13-09-2013, 18:56
  4. εχω κουραστει
    By rom77 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 43
    Last Post: 17-09-2007, 03:13
  5. Εχω κουραστει
    By Τιμος23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 53
    Last Post: 07-03-2007, 00:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •