Φόβος φαγητού Βοηθηστε με σας παρακαλω - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 21 of 21
  1. #16
    Quote Originally Posted by STAI View Post
    Οχι πονο....νιωθω οτι οταν μασαω θα μου γυρισει η γλωσσα κ οτι θα πνιγω.....
    Αυτό φαίνεται ότι είναι καθαρά ψυχολογικο.δύσκολα γυρναει η γλωσσα.

  2. #17
    Μηπως ολο αυτο εμεινε απο την επεμβαση;Εχεις δοκιμασει να τρως περισσοτερο σουπες για να μην φτασεις να υποσιτιστεις;και σιγα σιγα να βαλεις μεγαλυτερα κομματια στο φαγητο σου

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    3
    Καλησπέρα. Γι αρχή να διευκρινίσω οτι η γλώσσα δεν "γυρνάει" για κανένα λόγο. Αυτός ο όρος δε ξέρω πώς προέκυψε αλλα μπορώ να σου εξηγήσω τι σημαίνει. Η γλώσσα είναι ένας μυς κ απλά όταν ένας ανθρωπος χάνει τις αισθήσεις του για τον οποιονδήποτε λόγο, όλοι οι μυες του χαλαρώνουν. Η γλώσσα που όπως προανεφερα είναι ένας μύς, χαλαρώνει κ αυτή κ πέφτει προς τα κάτω με αποτελεσμα να φραξει τον αεραγωγό κ να μην υπάρχει πλέον αναπνοή. Κουτάλια, δαχτυλα κ ιστοριες που βαζουνε μεσα στο στομα οι παρευρισκόμενοι για να φερουν τη γλωσσα στην αρχικη της θέση, μονο κακο μπορουν να κανουν. Χρειαζεται απλα μια κίνηση του αυχενα προς τα πισω ουτως ωστε να ξανασηκωθει η γλωσσα στην αρχικη της θεση κ να ελευθερωθει ο αεραγωγος. Δεν εχεις κανενα λογο να φοβάσαι, ελπίζω να σε βοήθησα

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    146
    Quote Originally Posted by STAI View Post
    Καλησπέρα.Για ακόμη μια φορά θα πω τα ιδια.ειμαι γραφικη ξερω.δεν αντεχω αλλο.δεν μπορω να καταπιω μασαω 50ωρες μια μπουκια κ κουραζομαι.αφαιρεσα θυρεοειδή κ λεμφαφρνες.εχω κανει τα παντα.θελω να πεθανω κουραστηκα.δεν αντεχω άλλο κανεις γιατρος δεν μου βρισκει λυση.εχω παει παντου.
    Καλησπέρα! Έχεις κάνει λαρύγγο-φάρυγγο ενδοσκόπηση? Αν όχι πήγαινε. Τι αλλά συμπτώματα έχεις ? Πχ έχεις βήχα ξηρο κλπ

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    STAY εδω και 2 μηνες μου εχει ερθει και εμενα και αυτη η πετρια.....μια στεγνωνει η γλωσσα μου μια αισθανομαι υπολειμμα φαγητου στο τελος της γλωσσας μια νομιζω οτι οπισθορινικα εχει μενει τροφη.....αστα πηγα ΩΡΛ πηγα γαδτρεντερολογο εκανα βαριουψο γευμα ,οισοφαγογραφημα αξονικη τραχηλου..κτλπ ειμαι για κλαματα παλι .μια ειμαι καλα 2 δεν ειμαι φοβαμε να φαω .ηρεμησε δεν εισαι η μονη αν δεν αντιδρασεις θα σε παρει και αυτο απο κατω.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Stai καλησπερα .....ποσο καιρο ψαχνω καποιον να εχει αυτα τα συμπτωματα δε φανταζεσε ......διαβαζα ομως τις αναρτησης στις γενικευμενες διαταραχες.απο τον Σεπτεμβριο εχω τραβηξει τα παντα......καμια 10 φορες ΩΡΛ καμερα απο στομα και μυτη .γαστρε/λογο αξονικες 2 φορες τραχηλου ,εξεταση στομαχου οισοφαγου με βαριο .κτλπ εχω αποτρελαθει .Ξεκινησε με το να αισθανομαι οτι μου εμενε λιγο φαγητο πισω στην γλωσσα η στο τελος της μυτης μετα αρχισε να με τρωει και να με καιει η γλωσσα μου και ο ουρανισκος μου μετα να φοβαμε να καταπιω να πειναω και να μην τρωω γιατι αισθανομαι την γλωσσα μου χοντρη και ξενη ....μετα ν με γρατσουναει απο την γλωσσα μεχρι τη τραχεια .....δεν υπαρχει λογικη σαν να μου εχουν τριψει ολη την περιοχη με γυαλοχαρτο .Εχω καταλαβει οτι οταν κατα πινω δεν καταπινω οπως παλια *φυσιολογικα*αλλα σφιγκο ολους τους μυες του λαιμου και της γλωσσας τοσο που στο τελος ξεραινεται δεν εχει σαλιο καθολου και με τσουζει περισσοτερο πηρα και εγω σπρει σαλιου ....βοηθαει για 5 λεπτα τιποτα παραπανω .Ο ΩΡΛ μου λεει οτι εινα ψυχολογικο δεν βρισκει ποτε τιποτα .προσπαθω να ελεγξω τις φορες που καταπινω να μην ειναι* βιαιες* να μην σφιγγομαι τοσο στο τελος ποναει λαιμος γναθος κτλπ

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Φόβος φαγητού
    By STAI in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 8
    Last Post: 18-02-2019, 18:14
  2. σας παρακαλω, βοηθηστε!
    By azia3 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 4
    Last Post: 14-12-2013, 03:06
  3. βοηθήστε με παρακαλώ!
    By johnnyy in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 4
    Last Post: 10-09-2012, 17:10
  4. σας παρακαλω βοηθηστε!
    By death19 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 25-03-2012, 00:52
  5. Σας παρακαλω βοηθήστε με!!!
    By dragonpro in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 29-06-2011, 05:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •