Εμμονή με την αυπνία - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 46
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    209
    δεν κοιμαμαι σωστα απο οταν χωρισα σχεδον 4 μηνες και χειροτερευει οσο παει. δηλαδη λιγες ωρες υπνου οχι συνεχομενες λιγα λεπτα οχι συγκεκριμενες ωρες μια αργα μια νωρις ξυπνηματα μεσα στη νυχτα τα ξημερωματα. ονειρα που δεν θυμαμαι η με τρομαζουν και με ξυπνουν μολις παω να κοιμηθω. εχω δοκιμασει μονο βοτανα αλλα δεν μου εκαναν τιποτα καλο στο θεμα του υπνου. νιωθω οτι κουραζομαι στη δουλεια και φοβαμαι μην κανω λαθη. και οταν γυριζω σπιτι νιωθω κουρασμενη παρα πολυ.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Κατά καιρούς έχω θέματα με αϋπνίες κτλ. Όχι τόσο ότι δεν με παίρνει ο ύπνος, όσο ότι ξυπνάω μετά από 2-3 ώρες και δυσκολεύομαι να κοιμηθώ πάλι. Πράγματα που με έχουν βοηθήσει είναι α) Αν ξυπνήσω, δεν κάθομαι να αναλύσω το γεγονός και να σκέφτομαι ότι πάλι δεν θα κοιμηθώ και θα είμαι πτώμα αύριο και να εκνευριστώ περισσότερο β) Δεν πιάνω στα χέρια μου οθόνες. Όχι τηλεόραση, όχι τηλέφωνα, υπολογιστές, λάπτοπ. γ) Μπορεί να σηκωθώ, να πάω τουαλέτα, μετά να ξαπλώσω και να πάρω στο κρεββάτι να διαβάσω ένα βιβλίο ή να λύσβ ένα σταυρόλεξο. Όταν έμενα μόνη κι είχα μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων, μπορεί να έβαζα χαλαρή μουσική ή να έβγαινα στο μπαλκόνι να καθίσω λίγο ή έβγαινα για περπάτημα και ξάπλωνα μόλις αισθανόμουν πιο χαλαρή/νυσταγμένη δ) Εγώ κοιμάμαι με φως έτσι κι αλλιώς, ωστόσο δυνατά φώτα δεν βοηθάνε. Καλύτερα ένα πορτατίφ ή κάποιο απαλό φως στο δωμάτιο όσο διαβάζετε ή αράζετε. ε) Όταν με πιάνουν αϋπνίες, προσπαθώ όσο μπορώ να περιορίσω κάπνισμα και καφέδες. Ποτέ καφέ, τσάι, αναψυκτικά με καφεϊνη μετά τις 3-4 το μεσημέρι ή έστω, ελάχιστες ποσότητες. Το ίδιο με το αλκοόλ που ακόμα κι αν σε βοηθήσει να κοιμηθείς, μετά σε κάνει ανήσυχο και νευρικό μέσα στη νύχτα και την επόμενη ημέρα. Πολύ δύσκολο λόγω ωραρίων δουλειάς, αλλά προσπαθώ να τρώω σχετικά ελαφρύ βραδινό και όχι πολύ αργά. Η καλή διατροφή βοηθάει γενικά. ζ) Το περπάτημα μέσα στη μέρα εμένα με βοηθάει πολύ. Βασικά αν και πάντοτε υπέρβαρη/παχύσαρκη, περπατάω καθημερινά από μικρή και βοηθάει πολύ και στα θέματα άγχους/ύπνου. η) Γενικά σε φάσεις άγχους, αϋπνίας κτλ προσπαθώ να κάνω πράγματα να αποφορτίζομαι μέσα στη μέρα. Αν είσαι όλη μέρα στην τσίτα μη περιμένεις να κοιμηθείς μετά σαν πουλάκι. Ένα αφρόλουτρο, ένα μασάζ, ένα καλό βιβλίο, μια βόλτα με φίλους, ότι χαλαρώνει τον καθένα... θ) Σε φάσεις ακραίας αϋπνίας, αν μπορεί κανείς να ξεκλέψει κάποιες ώρες ύπνου μέσα στη μέρα, είναι προτιμότερο από το τίποτα. Ωστόσο καλό είναι να προσπαθούμε να προσαρμόζουμε τα ωράριά μας σιγά σιγά σε σταθερές ώρες ύπνου. Αν δηλαδή κάποιος δουλεύει πρωινές ώρες και είναι πτώμα και κοιμηθεί μετά τη δουλειά κάνα δύωρο π.χ. 4 με 6 το μεσημέρι, πάει κι έρχεται. Αν είναι πτώμα και κοιμηθεί μέχρι τις 8, δύσκολα μετά να κοιμηθεί πάλι στις 11-12 το βράδυ ας πούμε.

  3. #33
    Πάνω που χαλάρωσα και αποδομησα λίγο το θέμα της αϋπνίας και κοιμήθηκα δέκα μέρες λίγο καλύτερα από προχτές επέστρεψε πάλι και μου έγινε πάλι εμμονή.. ξαπλώνω και για δύο ώρες δεν έχω κοιμηθεί... αναγκάστηκα να πάρω μισό ζαναξ για να κοιμηθώ..δε θέλω να κοιμάμαι με χάπια.. είμαι σε απόγνωση..

  4. #34
    Antonis8
    Guest
    Παρε τιποτα φυτικά που αυξάνουν τη μελατονινη. Το ζαναξ σε βοηθάει στον υπνο; Εγώ γενικά δεν έχω θέμα, αλλά καποιες φορες αν τύχει και ξυπνησω μέσα στη νύχτα,δυσκολευομαι να ξανακοιμηθω μετα και την επομενη μέρα έχω πολυ άγχος γιατί έχω έκτακτες και δυσπνοια όταν δεν κοιμαμαι καλά. Αλλά ππαράλληλα φοβαμαι να παρω κάτι σε στυλ ηρεμιστικου μην ρίξει πολυ τους παλμους μου ή μηπως κάνω απνοια και δεν μπορω να ξυπνησω. Το ζαναξ πχ αν το πάρεις ,δεν σε ξυπναει κανείς με τιποτα και κοιμασαι πολυ βαθιά; Ή απλως σε βοηθάει να αποκοιμηθεις;

  5. #35
    Παίρνω ήδη σκεύασμα βαλεριανας κ μελατονίνης πριν πέσω για ύπνο.. όταν είμαι χαλαρός γενικά με βοηθάει.. όταν έχω ένταση για το αν θα κοιμηθώ μόλις ξαπλώνω δε βοηθάει ιδιαίτερα..χτες πήρα ζαναξ 0,25 το οποίο με χαλάρωσε κ κάποια στιγμή κοιμήθηκα..σε καμία περίπτωση δεν είναι βαρύ απλά δε θέλω να εξαρτηθώ από αυτά.

  6. #36
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    30
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Μου έχει συμβεί άπειρες φορές. Εγώ κάνω ήδη ψυχοθεραπεία (αλλά όχι πολύ 2 μήνες μόνο) γτ όλο αυτό είναι κάποιου ειδους αγχωδους διαταραχής που έχεις (που έχουμε) και εμένα σε αυτές τις περιπτώσεις τις περισσότερες φορές με βοηθάει το τσάι βαλεριάνας... Επίσης υπάρχει φαρμακευτικό λαδάκι cbd που βοηθάει σε τέτοιες περιπτώσεις... Μπες να το ψάξεις γτ τη δοσολογία τη ρυθμίζεις εσύ. Όταν έχεις κάποια φοβια που σε ταλαιπωρεί για πολύ κσιρο τότε δε θα περάσει σε 1 η 2 συνεδρίες ψυχοθεραπείας..θελει δουλειά υπομονή κσι επιμονή. Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα θα πρότεινα να ξεκινήσεις σε ένα ψυχολόγο της επιλογής σου που να ειδικεύεται σε θεματα άγχους και εστιάζει στη γνωσιακη και συμπεριφορικη κυρίως προσέγγιση. Να ξέρεις δε το περνάς μόνο εσύ αυτό!!!

  7. #37
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    30
    Επίσης ενδεχομένως να χρειαστείς αγχολυτικό η αντικαταθλιπτικα. Υπάρχουν νέας γενιάς φάρμακα με λίγες παρενέργειες. Να ξέρεις η φαρμακευτική αγωγή θα πρέπει να συμβαδίζει με την ψυχοθεραπεία σε αυτές τις περιπτώσεις. Ποτε μη πάρεις ΜΌΝΟ φαρμακευτική αγωγή γτ δε θα σου αλλάξει τον τρόπο που σκέφτεσαι αλλά θα καταπραΰνει τα συμπτώματα μόνο. Ο, τι θες είμαστε εδω!

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    11
    Έχω ακριβώς μα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα . Τις ίδιες σκεψεις και τους ίδιους προβληματισμούς με τη δουλειά . Έχω πάει σε πολλούς γιατρούς δεν βρήκα λύση . Μόνο πήρα κιλα από διάφορες αγωγές . Τελευταία παίρνω lexotanil αλλά έχω εθιστεί καμία φορά δεν με πιάνουν . Υπάρχουν μέρες που κοιμάμαι 4-5 ημέρες Χώρις ανάγκη για κανένα χάπι . Πραγματικά αν μπορείς να με βοηθήσεις θα χαρώ πολύ .

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Νίκη μπορείς να δώσεις πληροφορίες για το λαδακι ;

  10. #40
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    30
    Λέγεται cbd oil και το πουλάνε σε καταστήματα cbd όχι σε φαρμακεία.. Είναι 100% φυτικό κσι βιολογικό... Βοηθάει σε σωματικές και ψυχικές ασθένειες, πόνους κτλ.. Θα βρεις στο ίντερνετ όλες τις πληροφορίες, μπορείς να πάρεις και τηλέφωνο να ρωτήσεις πως να το χρησιμοποιήσεις κτλ.. Εμενα με βοήθησε στο άγχος και στον ύπνο αρκετά... Απλά δεν είναι και το λάδι που κάνει θαύματα να ξέρεις.. Ίσως σου καταπραΰνει το άγχος κσι βελτιώσει τον ύπνο σου.. Δεν έχεις να χάσεις κάτι να το δοκιμάσεις... Ούτε παρενέργειες έχει. Διάβασε προσεκτικά πως πρέπει να ρυθμίσεις τη δοσολογία σου.

  11. #41
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2
    Νικ τι έγινε τελικά με το θέμα σου??

  12. #42
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    40
    Θα ηθελα και εγω να μαθω αν το ξεπερασεις καπως γιατι και εγω ετσι ακριβως ειμαι τωρα

  13. #43
    Το θέμα της αϋπνίας το αντιμετώπισα κι εγώ για πρώτη φορά σε ηλικία 22 ετών. Τώρα είμαι 44. Πολλά τα αίτια. Παρακάτω απαριθμώ τα περισσότερα και ελπίζω να τα λάβετε σοβαρά υπόψη. Αυτό δεν σημαίνει ότι σε όλους βέβαια μπορεί να επηρεάσουν το βιολογικό ρολόι αλλά σε μεγάλο μέρος του πληθυσμού υπάρχει ένδειξη ότι επηρεάζουν την ψυχική υγεία.

    1. Κινητό: Ειδικά η κατάχρηση του είτε για προσωπικά θέματα ή επαγγελματικά είναι σε θέση να δημιουργήσει μυοσκελετικά σε κάποιους ή πολλούς (οι φυσικοθεραπευτές έχουν πλέον μεγάλη προσέλευση τέτοιων περιπτώσεων, ακόμη και ατόμων μικρής ηλικίας), κατάθλιψη, άγχος, αϋπνία αν γίνει χρήση βραδινές ώρες.

    2. Υπολογιστής : Οι ίδιες συνέπειες με το κινητό σε μικρότερο βαθμό ή στον ίδιο αν γίνει κατάχρηση .

    3. Άσκηση το βράδυ ειδικά σε έντονο βαθμό, πχ ομαδικά αθλήματα, βάρη, αθλήματα που απαιτούν μεγάλη σπατάλη ενέργειας, πχ κικ μποξ, στιβος, κωπηλασία, και άλλα. Ιδανικά η άσκηση πρέπει να γίνεται πρωινές ή πολύ νωρίς το απόγευμα και να είναι κυρίως αεροβική.

    4. Διατροφή : Κατανάλωση πολλών υδατανθράκων, φυσικών και μη, πλην μπανάνας, κερασιού που βοηθάνε στον ύπνο. Ιδανικά φάτε αρκετά νωρίς το τελευταίο γεύμα (τουλάχιστον 3 ώρες πριν τον ύπνο) και εννοείται φάτε ελαφρά, πχ σαλάτα και υγιεινά.
    Κομμένα φαστ φούντ, τηγανητά, ψωμιά, πίτσες, σάντουιτς, πολλά λαδερα, αλάτι σε συζήτηση με τον διατροφολόγο η ποσότητα ή η διακοπή του, ζάχαρη, γλυκαντικά, ποτά, μέλι είναι υπό συζήτηση ( πολλά νοθευμένα και με πρόσθετα στοιχεία, πλην πολύ ελάχιστων περιπτώσεων, σύμφωνα και με τον πρόεδρο των Ελλήνων παραγωγών).

    Κομμένα επίσης Γαλακτοκομικά (ίσως το γιαούρτι με πέτσα να βοηθήσει αλλά σε κάποιους δημιουργεί βλέννα σε μύτη και φάρυγγα, όπως κάνει το πλήρες γάλα), κρέατα ειδικά χοιρινά, μοσχάρι, αρνί, κατσίκι). Αν οι άνδρες έχετε θέμα με προστάτη αποφύγετε καυτερά. Χρήση κουρκουμινης, τζιντζερ σε φαγητό, σαλάτα, συζητήστε το με τον ουρολόγο σας ή τον διατροφολόγο σας.

    5. Η προσωπικότητα. Όσο πιο εσωστρεφής τόσο πιο πολλές πιθανότητες να παρουσιάσετε επεισόδια θλίψης, μελαγχολίας, κατάθλιψης κα ψυχικών νοσημάτων.

    Εγώ ήμουν πολύ εσωστρεφής στην ηλικία μέχρι και τα 24, όταν και αποφάσισα μένοντας μόνος στην Αθήνα από τα 20 για σπουδές, να γίνω πιο κοινωνικός, ερχόμενος σε επαφή με γνωστούς που ήξερα από την γενέτειρα και μετακόμισαν στην Αθήνα.

    Κάντε κι εσείς το ίδιο αν είστε σε μεγαλουπόλεις αλλά και σε πόλεις που πάτε για σπουδές, εργασία. Δλδ βρείτε δραστηριότητες που είναι ομαδικές, πχ χορό, μπάσκετ, ποδόσφαιρο, ορειβασία, πεζοπορία και μπαλέτο , πιλάτες για γυναίκες. Το γυμναστήριο θα βοηθήσει να γίνετε πιο κοινωνικοί αρκεί να το επιδιώξετε. Από μόνη της η άσκηση θα σας ωθήσει, χαλαρώνοντας το σώμα.

    Αποφύγετε όσο μπορείτε τα ξενύχτια σε μπαρ, κλαμπ. Όσο πιο συχνά τόσο περισσότερο φλερτάρετε με την απορρύθμιση του βιολογικού ρολογιού και την εμφάνιση ψυχικών προβλημάτων

    6. Είτε το δέχεστε είτε όχι, η ζωή με τους τρελούς ρυθμούς την ρύπανση της ατμόσφαιρας και την ηχορύπανση των μεγάλων πόλεων δημιουργεί στους περισσότερους προβλήματα ψυχικής υγείας. Το έζησα το σκηνικό συνολικά 14 χρόνια με διακοπή ενδιάμεσα 8 ετών. Θερμή παράκληση... Σκεφτείτε την απόδραση από την μεγάλη πόλη τουλάχιστον τα ΣΚ ή την μόνιμη αλλαγή κατοικίας, σε μια πιο μικρή πόλη ή σε νησί. Δουλειές θα βρείτε. Ο άνθρωπος δεν είναι από την φύση του ον που μπορεί να μείνει χωρίς επαφή με την φύση για μεγάλο διάστημα, κι όταν λέω φύση δεν εννοώ να πάτε στο πάρκο της γειτονιάς ή στο μεγάλο πάρκο της πόλης ή του νομού. Υπάρχουν πάρα πολλοί που απέδρασαν από την Αττική ή και άλλες πόλεις, εγκαταστάθηκαν σε μικρότερες πόλεις, χωριά ακόμη και νησιά, μικροί και μεγάλοι.
    Η Ελλάδα είναι από τις χώρες του κόσμου που έχει μεγαλουπόλεις τόσο πυκνοκατοικημένες, ειδικά η Αθήνα και πλέον η Θεσσαλονίκη. Είναι τρομερή η ζημιά στο περιβάλλον της Αθήνας από την άναρχη οικοδόμηση, την έλλειψη δασών μετά τις φωτιές, τον πολύ κόσμο, τα πολλά αυτοκίνητα. Όπου φύγει φύγει λοιπόν αν θέλετε μια καλύτερη ποιότητα ζωής.
    Η Αθήνα πιθανόν να ενδείκνυται μόνο για όσους βγάζουν πολλά χρήματα αλλά με τις παραπάνω συνέπειες, τους φοιτητές (συζητήσιμο), σε καμία περίπτωση όμως για τους μεροκαματιάρηδες αλλά και τους δημοσίους υπαλλήλους που πληρώνουν ενοίκιο. Για εισοδηματιες που μένουν για λίγο διάστημα ή για επαγγελματίες που ταξιδεύουν συχνά με παχυλό μισθό ίσως να μην τους επηρεάζει η κακή ποιότητα ζωής.
    Δυστυχώς η τάση ακόμη και σήμερα ειδικά νέων ανθρώπων είναι να φύγουν από την επαρχία να σπουδάσουν στην Αθήνα για να νιώσουν απελευθερωμένοι. Στην αρχή υπάρχει ενθουσιασμός, στην συνέχεια όμως η πραγματικότητα μπορεί να είναι διαφορετική.

    7. Σχέση με την οικογένεια. Από τα πιο σημαντικά. Αν υπάρχει η δυνατότητα και η επικοινωνία είναι καλή εξεταστε το ενδεχόμενο να συζητήσετε τα προβλήματα και αν δεν βρεθεί λύση να φύγετε από το οικογενειακό περιβάλλον και να μείνετε μόνοι σας. Η συμβίωση δεν είναι εύκολη με τους γονείς ειδικά όταν μεγαλώνουν και αυτοί και εσείς
    Η χώρα μας είναι από τις ελάχιστες που γονείς και ενήλικα τέκνα μένουν ακόμη κι αν τα τελευταία είναι άνω των 18, ακόμη και άνω των 40!!! Τραγικό !

    8. Εργασία και σπουδές.
    Αν η εργασία ή οι σπουδές δεν σας αρέσουν θα πρέπει να σκεφτείτε να αλλάξετε περιβάλλον εργασίας και αντίστοιχα να σπουδάσετε κάτι άλλο ή αν είστε δημιουργικοί να δείτε τις τάσεις της αγοράς εργασίας και να ασχοληθείτε
    με το επιχειρείν ή το ελεύθερο επάγγελμα ή να βγείτε στο εξωτερικό και να βρείτε δουλειά αρχικά ως υπάλληλος αφού πρώτα δημιουργήσετε ένα καλό βιογραφικό κι ας μην έχετε ιδιαίτερη προϋπηρεσία.
    Σημαντικό ρόλο θα παίξουν οι γνώσεις σε ξένες γλώσσες. Πιθανόν όχι τόσο το πτυχίο αν είστε άτομα που προσαρμόζονται εύκολα σε νέο περιβάλλον. Για το εξωτερικό χρειάζεται ανοιχτό μυαλό και μια οικονομική βοήθεια που μπορείτε να την λάβετε από τους γνωστούς και συγγενείς αν δεν έχετε το απαραίτητο μπάτζετ.
    Να γνωρίζετε ότι αρκετοί άνθρωποι ταλαιπωρούνται αδίκως ψυχικά ιδιαίτερα όταν δεν εργάζονται σε ευχαριστο περιβάλλον, δεν τους αρέσει το αντικείμενο εργασίας και στους φοιτητές δεν αρέσει το αντικείμενο σπουδών.

    Επειδή το ποστ είναι μεγάλο και πιστεύω κάλυψε σε ένα βαθμό τα αίτια της αϋπνίας και των ψυχικών παθήσεων, θα το συνεχίσω όταν βρω τον απαραίτητο χρόνο.

    Τα παραπάνω συμβουλευτικά σημεία του κειμένου φυσικά δεν μπορούν να υποκαταστήσουν τις συμβουλές των ειδικών ψυχικής και σωματικής υγείας.
    Last edited by vigor; 19-09-2021 at 15:58.

  14. #44
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    1
    Καλησπέρα! Είμαι νέα στην παρέα σας!
    ΥΠΟΦΕΡΩ από αϋπνία και έχω εστιάσει στον θόρυβο που προέρχεται από το πάνω διαμέρισμα.
    Έχω εμμονη μόνο με τον δικό τους θόρυβο,να γκρεμίζουν έξω στον δρόμο δενε νοιάζει αν ο.ως κλάψει το μωρό τους με πιάνει ταραχή.Παω να ξαπλώσω και στήνω αυτί αν τους ακούσω χάνω την ψυχραιμία μου.Απευθυνθηκα σε ψυχιατρο μου σύστησε ένα αντικαθλιπτικο και 0,5 xanax.
    Το αντικαθλιπτικο δεν το παίρνω ξεκίνησα ψυχοθεραπεία και 0,25 xanax.Θα αγοράσω ως CBD αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας.βοηθησει
    Σας ευχαριστώ!

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Quote Originally Posted by ioanna1973 View Post
    Καλησπέρα! Είμαι νέα στην παρέα σας!
    ΥΠΟΦΕΡΩ από αϋπνία και έχω εστιάσει στον θόρυβο που προέρχεται από το πάνω διαμέρισμα.
    Έχω εμμονη μόνο με τον δικό τους θόρυβο,να γκρεμίζουν έξω στον δρόμο δενε νοιάζει αν ο.ως κλάψει το μωρό τους με πιάνει ταραχή.Παω να ξαπλώσω και στήνω αυτί αν τους ακούσω χάνω την ψυχραιμία μου.Απευθυνθηκα σε ψυχιατρο μου σύστησε ένα αντικαθλιπτικο και 0,5 xanax.
    Το αντικαθλιπτικο δεν το παίρνω ξεκίνησα ψυχοθεραπεία και 0,25 xanax.Θα αγοράσω ως CBD αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας.βοηθησει
    Σας ευχαριστώ!
    Αν ειναι μονο αυτο το προβλημα παρε ωτοασπιδες σιλικονης κανουν πολυ καλη δουλεια και δεν θα ακους τιποτα, εγω τις χρησιμοποιω καθημερινα για πολλα χρονια

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. αυπνία
    By anne88 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 10
    Last Post: 03-08-2019, 00:25
  2. Αυπνια
    By Χριστίνα 95 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 16-06-2018, 22:39
  3. αυπνια
    By Soulfly in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 51
    Last Post: 11-05-2015, 23:34
  4. αϋπνια
    By 66psy in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 16
    Last Post: 23-10-2014, 23:49
  5. Αυπνια
    By dolce_21 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 5
    Last Post: 08-10-2009, 11:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •