Τα χω χάσει
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    6

    Τα χω χάσει

    Καλησπέρα σε όλους.
    Διανύω την πρώτη δύσκολη και περίεργη φάση της ζωής μου μέχρι σήμερα. Είμαι 23 χρονών και πρόσφατα έπαθα την πρώτη κρίση πανικού. Έκτοτε έχουν ακολουθήσει άλλες δυο. Απο εκείνη την πρώτη κρίση είναι σα να χει αλλάξει ολη μου η ζωή και η καθημερινότητα. Οι σκέψεις μου έχουν μαυρίσει, σκεφτομαι μόνο το κακό, φοβάμαι πως θα τα παρατήσω και θα καταλήξω να κάνω κακό στον εαυτό μου, τα βλέπω ολα μάταια κοκ. Έχω το αγόρι μου που με βοηθάει και με στηρίζει, βέβαια έχουμε σχέση εξ αποστάσεως και δεν μπορει να είναι εδώ δίπλα μου συνέχεια. Έχω ξεκινήσει και ψυχοθεραπεία αλλά έχω κάνει λίγες συνεδρίες προς το παρόν. Νιώθω οτι έχω χάσει τον εαυτό μου. Δε ξέρω τι να κάνω. Έχω κουραστεί απο όλες αυτές τις αρνητικές σκέψεις.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by CrazyGirl2019 View Post
    Καλησπέρα σε όλους.
    Διανύω την πρώτη δύσκολη και περίεργη φάση της ζωής μου μέχρι σήμερα. Είμαι 23 χρονών και πρόσφατα έπαθα την πρώτη κρίση πανικού. Έκτοτε έχουν ακολουθήσει άλλες δυο. Απο εκείνη την πρώτη κρίση είναι σα να χει αλλάξει ολη μου η ζωή και η καθημερινότητα. Οι σκέψεις μου έχουν μαυρίσει, σκεφτομαι μόνο το κακό, φοβάμαι πως θα τα παρατήσω και θα καταλήξω να κάνω κακό στον εαυτό μου, τα βλέπω ολα μάταια κοκ. Έχω το αγόρι μου που με βοηθάει και με στηρίζει, βέβαια έχουμε σχέση εξ αποστάσεως και δεν μπορει να είναι εδώ δίπλα μου συνέχεια. Έχω ξεκινήσει και ψυχοθεραπεία αλλά έχω κάνει λίγες συνεδρίες προς το παρόν. Νιώθω οτι έχω χάσει τον εαυτό μου. Δε ξέρω τι να κάνω. Έχω κουραστεί απο όλες αυτές τις αρνητικές σκέψεις.
    Καλησπέρα. Και εγω 23 ειμαι και τον τελευταίο και πάσχω απο κρίσεις πανικού. Τι ακριβώς νιώθεις εσυ; Ποια ειναι τα συμπτώματα που εχεις; Εγω είχα ταχυκαρδίες παρά πολυ δυνατές και γρήγορες πηγα και με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο. Τωρα εχω παει σε καρδιολόγο και μου ειπε πως δεν εχω τιποτα. Έκανα όλες τις εξετάσεις για να μου φύγει απο το μυαλό αλλα εξακολουθώ να εχω ενοχλήσεις και Μαλιστα τωρα μου ερχονται διαφορετικά συμπτώματα. Δεν θέλω να σε κουράσω με τα δικά μου. Πηγες σε γιατρο; Αν ναι τι συμπτώματα εχεις ακριβώς;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    6
    Νιώθω τρέμουλο και διαρκώς αρνητικές σκέψεις. Το θέμα μου είναι πως ακόμα και οταν το τρέμουλο φύγει, οι αρνητικές σκέψεις παραμένουν. Νιώθω σα να χανω τον εαυτό μου και τον έλεγχο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Παιδια μη μπαινετε σε ασθενοφορα, ειναι επικινδυνο. Αλλωστε το ραδιοταξι ερχεται πιο γρηγορα.

    Σε καθε περιπτωση να εχετε μαζι σας 20-50 ευρω να λαδωσετε το πληρωμα. Θα σας δωσουν δυο ευκαιριες να το κανετε. Μια πανω στο σπιτι, και μια πριν μπειτε στο ασθενοφορο. Βαλτε τα λεφτα γρηγορα στο χερι τους. Αν ακουγεται καποιος βομβος απο το κουβουκλιο, μην μπειτε σε καμια περιπτωση μεσα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by CrazyGirl2019 View Post
    Νιώθω τρέμουλο και διαρκώς αρνητικές σκέψεις. Το θέμα μου είναι πως ακόμα και οταν το τρέμουλο φύγει, οι αρνητικές σκέψεις παραμένουν. Νιώθω σα να χανω τον εαυτό μου και τον έλεγχο.
    Εχεις ταχυκαρδίες μούδιασμα έντονη κόπωση σπασμούς η κατι αλλο;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by CrazyGirl2019 View Post
    Νιώθω τρέμουλο και διαρκώς αρνητικές σκέψεις. Το θέμα μου είναι πως ακόμα και οταν το τρέμουλο φύγει, οι αρνητικές σκέψεις παραμένουν. Νιώθω σα να χανω τον εαυτό μου και τον έλεγχο.
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Παιδια μη μπαινετε σε ασθενοφορα, ειναι επικινδυνο. Αλλωστε το ραδιοταξι ερχεται πιο γρηγορα.

    Σε καθε περιπτωση να εχετε μαζι σας 20-50 ευρω να λαδωσετε το πληρωμα. Θα σας δωσουν δυο ευκαιριες να το κανετε. Μια πανω στο σπιτι, και μια πριν μπειτε στο ασθενοφορο. Βαλτε τα λεφτα γρηγορα στο χερι τους. Αν ακουγεται καποιος βομβος απο το κουβουκλιο, μην μπειτε σε καμια περιπτωση μεσα.
    Τι εννοείς φιλε; Εξήγησε μου λιγο γιατι εχω παει με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο λόγω δυνατής ταχυκαρδιας.

  7. #7
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Παιδια μη μπαινετε σε ασθενοφορα, ειναι επικινδυνο. Αλλωστε το ραδιοταξι ερχεται πιο γρηγορα.

    Σε καθε περιπτωση να εχετε μαζι σας 20-50 ευρω να λαδωσετε το πληρωμα. Θα σας δωσουν δυο ευκαιριες να το κανετε. Μια πανω στο σπιτι, και μια πριν μπειτε στο ασθενοφορο. Βαλτε τα λεφτα γρηγορα στο χερι τους. Αν ακουγεται καποιος βομβος απο το κουβουκλιο, μην μπειτε σε καμια περιπτωση μεσα.
    Για ποιο λόγο το γραφεις αυτό σε όλα τα θέματα και τρομοκρατεις τον κόσμο; Βομβο εννοεις τη συρινα; Για ποιο λόγο είναι επικνδυνο να πας με ασθενοφόρο που έχει άτομα που μπορουν να σε βοηθήσουν μέσα;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Για ποιο λόγο το γραφεις αυτό σε όλα τα θέματα και τρομοκρατεις τον κόσμο; Βομβο εννοεις τη συρινα; Για ποιο λόγο είναι επικνδυνο να πας με ασθενοφόρο που έχει άτομα που μπορουν να σε βοηθήσουν μέσα;
    Αυτο ακριβώς ρωτάω και εγω φιλε.. γιατι το λεει αυτο τι εννοεί; Μηπως ξέρει κατι η εχει ζήσει κατι; Πάντως εμένα μου φέρθηκαν πολυ καλα οι άνθρωποι στο ασθενοφόρο!!

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    crazygirl γεια σου νομιζω οτι εχεις καταθλιψη για να λες οτι τα βλεπεις ολα ματαια και να κανεις αρνητικες σκεψεις. Στις συνεδριες τι σου ειπε ο γιατρος σου? να σε ρωτησω και κατι αλλο δουλευεις η σπουδαζεις κατι?

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by Roulaki1 View Post
    crazygirl γεια σου νομιζω οτι εχεις καταθλιψη για να λες οτι τα βλεπεις ολα ματαια και να κανεις αρνητικες σκεψεις. Στις συνεδριες τι σου ειπε ο γιατρος σου? να σε ρωτησω και κατι αλλο δουλευεις η σπουδαζεις κατι?
    Δεν είναι μόνο οτι τα βλέπω ολα μάταια είναι ότι σκεφτομαι διαρκώς το κακο. Περπατάω στο δρόμο και θα σκεφτώ οτι το δέντρο θα πέσει στο κεφάλι μου πχ.
    Δουλεύω ναι καθημερινά και αυτο με βοηθάει. Έχω κανει μόνο δυο συνεδριες μέχρι στιγμή οπότε δεν είναι εύκολο να βγει κάποια γνωμάτευση ακομα.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Καλησπερα crazygirl και γω σκεφτομαι μερικες φορες το κακο.Μηπως οι γονεις ηταν υπερπροστατευτικοι μαζι σου και ελεγαν προσεχε εκεινο προσεχε το αλλο και σου μετεδωσαν τους φοβους τους?

  12. #12
    Antonis8
    Guest
    ]

    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Αυτο ακριβώς ρωτάω και εγω φιλε.. γιατι το λεει αυτο τι εννοεί; Μηπως ξέρει κατι η εχει ζήσει κατι; Πάντως εμένα μου φέρθηκαν πολυ καλα οι άνθρωποι στο ασθενοφόρο!!

    Εγώ όσες φορες έχω καλέσει δεν μπορούσαν να έρθουν γιατί είχαν αλλα περιστατικά ή γιατί έλεγαν ότι δεν ακουγομαι να έχω δυσπνοια. Εχω ξεπαραδιαστει στα ταξί εν ολίγοις. Μενω και επαρχια και είναι μακριά το νοσοκομείο απο εκεί που μενω. Ή κάλω ταξί ή κάλω γιατρό στο σπιτι. Κι εγώ θα προτιμουσα παντως να είχα μεταφερθεί με ασθενοφόρο τις αμετρητες φορες που εχω παει, θα ενιωθα πιό ήρεμος γιατί εχουν γνώσεις πρωτων βοηθειών και εξοπλισμο. Αντιθέτως μέσα στο ταξί κορυφωνόταν παντα η κρίση πανικου και ήμουν έτοιμος να λιποθυμισω κινδινευοντας να ξυπνησω σε κανένα χαντάκι χωρίς νεφρό.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    ]




    Εγώ όσες φορες έχω καλέσει δεν μπορούσαν να έρθουν γιατί είχαν αλλα περιστατικά ή γιατί έλεγαν ότι δεν ακουγομαι να έχω δυσπνοια. Εχω ξεπαραδιαστει στα ταξί εν ολίγοις. Μενω και επαρχια και είναι μακριά το νοσοκομείο απο εκεί που μενω. Ή κάλω ταξί ή κάλω γιατρό στο σπιτι. Κι εγώ θα προτιμουσα παντως να είχα μεταφερθεί με ασθενοφόρο τις αμετρητες φορες που εχω παει, θα ενιωθα πιό ήρεμος γιατί εχουν γνώσεις πρωτων βοηθειών και εξοπλισμο. Αντιθέτως μέσα στο ταξί κορυφωνόταν παντα η κρίση πανικου και ήμουν έτοιμος να λιποθυμισω κινδινευοντας να ξυπνησω σε κανένα χαντάκι χωρίς νεφρό.
    Δεν ξερω φιλε γιατι το ειπε αυτο ο αλλος πάντως εμένα μου φέρθηκαν πολυ καλα και με ηρέμησαν. Μου πήραν πίεση απευθείας το οξυγόνο το αίματος και με βάλανε να καθίσω πίσω και αμέσως με μετέφεραν στο νοσοκομείο. Εκει κιολας ο άνθρωπος με έβαλε σε καροτσάκι για να με πάνε απευθείας στον καρδιολόγο. Επίσης μου εκανε ερωτήσεις διάφορες μου έδωσε κάποιες συμβουλές και γενικά ήταν πολυ Καλοι και συνεργάσιμοι. Δεν ξερω τωρα που ζει ο συγκεκριμένος και το εχει ζήσει αυτο πάντως σε εμένα δεν έτυχε παρόλο που μένω σε μεγάλη πόλη! Δεν αντιλέγω οτι μπορεί να υπάρχουν κ αυτοι που θέλουν λάδωμα αλλα τουλάχιστον ετσι όπως το ειπε ειναι για να σε τρομάξει όχι να σε ηρεμήσει! Και αυτο με τον βόμβο απο μεσα δεν το κατάλαβα καν. Τι εννοεί δηλαδή να μη μπούμε αν ακούμε βόμβο;

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    συνεχως χανεις τον εαυτο σου καποια προσπαθεια να τον βρεις κανεις? οποιος θελει κατι το βρισκει εσυ το θελεις η απλα δε σε νιαζει

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Τότε που είχα σοβαρό πρόβλημα με κρίσεις πανικού κτλ ένα διάστημα έτρεχα στους γιατρούς μέχρι να καταλάβω ότι δεν έχω κάτι παθολογικό, διότι τότε ο όρος κρίσεις πανικού ήταν κάτι σχεδόν άγνωστο και ο κάθε γιατρός έλεγε τα δικά του. Παρόλο που τα συμπτώματα ήταν πάρα πολύ έντονα, ποτέ δεν πανικοβλήθηκα σε τέτοιο βαθμό που να νομίζω πως πεθαίνω άμεσα ας πούμε, συνεπώς και ποτέ δεν κάλεσα ασθενοφόρο. Όταν πλέον συνειδητοποίησα ότι είναι κάτι ψυχολογικό που δεν παθαίνεις τίποτε από αυτό, όσο άσχημα συμπτώματα κι αν είχα, δεν έτρεχα στους γιατρούς και φυσικά το θεωρούσα μεγάλη γαϊδουριά να στερήσω το ασθενοφόρο από κάποιον άνθρωπο σε πραγματική ανάγκη από ξεροκεφαλιά δική μου, επειδή είχε κολλήσει το μυαλό στο "μπας και..." Σε μία κατάσταση πραγματικά απειλητική για τη ζωή, σαφώς και στην θεωρία ένα ασθενοφόρο είναι χίλιες φορές καλύτερο από ένα ταξί. Αν πάθεις έμφραγμα π.χ. θα βγάλει ο ταξιτζής απινιδωτή από το πορτ μπαγκάζ να σου κάνει ανάνηψη; Δεν νομίζω. Από την άλλη αν είναι να πάθεις έμφραγμα και το ασθενοφόρο είναι να έρθει σε μια ώρα και το ταξί σε 5 λεπτά, το ταξί είναι σίγουρα προτιμότερο. Οπότε πρέπει να σταθμίζουμε και τις καταστάσεις κάπου... Ελπίζω αυτό με το νεφρό να το λες χιουμοριστικά Αντώνη : )
    Last edited by Sonia; 29-03-2019 at 07:46.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τα έχω χάσει..
    By apogoiteumeni in forum Παχυσαρκία
    Replies: 60
    Last Post: 14-03-2020, 02:14
  2. Σε τι γιατρό να πάω τα έχω χασει
    By giannos98 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 25-08-2018, 01:13
  3. ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΟΥ
    By konstantinaki22 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 40
    Last Post: 24-01-2018, 00:24
  4. Βοηθεια τα εχω χασει
    By Vasilis19 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 4
    Last Post: 24-12-2015, 19:35
  5. Εχω χασει τη μπαλα
    By Kassy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 26-06-2013, 12:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •