ΑΓΧΟΣ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608

    ΑΓΧΟΣ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

    Γεια σας.Ειμαι καινουρια στο forum αυτο. Διαγνωστικα με ΓΑΔ παιρνω φαρμακευτικη αγωγη εχω λιγο καταθλιψη,λιγο κοινωνικο αγχος. Το προβλημα μου ειναι στη δουλεια οταν μου λενε τι να κανω τα κανω ολα λαθος. Απο το αγχος κολλαω ιδρωνω τα χανω δηλαδη και νιωθω τελειως αχρηστη με αποτελεσμα να με παιρνει απο κατω.Οταν μου ζητανε κατι να τους κανω τρομαζω μηπως δεν τα καταφερω παλι.Σας γραφω γιατι πιστευω οτι μονο εσεις μπορειτε να με καταλαβετε.Σας ευχαριστω.

  2. #2
    Quote Originally Posted by Roulaki1 View Post
    Γεια σας.Ειμαι καινουρια στο forum αυτο. Διαγνωστικα με ΓΑΔ παιρνω φαρμακευτικη αγωγη εχω λιγο καταθλιψη,λιγο κοινωνικο αγχος. Το προβλημα μου ειναι στη δουλεια οταν μου λενε τι να κανω τα κανω ολα λαθος. Απο το αγχος κολλαω ιδρωνω τα χανω δηλαδη και νιωθω τελειως αχρηστη με αποτελεσμα να με παιρνει απο κατω.Οταν μου ζητανε κατι να τους κανω τρομαζω μηπως δεν τα καταφερω παλι.Σας γραφω γιατι πιστευω οτι μονο εσεις μπορειτε να με καταλαβετε.Σας ευχαριστω.
    Καταρχήν καλησπέρα. Πόσο καιρό δουλεύεις σε αυτή τη δουλειά? Γιατί αν εισαι καινούργια στο χώρο λογικο να μην τα ξέρεις και να αγχώνεσαι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Θα εστιάζεις την σκέψη σου σε αυτά που κάνεις σωστά, όχι σε αυτά που κάνεις λάθος. Θα εκπαιδεύσεις το μυαλό σου να βλέπει τα θετικά σου στοιχεία ώστε σταδιακά να αυξηθεί η αυτοπεποίθησή σου και να μειωθεί το άγχος σου. Κι όσο πιο πολύ καιρό μένεις στη δουλειά και μαθαίνεις και τη δουλειά και το περιβάλλον σου, τόσο θα αισθάνεσαι πιο άνετα.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Καλησπερα επρεπε ηδη να τα ξερω ειμαι 5μηνες αλλα με πιανει πανικος και τα χανω ειδικα οταν βιαζονται.

  5. #5
    Quote Originally Posted by Roulaki1 View Post
    Καλησπερα επρεπε ηδη να τα ξερω ειμαι 5μηνες αλλα με πιανει πανικος και τα χανω ειδικα οταν βιαζονται.
    Έλα βρε πέντε μήνες δεν είναι παρά πολυ.εγώ όταν είχα περάσει μια μικρή καταθλιψη στη δουλειά παρολο που ήμουν 9 χρονια δεν ήξερα τι να κάνω. Είχα πελαγωσει.λες και πήγαινα για πρώτη μέρα κάθε μέρα. Συνεχισε την αγωγη σου και σιγά σιγά θα νιώσεις καλύτερα και θα προσαρμοστεις και θα μάθεις πιο πολλά.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Θέλω να πιστεύω ότι παράλληλα με την αγωγή κάνεις και κάποια ψυχοθεραπεία. Αυτό θα σε βοηθήσει και στα εκτός δουλειάς. Κι όσο ξεπερνάς το άγχος κτλ εκτός δουλειάς και βελτιώνεται η ψυχολογία σου, τόσο θα πηγαίνουν καλύτερα τα πράγματα και μέσα στη δουλειά. Μαθημένος κι αλάθητος δεν γεννήθηκε κανείς.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Για να γινω πιο συγκεκριμενη επιασα δουλεια στο Δημαρχειο μου δινουν να τους βγαλω φωτοτυπιες και μπερδευω τα χαρτια απο το αγχος τα χανω οταν μου λενε γρηγορα. Οταν με εβαλαν σε υπολογιστη φοβομουν μην κανω λαθος κολλουσα φοβομουν να πατησω τα πληκτρα και την εκανα απο κει με ελαφρα πηδηματακια. Εχω παθει τωρα καταθλιψη και νιωθω ανικανη για οποιαδηποτε δουλεια.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    sonia σε ευχαριστω που μου μιλας ναι κανω ψυχοθεραπεια αλλα οι ψυχιατροι συνηθως ακουν δεν κανουν και πολυ διαλογο.

  9. #9
    Quote Originally Posted by Roulaki1 View Post
    sonia σε ευχαριστω που μου μιλας ναι κανω ψυχοθεραπεια αλλα οι ψυχιατροι συνηθως ακουν δεν κανουν και πολυ διαλογο.
    Δεν είσαι ανικανη εργασίες. Είναι η καταθλιψη που τα λέει αυτά. Μια χαρά ικανή είσαι και σιγά σιγά θα προσαρμοστεις και θα φύγει το αγχος το υπερβολικο

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Παρακαλώ. Μην περιμένεις από τη μία μέρα στην άλλη σαρωτικές αλλαγές, βήμα βήμα πάνε αυτά τα πράγματα. Πόσο καιρό έχεις που διαγνώστηκες με ΓΑΔ και κάνεις θεραπεία;

    Κακώς ταράζεσαι τόσο όταν σου λένε γρήγορα. Να σκέφτεσαι από μέσα σου ότι αν βιαστώ υπερβολικά και κάνω λάθος, πάλι δεν θα γίνει σωστά η δουλειά μου, οπότε καλύτερα να αργήσω λίγο και να την κάνω σωστά κι ας λένε τα δικά τους. Να εκλογικεύεις δηλαδή στο μυαλό σου τις καταστάσεις και να προσπαθείς να τα βλέπεις πιο θετικά και ψύχραιμα τα πράγματα.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Ευχαριστώ για την συμβουλή σας κορίτσια.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    22
    Καλησπερα ηθελα να πω πως και γω εχω 1 χρονο στην δουλεια που ειμαι και στους 8 μηνες αρχισα να παιρνω μπρος αρα μην τα βλεπεις ετσι τα πραγματα και το καλυτερο ειναι εισαι ηρεμη στην δουλεια σου ευχαριστω

    Εστάλη από LG-M250 στο E-Psychology.gr Mobile App

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Kαλημερα Μιχαλη οσο ηρεμη κι αν ειμαι οπου σε αυτο βοηθαει τα φαρμακα που παιρνω, οταν αγχωνονται οι γυρο σου και σε αναστατωνουν αναγκαστικα δεν μπορεις να λειτουργησεις . Μια υπαλληλος μου ζητησε και συγγνωμη αλλα τι να το κανω παλι εγω εφταιξα. Πολλες φορες σκεφτηκα στη δουλεια να τους πω οτι εχω προβλημα και οτι δεν ειμαι χαζη, αλλα και παλι δεν προκειται να με καταλαβουν.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Roulaki1 View Post
    Γεια σας.Ειμαι καινουρια στο forum αυτο. Διαγνωστικα με ΓΑΔ παιρνω φαρμακευτικη αγωγη εχω λιγο καταθλιψη,λιγο κοινωνικο αγχος. Το προβλημα μου ειναι στη δουλεια οταν μου λενε τι να κανω τα κανω ολα λαθος. Απο το αγχος κολλαω ιδρωνω τα χανω δηλαδη και νιωθω τελειως αχρηστη με αποτελεσμα να με παιρνει απο κατω.Οταν μου ζητανε κατι να τους κανω τρομαζω μηπως δεν τα καταφερω παλι.Σας γραφω γιατι πιστευω οτι μονο εσεις μπορειτε να με καταλαβετε.Σας ευχαριστω.
    Κάτι παρόμοιο άγχος με δουλειά βγάζω και εγώ...αγχονομε τόσο πολύ που το άγχος με κάνει να παραιτουμε από δουλειές..και μετά το μετανιώνω..
    Αλλά αν μου αρέσει μια δουλειά δηλαδή κάνει θετικό κλικ στο μυαλό μου κάθομαι και χρόνια σε μια δουλειά..και μπορώ να δουλεύω απτό πρωί μεχρι το βράδυ..νομίζω απλώς ότι είμαι δύσκολος στης δουλειές.οχι από άποψη τεμπελιάς..απλά της διαλέγω της δουλειές.δεν με διαλέγουν...μήπως είσαι και εσύ κάπως έτσι???δηλαδή μήπως σε κάνουν να αγχονεσε??αν τύχη και μπεις σε μια δουλειά να δουλεύεις μόνη να μην έχεις κανέναν πάνω απτό κεφάλι σου..μήπως θα σταματήσει το άγχος???π.χ μου έτυχε μια δουλειά στη Γερμανία που δούλευα λάντζα...ειμουν όλη μέρα μόνος στη λάντζα και έπλενα απτό πρωί μέχρι το βράδυ πιάτα.
    Κανείς δεν ερχόταν πάνω απτό κεφάλι μου να μου τα πριζει...μου άρεσε πάρα πολύ αυτή η δουλειά και ας ήταν απτό πρωί μέχρι το βράδυ..δεν έβγαλα άγχος..μου έκανε πολύ θετικό κλικ...
    Όπως και παλιότερα σε μια αποθήκη που δούλευα...είχε τέτοιο σύστημα η αποθήκη που μας είχανε όλη μέρα να δουλεύουμε μόνοι μας..είχαμε προϊστάμενο αλλά δεν μας έπεισε καθόλου...ενώ σε άλλες δουλειές που με πεισανε ήτανε απάνω στο κεφάλι μου η δεν μου άρεσε καθόλου κάποια δουλειά καθόμουν δύο τρεις μέρες το πολύ μία εβδομάδα μετά την έκανα αρων αρων ..
    Μήπως αν βρεις καμία δουλειά όπως λέω πάνω σου φύγει το άγχος...

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Καλημερα Γιωργο.Σιγουρα αν δεν ειχα κανεναν στο κεφαλι μου θα ηταν καλυτερα τα πραγματα αλλα σε ποια δουλεια δεν εχεις αφεντικο? Ειναι πολυ θετικο που μπορεις να διαλεγεις εσυ τις δουλειες σου προστατευοντας ετσι τον εαυτο σου απο οποιαδηποτε ψυχολογικη πιεση που θα μπορουσε να σε ασκησει καποιος. Εμενα κυριως το προβλημα μου ειναι αν θα ανταπεξελθω σε μια δουλεια που θα με βαλουν να κανω.Οπως για παραδειγμα βρεθηκε μια δουλεια να παω σε ενα ξενοδοχειο ενω δεχτηκα να παω μετα σκεφτηκα, τι θα κανω εκει, θα κανω εκεινο, θα κανω το αλλο, αν δεν τα καταφερω και απο τις σκεψεις τις πολλες μου ηρθε μια αδυναμια στο σωμα ετοιμη να πεσω κατω στο τελος το ακυρωσα και ησυχασα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Γνωριμία στο χώρο εργασίας!
    By Lavingar in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 19-02-2019, 21:50
  2. Άγχος εργασίας..πως να διώξω το άγχος???
    By giorgos35 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 07-10-2018, 22:53
  3. Replies: 14
    Last Post: 30-11-2011, 23:14
  4. προβληματα στον χωρο εργασιας...
    By nama in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 01-12-2010, 12:13
  5. ψυχολογική βία στο χώρο εργασίας
    By Sofia in forum Κακοποίηση
    Replies: 22
    Last Post: 02-09-2009, 18:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •