Φόβος φαγητού Βοηθηστε με σας παρακαλω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1

    Φόβος φαγητού Βοηθηστε με σας παρακαλω

    Καλησπέρα.Για ακόμη μια φορά θα πω τα ιδια.ειμαι γραφικη ξερω.δεν αντεχω αλλο.δεν μπορω να καταπιω μασαω 50ωρες μια μπουκια κ κουραζομαι.αφαιρεσα θυρεοειδή κ λεμφαφρνες.εχω κανει τα παντα.θελω να πεθανω κουραστηκα.δεν αντεχω άλλο κανεις γιατρος δεν μου βρισκει λυση.εχω παει παντου.

  2. #2
    Οι γιατροί τι σου λένε ότι έχεις?

  3. #3
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Οι γιατροί τι σου λένε ότι έχεις?
    Ψυχολογικο ειναι λενε

  4. #4
    Ευτυχώς που δεν είναι οργανικο δυστυχώς όμως που σε ταλαιπώρει.με τα κιλά σου πως εισαι αφού δεν τρως

  5. #5
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Ευτυχώς που δεν είναι οργανικο δυστυχώς όμως που σε ταλαιπώρει.με τα κιλά σου πως εισαι αφού δεν τρως
    Εχω χασει κιλα κ πειναω κ δεν μπορω να φαω.μα ειναι δυνατον να ναι ψυχολογικο?εχετε ξανακουσει τετοιο πραγμα??????εχω περασει χιλια ψυχοσωματικα το να νιωθωπιεση στη γλωσσα ή οτι θαγυρισει μου φαινεται πολυ κουλο....κ να μην τρωω εγω που καταβροχθιζα τα παντα σε χρονο ρεκορ...το εχει νιωσει κανεις αλλος????βοηθηστε με σας παρακαλω θα χασω το μυαλο μου

  6. #6
    Quote Originally Posted by STAI View Post
    Εχω χασει κιλα κ πειναω κ δεν μπορω να φαω.μα ειναι δυνατον να ναι ψυχολογικο?εχετε ξανακουσει τετοιο πραγμα??????εχω περασει χιλια ψυχοσωματικα το να νιωθωπιεση στη γλωσσα ή οτι θαγυρισει μου φαινεται πολυ κουλο....κ να μην τρωω εγω που καταβροχθιζα τα παντα σε χρονο ρεκορ...το εχει νιωσει κανεις αλλος????βοηθηστε με σας παρακαλω θα χασω το μυαλο μου
    Σίγουρα είναι ψυχολογικο αφού στο λένε και οι γιατροί. Εγώ δεν το έχω νιωσει.αλλά εγώ έχω άλλες φοβίες που αν στις πω εσύ θα γελάς.οπότε κι αυτό που έχεις εσύ περιλαμβανεται στις φοβίες που ενώ ξέρεις ότι είναι σχεδόν βλακια στη σκεψη έχεις φάει κολλημα με αυτό.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Location
    Χαλκιδική
    Posts
    49
    Έχεις αποκαλύψει σε κάποιον τις φοβίες/απορίες σου; Πήγαινε σε έναν γιατρό ειδικό να σε εξηγήσει πως λειτουργεί η γλώσσα, πως γίνεται να γυρίσει η γλώσσα την ώρα που τρως, τις πιέσεις που νιώθεις και ότι άλλη φοβία/απορία έχεις. Ίσως σε βοηθήσει να ρίξει το τοίχος της φοβίας που έχεις χτίσει γύρω από τις απορίες σου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Υπαρχει το mysimba , για να κοβει την ορεξη , αλλα να παρεις φαρμακο για να κοψεις ορεξη ? ξερω γω ., εγω δεν θα τοκανα .......

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Έχεις πάει σε ψυχολόγο;

  10. #10
    Antonis8
    Guest
    Γιατί αφαιρεσες θυροειδη και λεμφαδένες;

  11. #11
    Σας ευχαριστω ολους για απαντησεις.Κανω συνεδρίες με ψυχολλογο κ παιρνω κ ladose 2 μηνες.πριν επαιρνα σεροξατ 4 μηνες αλλα δεν με βοηθησε.αφαιρεσα γιατι ειχα καρκινο.πειτε μου αν καποιος γνωριζει ψυχοσωματικα που εκδηλωνονται στο στομα.σας ευχαριστω

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μάλλον η υπερένταση και το άγχος που έχεις περάσει με τον καρκίνο σου βγαίνει τώρα σε αυτή τη φοβία. Αν τρως τι συμβαίνει μετά; Κάνεις εμετό ας πούμε ή το θέμα είναι ότι δεν καταπίνεις καν; Αν πιέσεις τον εαυτό σου να καταπιεί τι συμβαίνει;

  13. #13
    Quote Originally Posted by STAI View Post
    Σας ευχαριστω ολους για απαντησεις.Κανω συνεδρίες με ψυχολλογο κ παιρνω κ ladose 2 μηνες.πριν επαιρνα σεροξατ 4 μηνες αλλα δεν με βοηθησε.αφαιρεσα γιατι ειχα καρκινο.πειτε μου αν καποιος γνωριζει ψυχοσωματικα που εκδηλωνονται στο στομα.σας ευχαριστω
    Λογικα αφού έχεις εξεταστει και από άλλο γιατρο και σου είπε είναι ψυχολογικο σιγουρα είναι στο μυαλό σου.συνεχισε με τα φαρμακα σου και προσπαθησε να φας.όταν τρως δηλαδή νιωθεις πονο στο λαιμο?

  14. #14
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Λογικα αφού έχεις εξεταστει και από άλλο γιατρο και σου είπε είναι ψυχολογικο σιγουρα είναι στο μυαλό σου.συνεχισε με τα φαρμακα σου και προσπαθησε να φας.όταν τρως δηλαδή νιωθεις πονο στο λαιμο?
    Οχι πονο....νιωθω οτι οταν μασαω θα μου γυρισει η γλωσσα κ οτι θα πνιγω.....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by STAI View Post
    Οχι πονο....νιωθω οτι οταν μασαω θα μου γυρισει η γλωσσα κ οτι θα πνιγω.....
    δεν γυρναει ετσι ευκολα η γλωσσα.
    ζορισε τον εαυτο να φας κανονικα,μην μασας τοσο πολυ,λιγα μασηματα και προσπαθησε να καταπιεις..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Φόβος φαγητού
    By STAI in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 8
    Last Post: 18-02-2019, 18:14
  2. σας παρακαλω, βοηθηστε!
    By azia3 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 4
    Last Post: 14-12-2013, 03:06
  3. βοηθήστε με παρακαλώ!
    By johnnyy in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 4
    Last Post: 10-09-2012, 17:10
  4. σας παρακαλω βοηθηστε!
    By death19 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 25-03-2012, 00:52
  5. Σας παρακαλω βοηθήστε με!!!
    By dragonpro in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 29-06-2011, 05:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •