Αναγκη για πληροφορίες παρακαλω cipralex - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 15 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 46 to 60 of 212
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Jim επειδή μου φαίνεσαι πολυ διαβασμένος και καλός γνωστής να σου πω τι με προβληματίζει;;; Νομιζω ότι αυτή η συνεχής πνευματική διεργασία του να βρω τι φταιει συντηρεί και παρατήσει την κατάσταση. Το μυαλό μου είναι διαρκώς κολλημένο σε αυτο μια διαρκής εγρήγορση σε έναν κίνδυνο που δεν υπάρχει με αποτέλεσμα να νιώθω απαίσια. Αυτο γινεται εδω και 5 μηνες

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Όσο για το Xanax το να παρω ένα των 0.5 την ημερα για καμία βδομαδα μέχρι να συνηθίσει ο οργανισμός μου το cipralex είναι επικίνδυνο;;λλ

  3. #48
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Aποτι φαινεται τα αντικαταθλιπτικά βοηθανε σε ενα ποσοστο του κοσμου γυρω στο 50% αυτο βγαινει και απο στατιστικά και ειδικες μελετες και απο προσωπικη εμπειρια. Για να πουμε ομως οτι εχουν περισσότερα ωφελη απο ζημια πρεπει να λαβουμε καποια μετρα.
    Το ποσοστό που δηλώνεις προφανώς δεν ξέρουμε αν είναι από ανθρώπους που λειτούργησε το σκευασμα σαν πλασεμπο... Δηλαδή δεν έκανε τίποτα απολύτως αλλά επειδή αυτοί στηριχτηκαν εκεί, ένιωσαν να τους βοηθάει... Ξέρεις το έχω κατάθλιψη, παίρνω αντικαταθλιπτικο, άρα παίρνω αυτό που θα με βοηθήσει, άρα θα νιωσω καλύτερα άρα αφού το πήρα θα νιώσω καλύτερα, άρα νιώθω Καλύτερα .. Εγώ που δεν λειτούργησα ως πλασεμπο αλλά περίμενα να δω την διαφορά, δεν έχω δει κανένα απολύτως όφελος από αυτά τα σκευασματα... Και λογικό είναι να θέλω να τα κόψω, μόνο που η κατάχρηση ήταν εμφανής σε εμένα.. Ολοένα και αυξανόμενη δόση αφού δεν με έπιαναν, οπότε κατέληξα να νιώθω απίστευτα στερητικα οπότε πάω να τα διακόψω

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by Dm89 View Post
    Εμενα μου είπε 4 μηνες θα την κανω την αγωγή........μακαρι να με πιάσει γιατί 5 μηνες η ζωη μου έχει καταστραφεί. Τι είχες Εσυ αν επιτρέπεται;;
    Καλημέρα φίλε!
    4 μήνες είναι η ελάχιστη προτεινόμενη θεραπεία. Συνήθως τον κρατάνε 6 Μήνες. Εγώ είμαι στον 5 μήνα με πολύ καλά αποτελέσματα ! Ότι Info θες πες μου!

  5. #50
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by Aeon; 03-04-2019 at 15:08.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Φιλαρακι δεν ξερω τι είναι αυτο μπορείς να με ενημερώσεις;;;

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by Dm89 View Post
    Ρε φιλε τόσο ιδια ιστορια και εμενα η μαγκιά μ έφαγε Τες πα...... περνω εδω και 9 μερες το cipralex για τα αγχολυτικά που ελεγα το ελεγα για τωρα στην αρχη γιατί όπως θα ξερεις σε έναν παρθένο οργανισμό είναι πολυ επώδυνο να ξεκινάς τετοια φαρμακα..... να φανταστείς δεν είχα παρει ποτέ ούτε αντιβιωση.... ο γιατρος μου είπε τωρα στην αρχη μέχρι 1.5 mg Xanax ημερησίως...... εγώ σφίγγω τα δοντια και μέχρι τωρα σε 9 μερες εγώ παρει 2 mg συνολικά.....ποια είναι η άποψη σου;;;
    Καλησπέρα φίλε..
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση. Απαγορεύονται οι προτροπές για λήψη ή διακοπή φαρμακευτικής αγωγής

    ... εγώ είμαι στον 5ο μήνα με την ίδια ουσία (εσκιταλοπραμη) αλλά σε αλο σκεύασμα. Φαντάσου όλο αυτό το διάστημα έχω πάρει στο σύνολο 3 χαπάκια Xanax 0,5.
    Θα σου κάνει καπιες παρενέργειες η ασκιταλοπράμη αλλά μη δώσεις σημασία... όσο δε δίνεις σημασία τόσο πιο γρήγορα και ανοδηνα θα περάσεις την περίοδο
    προσαρμογής!
    Υπομονή! Ότι χρειαστείς πες μου...
    Last edited by Aeon; 31-03-2019 at 12:12.

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by babis257 View Post
    Καλησπέρα φίλε..
    Προσπάθησε να κρατήσεις το xanax όσο το δυνατόν στη μικρότερη δόση. Αν μπορείς μη παίρνεις και καθόλου... εγώ είμαι στον 5ο μήνα με την ίδια ουσία (εσκιταλοπραμη) αλλά σε αλο σκεύασμα. Φαντάσου όλο αυτό το διάστημα έχω πάρει στο σύνολο 3 χαπάκια Xanax 0,5.
    Θα σου κάνει καπιες παρενέργειες η ασκιταλοπράμη αλλά μη δώσεις σημασία... όσο δε δίνεις σημασία τόσο πιο γρήγορα και ανοδηνα θα περάσεις την περίοδο
    προσαρμογής!
    Υπομονή! Ότι χρειαστείς πες μου...
    Γενικά έχουμε πάνω κάτω το ίδιο ιστορικό με τη μόνη διαφορα ότι το έντονο άγχος που είχα και για μεγάλο διάστημα, μου έσκασε παθολογικό πρόβλημα και εξαετίας αυτού μου γύρισε σε ήπια κατάθλιψη...
    Εάν θες να το κουβεντιάσουμε στείλε μου στο [email protected] :-)

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Jim δεν μένω Αθήνα αλλά αυτο έχω κάνει ο Γιατρος που βρηκα εδω είναι πανεπιστημιακός καθηγητής (φαντάζομαι δεν μπορεί να είναι τόσο άσχετος) όσο για τον ψυχολόγο πηγαινα σε έναν εδωλίων και δυο μηνες δεν εκανα ψυχανάλυση αλλά ψυχοθεραπεία δεν ένιωθα να βοηθαει και ιδιαιτερα.....

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by Dm89 View Post
    Ευχαριστω φιλε για την απαντηση στο 5 μηνα έχεις συνέλθει;;; Και γιατί την κανεις την αγωγή;;;
    5ο μήνα και μου είπε θα πάμε μέχρι 6.
    Το παίρνω για ήπια κατάθλιψη. Πάω πολύ καλά τώρα και δουλεύει μια χαρά το φάρμακο!

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Χαιρομαι για εσενα εμενα μου είπε 4 μηνες για διαταραχή άγχους...... από ποτέ άρχισες να νιώθεις βελτίωση;;; Σ εστειλα και μειλ

  12. #57
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by Aeon; 01-04-2019 at 15:19.

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Δημάδη σύμφωνα με αυτά που έχεις διαβάσει Jim θεωρείς πως η αγωγή που κανω είναι λανθασμένη.......... προφανώς και δεν θελω να σε φέρω σε δύσκολη θέση την άποψη σου θελω

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    182
    Παλικάρια το cipralex σύμφωνα πάντα με το SPC του, έχει ένδειξη και για άγχος...
    Δείτε παρακάτω στο λινκ
    https://www.lundbeck.com/upload/gr/f...1MR100921).pdf

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Μπαμπηνο το έχω διαβάσει ίσα με 200 φορες αυτο φιλαρακι........ εγώ νομιζω ότι το εντονότερο αγχος που βιώνω στην αρχη είναι αντίδραση του οργανισμού για καυτι το οποίο του είναι (ξένο) και προσπαθεί να αλλαξει την ομοιόσταση του μ...... αλλά είπαμε εγώ ειμαι σχετικά νέος στο κουρμπέτι καλυτερα να μιλήσετε εσείς με την εμπειρία σας

Page 4 of 15 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν ξέρω απο τη πάσχω. Παρακαλώ απαντήστε μου είναι ανάγκη χρειάζομαι βοήθεια.
    By Petrac in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 17-12-2017, 19:41
  2. Replies: 0
    Last Post: 17-12-2017, 13:55
  3. οποιος γνωριζει μεθοδους απεξαρτησης παρακαλω να μου γραψει! ΑΜΕΣΗ ΑΝΑΓΚΗ! ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
    By giorgos panou in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 112
    Last Post: 16-05-2015, 18:13
  4. παρακαλω θα ηθελα πληροφοριες για τον ψυχιατρο και ψυχαναλητη ******
    By dimitris333 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 18-09-2012, 13:05
  5. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ
    By stefanos in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 22
    Last Post: 11-05-2006, 15:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •