Υπάρχει μόνιμη λύση στο πρόβλημα της ΙΨΔ? Δεν αντέχω άλλο...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    15

    Υπάρχει μόνιμη λύση στο πρόβλημα της ΙΨΔ? Δεν αντέχω άλλο...

    Καλημέρα παιδιά.

    Παρακολουθώ καιρό το φόρουμ αν και συμμετέχω σχετικά σπάνια (lurker).

    Εδώ και 5 χρόνια έχω διαγνωστεί με ΙΨΔ και κατάθλιψη, κάτι το οποίο δυστυχώς είχα εμφανίσει κατα καιρούς και μικρός αλλα το οποίο εκδηλώθηκε πλήρως οταν πέρασα στο πανεπιστήμιο.

    Αυτό που γίνεται τα τελευταία 7 (για 3 χρόνια δε πήγαινα να δώ γιατρό) χρόνια με έχει κάνει ράκος.

    Ουσιαστικά με την ψυχοθεραπεία και τα φάρμακα (Ladose & Minitran για να κοιμάμαι) τα πράγματα ηρεμούν κάπως για λίγο καιρό και μπορώ να ελέγξω τις εμμονές.

    Και ενώ ολα μοιάζουν να βαίνουν καλά για κάποιους μήνες, και σταματάω τα χάπια (τα οποία μου καταστρέφουν το μεταβολισμό) και την τακτική θεραπεία μετά απο λίγο καιρό 'ξανακυλάω'.

    Εδώ και κάποιους μήνες ουσιαστικά έχω σταματήσει την θεραπεία, και δυστυχώς το τελευταίο 1,5 μήνα οι ψυχαναγκασμοί μου έχουν επανέλθει.

    Συνεχή πλυσίματα χεριών και μπάνια, πανάκια Klinex παντού, επαναλήψεις κι ενας συνεχής κουραστικός φόβος πως κάνω πράγματα χωρίς να το καταλαβαίνω (μεταξύ άλλων φοβάμαι οτι υπνοβατώ κι οτι κάνω στη πραγματικότητα αυτά που βλέπω στα όνειρά μου)

    Υπάρχουν στιγμές που έχω εντελώς αυτοκαταστροφικές τάσεις, και στιγμές που έχω σκεφτεί σοβαρά την αυτοκτονία. Το πρόβλημα ειναι οτι ο γιατρός μου αυτό το καιρό λόγω προβλήματος υγείας δε μπορεί να με βλέπει σε τακτική βάση.

    Χτές έπαθα κάτι πολύ άσχημο, σαν κρίση, που είχε να συμβεί πολύ καιρό. Περιελάμβανε κάπου 6 μπάνια, απίστευτο άγχος, κλάμα, και κατέστρεψα μεταξύ άλλων και κάτι πολύ αγαπητό μη μπορώντας να ελέγξω τις εμμονές μου, κατι που φυσικά μετά με έκανε ακόμα χειρότερα... Και παρ' ολα αυτά δε μπορούσα να σταματήσω τις επαναλήψεις.

    Θυμάμαι κάποιος είχε γράψει εδώ στο φόρουμ πως ειναι οτι χειρότερο η ΙΨΔ και θα συμφωνήσω. Ειναι σαν να γυρίζει το μυαλό σου μέσα στο κρανίο, σαν να πολεμάνε 2 κομμάτια του εγκεφάλου. Δεν ειναι λιγες οι φορές που φοβάμαι οτι θα τρελαθώ πραγματικά (αν και ο γιατρός μου με διαβεβαίωσε οτι δεν γινεται παρ' όλο που μπορεί να φαίνεται έτσι), στα χειρότερα κάθομαι και μιλάω μόνος μου με τις ώρες προσπαθώντας να ελέγξω τις εμμονές.

    Ειμαι απίστευτα κουρασμένος, κάνω 4-5 ώρες ανήσυχου ύπνου κάθε βράδυ, οι γονείς μου όπως ειναι λογικό ειναι χάλια επειδή με βλέπουν έτσι τόσο καιρό και το χειρότερο ειναι πως δεν υπάρχει άνθρωπος πέρα απ τον ψυχίατρο με τον οποίο να μπορώ να μιλήσω γι' αυτό το πρόβλημα μιας και ειναι κάτι που δε μπορεί να καταλάβει κανείς χωρίς να έχει παρόμοια εμπειρία... Κι αυτή η μοναξιά ειναι αφόρητη.

    Αυτό που θέλω να ρωτήσω ειναι, υπάρχει περίπτωση να γιατρευθεί κανείς πλήρως απο την ΙΨΔ? Ή θα πρέπει να πάρω απόφαση οτι για το υπόλοιπο της ζωής μου θα κάνω θεραπεία και θα χαπακώνομαι;

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    15
    interzone soy esteila mynhma..an thes na ta poyme exv k gw peripoy ta idia

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Και εγω ετσι νοιωθω..με την ψυχοθεραπεια και τα φαρμακα εχει εξαφανιστει η ιψδ..οχι ομως και η καταθλιψη..και η ιψδ εμφανιζεται οταν στρεσσαρωμαι η στεναχωριεμαι πολυ..καποια στιγμη που εκοψα τα φαρμακα εμφανιστηκε ξανα..ομως πιστευω απο την βελτειωση που εχω δει στον εαυτο μου οτι θεραπευεται..Γιατι δεν ρωτας το γιατρο σου μηπως σου τροποποιησει την φαρμακευτικη σου αγωγη απο τη στιγμη που οι παρενεργειες ειναι πολυ ενοχλητικες?

  4. #4
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    57
    εγω θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει κάποιον ειδικό στην γνωσιακή συμπεριφοριστική θεραπεία με εφαρμογή στην ΙΨΔ γιατί όποιο σαιτ και να διάβασα αυτήν αναφέρουν σαν την κατ εξοχή καταλληλη για την ΙΨΔ, σε συνδυασμό με αντικαταθλιπτικά είναι η καλύτερη θεραπεία

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    57
    το παρακάτω απόσπασμα είναι από το αμερικάνικο foundation για την ιψδ ... \'\'But you are not alone. In the United States, 1 in 50 adults have OCD, and twice that many have had it at some point in their lives\'\'
    λέει πως 1 στους 50 πάσχει από ιψδ και διπλάσιοι το είχαν σε κάποια φάση της ζωής τους.. δλδ ένα ποσοστό 4%
    Επίσης κάπου διάβασα ότι σε ένα ποσοστο που κυμαίνεται από 10-20% το πρόβλημα ξεπερνιέται μόνο του..
    μην χανεις την ελπίδα και προσπάθησε να δεις τον γιατρό σου..

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    15
    Ξέρει κανένας κάποιο αντικαταθλιπτικό/ηρεμιστικό που να μήν παχαίνει και να βοηθάει στην ΙΨΔ?

    Το Ladose κάνει δουλειά αλλα δεν αντέχω τις συνεχείς αυξομειώσεις βάρους...:(

  7. #7
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    57
    egw gia xronia epairna to dumyrox.. den eixa tetoia provlhmata...βεβαια όποια αλλαγή συζήτησε την με τον γιατρό σου...

  8. #8
    Προφανώς η ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή είναι εξωτερίκευση μιας εσωτερικής σύγκρουσης είναι το σύμπτωμα και όχι μια ξαφνική βιολογική διαταραχή.Δεν είναι τυχαίο ότι υπάρχει συννοσηρότητα ΙΔΨ με κατάθλιψη διαταραχή πανικού και άλλες ασθένειες.Επομένως ο μόνος τρόπος να λυθεί μόνιμα είναι ψυχοθεραπευτικά.Τώρα αν η θεραπεία συμπεριφοράς που είναι βραχύχρονη και εστιάζει στα συμπτώματα μπορεί να λύσει εσωτερικές ανασφάλειες,συγκρούσεις το θεωρώ λίγο αμφίβολο...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Η καλύτερη θεραπεία για την ΙΨΔ ειναι η συμπεριφορική και αμέσως μετά η γνωσιακή, σε συνδυασμό με φάρμακα. Μακριά απο ψυχοδυναμική. Μπορεί να κάνει το άτομο χειρότερα.
    Η ΙΨΔ δεν είναι εξωτερικευση εσωτερικής σύγκρουσης. Αυτή είναι η άποψη της ψυχανάλυσης. Η ψυχανάλυση είναι φιλοσοφία, όχι επιστήμη. Όσο διαδεδομένη κι αν είναι, είναι ακριβή, χρονοβόρα και ψυχοφθόρα.
    Η ΙΨΔ πάντως θεραπεύεται. Συμπεριφορική θεραπεία και φάρμακα είναι ο καλύτερος τρόπος.
    Μην απελπίζεστε. Απλά μην αφήνεστε αποκλειστικά στα φάρμακα και σε μη επιστημονικές ψυχοθεραπείες.

  10. #10
    Εγώ πιστεύω ότι οι ψυχαναγκασμοι δε διαφέρουν ούτε από την κατάθλιψη ούτε από τις φοβίες ούτε απο τις αλλεσ διαταραχεσ ειναι απλα εξωτερικευση συγκρουσεων.Ακομα και αν σταματησουν οι ψυχαναγκασμοι οι οποιοι ειναι μια μορφης αμυνας απεναντι στα ψυχικα προβληματα αν δε λυθει το ψυχολογικο κομματι ή θα επανελθουν ή θα εμφανιστει αλλο συμπτωμα.Μην ξεχναμε και τις ψυχοκοινωνικες επιπτωσεις που χει η ΙΔΨ στο ατομο σε προσωπικο.επαγγελματικο,κα ι κοινωνικο τομεα.Όταν ενα ατομο ειναι χρονια ψυχαναγκαστικο υπαρχει λειτουργικη εκπτωση στο ατομο,αισθηση απωλειας της αυτοεκτιμησης και αλλα ψυχολογικα προβληματα που τη συνοδευουν.Αυτα πρεπει να λυθουν με ψυχοθεραπεια και οι 10 συνεδριες της συμπεριφορικης δεν μπορουν να αλλαξουν τη σταση ζωης κα ιτη φιλοσοφια ενος ατομου ωστε να ζει πληρεστερα χωρις αγχος.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    εγω θα προτεινα να απευθυνθειτε στο Αιγινητειο οπου εχουν και καινουργια τμηματα ψυχοθεραπειας.Εγω περιμενω να παω τη Πεμπτη στον ψυχιατρο και μετα να δω για ψυχοθεραπεια γιατι δεν αντεχω αλλο μονη μου.Να πω και κατι για αστειο καλυτερα να πλενομουν συνεχεια μα συνεχεια παρα να λεω ειμαι ασχημη ειμαι ασπρη και ολοι με βλεπουν ασχημη.....

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    216
    Ναι φυσικα και υπαρχει λυση.Θεραπευεται η ιψδ.
    Εγω πριν ενα δυο μηνες ημουν εντελως απελπισμενος.Τωρα ειμαι ηδη πολυ καλυτερα.Εχει υποχωρησει σε μεγαλο βαθμο.Παραλληλα με τα φαρμακα που παιρνω θα κανω και συμπεριφοριστικη θεραπεια.Θελω να απαλλαγω εντελως απο αυτο.Θελει προσπαθεια και θεληση.Μπορουμε να το καταπολεμησουμε.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    1,098
    interzone καλημέρα...έχω περάσει ακριβώς τα ίδια...εμένα μου έδεινε ντουμυροξ, σολιάν, ζάναξ.είδα απίστευτη βελτίωση και καμία αλλαγή στο βάρος μου...τώρα δεν παίρνω κάτι, τα κόψαμε..όταν κάποια στιγμή στρεσαρίσστηκα πάρα πολύ επανήλθαν κάποια απο τα συμπτώματα αλλά σε πιο ήπια μορφή...

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    38

    δεν μπορω να γινω καλά πως τα κατάφερες

    Originally posted by stephanos
    Ναι φυσικα και υπαρχει λυση.Θεραπευεται η ιψδ.
    Εγω πριν ενα δυο μηνες ημουν εντελως απελπισμενος.Τωρα ειμαι ηδη πολυ καλυτερα.Εχει υποχωρησει σε μεγαλο βαθμο.Παραλληλα με τα φαρμακα που παιρνω θα κανω και συμπεριφοριστικη θεραπεια.Θελω να απαλλαγω εντελως απο αυτο.Θελει προσπαθεια και θεληση.Μπορουμε να το καταπολεμησουμε.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    38
    :(παίρνω απίστευτα πολλά φαρμακα εδω κ χρόνια δεν έχω καλυτερευση πήγα στο Αιγινήτειο τίποτα η ζωη μου ειναι κολαση τα παιδια ειναι 19 κ 23 προσπαθουν να βοηθησουν αλλα τι να βοηθησουν οταν εγω δεν ξερω τι χρειαζομαι,παντα μενει το ενα στο σπιτι για να με προσεχει.μαζι με ολα τα αλλα εχω τασεις αυτοκτονιας.ειμαι 42 κ το μονο που θελω ειναι να γερασω κ να περπαταω κ οτι η ΣΚΠ θα μεινει στασιμη.καταστρεφω τη ζωη των παιδιων μου νοιωθω οτι δυστυχως δεν μπορει να βοηθησει κανεις αφου εγω δεν εχω τη δυναμη να παλεψω

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •