ελλειψη συμπονιας?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    11

    ελλειψη συμπονιας?

    γεια σας παιδια! (ειμαι 22 αν εχει καποια σημασια) εχω να μπω πολυ καιρο σ αυτο το forum και τελευταια με απασχολει κατι και θα ηθελα να το μοιραστω μαζι σας
    εχω απολυτη ελλειψη συμπονιας. τι εννοω με αυτο... δε με ενδιαφερει κανενας (ειδικα ανθρωποι που δεν ξερω)
    τα ατομα που συναναστρεφομαι θα πουν κριμα για τον ταδε θα στεναχωρηθουν για κατι που συνεβη σε καποιον αλλον κτλπ. απλα δε με απασχολει
    γνωστοι, συγγενεις, οτι και να συμβει δε με νοιαζει (δεν ειναι καλο αυτο βεβαια) αλλα μου εχουν πει οτι δεν ειναι φυσιολογικο
    και καποιος να σφαδαζει μπροστα μου απ το πονο δε θα με νοιαξει
    οι μονοι ανθρωποι που νοιαζομαι ειναι οι γονεις μου μονο που ξερω οτι με αγαπουν και εχουν κανει πραγματα για μενα
    ακομα και για την αδερφη μου δε ξερω αν θα νοιαζομουν αν παθαινε κατι
    οταν μου λεει καποιος βοηθησα τον ταδε εγω θα σκεφτω "και τι κερδιζεις απ αυτο?"
    να σημειωσω οτι ειμαι πολυ ευγενικη με ολους ποτε δεν εχω φερθει ασχημα σε ανθρωπο ειμαι καλη μεχρι αηδιας
    απλα μεσα μου νιωθω το κενο.. δε μπορω να νιωσω το πονο του αλλου
    δε μου δημιουργει προβληματα αυτο για να ζητησω βοηθεια απλα ηθελα να δω αν ειναι νορμαλ

  2. #2
    Όταν λες και να σφαδασει καποιος μπροστά μου δεν νιώθω τίποτα νομίζω δέν το εννοείς. Έχεις δει ποτέ κανέναν να υποφερει και να πονάει μπροστά σου?εντάξει όταν και εγώ τα βλέπω στην τηλεόραση λέω κρίμα είναι αν συμβεί κάτι κακό αλλά δεν μπορώ να νιώσω το κακό που τους συμβαινει γιατί δεν το περνάω εγώ. Θεωρώ ότι δεν εχει έρθει σε αυτή την θέση κάποιος γνωστό σου έστω όχι απαραίτητα συγγενης να είναι σε άσχημη κατάσταση.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    11
    το εχω βιωσει και το να σφαδαζει ανθρωπος και δεν ενιωσα κατι (δεν ηταν θεμα βοηθειας ημουν θεατης)
    εχουν συμβει διαφορα με συγγενεις η γνωστους οπως νομιζω σε πολλους ανθρωπους και παλι δε με ενοιαξε
    το θεωρω φυσιολογικο για μενα γιατι δεν επηρεαζομαι απ αυτο που τους συμβαινει. αν παθει κατι η μητερα μου με αφορα αμεσα. οι ζωες των αλλων οχι
    τοσο απλο

  4. #4
    Quote Originally Posted by annangel View Post
    το εχω βιωσει και το να σφαδαζει ανθρωπος και δεν ενιωσα κατι (δεν ηταν θεμα βοηθειας ημουν θεατης)
    εχουν συμβει διαφορα με συγγενεις η γνωστους οπως νομιζω σε πολλους ανθρωπους και παλι δε με ενοιαξε
    το θεωρω φυσιολογικο για μενα γιατι δεν επηρεαζομαι απ αυτο που τους συμβαινει. αν παθει κατι η μητερα μου με αφορα αμεσα. οι ζωες των αλλων οχι
    τοσο απλο
    Όταν βλέπεις ένα ανθρωπο να σφαδαζει η να πεθαινει μπροστα σου δεν παθαινεις σοκ?δεν φοβασαι?δεν λυπάσαι?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Όταν βλέπεις ένα ανθρωπο να σφαδαζει η να πεθαινει μπροστα σου δεν παθαινεις σοκ?δεν φοβασαι?δεν λυπάσαι?
    σοκ ισως αλλα αφορα εμενα οτι σκεφτομαι πχ θα πεθανω και εγω οχι για τον ανθρωπο..

  6. #6
    Quote Originally Posted by annangel View Post
    σοκ ισως αλλα αφορα εμενα οτι σκεφτομαι πχ θα πεθανω και εγω οχι για τον ανθρωπο..
    Κοιταξε από την μία κάνεις καλό στον εαυτο σου. Σημαινει ότι είσαι σκληρη και δυνατη και δεν επηρεαζεσαι από τα άσχημα. Με κάποιον άλλον εκτός της οικογένειας πχ μια σχέση δεν μπορείς να νιωσεις?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Κοιταξε από την μία κάνεις καλό στον εαυτο σου. Σημαινει ότι είσαι σκληρη και δυνατη και δεν επηρεαζεσαι από τα άσχημα. Με κάποιον άλλον εκτός της οικογένειας πχ μια σχέση δεν μπορείς να νιωσεις?
    δε θεωρω οτι ειμαι δυνατη και τετοια απλα δεν εχω την ικανοτητα να νιωσω το πονο του αλλου
    θα νιωσω και για τους κοντινους μου φιλους ενταξει μη λεω υπερβολες
    αλλα για ανθρωπους που δεν εχω επαφη η στενη επαφη ειναι το απολυτο κενο
    ανθρωποι που δεν αφορουν τη ζωη μου δηλαδη
    δε ξερω αν θεωρειται παραλογο..

  8. #8
    Quote Originally Posted by annangel View Post
    δε θεωρω οτι ειμαι δυνατη και τετοια απλα δεν εχω την ικανοτητα να νιωσω το πονο του αλλου
    θα νιωσω και για τους κοντινους μου φιλους ενταξει μη λεω υπερβολες
    αλλα για ανθρωπους που δεν εχω επαφη η στενη επαφη ειναι το απολυτο κενο
    ανθρωποι που δεν αφορουν τη ζωη μου δηλαδη
    δε ξερω αν θεωρειται παραλογο..
    Δεν ξέρω αν ειναι παραλογο.και εγώ το έχω σε ένα βαθμο.δηλαδή εκείνη την ώρα που θα μάθω κάτι ασχημο στεναχωριεμαι αλλά όταν πάω σπίτι μου και ολοι οι δικοι μου είναι καλά το ξεχναω.εντάξει αν δεν αφορούν τη ζωη σου λογικο να μη σε νοιαζει.εγώ επειδη στεναχωριεμαι υπερβολικα με αυτά απλά σκεφτομαι ότι δεν υπαρχουν.αυτήν την άμυνα έχω εγω.αλλά αν χρειαστεί να τα αντιμετωπισω εγώ τότε καηκα.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Δεν ξέρω αν ειναι παραλογο.και εγώ το έχω σε ένα βαθμο.δηλαδή εκείνη την ώρα που θα μάθω κάτι ασχημο στεναχωριεμαι αλλά όταν πάω σπίτι μου και ολοι οι δικοι μου είναι καλά το ξεχναω.εντάξει αν δεν αφορούν τη ζωη σου λογικο να μη σε νοιαζει.εγώ επειδη στεναχωριεμαι υπερβολικα με αυτά απλά σκεφτομαι ότι δεν υπαρχουν.αυτήν την άμυνα έχω εγω.αλλά αν χρειαστεί να τα αντιμετωπισω εγώ τότε καηκα.
    εννοεις αν συμβει κατι κακο σε εσενα;;

  10. #10
    Quote Originally Posted by annangel View Post
    εννοεις αν συμβει κατι κακο σε εσενα;;
    Στα άτομα που αγαπω.για μενα δεν με νοιάζει

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Στα άτομα που αγαπω.για μενα δεν με νοιάζει
    Δε σε νοιαζει? :O καλα αυτη ειναι αλλη συζητηση μεγαλη
    συμφωνω αυτο ειναι ασχημο..

  12. #12
    Quote Originally Posted by annangel View Post
    Δε σε νοιαζει? :O καλα αυτη ειναι αλλη συζητηση μεγαλη
    συμφωνω αυτο ειναι ασχημο..
    Με νοιαζει πιο πολύ για τους άλλους αν πάθουν κάτι αυτούς που αγαπω ετσι.αν πεθάνω εγώ δεν θα ζήσω τον πόνο της απώλειας μου.ενώ αν χάσω κάποιον δικό μου? Εγώ το βλέπω ότι είναι εγωστικο από μέρους αυτό που λέω.

  13. #13
    Vaggg
    Guest
    Quote Originally Posted by annangel View Post
    γεια σας παιδια! (ειμαι 22 αν εχει καποια σημασια) εχω να μπω πολυ καιρο σ αυτο το forum και τελευταια με απασχολει κατι και θα ηθελα να το μοιραστω μαζι σας
    εχω απολυτη ελλειψη συμπονιας. τι εννοω με αυτο... δε με ενδιαφερει κανενας (ειδικα ανθρωποι που δεν ξερω)
    τα ατομα που συναναστρεφομαι θα πουν κριμα για τον ταδε θα στεναχωρηθουν για κατι που συνεβη σε καποιον αλλον κτλπ. απλα δε με απασχολει
    γνωστοι, συγγενεις, οτι και να συμβει δε με νοιαζει (δεν ειναι καλο αυτο βεβαια) αλλα μου εχουν πει οτι δεν ειναι φυσιολογικο
    και καποιος να σφαδαζει μπροστα μου απ το πονο δε θα με νοιαξει
    οι μονοι ανθρωποι που νοιαζομαι ειναι οι γονεις μου μονο που ξερω οτι με αγαπουν και εχουν κανει πραγματα για μενα
    ακομα και για την αδερφη μου δε ξερω αν θα νοιαζομουν αν παθαινε κατι
    οταν μου λεει καποιος βοηθησα τον ταδε εγω θα σκεφτω "και τι κερδιζεις απ αυτο?"
    να σημειωσω οτι ειμαι πολυ ευγενικη με ολους ποτε δεν εχω φερθει ασχημα σε ανθρωπο ειμαι καλη μεχρι αηδιας
    απλα μεσα μου νιωθω το κενο.. δε μπορω να νιωσω το πονο του αλλου
    δε μου δημιουργει προβληματα αυτο για να ζητησω βοηθεια απλα ηθελα να δω αν ειναι νορμαλ
    Αυτός ο προβληματισμός σου είναι πολύ όμορφος και θα μπορούσαμε να μιλήσουμε σε βάθος για την συμπόνια και την συμπαράσταση, συμπάθεια προς τον συνάνθρωπο. Πίστεψε με είναι πολύ αγνός ο προβληματισμός σου και δεν είναι ψυχολογικό πρόβλημα αλλά κάτι αλλο

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Το θεμα ειναι να μην νοιωθεις ικανοποιηση οταν βλεπεις τον πονο αλλου, να μην θελεις να πονέσει καποιος. Οποτε μην ανησυχεις αν απλως δεν φρικάρεις βλέποντας να ποναει καποιος άγνωστος.
    Οσο μεγαλώνουμε δυστυχώς ή και ευτυχως κατα καποιο τροπο συνηθίζουμε την εικονα του πόνου και δεν σοκαριζομαστε ευκολα. Παραδειγμα οταν ημουν 18 μου ειπε ενας φιλος οτι ειδε ενα φορτηγό να πατάει καποιον, πραγματικα σοκαριστικά και ενοιωσα χαλια το σκεφτομουν κατι μερες. Αν μου το πουν τωρα θα σκεφτω κριμα, αλλα σε 10 λεπτα ισως να μην το θυμαμαι καν.
    Αν δεν θελεις να πονάνε οι αλλοι, αν δεν το γουσταρεις, αν θα ηθελες να ηταν ολοι καλα, τοτε εισαι μια χαρα μην προβληματίζεσαι άδικα.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Το θεμα ειναι να μην νοιωθεις ικανοποιηση οταν βλεπεις τον πονο αλλου, να μην θελεις να πονέσει καποιος. Οποτε μην ανησυχεις αν απλως δεν φρικάρεις βλέποντας να ποναει καποιος άγνωστος.
    Οσο μεγαλώνουμε δυστυχώς ή και ευτυχως κατα καποιο τροπο συνηθίζουμε την εικονα του πόνου και δεν σοκαριζομαστε ευκολα. Παραδειγμα οταν ημουν 18 μου ειπε ενας φιλος οτι ειδε ενα φορτηγό να πατάει καποιον, πραγματικα σοκαριστικά και ενοιωσα χαλια το σκεφτομουν κατι μερες. Αν μου το πουν τωρα θα σκεφτω κριμα, αλλα σε 10 λεπτα ισως να μην το θυμαμαι καν.
    Αν δεν θελεις να πονάνε οι αλλοι, αν δεν το γουσταρεις, αν θα ηθελες να ηταν ολοι καλα, τοτε εισαι μια χαρα μην προβληματίζεσαι άδικα.
    αν νιωθεις ικανοποιηση τι σημαινει? το μονο που σκεφτομαι ειναι "ευτυχως δεν ειμαι στη θεση του" βαζω τον εαυτο μου παλι μπροστα
    δεν ειναι οτι δε το γουσταρω αλλα ουτε το γουσταρω κιολας.. μου ειναι αδιαφορο
    (για αγνωστους μιλαμε παντα)

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ελλειψη υπνου
    By algofren in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 6
    Last Post: 18-05-2016, 15:19
  2. ελλειψη εμπιστοσυνης
    By μαιρη λ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 20-03-2014, 17:34
  3. Έλλειψη αυτοπεποίθησης
    By young wolf in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 19
    Last Post: 14-03-2014, 19:56
  4. Ελλειψη συγκεντρωσης
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 27-08-2012, 19:30
  5. Έλλειψη ύπνου...
    By Κύκνος in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 37
    Last Post: 24-04-2012, 06:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •