Διπολικη Διαταραχη Ταχεως Κυκλου ( Rapid Cycling) - Πως τα καταφερνετε? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Γεια σας και καλωσήρθατε!

    Για να ανταλλάξετε μηνύματα πρέπει να έχετε κάνει 50 δημοσιεύσεις

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Γεια σας και καλωσήρθατε!

    Για να ανταλλάξετε μηνύματα πρέπει να έχετε κάνει 50 δημοσιεύσεις
    Ωω οκ δεν το ηξερα...ευχαριστουμε για την ενημερωση καλως σας βρηκαμε!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by nodragsnomed9 View Post
    Βασικα επειδη κ εγω καινουριο μελος ειμαι δεν εχω ιδεα αν μπορεις να στειλεις μηνυμα χαχα! Αν θελεις να ανοιξουμε μια κουβεντα μεταξυ μας, οτι απορια εχεις, αν και για το rapid cycling που εψαξα δεν πολυκαταλαβα τι ειναι...
    Ούτε εγώ έχω πολυκαταλαβει

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    132
    Θα περιμένω το επόμενο ραντεβού με τον γιατρό να μου εξηγήσει,γιατί την προηγούμενη φορά που πήγα ήμουν σε σύγχυση και δεν κατάλαβα πολλά...
    Είναι τύπος διπολικής?είναι μεμονωμένο επεισόδιο?εσύ από αυτά που έψαξες τι κατάλαβες?καλώς ήρθες!!!

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    10
    Καλησπερα κι εσυ καλως ηρθες! Να σου πω την αληθεια απο αυτα που διαβασα καταλαβα οτι ειναι μια πιο περιπλοκη μορφη της διπολικης, ειναι σιγουρα υποκατηγορια ή τμημα της δλδ, και οτι απλα εκει ο ασθενης εμφανιζει 4 η και παραπανω επεισοδια μεσα σε 1 χρονο, τα οποια ειναι ειτε καταθλιπτικα , ειτε μανιακα , ειτε μεικτα(σ αυτο δεν ξερω να σου πω εμπειριες γτ δεν εχω). Το μονο που μπορω να σου πω με σιγουρια γιατι εγω πασχω απο διπολικη διαταραχη τυπου 1, ειναι οτι ειχα χρονια καταθλιψη και οταν πηρα την αγωγη μου τη σταματησα απο μονη μου και αυτο χειροτερεψε την κατασταση και επαθα μανιακο επεισοδιο σε χρονο 1 μηνα και πιο λιγο. Αλλα ηταν τελεια η φαση της προμανιας, γιατι ενταξει στη φουλ μανια φτανεις ως την τρελα σχεδον και σου γυριζει το μυαλο, οποτε αναγκαστηκα πρεπει να γιενι εισαγωγη σε κλινικη. Εσυ ειχες καποιο επεισοδιο? Στη ζωη σου γενικα? Ποιες ειναι οι εμπειριες σου? ειμαι ανοιχτη προς συζητηση, θα σου μιλαω εκ πειρας

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    132
    Καλησπέρα!!! Έχω είχα διαγνωσθεί με ήπια αλλά χρόνια κατάθλιψη πριν κάνα χρόνο και έπαιρνα espoza... πρόσφατα μετά από ένα επεισόδιο υπομανιας (έτσι δεν λέμε το όχι πολύ έντονο??) Βασικά για δύο βδομάδας είχα πολλές εναλλαγές ...εκεί που ήμουν τέλεια μα με λίγο επικυνδυνη συμπεριφορά ξαφνικά έπεσα πολυ με τάσεις αυτοκτονίας... Τότε μου είπε ο γιατρός για την ταχέως κύκλου...και επειδή ήμουν σε φάση down μου έδωσε έξτρα αντικαταθλιπτικά...ήταν πολύ παράξενη φάση,αλήθεια!κ τώρα πρέπει να ξαναπάω γιατί βλέπω σημάδια πως δεν είναι καλά τα πράγματα..εσύ πόσο καιρό το παλεύεις?

  7. #22
    κ εγω το ιδιο περναω, μια πολυ καλα και θελω να κανω πραγματα και μια με καταθλιωη κανενα ενδιαφερον και αυτοκτονικες σκεψεις. Μου ειχαν δωσει αντικαταθληπτικο το ξεκινησα οτι ημουν σε φαση καταθλιψης αλλα το κοψα οταν μου ηρθε η αλλη διαθεση. Και γενικα φοβαμαι τις παρενεργειες. Οσο περνανε τα χρονια τα διαστηματα καταθλιψης μεγαλωνουν. Βεβαια υπαρχουν λογοι πισω απο την καταθλιψη δεν ερχεται αναιτια

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    132
    [QUOTE=psycho22;1139971]κ εγω το ιδιο περναω, μια πολυ καλα και θελω να κανω πραγματα και μια με καταθλιωη κανενα ενδιαφερον και αυτοκτονικες σκεψεις. Μου ειχαν δωσει αντικαταθληπτικο το ξεκινησα οτι ημουν σε φαση καταθλιψης αλλα το κοψα οταν μου ηρθε η αλλη διαθεση. Και γενικα φοβαμαι τις παρενεργειες. Οσο περνανε τα χρονια τα διαστηματα καταθλιψης μεγαλωνουν. Βεβαια υπαρχουν λογοι πισω απο την καταθλιψη δεν ερχεται αναιτια[/QUOTE

    Ελπίζω να συμβουλευτικές γιατρό κ να μην σταμάτησες μόνος σου!

  9. #24
    [QUOTE=maragel;1140097]
    Quote Originally Posted by psycho22 View Post
    κ εγω το ιδιο περναω, μια πολυ καλα και θελω να κανω πραγματα και μια με καταθλιωη κανενα ενδιαφερον και αυτοκτονικες σκεψεις. Μου ειχαν δωσει αντικαταθληπτικο το ξεκινησα οτι ημουν σε φαση καταθλιψης αλλα το κοψα οταν μου ηρθε η αλλη διαθεση. Και γενικα φοβαμαι τις παρενεργειες. Οσο περνανε τα χρονια τα διαστηματα καταθλιψης μεγαλωνουν. Βεβαια υπαρχουν λογοι πισω απο την καταθλιψη δεν ερχεται αναιτια[/QUOTE

    Ελπίζω να συμβουλευτικές γιατρό κ να μην σταμάτησες μόνος σου!
    Σταματησα μονος. Οι γιατροι ειπαν οχι.

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    3
    Καλημέρα σας
    Ειμαι και εγω καινουρια. Πρόσφατα απο δημόσιο ψυχίατρο "διαγνωστικα" με πολλές επιφυλάξεις με κυκλοθημική διαταραχή αφήνοντας να ενδεχόμενα αμφισβήτησης.
    Μου έδωσε ενα αντικαταθλιπτικο και ενα σταθεροποιητη. Το αντικαταθλίπτικο απτη πρωτη μέρα που έκανε υπομανια, σα να είχα πιει ανεβαστικά ναρκωτικά. Πολύ εντονο και λίγο τρομακτικο...
    Έχει καποιος άλλος διάγνωση για κυκλοθυμική διαταραχή? Είναι ένα προστάδιο της διπολικής ή απλά το ονομάζουν έτσι για να μην ακουστεί βαρύ στα αφτια μου?
    Ευχαριστώ που με ακούσατε

  11. #26
    Quote Originally Posted by maria86 View Post
    Καλημέρα σας
    Ειμαι και εγω καινουρια. Πρόσφατα απο δημόσιο ψυχίατρο "διαγνωστικα" με πολλές επιφυλάξεις με κυκλοθημική διαταραχή αφήνοντας να ενδεχόμενα αμφισβήτησης.
    Μου έδωσε ενα αντικαταθλιπτικο και ενα σταθεροποιητη. Το αντικαταθλίπτικο απτη πρωτη μέρα που έκανε υπομανια, σα να είχα πιει ανεβαστικά ναρκωτικά. Πολύ εντονο και λίγο τρομακτικο...
    Έχει καποιος άλλος διάγνωση για κυκλοθυμική διαταραχή? Είναι ένα προστάδιο της διπολικής ή απλά το ονομάζουν έτσι για να μην ακουστεί βαρύ στα αφτια μου?
    Ευχαριστώ που με ακούσατε
    απο οτι ειδα ειναι ηπιας μορφης διπολικη διαταραχη. κ εμενα με ειχε πιασει απ τη πρωτη μερα το αντικαταθλιπτικο, με εκανε πιο ψυχρο αλλα λενε οτι θελει δυο εβδομαδες για να πιασει και θεωρησα οτι ηταν τυχαιο η πλασιμπο

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by maria86 View Post
    Καλημέρα σας
    Ειμαι και εγω καινουρια. Πρόσφατα απο δημόσιο ψυχίατρο "διαγνωστικα" με πολλές επιφυλάξεις με κυκλοθημική διαταραχή αφήνοντας να ενδεχόμενα αμφισβήτησης.
    Μου έδωσε ενα αντικαταθλιπτικο και ενα σταθεροποιητη. Το αντικαταθλίπτικο απτη πρωτη μέρα που έκανε υπομανια, σα να είχα πιει ανεβαστικά ναρκωτικά. Πολύ εντονο και λίγο τρομακτικο...
    Έχει καποιος άλλος διάγνωση για κυκλοθυμική διαταραχή? Είναι ένα προστάδιο της διπολικής ή απλά το ονομάζουν έτσι για να μην ακουστεί βαρύ στα αφτια μου?
    Ευχαριστώ που με ακούσατε
    Καλώς ήρθες στο κλαμπ : προσπαθούμε να καταλάβουμε τι έχουμε....μάλλον πρέπει να ρωτάμε περισσότερα τον γιατρό μας...εγώ προσωπικά εκείνη την στιγμή δεν συνειδητοποιω τι ακριβώς συμβαίνει και το σκέφτομαι μετά...είναι όντως τρομαχτικό, στελνε πώς πάει!!

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    14
    Καλησπέρα treleli τι κάνεις ? Και εγώ ιατρική σπούδασα.Ελπιζω να είσαι καλά γιατί όντως είμαστε δύσκολοι με τα φάρμακα τα πολλά και είναι κακό να έχουμε άποψη για όλα γνωρίζοντας λίγη φαρμακολογία ... αυτό λέει η γιατρός μου .εγώ έχω ΔΔ1 ...και κατάφερα να ορκιστώ ενώ τα είχα παρατήσει ένα διάστημα λόγω κατάθλιψης ...

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    84
    Καλησπέρα! Πάσχω από καταθλιψη και διπολική διαταραχη! Παίρνω effexor, zyprexa και depakine chrono. Υπάρχει κάποιος/κάποιοι που περνάνε κάτι αντίστοιχο και νιώθουν την ανάγκη να μιλήσουν με κάποιον και να κάνουν μια φιλική γνωριμία? Νιωθω την ανάγκη να γνωρίσω κόσμο που πάσχει από κάτι αντίστοιχο και να ανταλλάξουμε πληροφορίες!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. διπολική διαταραχή?
    By Mary93 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 56
    Last Post: 11-07-2018, 23:04
  2. Πώς τα καταφέρνετε;;
    By maria4 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 11-10-2017, 02:56
  3. Διπολικη διαταραχη
    By xristoforos28 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 28-06-2017, 17:38
  4. διπολικη διαταραχη
    By deleted-member150317 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 12-03-2017, 09:55
  5. διπολική διαταραχή
    By fraoulopoulo in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-03-2007, 01:03

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •