Εμμονή με την αυπνία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 46
  1. #1

    Εμμονή με την αυπνία

    Καλησπέρα και από εμένα.
    Είμαι καινούριος στην παρέα..Τα τελευταία χρόνια με ταλαιπωρεί το θέμα της αυπνίας. Ξεκίνησαν από όταν έπιασα δουλειά. Θεωρώ ότι επειδή πρέπει να ανταπεξέλθω στην εργασία μου πρέπει να κοιμηθώ με αποτέλεσμα να μην έχω ποιοτικό ύπνο. Αυτό δεν συμβαίνει πάντα. Υπάρχουν περίοδοι που είμαι χαλαρός και κοιμάμαι κανονικά αλλά και περίοδοι που επειδή μια νύχτα δεν κοιμήθηκα καλά με παίρνει η μπάλα για εβδομάδες..Αυτή την στιγμή είμαι πάλι σε μια τέτοια φάση..έχω αναγάγει το θέμα του ύπνου σε κάτι τρομερό και ειναι η μόνιμη σκέψη που με απασχολεί. Φοβάμαι ότι θα πάθω κάτι και δεν θα τα καταφέρω στη δουλειά ή θα πάθω τίποτα πιο σοβαρό.. Με κούρασε αυτος ο τρόπος ζωής και σκέψης. Υπάρχει κάποιος που το ξεπέρασε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by nick2917 View Post
    Καλησπέρα και από εμένα.
    Είμαι καινούριος στην παρέα..Τα τελευταία χρόνια με ταλαιπωρεί το θέμα της αυπνίας. Ξεκίνησαν από όταν έπιασα δουλειά. Θεωρώ ότι επειδή πρέπει να ανταπεξέλθω στην εργασία μου πρέπει να κοιμηθώ με αποτέλεσμα να μην έχω ποιοτικό ύπνο. Αυτό δεν συμβαίνει πάντα. Υπάρχουν περίοδοι που είμαι χαλαρός και κοιμάμαι κανονικά αλλά και περίοδοι που επειδή μια νύχτα δεν κοιμήθηκα καλά με παίρνει η μπάλα για εβδομάδες..Αυτή την στιγμή είμαι πάλι σε μια τέτοια φάση..έχω αναγάγει το θέμα του ύπνου σε κάτι τρομερό και ειναι η μόνιμη σκέψη που με απασχολεί. Φοβάμαι ότι θα πάθω κάτι και δεν θα τα καταφέρω στη δουλειά ή θα πάθω τίποτα πιο σοβαρό.. Με κούρασε αυτος ο τρόπος ζωής και σκέψης. Υπάρχει κάποιος που το ξεπέρασε;
    Welcome to the club m8!
    Από τη στιγμή που λες ότι υπάρχουν κακές και καλές περίοδοι, λογικά είναι από άγχος... πρέπει μα βρεις τι είναι αυτό που σε προβληματίζει και να το λύσεις !
    Ξέρω δύσκολα πράγματα αλλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσεις.
    Ότι θες εδώ είμαστε ;-)
    Last edited by babis257; 26-03-2019 at 18:47.

  3. #3
    Αν κοιμηθώ δύο με τρεις μέρες κανονικά υποχωρεί.το θέμα είναι ότι αν μια νύχτα δε κοιμηθώ με παίρνει η μπάλα για εβδομάδες.. είναι μεγάλο μαρτύριο.ξερω ότι το προκαλώ εγώ αλλά δε μπορώ να το περιορίσω..πώς να χαλαρώσω;; πήγα σε έναν ψυχίατρο και μου είπε ότι χρήζει ψυχοθεραπείας..και για την επίμονη αϋπνία να χρησιμοποιήσω λίγο ζαναξ περιστασιακά όμως.. νομίζω ότι κάτι θα πάθω και θα χάσω τη δουλειά μου.. Σαββατοκύριακο που δε δουλεύω κοιμάμαι κανονικά.ειναι καθαρά ψυχολογικό

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Να σε ρωτησω κατι nick στην καθημερινοτητα σου εισαι υπερκινητικος?και τι εννοεις οτι θα παθεις κατι και θα χασεις την δουλεια σου?

  5. #5
    Quote Originally Posted by Roulaki1 View Post
    Να σε ρωτησω κατι nick στην καθημερινοτητα σου εισαι υπερκινητικος?και τι εννοεις οτι θα παθεις κατι και θα χασεις την δουλεια σου?
    Είμαι λίγο ναι.. εννοώ ότι από τις παρατεταμένες μέρες χωρίς ύπνο θα πέσω κάτω ή θα χάσω την απόδοση μου στη δουλειά και θα χάσω τη δουλειά μου..

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Kοιταξε ο υπνος ειναι απαραιτητος, το πρωτο πραγμα που με ρωτησαν στο Κεντρο Ψυχικης Υγειας ηταν ποσες ωρες κοιμαμαι το βραδυ επειδη ειχα και γω αυπνιες γνωμη μου ειναι ο ψυχιατρος να σου δωσει κατι αφου λες κραταει χρονια η σκετη ψυχοθεραπεια δε θα σε βοηθησει ουτε το λιγο ζαναχ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Quote Originally Posted by nick2917 View Post
    Αν κοιμηθώ δύο με τρεις μέρες κανονικά υποχωρεί.το θέμα είναι ότι αν μια νύχτα δε κοιμηθώ με παίρνει η μπάλα για εβδομάδες.. είναι μεγάλο μαρτύριο.ξερω ότι το προκαλώ εγώ αλλά δε μπορώ να το περιορίσω..πώς να χαλαρώσω;; πήγα σε έναν ψυχίατρο και μου είπε ότι χρήζει ψυχοθεραπείας..και για την επίμονη αϋπνία να χρησιμοποιήσω λίγο ζαναξ περιστασιακά όμως.. νομίζω ότι κάτι θα πάθω και θα χάσω τη δουλειά μου.. Σαββατοκύριακο που δε δουλεύω κοιμάμαι κανονικά.ειναι καθαρά ψυχολογικό
    Κράτα την κεντρική ιδέα από την στιγμή που σου είπέ ο ψυχίατρος ότι χρήζεις ψυχοθεραπείας κατι θα είδε και θα σου το είπε. Όπως καταλαβαίνεις και εσύ τα ζαναξ δεν δίνουν οριστική λύση αλλά της στιγμής και θα σου πρότεινα να βρεις με έναν γιατρό τι συμβαίνει. Μην χάνεις χρόνο με αρνητικές σκέψεις και ζητα βοήθεια. Παντα με αγάπη για να μην πονάει η σκεψη σου. Δεν είναι κάτι ανησυχητικό πάντως.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    182
    Εγώ πιστεύω ότι δε θα ήταν κακό να δοκιμάσεις πως συμοετιφερεται στον οργανισμό σου ένα ζάναξ 0,25 πριν τον ύπνο... δοκιμαστικά θα μπορούσες τα το δεις για καμία εβδομάδα

  9. #9
    Quote Originally Posted by babis257 View Post
    Εγώ πιστεύω ότι δε θα ήταν κακό να δοκιμάσεις πως συμοετιφερεται στον οργανισμό σου ένα ζάναξ 0,25 πριν τον ύπνο... δοκιμαστικά θα μπορούσες τα το δεις για καμία εβδομάδα
    Ήδη το δοκιμάζω μόνο δύο με τρεις νύχτες την εβδομάδα... όποτε το παίρνω κοιμάμαι.. είναι απίστευτο γιατί ξέρω ότι το προκαλώ εγώ αλλά δε μπορώ να σταματήσω τη σκέψη ότι δε θα κοιμηθώ μόλις ξαπλώνω.. κουράστηκα ρε παιδιά.. παλιότερα κοιμόμουν με τρία ποτηράκια κρασί αλλά το σταμάτησα τρία χρόνια πρίν..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    182
    Το 0,25 δε θα σου κάνει εθισμό ειδικά αν παίρνεις μόνο ένα...
    Νομίζω αυτό που κανείς και μια παρακολούθηση από ειδικό θα γίνεις περδίκι σύντομα!
    Πόσο είσαι;
    Έχεις κάτσει να σκεφτείς τι μπορεί να είναι αυτό που σε κρατάει ξύπνιο;

  11. #11
    Όσο αστείο και αν σου φαίνεται με κρατάει ξύπνιο το άγχος του αν θα κοιμηθώ... ξαπλώνω σκέφτομαι ότι δε θα κοιμηθώ και δεν κοιμάμαι..στην ουσία είναι ο υποσυνείδητος φόβος του αν μείνω πολλές μέρες ξύπνιος θα πέσω στο μετρό, δε θα είμαι αποδοτικός στη δουλειά μου και θα με απολύσουν, δε θα καταφέρω ποτέ να σταθώ στα πόδια μου και στο τέλος θα πεθάνω από κάτι που θα προκαλέσει η παρατεταμένη αϋπνία

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    182
    Πόσο είσαι φίλε ;

  13. #13
    37 ετών..και βασανίζονται από τα 25 με παροδικά ξεσπάσματα..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by nick2917 View Post
    37 ετών..και βασανίζονται από τα 25 με παροδικά ξεσπάσματα..
    Εγώ 39 αλλά είμαι φρέσκος στα ψυχικά - ψυχοσωματικά...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Έχεις στην πραγματικότητα άγχος για άλλα πράγματα που μετακυλίεται σε άγχος για το αν θα κοιμηθείς και καταντάει αυτοεκπληρούμενη προφητεία και φαύλος κύκλος. Έχεις μάλλον άγχος για τη δουλειά που ίσως προέρχεται από το άγχος για το αν θα τα βγάζεις πέρα κι αν χάσεις αυτή τη δουλειά που θα βρεις άλλη κτλ. Μια πρόχειρη υπόθεση κάνω... Γιατί δεν κάνεις ψυχοθεραπεία να βρεις την άκρη με κάποιον ψυχολόγο; Τα χάπια μπορεί να σε βοηθήσουν λιγάκι, αλλά ουσιαστικά καταπραϋνουν τα συμπτώματα του άγχους, δεν καταπολεμούν την αιτία. Τι θα κάνεις, μια ζωή με χάπια θα είσαι;

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. αυπνία
    By anne88 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 10
    Last Post: 03-08-2019, 00:25
  2. Αυπνια
    By Χριστίνα 95 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 16-06-2018, 22:39
  3. αυπνια
    By Soulfly in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 51
    Last Post: 11-05-2015, 23:34
  4. αϋπνια
    By 66psy in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 16
    Last Post: 23-10-2014, 23:49
  5. Αυπνια
    By dolce_21 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 5
    Last Post: 08-10-2009, 11:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •