Αναγκη για πληροφορίες παρακαλω cipralex - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 15 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 212
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Σιγουρα δεν είναι μαγικά αλλά Λογικα κάποια αγχόληση κάνουν ή κατευνάζουν τον αρνητικό τρόπο σκέψης.......αλλιως οντως γιατί χρησιμοποιούνται σαν θεραπευτικά εργαλεία;;

  2. #32
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by Aeon; 03-04-2019 at 16:07.

  3. #33
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by Aeon; 03-04-2019 at 16:07.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Δεν τα θεωρω μαγικά απλά πιστεύω ότι μπορούν να σε δώσουν κάποια βοήθεια να κάνουν κάποια αγχοληση η να ρυθμίσουν τα επίπεδα σεροτονινης.... ώστε να μπορεσεις να την παλέψεις σιγά σιγά και να βρεις την λειτουργικότητα σου.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Επίσης δεν έπεσα με την πρωτη δυσκολία στα φαρμακα 5 μηνες το προσπαθούσα μόνος μ πήγα σε ψυχολόγο εκανα ομοιοπαθητική έψαξα για μεθόδους χαλάρωσης (eft κ.τ.λ.) αλλά δεν έβλεπα αλλαγή. Γενικα ο γιατρος ο δικός μου είναι αρκετά κατά των φαρμάκων μ αυτο το κριτήριο τον επέλεξα κ ολας άρα για να μου είπε για το cipralex μαλλον το έχω αναγκη....... δεν ξερω ειμαι πολυ μπερδεμένος.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Πριν χρόνια λόγω κάποιου γεγονότος τελοσπάντων, η μάνα μου εμφάνισε συμπτώματα άγχους και ήπιας κατάθλιψης. Πήγε σε ψυχολόγο όπου λόγω απόστασης δεν τον έβλεπε πολύ συχνά, ωστόσο της είχε γράψει το Cipralex και την βοήθησε πολύ. Δεν θυμάμαι με λεπτομέρειες αν αρχικά έπαιρνε και κάτι άλλο παράλληλα, πάντως ακολουθόντας γενικά τις συμβουλές του, έγινε πολύ καλύτερα μέσα σε λίγους μήνες. Τα χάπια τα έκοψε σε λιγότερο από χρόνο. Η μόνη παρενέργεια ήταν ότι είχε πάρει γύρω στα 10 κιλά τότε, αλλά σταδιακά τα έχασε.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Χαιρομαι που κατάφερε να ξεπεράσει το αγχος η μητέρα σου....... μήπως θυμασαι σε ποσό καιρό ειδε αποτελέσματα από την αγωγή;;;

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Γύρω στο δίμηνο ήταν εμφανής η βελτίωση, μετά τους 7-8 μήνες η ψυχολογία της ήταν πλέον πολύ καλή και σταδιακά έκοψε το φάρμακο γύρω στους 10 μήνες από όταν το πρωτοπήρε αν θυμάμαι καλά. Φυσικά είναι και συνδυασμός παραγόντων πάντα όλο αυτό, είχε δίπλα της και την οικογένεια και φίλους που την στηρίξαμε πολύ.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Ναι σιγουρα παίζει και αυτο τεράστιο ρόλο........ Σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφορίες!!!

  10. #40
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    Απλά γιατί κάποιοι τα προωθουσαν σαν θεραπευτικά εργαλεία.. Είτε αυτοί ήταν διαφημιστικες που πληρώνοταν από τις παρασκευαστριες εταιρίες, για να τα προωθήσουν, είτε ήταν γιατροί που έπαιρναν μπόνους από την παρασκεύστρια εταιρεία αν κατάφερναν να πείσουν περισσότερα ασθενείς στο ιατρείο τους να τα πάρουν γιατί κάνουν καλό και θα τους βοηθήσουν...

    Τι έτσι νόμιζες εσύ ότι πήραν τέτοιες διαστάσεις και έγιναν γνωστά;;; ότι επειδή είναι αποτελεσματικά;; παίρνω 8 χρόνια αντικαταθλιπτικα, πλέον όχι γιατί έχω κατάθλιψη, αλλά γιατί δεν μπορώ να τα κόψω... Δεν βλέπω καμία αλλαγή στην ζωή μου, ούτε με βοηθούν σε κάτι...

    Καλύτερα να ενημερωθείς καλύτερα για τα μαγικά χαπάκια! Η έλλειψη γνώσης είναι αυτήν που πείθει τον κόσμο να πει να τα πάρει
    Aποτι φαινεται τα αντικαταθλιπτικά βοηθανε σε ενα ποσοστο του κοσμου γυρω στο 50% αυτο βγαινει και απο στατιστικά και ειδικες μελετες και απο προσωπικη εμπειρια. Για να πουμε ομως οτι εχουν περισσότερα ωφελη απο ζημια πρεπει να λαβουμε καποια μετρα.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Τι εννοείς λέγοντας να λάβουμε κάποια μέτρα Jim ???

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Μεγάλη τα Xanax δεν ηρεμούν καπως την κατάσταση;;; Και αν επιτρέπεται ποσό παίρνεις ημερησίως;;

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Συγγνωμη Νεφέλη ήθελα να γραψω όχι μεγάλη

  14. #44
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Quote Originally Posted by Dm89 View Post
    Τι εννοείς λέγοντας να λάβουμε κάποια μέτρα Jim ???
    Eννοω να μην στηριχθεις μονο στα φαρμακα.Χρειαζεται ταυτοχρονη κινητοποιση με εναλλακτικές μεθοδους θεραπειας. Πχ ψυχοθεραπεια, αλλαγη τροπου ζωης ασκηση και αλλαγη διατροφης.
    Η διαταραχη σημαινει οτι ξεπερασες καποιο οριο στρες που αντεχες. Για να επανελθεις θελει χρονο (πχ τα φάρμακα κανουν ενα ως τρεις μηνες να δρασουν-τοσο θελει το σωμα να επανελθε) πνευματικα ομως θελει συνςχη προσπαθεια και αναζητηση τι ειναι αυτο που πασχει μεσα στνην ψυχη.

    Τα φαρμακα αυτα δινονται για περιπτωση επειγοντος, οταν η κατάσταση εχει ξεφυγει. Δεν προορίζονται για χρονια χορήγηση Αποδειξη; Η κυρια ενδεξη τους ειναι ΜΕΙΖΟΝΑ ΚΑΤΆΘΛΙΨΗ. Εχεις κατι τετοιο;
    Φυσικα δινονται και σε καταναγκαστική νευωση καθως και σε οξεια φαση σε αγχωδης νευρωση αλλα κατα τη γνωμη μου ο λογος ειναι οτι δεν υπαρχουν αλλα καλυτερα. .Παλια υπηρχαν τα αντικαταθλιπτικά τρικυκλικα τα οποια αποσυρονται .
    Αυτα εχουν καλη δραση σε αγχος, αλλα μαλλον εχουν περισσότερα αρνητικα....

  15. #45
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση. Απαγορεύονται οι προτροπές για λήψη ή διακοπή φαρμακευτικής αγωγής

    Προκαλουν εθισμο (αυτο αναγραφεται στα φυλλάδια οδηγιων και ειναι γενικα παραδεκτο). Επισης στο φυλλάδιο γραφει να μην δινονται για πανω απο 3_4 μηνες.
    Last edited by Aeon; 31-03-2019 at 13:11.

Page 3 of 15 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν ξέρω απο τη πάσχω. Παρακαλώ απαντήστε μου είναι ανάγκη χρειάζομαι βοήθεια.
    By Petrac in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 17-12-2017, 20:41
  2. Replies: 0
    Last Post: 17-12-2017, 14:55
  3. οποιος γνωριζει μεθοδους απεξαρτησης παρακαλω να μου γραψει! ΑΜΕΣΗ ΑΝΑΓΚΗ! ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
    By giorgos panou in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 112
    Last Post: 16-05-2015, 19:13
  4. παρακαλω θα ηθελα πληροφοριες για τον ψυχιατρο και ψυχαναλητη ******
    By dimitris333 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 18-09-2012, 14:05
  5. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ
    By stefanos in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 22
    Last Post: 11-05-2006, 16:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •