Ιψδ.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 48

Thread: Ιψδ.

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    4

    Ιψδ.

    Καλησπέρα.... Γράφω πρώτη φορά εδώ περα.. παρακολουθώ καιρό το φόρουμ. Όμως είπα και εγώ να γράψω για το δικό μου θέμα γιατί πραγματικά δεν το αντέχω άλλο όλο αυτο και θέλω να το πω κάπου που ξέρω ότι θα με καταλάβουν γιατί θα έχουν ίδιο η παρόμοιο θέμα με το δικό μου. Όλα ξεκίνησαν το 2012 όταν ήμουνα 12 χρονών δηλαδή.... Έκανα κάποια πράγματα που ήξερα πως ήταν παράλογα. Όμως δεν έδινα σημασία τότε ήμουνα μικρή και δεν συνέβαιναν και τόσο συχνά... Δηλαδή 3-4 ώρες συνολικά την μέρα.... Μεγαλώνοντας όμως όλο και καινούριες σκέψεις κάθε μέρα άγχος φόβος... Τα τελευταία 3-4 χρόνια όλο αυτό έχει αρχίσει να μεγαλωνει. Είχα επισκεφθεί πριν 1 χρόνο ψυχολόγο της είπα το πρόβλημα μου αλλά επειδή ήταν φίλη μιας μεγαλύτερης σε ηλικία συμμαθήτριας μου μου είχε πει πως για να συνεχίσουμε θα πρέπει να το μάθει και η μητέρα μου για ήμουνα 17. Έτσι επειδή εγώ δεν μπορούσα να της μιλήσω ντρεπόμουν κάτσαμε με την ψυχολόγο και της έγραψα ένα γράμμα όπου της έλεγα για όλο αυτό. Όταν της το έδωσα και το διάβασε με πήγε σε ψυχολόγο ο οποίος απλά δεν έκανε τίποταα. Της είχα ζητήσει να μην το πει πουθενά. Και όμως με αγνόησε και μια μέρα την άκουσα που έλεγε στην θεία μου και την γιαγιά μου για το πρόβλημα μου. Από τότε με κοροϊδεύουν όταν με βλέπουν να κάνω αυτές τις περίεργες κινήσεις τους ψυχαναγκασμούς κλπ. Πλεον είμαι 18 χρόνων και έχω σκεφτεί ακόμα και την αυτοκτονία. Δεν το αντέχω άλλο όλο αυτό. Από την ώρα που ξυπνάω μέχρι και την ώρα που θα πέσω για ύπνο έχω αυτές τις σκέψεις και την φωνή μέσα μου να μου λέει "αν δεν κάνεις αυτό θα γίνει αυτό. Θα πάθεις κακό. Θα κάνεις κακό." Και αναγκάστηκα κάνω αυτό που μου έχει μπει στο μυαλό για να μειωθεί το άγχος και να φύγει εκείνη η σκέψη για εκείνη την ώρα. Ακόμα και το βράδυ δεν κοιμάμαι καλά... Η θα ξυπνάω κάθε μισή ώρα η κάθε μισή ώρα η θα βλέπω εφιάλτες.... Συχνούς και καθημερινούς πονοκεφάλους (που δεν ξέρω αν σχετίζεται με αυτό το θέμα). Έχω σταματήσει να κάνω πράγματα που έκανα παλιά. Δεν αντέχω άλλο βοήθεια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Δεν ξερω γιατι αλλα οπως περιέγραψες οτι βιώνεις την ιδψ, καταλαβα ποσο επίπονη ειναι. Βρε κοριτσι μου μην συζητάς για αυτοκτονίες, ξέκινα απο αυτο τουλαχιστον και προσπαθησε να δεις και αλλον ψυχολογο.
    Μικρα βήματα καθε φορα, λιγο πείσμα θα βοηθήσουν, αν δεν κανεις το ταδε θα συμβει αυτο, ΜΗΝ το κανεις να δεις οτι δεν θα συμβει και σιγα σιγα θα δεις οτι δεν θα τις φοβασαι πλεον αυτες τις ιδεες και να θυμασαι πως οτι δεν φοβασαι σε εγκαταλείπει αυτο εσενα και οχι εσυ αυτο.
    Πατά επεξεργασία στο κείμενο σου και σβήσε την αυτοκτονία.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    4
    Δεν μπορώ το σκέφτομαι χωρίς να το θέλω είναι σαν κάτι να μου λέει πως αν δεν κάνω κάτι θα γίνει κάτι κακό.... Από βδομάδα θα πάω σε ψυχίατρο...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    166
    Προσπάθησε να αντισταθείς στους καταναγκασμους θα νιώσεις αγχος στην αρχή αλλά σιγά σιγά θα περνάει . Θα το δεις!!

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by Iwanna. View Post
    Δεν μπορώ το σκέφτομαι χωρίς να το θέλω είναι σαν κάτι να μου λέει πως αν δεν κάνω κάτι θα γίνει κάτι κακό.... Από βδομάδα θα πάω σε ψυχίατρο...
    ο ψυχιατρος σημαινει ισον αντικαταθλιπτικη αγωγη... θα σου συμβουλευα να μην βιαστεις να παρεις σκευασματα απο τα 18... ειναι πολυ νωρις! οχι οτι μπορεις να τα παρεις μετα ανενοχλητα, αλλα καλα ειναι να μην κανεις γενικα καμια αρχη...! θα ηθελα να σε βοηθησω και να σου πω να το ψαξεις εναλλαχτικα το θεμα.. υπαρχουν χιλιαδες λυσεις εναλλαχτικες... οχι χημεια!!! εγω το μετανιωσα που τα εβαλα στο στομα μου, καπου εκει στα 20 μου! εχεις ακουσει για την θεραπευτικη κανναβη? βοηθαει σε πολλα και πολυ πιο φυτικα και χωρις παρενεργειες... κοιτα γενικα τωρα τι κανεις στην ζωη σου? σπουδαζεις κατι? μενεις με τους γονεις σου? γενικα πες μας κατι!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    4
    Δεν το αντέχω άλλο και νομίζω πως η μόνη λύση είναι η αγωγη. Όχι δεν σπουδάζω.... Μένω με την γιαγιά και τον παππού.... Γενικά δεν έκανα κάτι από όταν τελείωσα το σχολείο αλλά σε λίγες μέρες ξεκινάω δουλειά ελπίζω να είμαι καλύτερα και να με βοηθήσει γιατί μέσα στο σπίτι το άγχος μου είναι 10000 φορές μεγαλύτερο από όταν είμαι έξω

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by Iwanna. View Post
    Δεν το αντέχω άλλο και νομίζω πως η μόνη λύση είναι η αγωγη. Όχι δεν σπουδάζω.... Μένω με την γιαγιά και τον παππού.... Γενικά δεν έκανα κάτι από όταν τελείωσα το σχολείο αλλά σε λίγες μέρες ξεκινάω δουλειά ελπίζω να είμαι καλύτερα και να με βοηθήσει γιατί μέσα στο σπίτι το άγχος μου είναι 10000 φορές μεγαλύτερο από όταν είμαι έξω
    Από που μπορώ να σε μιλήσω λίγο πριβε;; καθώς είσαι νέο μέλος και δεν μου επιτρέπει να σου στείλω προσωπικό μήνυμα... Θα έδινες κάποιο email;; ;;

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    4
    Ναι βέβαια. [email protected]

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by Iwanna. View Post
    Ναι βέβαια. [email protected]
    Σου έχω στείλει, δες μήπως πάει η άλληγραφια και στα σπάμ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    166
    Καλησπέρα μήπως μπορείς να μου πεις ποιες εναλλακτικές θεραπείες εννοείς? Έχεις κάνει κάποια κ σε βοήθησε? Εγώ κάνω ψυχοθεραπεία αλλά μου είπε ο ψυχολόγος να σκεφτώ τα φάρμακα ώστε να είμαι σε θέση να δεχτώ πιο εύκολα όσα μου λέει.. Εγ φυσικά δε θέλω να ακούσω καν για φάρμακα κ θέλω πρώτα να ψαχτω εναλλακτικά.. Λέω να δοκιμάσω κ βελόνισμο

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Τον βελονισμό τον θεωρώ καταπληκτικό.. Είχα κάνει μία συνέδρια για δοκιμή και έμεινα ευχαριστημένος.. Δεν τον συνέχισα τότε για οικονομικούς λόγους...

    Ως εναλλακτικές εννοώ και φυτικά σκεύασματα για κατάθλιψη και άγχος.. Και φαρμακευτική κανναβη... Και τον βελονισμό που είπες εσύ... Και ψυχοθεραπεία..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    166
    Για την φαρμακευτική κάναβη 1η φιρα το ακούω.. Εσύ το έχεις ξεπεράσει με κάποιο τρόπο?

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    εχουνε ξεφυτρωσει το ενα πισω απο το αλλο.. εννοω τα καταστηματα που πουλουν cbd, η cbd πηρε εγκριση στην Ελλαδα να πωλειται σαν φαρμακευτικη κανναβη... ειναι ενα απο τα πολλα στοιχεια που εμπεριεχεται στο φυτο της κανναβης.. αυτο πηρε εγκριση διοτι βρεθηκε οτι εχει παρα πολλα οφελη και κυριως στην ψυχικη υγεια... σε καποιες χωρες ηταν νομιμο πριν καιρο, οπως η Ολλανδια που ηξερα.. τωρα αποφασισαν να πανε την ελλαδα μπροστα! ετσι μπορεις να κανεις την δικη σου δοκιμη με το cbd και να το χρησιμοποιησεις προς οφελος δικο σου...

    εγω εχω βελτιωθει με ενα συναφασμενο τροπο, δηλαδη λιγο απο ολα, που στην ουσια δεν μπορω να ''βαφτισω'' ενα συγκεκριμενο προιον ως το γιατρικο μου.. δοκιμαζω συνεχεια πολλα και αξιολογω την κατασταση μου και ποσο με βοηθαει... αν βλεπω οφελη το κρατω, αν οχι δοκιμαζω καποιο αλλο...

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    130
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    εχουνε ξεφυτρωσει το ενα πισω απο το αλλο.. εννοω τα καταστηματα που πουλουν cbd, η cbd πηρε εγκριση στην Ελλαδα να πωλειται σαν φαρμακευτικη κανναβη... ειναι ενα απο τα πολλα στοιχεια που εμπεριεχεται στο φυτο της κανναβης.. αυτο πηρε εγκριση διοτι βρεθηκε οτι εχει παρα πολλα οφελη και κυριως στην ψυχικη υγεια... σε καποιες χωρες ηταν νομιμο πριν καιρο, οπως η Ολλανδια που ηξερα.. τωρα αποφασισαν να πανε την ελλαδα μπροστα! ετσι μπορεις να κανεις την δικη σου δοκιμη με το cbd και να το χρησιμοποιησεις προς οφελος δικο σου...

    εγω εχω βελτιωθει με ενα συναφασμενο τροπο, δηλαδη λιγο απο ολα, που στην ουσια δεν μπορω να ''βαφτισω'' ενα συγκεκριμενο προιον ως το γιατρικο μου.. δοκιμαζω συνεχεια πολλα και αξιολογω την κατασταση μου και ποσο με βοηθαει... αν βλεπω οφελη το κρατω, αν οχι δοκιμαζω καποιο αλλο...
    Το έλαιο καναβις το συνταγογραφει γιατρός;Ή έτσι πας στο μαγαζί και το αγοράζεις;

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    μαγαζι με προιντα κανναβης πχ..
    https://natural-care.gr/?gclid=Cj0KC...gaAnJjEALw_wcB

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •