Σύνταξη θανόντα γονέα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Σύνταξη θανόντα γονέα

    Καλησπέρα παιδιά εδώ και αρκετό καιρό παίρνω το προνοιακό έχω ίδιο ψυχαναγκαστική διαταραχή και κάποιες άλλες παθήσεις οργανικές, πρόσφατα μία κοινωνική λειτουργός μου είπε ότι μπορεί να δικαιούμαι τη σύνταξη του πατέρα μου που έχει πεθάνει από το 2014.

    όντως έψαξα διάβασα τη νομοθεσία και έκανα τα χαρτιά μου η απόφαση από τα ΚΕΠΑ όμως ήταν απορριπτική γιατί λέει η πάθηση δεν ήταν πριν τα 25 κι αν λέει ήταν πριν τα 25 θα είχα κλειστεί σε ψυχιατρείο.

    Στις συνεδρίες που κάναμε με το γιατρό μου τον ψυχίατρο έχει αποδειχθεί ότι την πάθηση την είχα από έφηβος απλά ήταν τέτοιο το περιβάλλον ώστε δεν είχα πολλές παρενέργειες κάτι το οποίο χειροτέρεψε μετά την απολογία των δύων μου γονιών.

    Οπως σας είπα είχα θέματα και παλιότερα αλλά δεν είχα πάει σε ψυχίατρο γιατί δεν ήταν τόσο μεγάλες αλλά είχα και μία φοβία ότι θα με περάσουν για τρελό και θα με κλείσουν στο ψυχιατρείο επειδή έχω και άλλο άτομο με ψυχικά νοσήματα συγκεκριμένα τον θείο μου ο οποίος πάσχει από σχιζοφρένεια και είχε κλειστεί τρεις φορές.

    γιατρός που με παρακολουθεί τώρα μπορεί να βεβαιώσει ότι η πάθησή μου έχει ξεκινήσει από την εφηβεία και μετά και πολύ πριν τα 25 πιστεύει ότι θα μετρήσει αυτό το χαρτί στην ένσταση, και επίσης αυτό που μου είπανε ότι αν είχα ψυχιατρικό πρόβλημα θα είχα κάνει εισαγωγή ισχύει δηλαδή όλες οι ψυχικές νόσοι και όλα τα άτομα τα οποία έχουν ψυχικά νοσήματα πρέπει ντε και καλά να μπουν στο ψυχιατρείο δεν το καταλαβαίνω αυτό.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Mrgilleas
    Guest
    Ναι ετσι ειναι πρεπει να μπεις σε ψυχιατρειο πριν τα 25 για να σου δωσουν τη συνταξη.δεν γινεται ειδαλλως,γιατι και απο μικρος να την εχεις την ψυχικη παθηση πρεπει να φτασει σε οξυ σημειο πριν τα 24 οχι 25.25 ηταν πριν το νομο κατρουγκαλου.Δηλαδη ας πουμε εχεις εμφανισει ψυχωση ή δοπολικη διαταραχη ας πουμε το παραδειγμα για ψυχωση εμφανισεις στα 17 για παραδειγμα καποιες ακουστικες ψευδαισθησεις και καποιες παραλογες ιδεες που καταλαβαινεις οτι ειναι λαθος απλα δεν εχεις φτασει στο απολυτο σημειο να χασεις ολοκληρωτικα την επαφη απο το περιβαλλον.Συνεχιζω πας σε ψυχιατρο και σου χορηγει αμεσα αντιψυχωτικα την ακολουθεις την θεραπεια μεχρι τα 25 χωρις να εχεις παθει μεγαλη υποτροπη στα 26 ας πουμε υποτροπιαζεις ασχημα και μπαινεις σε ψυχιατρειο γιατι τρελαθηκες εντελως.ε και απο αυτο το παραδειγμα που σου προανεφερα δεν διακουται συνταξη απο γονεα και ας ειχε ξεκινησει ηπια η παθηση του απο τα 17

  3. #3
    δεν ειναι χαζο ομως ? καποιος που εχει ψυχικη νοσο μπορει απλα να ηταν τυχερος και να μην εχει μπει σε ψυχιατρειο αν τωρα μπει στα 27 αφου θα ειναι ανικανος για εργασια γιατι να μην μπορει να παρει την συνταξη του γονεα του αφου η παθηση προυπηρχε ?

  4. #4
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by REDODIN7 View Post
    δεν ειναι χαζο ομως ? καποιος που εχει ψυχικη νοσο μπορει απλα να ηταν τυχερος και να μην εχει μπει σε ψυχιατρειο αν τωρα μπει στα 27 αφου θα ειναι ανικανος για εργασια γιατι να μην μπορει να παρει την συνταξη του γονεα του αφου η παθηση προυπηρχε ?
    Αυτος ειναι ο νομος πρεπει να εχεις φτασει σε οξυ σημειο πριν τα 24 με νοσηλεια σε ψυχιατρικη κλινικη δημοσια κατα προτιμηση.εχω και συγγενη δικο μου περα απο εμενα που εχει ψυχωση απο τα 18 του χρονια νοσηλευτηκε στα 27 του με διαγνωση σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη,ομως δεν μπορει να παρει συνταξη θανοντα γονεα ζουν οι γονεις του αλλα και οταν φυγουν απο τη ζωη επειδη το εχει ψαξει δεν θα μπορει να παρει κατι.Δεν εχει μεγαλη ισχυ το χαρτι ενος ψυχιατρου που να λεει οτι εχεις εμφανισει ψυχικο προβλημα πριν τα 24 οπως γινεται πχ με τη θητεια στο στρατο που μπορει καποιος να παρει ευκολα απαλλαγη απο ενα χαρτι ιδιωτη ψυχιατρου

    Ειναι ετσι ο νομος που στηριζεται σε χαρτι ψυχιατρικου νοσοκομειου που για να γινει η νοσηλεια γινεται λογω υπερβολικης αναγκης δεν νοσηλευουν τοσο ευκολα ασθενεις,πρεπει να υπαρχει σοβαρος λογος και απο κει καταλαβαινει το κρατος οτι επαθε κριση πριν τα 24 και αρα εχει δικαιωμα για συνταξη.Γιατι μπορει ο καθε ιδιωτης ψυχιατρος να γραφει σε καθε ατομο στην Ελλαδα οτι εχει εμφανισει σοβαρη ψυχικη παθηση πριν τα 24 για να παιρνουν συνταξεις και ας μην εχουν σοβαρη ψυχικη παθηση, γι αυτο δεν στηριζεται στις διαγνωσεις τους.Εδω η Ελλαδα κοιταει να μην δινει συνταξεις ή οταν δινει συνταξεις να τις δινει κουρεμενες σημαντικα σε σχεση με τις παλιες (βλεπε νομο κατρουγκαλου).Τωρα ολη η Ελλαδα εχει ψυχικα προβληματα και ποσοι με αγχος και καταθλιψη παιρνουν αντιψυχωτικα θα μπορουσε ο γιατρος να δικαιολογησει οτι εχει ψυχωση αντι για καταθλιψη επειδη παιρνει αντιψυχωτικα μπορει να γραφει οτι θελει ο καθε ιδιωτης ψυχιατρος μεχρι και παρκινσον μπορει να σου γραψει οπως εκαναν στι συγγενη μου αυτο που σου ανεφερα παραπανω που στα 26 του του εγραφε παρκινσον ο ψυχιατρος για να παιρνει το akineton που ειναι αντιπαρκινσονικο αλλα δινεται και για τις παρενεργειες των αντιψυχωτικων

    τωρα ερχομαι στην ερωτηση σου συμφωνω οταν εχεις ψυχικη παθηση απο μικρος και δεν εχεις νοσηλευτει καλο ειναι να παιρνεις τη συνταξη απλα μπορει να βασιζεται το κρατος οτι μπορει να στην εγραψε ετσι τη διαγνωση για να εχεις οφελος οικονομικο ή να ειναι οντως ηπια που να μπορεις να εργαστεις,τωρα τι να σου εξηγησω προσπαθω να καταλαβω και γω τη λογικη τους.παντως σου απαντησα στο προηγουμενο μυνημα στο σχολιο σου.

  5. #5
    Quote Originally Posted by Mrgilleas View Post
    τωρα ερχομαι στην ερωτηση σου συμφωνω οταν εχεις ψυχικη παθηση απο μικρος και δεν εχεις νοσηλευτει καλο ειναι να παιρνεις τη συνταξη απλα μπορει να βασιζεται το κρατος οτι μπορει να στην εγραψε ετσι τη διαγνωση για να εχεις οφελος οικονομικο ή να ειναι οντως ηπια που να μπορεις να εργαστεις,τωρα τι να σου εξηγησω προσπαθω να καταλαβω και γω τη λογικη τους.παντως σου απαντησα στο προηγουμενο μυνημα στο σχολιο σου.
    κοιτα να δεις σε αυτο που λες εχεις ενα δικιο εγω ομως δεν μιλαω για ιδιωτη αλλα γιατρο δημοσιου νοσοκομειου και μαλιστα και καθηγητη ψυχιατρικης σε πανεπηστιμιο δεν ξερω αν αυτο εχει καποια βαρινουσα σημασια.

    προσωπικα δεν με νοιαζουν τοσο τα λεφτα γιατι τα ιδια με τωρα θα παιρνω κανα 500αρι τωρα παιρνω 313 το προνιακο και 200 το κεα, αυτο που πιο πολυ ηθελα ηταν η ασφαλεια γιατι εχω και αλλες παθησεις και σαν ανασφαλιστος πρεπει να τρεχω μονο σε δημοσια νοσοκομια τα οποια εχουν τεραστιες αναμονες.

  6. #6
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by REDODIN7 View Post
    κοιτα να δεις σε αυτο που λες εχεις ενα δικιο εγω ομως δεν μιλαω για ιδιωτη αλλα γιατρο δημοσιου νοσοκομειου και μαλιστα και καθηγητη ψυχιατρικης σε πανεπηστιμιο δεν ξερω αν αυτο εχει καποια βαρινουσα σημασια.

    προσωπικα δεν με νοιαζουν τοσο τα λεφτα γιατι τα ιδια με τωρα θα παιρνω κανα 500αρι τωρα παιρνω 313 το προνιακο και 200 το κεα, αυτο που πιο πολυ ηθελα ηταν η ασφαλεια γιατι εχω και αλλες παθησεις και σαν ανασφαλιστος πρεπει να τρεχω μονο σε δημοσια νοσοκομια τα οποια εχουν τεραστιες αναμονες.
    κανε την προσπαθεια με την ενσταση και αν το καταφερεις ενημερωσε μας εμας μηπως και ο δικος μου συγγενης αυριο μεθαυριο που χασει τους γονεις του καταφερει και βγαλει και αυτος συνταξη γιατι απο οσο ειχε ψαξει δεν δικαιουταν

    Γινεται μαζι με επιδομα προνοιακο να παιρνει καποιος κεα??γιατι εχω ακουσει για μονοπροσωπο νοικοκυριο δεν πρεπει να ξεπερναει το εισοδημα του τα 1200 ευρω το εξαμηνο και με το προνοιακο επιδομα ξεπερναει τα 1800 ευρω. ξερεις να μου απαντησεις σε αυτο?

  7. #7
    Quote Originally Posted by Mrgilleas View Post
    κανε την προσπαθεια με την ενσταση και αν το καταφερεις ενημερωσε μας εμας μηπως και ο δικος μου συγγενης αυριο μεθαυριο που χασει τους γονεις του καταφερει και βγαλει και αυτος συνταξη γιατι απο οσο ειχε ψαξει δεν δικαιουταν

    Γινεται μαζι με επιδομα προνοιακο να παιρνει καποιος κεα??γιατι εχω ακουσει για μονοπροσωπο νοικοκυριο δεν πρεπει να ξεπερναει το εισοδημα του τα 1200 ευρω το εξαμηνο και με το προνοιακο επιδομα ξεπερναει τα 1800 ευρω. ξερεις να μου απαντησεις σε αυτο?
    ε ναι δεν εχω να χασω κατι παντως η νομοθεσια λεει ανικανο για βιοπορισμο πριν τα 25 δεν ανεφερει πουθενα οτι πρεπει να εχει κανει εισαγωγη.

    ναι μπορεις τα προνιακα δεν μετρανε στο κεα να κανει αιτηση, οπως επισης δεν μετρανε στο κεα τα προγραμματα καταρτισης οπως πχ τα βαουτσερ.

Similar Threads

  1. Αυτοκτονία γονέα
    By vickympou in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 6
    Last Post: 12-10-2018, 19:02
  2. Σύνταξη από γονέα
    By deleted-by-request-1305 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 19
    Last Post: 02-09-2016, 21:08
  3. Συνταξη απο θανων γονεα.Προϋποθεσεις
    By deleted-by-request-1305 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 02-09-2016, 20:57
  4. αυτοκτονια γονεα
    By soking in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 4
    Last Post: 20-10-2015, 03:55
  5. Υποκατάστατο... γονέα
    By seek_4_answers in forum Κακοποίηση
    Replies: 49
    Last Post: 03-09-2011, 17:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •